بررسی خط به خط پرسپولیس مدل گل محمدیخبری از توازن نیست

0 22
بررسی خط به خط پرسپولیس مدل گل محمدیخبری از توازن نیست

میلاد اعظمی – خبرنگار: پرسپولیس در شرایطی برای حضور در مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا و برگزاری ۴ دیدار باقی‌مانده این مرحله به قطر سفر کرد که با تیمی جدید و با شکلی جدید در این مسابقات حاضر خواهد شد.
پس از پایان فصل فوتبالی کشورمان ۷ بازیکن جدید به پرسپولیس اضافه شدند و همچنین بازیکنانی مانند بیرانوند، ترابی، علیپور و اوساگونا از پرسپولیس جدا شدند.
در این گزارش قصد داریم خط به خط پرسپولیس را که حالا می‌شود آن را پرسپولیس مدل گل محمدی نامید تجزیه‌وتحلیل کنیم تا متوجه شویم شرایط برای سرخپوشان چطور است.
کسی جای بیرانوند را پر می‌کند؟
در 4 سال گذشته با حضور علیرضا بیرانوند در پرسپولیس خیال سرخپوشان از بابت دروازه راحت بود، ضمن اینکه وجود یک ذخیره مطمئن به نام رادوشوویچ که هر زمان به بازی آمد مؤثر بود قفس توری پرسپولیس را بسیار مطمئن و قدرتمند کرده بود. حالا اما برای فصل جدید خبری از بیرانوند در درون دروازه نیست و حامد لک به‌عنوان جانشین بیرانوند جذب‌شده است.
لک به همراه رادوشوویچ و بیات دروازه‌بان‌های پرسپولیس در این فصل هستند، حال سوال اینجاست که رادوشوویچ یا لک می‌توانند جای بیرانوند را پر کنند یا خیر؟ هرچند رادو در چند بازی آخری که بیرانوند به بلژیک رفت نتوانست عمل کرده مطمئنی از خودش به نمایش بگذارد و حامد لک هم در این چند سال همیشه دروازه‌بانی پر نوسان بوده است.
سد محکم در خط دفاعی
یکی از نقاط قوت پرسپولیس در فصل آینده فوتبال ایران و لیگ قهرمانان آسیا خط دفاعی این تیم خواهد بود. سید جلال حسینی، شجاع خلیل زاده، محمدحسین کنعانی زادگان و سید احسان حسینی 4 مدافع وسط پرسپولیس هستند. در دفاع چپ محمد نادری، سعید آقایی و احتمالاً محمد انصاری بازی خواهند کرد. اما در دفاع راست پرسپولیس فقط یک مدافع تخصصی به نام مهدی شیری دارد هرچند سیامک نعمتی هم در این پست به میدان می‌رود اما دفاع راست تخصصی نیست.
این در شرایطی است که پرسپولیس حتماً به جذب یک مدافع راست تخصصی نیاز دارد اما فعلاً در بازار ایران مدافع راستی که بتواند در پرسپولیس بازی کند وجود ندارد. هرچقدر پرسپولیس در دفاع راست با کمبود مهره مواجه است، در دفاع چپ شرایط فرق می‌کند. محمد نادری مدافع باکیفیت پرسپولیس در این منطقه حضور دارد و سعید آقایی هم به‌عنوان یکی از خریدهای جدید پرسپولیس نشان داده که در صورت آمادگی می‌تواند یک مدافع چپ مطمئن باشد. ضمن اینکه اگر نام محمد انصاری از لیست خارج نشود او هم توانایی بازی در پست دفاع چپ و حتی دفاع وسط را دارد.
خط هافبک شلوغ با کلی ستاره
خط هافبک پرسپولیس هم می‌تواند مانند خط دفاعی این تیم به نقطه قوت و اتکای سرخپوشان تبدیل شود. کافی است نام هافبک‌های پرسپولیس را یک‌بار مرور کنیم تا ببینیم چه بازیکنان باکیفیت و خوبی دارد که قرار است برای پرسپولیس بازی کنند.
عالیشاه، رسن، نوراللهی، کامیابی نیا، پهلوان، امیری، شجاعی، حسین پور، سرلک، نعمتی و ربیع خواه تمام هافبک‌های پرسپولیس در این فصل هستند. ضمن اینکه امکان دارد که محسن ربیع‌خواه هم از فهرست پرسپولیس کنار گذاشته شود.
البته در این بین بازیکنانی مانند عالیشاه، امیری و حتی پهلوان و شجاعی توانایی بازیکنان در خط حمله را هم دارند و سیامک نعمتی هم‌بارها به‌عنوان دفاع راست به زمین رفته است. هر چه هست خط هافبک پرسپولیس به کامل‌ترین نقطه زمین سرخپوشان تبدیل‌شده است با بازیکنانی عموماً چند پسته که می‌توانند به‌راحتی عصای دست‌ گل محمدی در ادامه فصل باشند.
خط حمله علامت سوال بزرگ پرسپولیس
با جدایی مهدی ترابی، علی علیپور، اوساگونا و حتی استوکس، خط حمله پرسپولیس به علامت سوالی بزرگ برای همه پرسپولیسی‌ها تبدیل‌شده است. البته عیسی آل کثیر و آرمان رمضانی 2 مهاجم جدید پرسپولیس در این فصل هستند که انصافاً ازنظر کیفیت تفاوت زیادی با ترابی و علیپور دارند. ضمن اینکه غیر از این 2، مهدی عبدی، آریا برزگر و امیر روستایی هم 3 مهاجم جوان پرسپولیس هستند که شاید این فصل بیشتر به آن‌ها بازی برسد هرچند عبدی فصل گذشته هم تقریباً خوب بازی کرد و آمار گلزنی خوبی هم داشت.
حالا مساله ‌اینجاست که باید دید پس از جدایی مخصوصا علیپور از پرسپولیس آیا از بین مهاجمان فعلی این تیم کسی می‌تواند جور علیپور را بکشد و جای او را پر کند یا پس از چند سال خبری از مهاجم گلزن و مدعی آقای گلی در پرسپولیس نیست. مسلماً زمان بهترین قاضی در این خصوص است که می‌تواند پاسخ همه سوال ها را بدهد.
خبری از توازن نیست
با وجود اینکه پرسپولیس چند ستاره مهم خود را ازدست‌داده اما همین‌الان هم تیم بدی نیست و یکی از مدعیان قهرمانی خواهد بود، منتها مساله‌ای که در پرسپولیس به چشم می‌خورد عدم توازن در خطوط مختلف است. یعنی آن‌قدری که خط دفاع و خط هافبک پرسپولیس مطمئن هستند دروازه و خط حمله پرسپولیس حداقل فعلاً اطمینانی روی آن‌ها نیست و مانند هندوانه در بسته هستند.
هرچند در همان خط دفاع بازهم عدم توازن توی ذوق می‌زند. یعنی در مرکز دفاع و دفاع چپ به‌اندازه کافی بازیکن خوب است اما در دفاع راست فقط یک بازیکن تخصصی وجود دارد. بااین‌حال باید منتظر ماند و دید که پرسپولیس مدل گل محمدی می‌تواند امسال هم مدعی قهرمانی باشد و می‌تواند در اتفاقی تاریخی پنجمین قهرمانی پیاپی را به دست بیاورد یا خیر.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.