شیر با یال و کوپال بدون چنگ و دندان نشود آقای دکتریحیی روی دست شاگردانش بلند شد

0 34
شیر با یال و کوپال بدون چنگ و دندان نشود آقای دکتریحیی روی دست شاگردانش بلند شد

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: یک روز پراسترس دیگر هم بر هواداران گذشت. گزاف نیست اگر بگوییم که در میان این نگرانی‌ها و حرص خوردن‌ها چه شب‌ها و روزهایی که از عمر این هوادار کم می‌شود. هوادارانی که با شنیدن هر خبر بد تا ته قصه می‌رود. تا آخر فصل. تا تمام بازی‌هایی که پیروزی در آن‌ها و افتخاراتی که دست یافتن به آن‌ها را دور از دسترس تصور می‌کند. این‌ها فقط با یک خبر جدایی یا خبر عدم توفیق در جذب یک بازیکن اتفاق می‌افتد. شاید در بعضی‌اوقات درست نباشد ولی هست. همین است که هست. در حال تمام کردن این مطلب بودیم که ناگهان خبر رسید، یحیی تصمیم به جدایی بعد از بازی‌های لیگ قهرمانان گرفته است. برگشتم و این را همین‌جا اضافه کردم. هواداری که فکر می‌کرد رفتن علیپور آخر دنیا است، حالا با یک داستان جدید روبرو شد!
پرسپولیسی‌ها روز یکشنبه را تقریباً با این خبر شروع کردند که رفتن علی علیپور قطعی شده است. پیام مهاجم پرسپولیس، گویا پایان همه‌چیز بود. البته در زمان نگارش این مطلب، اخبار متفاوت شد. گفتند دو طرف هنوز باهم به پایان خط نرسیده‌اند. همچنین منتظر بودیم که بشار رسن امضای خود را پای برگه تمدید قرارداد بیندازد و البته نادری و امیری شرایط نامشخصی داشتند. در حال بررسی تیمی بودیم که یحیی آن را بسته است که یک‌دفعه خبر رسید که تصمیم به رفتن گرفته است. نمی‌دانیم باید به دلایل او بسنده کرد یا این‌که این حرف‌ها قرار است به رفتن رسول پناه منجر شود.
*آقای دکتر، مبادا دندان‌های نیش این شیر کشیده شود
خبر جدایی علیپور در روز گذشته در حالی پخش شد که هواداران هنوز از شوک آن‌گونه رفتن ترابی خارج نشده بودند و همین مساله را برای آن‌ها سخت کرده بود. چرا که اگر به‌عنوان مثال، ترابی نرفته بود، قطعاً هواداران در مقابل رفتن رفتن گفتن‌های علیپور گارد می‌گرفتند و او برابر باشگاه در موضع پایین‌تری قرار می‌گرفت. مسایل در فصل نقل و انتقالات این‌گونه هستند.
درواقع رفتن ترابی و زمزمه جدایی چند بازیکن دیگر، علیپور را در مذاکره در موضع بالاتر قرار داد. هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست که دو طرف به یکدیگر چه پیشنهادهایی داده‌اند. علیپور رقم ده میلیارد را تکذیب کرد ولی نه به شکلی که تصور شود رقم موردنظر خیلی خیلی دور است.
اگر درنهایت دو طرف به توافق نرسند، آنگاه حداقل انتظار این است که هر یک از آن‌ها بگوید چه رقمی را پیشنهاد داده است تا هواداران و کارشناسان بتوانند بهتر مساله را تحلیل کنند. به نظر می‌رسد که این حداقل کار در حق هوادار خواهد بود.
بحث سقف قرارداد که واکنش‌های تند هواداران در شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت از جهاتی قابل‌تأمل است. هرقدر هم بر موضع خود پافشاری داشته باشیم. واقعیتی که وجود دارد، قابل کتمان نیست. این واقعیت هم در تیم وجود دارد. حضور خلیل‌زاده و کنعانی زادگان در باشگاه در روز شنبه هم یک نمونه بود. وقتی قرارداد یک بازیکن افزایش می‌یابد، دیگران هم توقع خواهند داشت و اگر ترتیب اثر ندهید حداقل اتفاق، ایجاد تنش خواهد بود.
البته این به معنای مخالفت یکسره نیست. در اینجاست که بحث مدیریت کردن شرایط پیش می‌آید این‌که از قبل باید چاره‌اندیشی کرده باشید هم برای این‌که بازیکن ناچار از پذیرش شرایط شود و هم این‌که از یک پلن دومی بهره ببرید برای آوردن جایگزین.
وقتی این‌ها نباشد. تحت‌فشار خواهید بود. به هر حال وقتی هم‌زمان بازیکنانی مثل ترابی و علیپور را از دست بدهید و صحبت از جدایی چند مهره هجومی دیگر هم باشد، حکمش این است که مبادا دندان‌های نیش این شیر کنده شوند. شیری که از وحشت رویارویی با آن رقبایش گاهی حاضر به خروج از رختکن نبوده‌اند و گاهی هم از ایران به ترکیه فرار کرده‌اند.
*مرهم عراقی روی زخم رفتن علیپور
در زمان نگارش این مطلب هرلحظه منتظر بودیم که خبر عقد رسمی قرارداد بشار رسن اعلام شود. این موضوع قطعی اعلام‌شده بود. خوشبختانه بشار را هم آدمی ندیده‌ایم که بخواهد حرف خودش را با استفاده از فرصت عوض کند. ماندن او مرهمی بود بر زخم صبحگاهی و این در حالی بود که امیدهایی برای تغییر وضعیت در روابط باشگاه با علیپور هم ایجادشده بود. خدا می‌داند که الان در هنگام خواندن این مطلب، اوضاع از چه قرار است و شما هواداران چه حالی دارید.
در چند روز گذشته در مرور شبکه‌های اجتماعی مرتب شاهد بوده‌ایم که مهدی رسول پناه بین مرز محبوب شدن و اعلام انزجار گسترده پیش رفته است. هیچ حد وسطی وجود ندارد.
در مورد بشار هم پیش‌ازاین اعلام‌شده بود که وی خواهان افزایش 10 درصدی قرارداد 430 هزار دلاری خود شده است. اما روی یکسری بندها اختلاف وجود داشت. رسن که سال قبل هم از بندهای فسخ استفاده نکرد خواهان قرار دادن بندهای سختگیرانه برای فسخ قرارداد در صورت عدم اجرای تعهدات از سوی باشگاه برای روز مبادا است. البته به نظر می‌رسد چانه‌زنی‌ها حول محور دیگری می‌چرخد و بحثی هم وجود داشت که قرارداد برای بیش از یک سال باشد.

