به خاطر طولانی‌ شدن لیگ و کرونا حاشیه ها‌ اطراف همه تیم‌ها زیاد شدهکلهر: بیرانوند بود جام حذفی را هم می‌گرفتیم

0 46
به خاطر طولانی‌ شدن لیگ و کرونا حاشیه ها‌ اطراف همه تیم‌ها زیاد شدهکلهر: بیرانوند بود جام حذفی را هم می‌گرفتیم

مرضیه دارابی – خبرنگار: پرسپولیس روزهای آرامی را پشت سر نمی‌گذارد. جدایی مهدی ترابی و علی علیپور، اتفاقی نبود که هرگز خوشایند هواداران و کادر فنی باشد، هرچند که بازیکنان جدیدی به پرسپولیس اضافه شدند اما جذب آن‌ها در کنار حفظ ستاره‌های تیم می‌توانست خبر خوبی باشد.
البته جدا از موضوع نقل و انتقالات، یحیی گل‌محمدی نیز با باشگاه شدیداً دچار مشکل شده و البته اعلام کرده شاید بعد از لیگ قهرمانان آسیا دیگر با پرسپولیس همکاری نکند. همه این مسایل، نگرانی‌ها را نسبت به وضعیت تیم بیشتر کرده است.
در همین رابطه گفت‌وگویی داشتیم با محمود کلهر، پیشکسوت و بازیکن سابق پرسپولیس. صحبت‌های کلهر را در روزنامه پرسپولیس می‌خوانید:
– اوضاع در باشگاه اصلاً آرام به نظر نمی‌رسد.
من فکر می‌کنم باشگاه هر چه سریع‌تر باید مدیرعاملش و اعضای هیات مدیره‌اش مشخص شود و بلافاصله بعد ا از آن کادر فنی شرح وظایفش روشن خواهد شد و بازیکن تکلیف خود را می‌داند. اگر این اتفاق بیفتد تمرکز کادر فنی روی کارهای فنی خواهد بود ولی متأسفانه در این چند وقت گذشته هنوز شاهد معرفی مدیرعامل نبودیم و باشگاه همچنان با سرپرست اداره می‌شود. البته رسول‌پناه زحمت می‌کشد اما معرفی مدیرعامل و هیات‌مدیره کار را بهتر پیش می‌برد. امیدوار هستم حاشیه‌هایی که اطراف تیم هست، زودتر دور شود. مطمئناً یحیی گل‌محمدی مربی صبور و بادانشی است و ارتباط خوبی می‌تواند با تیمش برقرار کند. تیم باید کمترین حاشیه را داشته باشد تا نتیجه بگیرد. درواقع ستاد پشتیبانی از تیم لازم است که این حاشیه‌ها را سریع‌تر جمع کرد. دیدیم که پرسپولیس با کمترین حاشیه قهرمان شد و می‌توانست جام حذفی را هم بگیرد.
– به شکست در دربی اشاره کردید. چرا نتوانستیم آن بازی را ببریم.
من فکر می‌کنم نبود علیرضا بیرانوند مؤثر بود. او به‌عنوان یک دروازه‌بان ششدانگ می‌توانست کفه ترازو را به نفع پرسپولیس تغییر دهد. حضور بیرانوند می‌توانست کمک کند که جام حذفی را هم از آن خود کنیم. رادوشوویچ در پنالتی‌ها و گل‌هایی که در جریان بازی دریافت کرد، عکس‌العمل خوبی نداشت.
– عجیب است که رادو تا زمانی که ذخیره بیرانوند بود عملکرد خوبی داشت اما از زمانی که بیرو رفت، گل‌های بدی دریافت کرده.
من تعجب می‌کنم از بازیکنانی که وقتی رقابت می‌کنند، خوب‌اند و وقتی رقیبی ندارند این اتفاق رخ می‌دهد. حسینی در استقلال هم بدون رقیب که شد دیدیم چقدر گل‌های بدی خورد. من فکر می‌کنم در عملکرد رادوشوویچ همان نداشتن رقیب تأثیرگذار بوده و باید حتماً رقیب داشته باشد. او در دربی اعتمادبه‌نفس و تمرکز لازم را نداشت. باید حتماً رقیب جدی کنارش باشد که بلافاصله خودش را جمع کند و در شرایط ایده‌آل قرار بگیرند. البته این را هم باید در نظر بگیریم زمانی که بیرانوند بود و رادو جایگزین او می‌شد و دربازی‌ها خوب کار می‌کرد یک دلیلش این بود که پرسپولیس هم شرایطش فوق‌العاده خوب بود و این به دروازه‌بان هم خیلی کمک کرد. درهرصورت در دربی مستحق برد بودیم. خصوصاً در نیمه دوم؛ چون همه می‌دانیم نیمه اول چنگی به دل نزد و ناهماهنگی در همه خطوط پرسپولیس دیده می‌شد. گل دومی که رادو خورد به استقلال کمک کرد که بتواند کار را به پنالتی بکشاند و آنجا هم بهتر عمل کند.
– جدایی مهدی ترابی و از آن مهم‌تر نحوه جدایی‌اش و رفتن به یک تیم نه‌چندان خوب قطری، ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد.
