بازگشت استرا؛ طرح شکست‌خورده‌ و تکراری آبی‌ها برای توجیه ناکامی‌هاپروژه منسوخ

0 23
بازگشت استرا؛ طرح شکست‌خورده‌ و تکراری آبی‌ها برای توجیه ناکامی‌هاپروژه منسوخ

مرضیه دارابی – خبرنگار: معمولا تیمی که در دربی می‌بازد بعد از این مسابقه اسیر حاشیه می‌شود. کمتر پیش‌آمده که تیم برنده، در حواشی غرق شود؛ اما این اتفاق برای استقلال رخ‌داده و این تیم با برد ناپلئونی که مقابل پرسپولیس در دربی حذفی داشت و در ضربات پنالتی به پیروزی رسید، نتوانست آرامش خود را حفظ کرده و بعد از سال‌ها به جام برسد.
شاگردان فرهاد مجیدی که بلافاصله بعد از دربی با موضوع مذاکره باشگاه با استراماچونی مواجه شدند، در فینال جام حذفی مغلوب تراکتورسازی شده و دست‌شان از جام بازهم کوتاه ماند.
البته سفر بدون هماهنگی سعادتمند به ایتالیا که گفته شد برای پرونده مطالبات این سرمربی ایتالیایی بوده، نشان از طرح‌ و برنامه‌هایی عجیب‌وغریب در این باشگاه داشت و در ادامه نیز اختلافات عمیق فرهاد مجیدی با سعادتمند رسانه‌ای شد.
مذاکره با آندره استراماچونی خواستن محترمانه عذر فرهاد مجیدی بود که او پیش از فینال حذفی اعلام کرد که بعد از بازی با تراکتورسازی به همکاری با استقلال خاتمه خواهد داد.
او روز گذشته هم سکوتش را شکست و اعلام کرد که «به‌رغم بی‌صداقتی و کارشکنی مدیریت باشگاه علیه منافع تیمی که در آستانه دربی و فینال جام حذفی بود، در شرایطی که آن‌ها از هفته‌ها قبل دنبال شکست من بودند و ۱۲ بازی انتظار کشیدند، به دلیل رفتارهای نا صادقانه باشگاه استقلال از سمت خود کناره‌گیری کردم. من کنار رفتم تا دست باشگاه برای حضور آقای استراماچونی باز باشد و آن‌ها موظف هستند که بعد از این همه دروغگویی، حاشیه‌سازی و از دست رفتن یک جام قهرمانی، آقای استراماچونی را به استقلال بازگردانند. در غیر این صورت مدیریت باشگاه یک خیانت بزرگ علیه منافع استقلال انجام داده‌ است.»
و البته مجیدی اعلام کرد که بازهم مدیر_دلال‌ها که به شفر و استراماچونی ضربات کشنده زدند در حال بستن تیم هستند.
حالا مشخصاً پرونده همکاری باشگاهِ تحت مدیریت سعادتمند با فرهاد مجیدی بسته‌شده است و قطعاً بزرگ‌ترین نامی که استقلال می‌تواند برای حمایت هواداران از این تصمیم، مطرح کند، استراماچونی است.
مربی ایتالیایی که در مقطع کوتاه همکاری‌اش با استقلال توانست رضایت هواداران این تیم را برآورده کند.
به همین دلیل این روزها صحبت از بازگشت این مربی به استقلال است. یکی از اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال هم درباره احتمال بازگشت آندره آ استراماچونی به استقلال گفته است که اعضای هیأت مدیره برای مذاکره و همچنین توافق‌های ابتدایی جهت انعقاد قرارداد مجدد با استراماچونی به سعادتمند اختیار کامل داده‌اند!
اما موضوع مهم در این داستان، منعی است که وزارت ورزش برای ورود بازیکن و مربی خارجی جدید به لیگ برتر و پیش از آن برای سرخابی‌ها در نظر گرفته است که البته استقلالی‌ها ادعا کرده‌اند «امکان‌هایی برای جذب مجدد استراماچونی وجود دارد و می‌توانیم از این امکانات استفاده کنیم. از وزارت خارجه و راه‌های دیگری که می‌توان بازگشت وی را مطرح کرد استفاده کرده‌ایم.»
