در باشگاه خودمان 2 نفر لیاقت اداره کردن پرسپولیس را دارندوطنخواه: حیف شد ترابی رفت؛ این میز برای آن‌ها بزرگ است

0 22
در باشگاه خودمان 2 نفر لیاقت اداره کردن پرسپولیس را دارندوطنخواه: حیف شد ترابی رفت؛ این میز برای آن‌ها بزرگ است

مرضیه دارابی – خبرنگار:‌ امروز دقیقاً 47 سال از دربی معروف 6 تایی‌ها می‌گذرد. دیداری که شاید تکرارش در تاریخ محال باشد. نه پرسپولیس هیچ‌وقت دیگر توانست استقلال را با این اختلاف ببرد و نه استقلال هیچ‌وقت برایش فرصت جبران پیش آمد.

رضا وطنخواه یکی از اعضای آن تیم و آن اتفاق بزرگ و عجیبِ فوتبال ایران بود. کسی که در به‌یادماندنی‌ترین دربی تاریخ حضور داشت.
گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با بازیکن و مربی سابق سرخپوشان در مورد دربی 52 و دربی اخیر و همچنین وضعیت پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات را زیر می‌خوانید:
-می‌دانم همیشه سر بازی‌های پرسپولیس استرس دارید. دربی که حتماً جای خود دارد.
اعصابم ریخت به هم.
-چرا باختیم؟
از من می‌پرسید؟ باید از مربی بپرسید. که چه اتفاقی رخ داد که بازی 2 بر یک ‌برده در دقیقه 90 را اول با مساوی و بعد هم باخت در ضربات پنالتی از دست دادیم. من یاد بازی منچستریونایتد با بایرن‌مونیخ افتادم که منچستر تا دقیقه 85 دو بر صفر عقب بود و درنهایت 3 بر 2 پیروز شد. این در سطح بالای فوتبال هم هست. من ایراد نمی‌گیرم چون بیرون گود هستم ولی حیف شد. اینکه تا دقیقه 90 دو بر یک جلو هستیم و 2 – 2 می‌کنیم. البته این هم خوب بود که یک‌بر صفر عقب بودیم و بعد بچه‌ها 2 گل زدند ولی پنالتی‌ها را خراب کردیم.
-در زدن پنالتی روحیه حرف اول را می‌زند. چرا بچه‌ها این‌طور پشت توپ قرار گرفتند؟
این را باید از مربی تیم بپرسید که حق انتخاب بازیکن را دارد. او بهتر از هرکسی می‌داند که چه کسی باید پنالتی بزند. البته شنیدم اوساگونا می‌خواهد برود. البته از آن‌طرف هم دیدم که مهدی ترابی از پرسپولیس جداشده.
-به نظر جدایی ترابی اصلاً برای پرسپولیس خوب نیست. برای تیمی که می‌خواهد در لیگ قهرمانان نتیجه بگیرد.
درهرحال همیشه کسانی که به پرسپولیس و استقلال و تیم‌های بزرگ می‌آیند، باید طوری با آن‌ها قرارداد بسته شود که وقتی به اوج می‌رسند به‌راحتی از تیم نروند. اگر هم می‌روند یک پولی گیر باشگاه بیاید. این جابه‌جایی‌ها در تمام دنیا متداول است و گله من از مسوول فنی تیم نیست، از بخش مدیریتی باشگاه است. ما 2 نفر را داریم که لیاقت اداره کردن این تیم را دارند. مهندس عابدینی و دکتر دادگان که نمی‌دانم چرا از آن‌ها استفاده نمی‌شود. حتی علی دایی هم به‌عنوان مدیرعامل می‌تواند کمک کند. این‌ها هم تحصیلات بالایی دارند و هم کارشان را بلدند. نمی‌دانم این‌هایی که بر مسند مدیریتی باشگاه‌ها قرار می‌گیرند، روی میزی که برای شان خیلی بزرگ است، چه زمانی قرار است جای خود را به مدیران کاربلد فوتبالی بدهند. البته تا وقتی این باشگاه‌ها دولتی باشند کاری نمی‌شود کرد. اولی خود من، کسانی هستند از بین هواداران که حاضر باشند ماهی 50 هزار تومان به حساب باشگاه بریزند تا دولت هم دستش را از سر این تیم بردارد. ماهی 50 تومان نه، اصلاً ماهی 10 هزار تومان، می‌دانید چند میلیون هوادار داریم و چقدر پول برای این باشگاه مردمی جمع می‌شود؟ پرسپولیس این‌طوری دوباره مردمی می‌شود و شاید این دردسرها تمام شوند.
-در روزهای گذشته چند بازیکن جدید به تیم اضافه شدند، آن‌ها را چطور دیدید؟
شنیدم چه بازیکنانی آمدند. این‌ها در تیم‌های خودشان خوب کار کردند و چهره شدند، خوب است ولی مهم این است که چهره شدن در پرسپولیس و استقلال سخت است. یکی، دو تای آن‌ها در سپاهان خوب کارکردند. این‌ها خوب‌اند ولی حیف شد ترابی رفت. البته من و همبازیانم یک عمر در پرسپولیس بازی کردیم، اما اگر تحصیلات دانشگاهی نداشتیم زندگی‌مان چه می‌شد؟ همین مهدی طارمی که به پورتو رفته، در شاهین بوشهر تازه داشت فوتبال یاد می‌گرفت. خوب است که این قرارداد خوب را بسته. به هر حال ما درس خواندیم و توانستیم حالا به زندگی‌مان برسیم. بچه‌های امروز درس نخواندند و باید قراردادهای خوب ببندند که آینده‌شان تأمین باشد. خوب است این بچه‌ها ارز را به کشور خودمان می‌آورند و اینجا سرمایه‌گذاری کنند. همه‌اش که نمی‌شود با نفت ارز آورد. فوتبال هم می‌تواند ارزآور باشد.
-امروز سالگرد دربی 6 تایی هاست. دوست داریم خاطرات شما را از آن بازی خاطره‌انگیز بشنویم.
می‌گویند 6 تایی نبوده و مدرکی ندارید! مدرک می‌خواهید یکی من، یکی کلانی یکی خانم من که الان می‌گوید من هم شاهدش بود. مودت، ادیبی، مسیح نیا هم بودند که الان خارج از کشور هستند. آن‌هم محال است دیگر که تکرار شود. می‌دانید که استثنا قانون نیست. همین‌طور که 2 بر یک جلو بودیم و بعد در پنالتی می‌بازیم. من فکر نمی‌کنم سالیان سال 2 تیم باهم بازی کنند و یک تیم بتواند به تیم دیگر 6 گل بزند و تکرار آن دربی محال است.
-واقعاً چه اتفاقی افتاد؟
گفتم که استثنا بود. منتها یک خاطره از آن بازی برای تان بگویم. غلامحسین مظلومی خدابیامرز قبل بازی به من گفت، رضا تیمسار گفته اگر این بازی را ببرید نفری سه هزار تومان به شما می‌دهیم. آن زمان بازیکنان در زمین خودشان را گرم می‌کردند. مثل الان نبود که چند مربی نظارت داشته باشند. ما در گرم کردن نزدیک هم می‌آمدیم و حرف می‌زدیم چون در اردوی تیم ملی باهم دوست بودیم. من هم به مظلومی گفتم اگر این تماشاگر نبود، من ول می‌کردم و می‌گذاشتم شما یک گل بزنید و این پول را بگیرید، به ما که پولی نمی‌دهند. ما این بازی را 6 بر صفر بردیم و یکی سیصد تومان به ما دادند. آن‌ها قرار بود سه هزار تومان بگیرند و ما 6 گل زدیم و فقط نفری سیصد تومان گرفتیم.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.