داستان «استراماچونی» هم فضای فوتبال را ملتهب کرد و هم رابطه استقلالی‌ها را!دستاورد سفر سعادتمند به ایتالیا چه بود؟

0 46
داستان «استراماچونی» هم فضای فوتبال را ملتهب کرد و هم رابطه استقلالی‌ها را!دستاورد سفر سعادتمند به ایتالیا چه بود؟

مریم سرخوش – خبرنگار: حکایت آندره آ استراماچونی اتفاق عجیبی بود که طی روزهای اخیر هم فضای فوتبال را ملتهب کرد و هم رابطه استقلالی‌ها را.

داستان بازگشت استراماچونی چند روز قبل از دیدار فینال جام حذفی استقلال مقابل تراکتور رقم خورد. احمد سعادتمند، مدیرعامل استقلال به همراه معاون اقتصادی این باشگاه به ایتالیا سفر کرد تا مذاکرات و تعاملاتی با استراماچونی برای پرداخت مطالبات این مربی ایتالیایی داشته باشند. سفری که شروع اختلافات هیات‌مدیره با فرهاد مجیدی سرمربی وقت استقلال بود و پس از باخت این تیم در فینال جام حذفی جدایی مجیدی را رقم زد. پس از آن بود که مدیران این باشگاه با اطمینان خبر از بازگشت استراماچونی دادند و خواهان رفع ممنوعیت عقد قرارداد با این مربی با توجه به مصوبه جدید سازمان لیگ شدند. اما هیات رییسه سازمان لیگ بر مصوبه جدیدش تأکید داشت و عنوان کرد قرارداد استراماچونی دیگر اعتباری ندارد و اجازه ورود مربی خارجی به این مربی داده نمی‌شود. هرچند که یکی از اعضای هیات رییسه در همان مقطع واکنش جالبی به واقعی نبودن این مذاکرات داشت و از مدیران استقلال خواست ایمیل مکاتبات‌شان با استراماچونی را منتشر کنند.
***
البته این‌همه ماجرا نبود و مذاکرات مدیران استقلال و سرمربی اسبق با ابهامات دیگری هم همراه بود. قطعیت بازگشت مربی ایتالیایی، بیان شرط و شروط سنگین برای بازگشت و درنهایت بیانیه پایان مذاکرات و منتفی شدن حضور استراماچونی از سوی باشگاه استقلال در حالی مطرح شد که وکیل ایتالیایی این مربی با انتشار پستی در صفحه شخصی خود هرگونه مذاکره و توافق از سوی طرفین را تکذیب کرده بود. پاستورلو در این پست نوشته بود «در حال حاضر، هیچ اقدام مشخصی برای بازگشت استراماچونی از سوی باشگاه استقلال صورت نگرفته و هنوز هم دعوای بین استرا و باشگاه نزد فیفا باز است.» خود استراماچونی هم بلافاصله بعد از بیانیه پایان مذاکرات مدیران استقلال، استوری غم‌انگیزی را منتشر کرد و نوشت«امروز خیلی عصبانی هستم. به نظر می‌رسد فدراسیون مجوز را رد کرده است. من هرگز پیشنهادی را رد نکردم، چون پیشنهادی ارسال نشده بود. عشق شما را احساس می‌کنم و می‌خواهم بدانید که این موضوع متقابل است… برای همیشه. امروز خیلی ناراحت هستم.» اقدام استراماچونی البته به این استوری در صفحه مجازی‌اش ختم نشد و این مربی ایتالیایی بار دیگر با انتشار عکسی خبرساز شد. استراماچونی در نرم‌افزار اجتماعی واتس‌اپ عکس پروفایلش را تغییر داد که تصویری از یک مشت با لوگوی استقلال و 2 ستاره بر وسط آن بود و باعث بروز شایعاتی شد تا نشان دهد ماجرای او با استقلال هنوز تمام نشده است.
***
در این میان‌هم پیشکسوتان استقلال به انتقاد از عملکرد مدیران این باشگاه پرداختند و مسایل به وجود آمده را مهم‌ترین چالش برای عدم موفقیت این تیم عنوان کردند. منصور رشیدی، پیشکسوت استقلال گفت «به هر حال آخرش همه‌چیز مشخص می‌شود و دست کسانی که دروغ می‌گویند رو می‌شود. این‌که روز اول گفتند می‌روند و استراماچونی را می‌آورند و با او مذاکره کرده‌اند ولی متاسفانه این‌ها فقط حرف‌هایی بود که مردم سرگرم شوند. این رفتارها درست نیست و اگر با مردم و تماشاگرها روراست‌تر باشند، کارشان بهتر پیش می‌رود. متاسفانه هیچ‌وقت واقعیت را نمی‌گویند و نمی‌دانم دلیلش چیست؟»