من فکر می‌کنم بازیکنان ما خصوصاً ستاره‌های‌مان خوب است که در تیم‌های بزرگ‌تر بازی کنند. یعنی اگر قرار است از پرسپولیس بروند، به تیم اروپایی بروند، مثل کاری که سردار آزمون یا مهدی طارمی کردند و این سطح بازی‌شان را بالاتر می‌برد. شاید با قرارداد کمتر به تیم‌های اروپایی بروند اما این قطعاً بهتر است و هم به خودشان و هم به فوتبال ملی‌مان کمک می‌کند. ولی این‌گونه رفتن بازیکنان طبیعی است و ما باید پشتوانه سازی کنیم. همیشه این اتفاق می‌افتد و با این کار درآمدزایی می‌شود. ما باید چند بازیکن در سطح ترابی داشته باشیم تا با رفتن ستاره‌ها، تیم خالی نشود و دست کادر فنی خالی نماند. پرسپولیس پتانسیل این کار را دارد که در رده پایه سرمایه‌گذاری بهتری انجام دهد. همین ستاره‌ها یک روزی شناخته‌شده نبودند و طبیعتاً وقتی به پرسپولیس و استقلال می‌آیند، خیلی دیده می‌شوند و می‌توانند قرارداد آنچنانی هم ببندند. سرمایه‌گذاری در پایه باعث می‌شود جوان‌ها جایگزین این‌ها شوند و خلاء در تیم نداشته باشیم. البته اکنون حسینی خیلی خوب است، امیر روستایی هم، یا مهدی عبدی فوق‌العاده خوب بازی می‌کند.
– جدایی علیپور هم به ضرر تیم می‌شود.
اگر پرسپولیس ترابی و علیپور را حفظ می‌کرد خیلی در لیگ قهرمانان آسیا گره‌گشا بودند. چون آن‌ها هم جوان بودند و هم باتجربه.
-به‌هرحال با توجه به اینکه لیگ قهرمانان آسیا را در پیش داریم، تا بازیکنان جدید بخواهند در تیم جا بیافتند لطمه نمی‌خوریم؟
بله تیم احتیاج به زمان بیشتری دارد که جوان‌ها جایگزین مناسبی برای ستاره‌ها شوند. رفتن‌شان مدتی خلا ایجاد می‌کند و امیدوارم با درایت یحیی این دوره به‌خوبی بگذرد. ما بازیکنی مثل عبدی داشتیم که خیلی چارچوب شناس است. در دربی گل زده و دربازی‌های دیگر تأثیرگذار بود. او مقابل پیکان خیلی خوب بازی کرد. الان این جوانان تجربه پیدا کردند و باید فرصت بازی به آن‌ها داده شود. مثلاً اوساگونا آمد من که چیزی از او ندیدم، بازیکن جوان‌تر خودمان به‌مراتب بهتر است.
– این‌طور که پیداست گل‌محمدی با باشگاه به اختلاف خورده و این برای تیم اصلاً خوب نیست.
من فکر می‌کنم باید تعامل بیشتر شود و شرایط و امکاناتی که کادر فنی می‌خواهد در اختیارش گذاشته شود و بازیکنانی که سرمربی می‌خواهد را در اختیار بگیرند. اگر تعامل باشد تیم از حاشیه دور می‌شود. این صحبت‌ها همیشه کنار پرسپولیس بوده و خواهد بود. مطمئناً با تعامل و گفتمان بیشتر مشکل حل می‌شود.
– شما یحیی گل‌محمدی را خوب می‌شناسید، برخی می‌گویند او نگران است سال آینده نتیجه نگیرد.
یحیی با تیم‌های خیلی پایین‌تر کارکرده و از آن‌ها تیم‌های خیلی خوبی درست کرده، مثل همین شهر خودرو یا اوایل مربیگری‌اش در صبا باطری. او بعد از رفتن ژوزه تیم خوبی در پرسپولیس ساخت. یحیی این توانایی را دارد که حتی اگرچند تا از ستاره‌هایش هم بروند، تیم را جمع کند. البته با توجه به در پیش داشتن لیگ قهرمانان آسیا، امیدوارم تیم چند بازیکن خوب بگیرد که جایگزین آن ستارگان شوند. لیگ قهرمانان به‌مراتب از لیگ خودمان سخت‌تر هست. من فکر می‌کنم کسی که در مربیگری بخواهد بترسد، به تیمش لطمه می‌زند. یحیی تیم را قهرمان لیگ کرده و الان لیگ قهرمانان را در پیش داریم. این طولانی شدن لیگ و بیماری مزید بر علت شده است. حاشیه‌ها اطراف همه تیم‌ها زیاد شده و فکر می‌کنم این تمرکز مربیان را هم برهم زده است. بهتر است زیاد نکته‌بین نباشیم و هواداران هم کمک کنند تا یحیی تمرکزش را از دست ندهد. هیات‌مدیره هم کمک کند تا تیم خوبی را روانه مسابقات کنیم و یحیی با آرامش کارش را انجام دهد. پرسپولیس می‌تواند در لیگ قهرمانان خوب کار کند، چون همه رقبای آسیایی هم این مشکل کرونا را داشته‌اند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.