*سومین بازیکن جناح چپ
دیروز در پرسپولیس با نام‌های جدید هم روبرو بودیم. علی شجاعی یکی از آن‌ها بود. بازیکن فصل گذشته تیم نساجی در زمان نگارش این مطلب در حال مذاکره با پرسپولیس بود. نکته اینجا است که پرسپولیس با جذب میلاد سرلک در روز شنبه از پنجمین سهمیه خود برای جذب لیگ برتری‌ها استفاده کرده بود و برای سرخپوشان دو سهمیه باقی‌مانده بود و پرسپولیس با جدایی ترابی و احتمال جدایی نفرات دیگر باید در استفاده از باقیمانده سهمیه دقیق باشد.
باشگاه اعلام نکرد ولی مذاکره با شجاعی فارغ از نتیجه درست زمانی اتفاق می‌افتد که خبر از قرار گرفتن محمد انصاری در لیست مازاد می‌شود. پرسپولیس تا اینجا دو جذب از 5 بازیکن جدید خود را در جناح چپ انجام داده است. یکی سعید آقایی که دفاع چپ و وینگر چپ بازی می‌‎کند و دیگری پهلوان که وینگر چپ بود. شجاعی هم مدافع و وینگر چپ است. این می‌تواند به معنای گذر از نادری یا امیری جدای از انصاری هم باشد. با جذب او فقط امکان جذب یک بازیکن لیگ برتری دیگر باقی خواهد ماند
*مغانلو یا زاهدی
اگر درزمانی که شما این مطلب را می‌خوانید چنین شده باشد باید پرسید تنها سهمیه باقی‌مانده به چه پست و نفری اختصاص پیدا می‌کند؟ دیروز بعد از پیام خداحافظی علیپور ، بحث مغانلو جدی شده بود. البته بحث بر سر این بود که اگر ویزای او برای رفتن جور نشود، گزینه جدی پرسپولیس خواهد بود. البته در روزهای گذشته درباره شهاب زاهدی هم‌صحبت شد. برای جذب او مبلغی هم برای رضایت‌نامه لازم است.و به نظر می‌رسد هزینه این انتقال بیش از آن بود که باشگاه انتظار داشت و اگر صحت داشته باشد. زاهدی برای برگشتن باید به نصف درآمدی که فکرش را می‌کرد بسنده کند.
*امیری چه می‌کند
سوال بعدی هواداران در روز گذشته ، درباره وحید امیری بود. او درحالی‌که هنوز داغ رفتن قبلی او بر دل هواداران است، بحث رفتن را به میان کشید. قبل از این هم گفتیم که برای بازیکن 33 ساله سخت است پیشنهادی برسد که 400 هزار دلارش را برای رضایتنامه پرداخت کند و باقی‌مانده‌اش برای او مقرون به‌صرفه باشد. در مورد امیری می‌گویند او پیشنهادی دارد که بعد از کسورات، برایش بیشتر از آن چیزی می‌ماند که از پرسپولیس می‌گیرد ولی چه قدر بیشتر.
دیروز خبرها ضدونقیض بود بعضی از جدایی او گفتند ولی آخرین شنیده ما این بود که باکمی افزایش رقم قرارداد ، تمایل امیری به ماندن است.
*خداحافظی طراح نقل و انتقالات پرسپولیس
درست به همین جای مطلب که می‌رسیم. یحیی در محل تمرین به بازیکنان می‌گوید بعد از لیگ قهرمانان آسیا جدا می‌شود. قابل‌درک نیست که اگر واقعاً مصمم به انجام این کار است چرا الان آن را مطرح می‌کند. به هر حال این هم از تفاوت‌های مربیان ایرانی با مربیان حرفه‌ای چون برانکو است. شاید هم اهداف دیگری در میان باشد و نه شوک به تیم که شوک به باشگاه و بالاتر از آن هدف بود. با این سرعت نمی‌شود به تحلیل و قضاوت دقیق رسید. در این میان یک موضوع کلیدی وجود دارد. باشگاه پرسپولیس تقریباً بخش اعظم ظرفیت نقل و انتقالاتی خود را با برنامه‌های یحیی پیش برده است و این می‌تواند شرایط بدی را ایجاد کند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.