ادموند اختر مهاجم اسبق استقلال هم بیان کرد «استقلال زمانی در پرونده استراماچونی شکست خورد که با این مربی قرارداد ترکمانچای بست. این نوع قرارداد بستن را فقط در ایران می‌بینیم. هر کس قرارداد او را بست، کار بلد نبود چون او هم مثل کالدرون، ویلموتس و … برنده شد.»
صمد مرفاوی، سرمربی پیشین استقلال هم با اشاره به این‌که مدیران این باشگاه با نام استراماچونی، هواداران را سرکار گذاشته‌اند، عنوان کرد «استقلال در چند سال اخیر به این وضعیت عادت کرده و همیشه قبل از شروع فصل سرمربی مشخص نیست و تیم هم بدون نظر سرمربی بسته می‌شود. هیچ‌کس برای استقلال مشکل و حاشیه درست نمی‌کند؛ نه هواداران، نه رسانه‌ها و نه پیشکسوتان. استقلال خودش برای خودش مشکل درست می‌کند، همین کارها و تصمیمات غیرحرفه‌ای برای استقلال مشکل درست می‌کند و نباید درجایی بیرون از باشگاه دنبال ریشه این مسایل بگردیم. مردم و هواداران استقلال استراماچونی را فراموش کرده بودند و عجیب است که چرا مدیران استقلال با اسم او دوباره هواداران را سرکار گذاشتند. سال گذشته دلیل جدایی‌اش کاملاً مشخص بود ولی نمی‌دانم چرا دوباره مدیران استقلال نام این مربی را مطرح کردند.»
***
در اتفاقات اخیر باشگاه استقلال و روند مذاکرات‌شان با استراماچونی ابهامات زیاد است، اصلاً معلوم نیست چرا بازگشت استراماچونی مطرح شد؟ چرا استقلالی‌ها مدعی مذاکره با او شدند؟ و چرا درنهایت این قرارومدارها بدون هیچ دلیل خاصی به پایان رسید؟ اما یک‌چیز کاملاً مشخص است؛ وضعیت در باشگاه استقلال چندان مساعد نیست و تصمیم‌گیری مدیرانش اتفاقات تلخی را برای آن‌ها رقم‌زده است. سفر پرهزینه مدیران این باشگاه به ایتالیا که البته موردانتقاد وزارت ورزش هم قرار گرفت بدون نتیجه مانده و با شکایت از سوی هواداران این تیم هم مواجه شده است. سفری که نتیجه‌ای جز جدایی فرهاد مجیدی و برباد رفتن جام حذفی برای این تیم نداشت و درنهایت هم استقلال باید بدهی 900 هزار دلاری استراماچونی را پرداخت کند. این مبلغ آن‌قدر زیاد است که بعید می‌دانیم آبی‌ها با این بدهکاری وحشتناک به استرا و سرمربی دیگرشان یعنی شفر بتواند خودشان را به این زودی‌ها جمع‌وجور کنند.
***
سعادتمند شکل عجیبی از مدیریت را طی ماه‌های حضورش در استقلال رقم‌زده است هرچند که این‌گونه مدیریت کردن در فوتبال ایران دیگر عجیب نیست و چند سالی است که این قبیل تصمیم‌گیری‌‌ها گریبان فوتبال و باشگاه‌هایش را گرفته است. باشگاه‌های فوتبالی ما به ناامیدی مطلق رسیده‌اند، آن‌هم درحالی‌که فدراسیون فوتبال به‌عنوان نهادی بالادست که باید مقررات و موازین مدیریت مطلوب را رقم بزند، خودش درگیر قراردادی عجیب‌تر به نام «شکایت بی‌رحمانه ویلموتس» و غرامت چند صدمیلیاردی‌اش شده که در حال بلعیدن کل بودجه چندین ساله فوتبال کشور است.
مساله‌ای که نشان می‌دهد مربیان و البته بازیکنان خارجی به دلیل نبود یک سیستم قوی و مدیریت حرفه‌ای ورزشی در باشگاه‌های ما با مشارکت پررنگ دلالان داخلی و مافیای خارجی قراردادهای کلانی را به فوتبال ایران تحمیل می‌کنند و با ناز و کرشمه و پیش‌شرط‌های مختلف، منافع فوتبال ما را دستخوش قراردادهای ترکمانچای کرده‌اند. و نکته قابل‌تأمل آن‌که در این قراردادها مدیران باشگاه‌های فوتبال بال حمایت‌شده‌اند برای محقق شدن خواسته‌ غریبه‌های خارجی که اعتبار فوتبال‌مان را به حراج گذاشته‌اند. همان‌هایی که داستان عجیب گم‌شدن پول قرارداد استراماچونی را هم رقم زدند و به قول علی فتح‌ا… زاده، مدیرعامل اسبق استقلال راه «هاپولی کردن 150 هزار دلار استراماچونی» را هموار کردند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.