البته این امکان با مصاحبه روز گذشته فریبرز محمود زاده مسوول نقل و انتقالات لیگ غیرممکن است. اینکه استقلالی‌ها بخواهند به این تبصره رو بیاورند که استرا قبلاً با استقلال قرارداد داشته و قرارداد جدید محسوب نمی‌شود. محمود زاده دراین‌باره می‌گوید: «درباره باشگاه استقلال و بحث استراماچونی باید بگویم او در بهمن‌ماه سال گذشته باشگاه استقلال را ترک کرد و در مصاحبه‌های مختلف اعلام کرد که باشگاه استقلال را ترک کرده است، این‌یک عمل فسخ است. یک مربی حتی می‌تواند از طریق یک پیامک هم قرارداد خود را فسخ کند و یا با یک سایت مصاحبه کند و بگوید قراردادش فسخ‌شده است اما نکته مهم‌تر در این میان این است که بعد از جدای استراماچونی فرهاد مجیدی به استقلال آمده است. یک باشگاه نمی‌تواند بیشتر از یک سرمربی داشته باشد. سرمربی استقلال آقای استراماچونی بود اما بعد از جدایی‌اش فرهاد مجیدی سرمربی این تیم شد. یعنی ما برای مجیدی کارت سرمربیگری صادر کردیم. یعنی اگر استراماچونی دوباره بخواهد بیاید باید قرارداد جدید امضا کنند و قرارداد قبلی او در باشگاه استقلال موردقبول نیست چون هم عمل فسخ صورت گرفته و هم سرمربی جدید به‌جای او آمده است. در این زمینه آقای نور شرق رییس کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فدراسیون فوتبال هم صراحتاً گفتند که عمل فسخ قرارداد در مورد آقای استراماچونی انجام‌شده است. بنابراین استراماچونی اگر بخواهند بیاید ملزم به امضای قرارداد جدید است که بر اساس مصوبات ما امکان‌پذیر نیست.»
بااین‌وجود استقلالی‌ها همچنان می‌گویند که مذاکرات و پیگیری‌شان را برای جذب دوباره استراماچونی انجام می‌دهند که البته مهدی علی‌نژاد معاون وزیر هم روز گذشته آب پاکی را روی دست آن‌ها ریخته و عنوان کرده: «فدراسیون فوتبال در این خصوص اظهارنظر شفاف و روشنی کرده است. فکر می‌کنم بر اساس آنچه کمیته تعیین وضعیت اعلام کرد، بدیهی است که مصوبه سازمان لیگ و هیات‌رییسه فدراسیون فوتبال اجرا خواهد شد و مربی جدید خارجی امکان حضور در هیچ‌کدام از باشگاه‌ها را نخواهد داشت. استقلال نیز قطعاً جدا از بقیه باشگاه‌ها نیست و همه باید طبق مقررات و دستورالعمل‌ها عمل کنند.»
بعد از کشف استراماچونی توسط استقلالی‌ها، البته این برای اولین بار نیست که آن‌ها از مربی ایتالیایی برای پوشش شکست‌ها و ناکامی‌های‌شان خرج می‌کنند. هر بار که می‌خواهند ذهن هواداران‌شان را از اتفاقات منحرف کنند، نام استرا و احتمال بازگشت او به استقلال در رسانه‌ها مطرح می‌شود.
طرح شکست‌خورده‌ای که این‌بار هم از اساس، مشکل داشت؛ وقتی وزارت ورزش بعد از افتضاح مارک ویلموتس و غرامت 170 میلیاردی به او، صراحتاً عنوان کرده هیچ باشگاهی اجازه عقد قرارداد با مربی و بازیکن خارجی ندارد و تیم‌ها صرفا می‌توانند خارجی‌های قبلی خود را حفظ کنند.
پیش از آن‌هم به خاطر بدهی‌های فراوان 2 باشگاه در پرونده مربیان و دلالی‌های اتفاق افتاده در قرارداد بازیکنان خارجی آن‌ها، وزارتخانه جذب خارجی را برای سرخابی‌ها ممنوع کرد. به همین دلیل است که می‌گوییم صحبت از جذب استراماچونی پروژه منسوخ استقلالی‌ها برای توجیه ناکامی‌ها و حاشیه‌های فراوان‌شان است.
به نظر می‌رسد مجید نامجو مطلق فعلاً هدایت این تیم را بر عهده بگیرد. استقلال بعد از ناکامی در جام حذفی، لیگ قهرمانان آسیا را در پیش دارد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.