هنر عصبانی کردن برانکو

0 38

«”صداقت” بهترين راه و سياست برای داشتن ارتباط خوب و پایدار با هواداران است.»
باشگاه پرسپولیس، بیانیه روز گذشته خود را با جمله ای که در بالا خواندید شروع کرد. حرف حساب جواب ندارد هر چند، سیاست و صداقت در کل هم خوانی زیادی با یکدیگر ندارند.
حالا سوال این است که در این بیانیه چه‌قدر صداقت جریان دارد؟ بیانیه ای که البته دلیل آمدن کلمه «فوری» در ادامه آن بریا خود ما گنگ بود. قبل از هرچیز تشکر می کنیم که باشگاه به چنین باوری اعتقاد دارد که باید با هوادار صادق بود و البته این نباید ناقض مدیریت قاطع بر پرسپولیس باشد.
ممنون هستیم که قرار است با ما صادقانه برخورد شود و البته امیدواریم این صداقت‌ها هم‌چنان ادامه یابد، داوطلبانه باشد و از جبر زمانه نشأت نگیرد.

*غفلت نوزده سال بعد از حادثه 11سپتامبر
در این میان سوالی هم داریم. آیا واقعا حکمی نیامده است و منتظر رسیدنش هستیم یا این که حکم صادر شده است و فعلا مسکوت مانده است تا بازی با التعاون انجام شود یا این که مجالی برای دادن امادگی به هواداران باشد. به هر روی هواداران از روزهای قبل منتظر این اتفاق بودند. اگر هم یک جورهایی احساس می‌شود که آن را پذیرفته‌اند برای این است که آن را موقتی می دانند و در غیر این صورت شکی نیست که شرایط دوباره ملتهب می شد. هر چند اگر این خطر به شکل خیلی جدی پرسپولیس را تهدید می کرد، بعید می دانیم که برانکو با سرعت نامه را می فرستاد. به هر حال گفته می شود معلق شدن نقل و انتقالات پرسپولیس بعد از بازی اعلام خواهد شد.
سوال بعدی درباره آن بخش از بیانیه است که می گوید: «ازیک طرف امیدواریم با همکاری بزرگوارانه آقای برانکو ایوانکوویچ سرمربی محبوب و سابق پرسپولیس، چنین اتفاقی نیفتد و بتوانیم مهلتی 20 روزه بگیریم.»
ای کاش گفته می شد برانکو چگونه می تواند چنین کاری را انجام بدهد. همه می‌دانستیم که در نوزدهمین سالگرد حادثه یازدهم سپتامبر، کمیته انضباطی فیفا قرار است، چه کند؟ اصلا مثل این که هر ان چه در یازدهم سپتامبر اتفاق بیفتد یک اما و اگرهایی دارد.
قبلا پرسیدیم و باز می پرسیم که چرا زودتر از این موعد سراغ برانکو نرفتید تا از وی مهلت بخواهید. ای کاش در این ارتباط هم صادقانه توضیح داده شود. ای کاش صادقانه بگوییم تا کنون چه مسایلی بین باشگاه و برانکو گذشته است و آیا واقعا هیچ گاه مجالی برای توافق با وی نبود؟

*باقی ماجرا را هم به هوادار بگویید
سوال این است که از این جا به بعد چه می‌خواهیم انجام بدهید. این را صادقانه به هوادار بگویید. این دانستن که همیشه برای محاکمه کردن نیست. گاهی هم باعث کمک کردن است. این پول از کجا می‌خواهد بیاید؟ از چه هزینه هایی باید زده شود تا فراهم شود. باعث می شود از چه جاهایی کم بگذاریم؟ در این کشور کم نیستند سازمان و نهادهایی که به مسوولیت شان در قبال پرسپولیس عمل نکرده اند. کم نیستند نهادها و سازمان هایی که به شکل کاملا قانونی و عادی حق پرسپولیس را نمی دهند. همه این ها وجود دارد. هوادار با فشاری که می آورد بالاخره کاری از پیش خواهد برد یا نه، بحث دیگری است. ولی حق دارد بداند که اگر پول برانکو داده شد و حق پرسپولیس ادا نشد باید منتظر مشکلات بعدی برای تیمش باشد یا نه. بله شاید از شما هم انتقاد کند ولی مطئمئن باشد اصلا بدتر از زمانی نمی‌شود که کل ماجرا را به او نمی‌گویید. شاید خود را مسوول بدانید که سپر بلای دیگران بشوید ولی شما در قبال پرسپولیس مسوول هستید.

*متفاوت با ماجرای «خیریت»
و اما دیروز بعضی مطرح کرده بودند که چرا باشگاه این مسایل را در آستانه بازی مطرح کرده است. تحلیل این بود که این مساله می‌تواند روحیه تیم را خراب کند. شاید این باور ناشی از تجربه همان روزی باشد که خبر محرومیت طارمی و بسته شدن قطعی پنجره نقل و انتقالات رسید. از قضا فردای آن روز هم با عربستانی‌ها بازی داشتیم. ولی این ها با هم فرق می کنند. آن روز در آستانه بازی بهترین گلزن خودمان را به یکباره از دست داده بودیم. بعد هم پنجره نقل و انتقالات به طور قطعی بسته شده بود. همه چیز هم یکباره پیش آمد. هر قدر هم موضوع را بالا و پایین می‌کردی در آن «خیریت»ی نبود. این بار همه آمادگی ذهنی روی موضوع داشتند و البته صحیت از تعلیق قابل بازگشت است. اگر به مسایلی نقد داریم حق طبیعی است که مطرح شود ولی دیگر همه کار و همه چیز را لزوما نباید نفی کرد. بالاخره یک قدم رو به جلو هم یک قدم است و اگر این اعلام نفع نداشته باشد که به نظر ما بی فایده هم نبود، ضرر هم نداشت.

*چگونه برانکو را این‌قدر عصبانی می‌کنید
مساله دیگر این که شاید اگر این صداقت پیش از یک سال قبل وجود داشت، اصلا هیچ یک از این اتفاقات روی نداده بود. شاید اگر بعد از آن بازهم این صداقت وجود داشت پرونده برانکو پیش از یک سال قبل بسته شده بود. این ها را هم نمی‌شود نادیده گرفت. نمی‌شود نگفت که مدیران امروز ثمره آن عدم صداقت گذشتگان را برداشت کرده‌اند. میوه‌ ای که اصلا خوردنش خوشایند نیست.
برانکو در بیش از 4 سال فعالیت در پرسپولیس شاید سه یا چهار بار، خیلی، خیلی عصبانی شد. این خیلی که می‌گوییم خیلی بیشتر از آن خیلی است که بسیاری تصور دارند. باور کنید این میزان عصبانی کردن او هم خودش یک هنری است.
دو بارش شاید به خاطر یک سلسله اشتباهات داوری بود که اصلا دیگر نمی‌شد با فریب دادن خودت هم از کنارش بگذری. یک بار هم بر سر ماجرای اجبار به کوتاه آمدن برابر کیروش بود که باید رضایت می‌داد از قول وی مطالبی منتشر شود که جناب تاج برود و فخر آن را به کیروش بفروشد.
حالا در این یک سال گذشته که او اصلا در پرسپولیس نبود با او چگونه برخورد شد که او را دو سه بار به اوج عصبانیت رساند؟!!
عصبانیتی که نه برای پول که برای حرف‌ها و وعده‌ها و ادعاها بود!

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.