برای پنجمین قهرمانی پیاپی؛ گام اول شناسایی کمبودهاستالزام یکدلی تیم و باشگاه

0 19

همه ما امیدواریم که حضور پرسپولیس در قطر طولانی‌تر شود و این به معنای صعود از مرحله گروهی خواهد بود.

پرسپولیس به یک پیروزی نیاز خواهد داشت. این در حالی است که اگر شرایط این گونه نمی‌شد که می‌بینیم. حداقل دو بازی با الدحیل و شارجه را در تهران انجام می‌دادیم که خودش، شرایط را به کلی عوض می‌کرد. آن دو گل در امارات هم برای خودش امتیازی بود. باید پذیرفت که در این دوره از رقابت‌ها بیشترین اجحاف نسبت به پرسپولیس شد.
یحیی هم دیروز تا حدی یه این مساله معترض شد ولی نیاز به گفتن نیست که وقتی کمیته‌ای نشست و بر اساس شرایط فورس قواعدی رو تنظیم کرد، دیگر با دخالت باشگاه قابل رفع و رجوع نیست. در عمل کاری هم از دست کسی بر نمی‌آمد و شرایط اعلامی لازم الاجرا بود یا حداقل فوتبال ما در موقعیتی نیست که بتواند در چنین مواقعی اعمال نظر کند. ریشه این اجحاف در آن روزی بود که فوتبال ایران مجبور به پذیرش این مساله شد که بازی‌های رفت را همگی در خانه حریفان انجام بدهد.
به هر حال این اجحاف فقط با یک پیروزی پاسخ داده خواهد شد. البته واقعا امیدواریم که یحیی درباره انجام یک بازی کاملا هجومی شوخی کرده یا در صدد گمراه کردن طرف مقابل برآمده باشد. حتما خواهید پرسید وقتی که به پیروزی نیاز داریم باید حمله کنیم ولی مساله این است که یک بازی هجومی به معنای کم کردن از تمرکز ساختار دفاعی برای افزایش افراد حمله برنده، همان چیزی است که بخش هجومی شارجه لازم دارد. بخشی که نفرات آن به ویژه برزیلی‌هایش خیلی وقت است با هم بازی می‌کنند و هماهنگ هستند.

*گام اول، شناسایی کمبودها
به هر روی پرسپولیس از این مسابقات باز می‌گردد تا خود را آماده فصل تازه‌ای کند که ناگفته پیدا است که از آن فصل‌های پرهیاهو و پرتنش چه در داخل مجموعه و چه در تقابل با رقبا خواهد بود که به صلاح‌های نامتعارف بیشتری پناه خواهند برد.
پرسپولیس خود را در قواره صعود از گروه نشان داده است. شاید اگر تساوی می‌خواستیم، زیاد هم خوب نبود. ما ایرانی‌ها وقتی روی تساوی تمرکز می‌کنیم معمولا به باخت تن می‌دهیم. کیفیت بازی پرسپولیس هم با وجود تغییرات زیاد و کمی تمرین ترکیب جدید از حد انتظار بسیاری از ما بالاتر بوده است.
نکته واقع بینانه این است که هر اتفاقی هم در قطر روی دهد، پرسپولیس آن را با تیمی کامل رقم نزده است. البته یادمان نرود که پرسپولیس در چه شرایطی به فینال آسیا رفته بود. با این وجود باید نواقص را مرتفع کرد. البته قبل از آن باید نواقص را پیدا کرد. در واقع باید دید پرسپولیس چه چیزهایی کم دارد.

*پرسپولیس و نه پرس پولیس
در این جا، ما فقط در حوزه فنی و بازیکن به کمبود توجه نداریم. این روزها پرسپولیس با کمبود بزرگتری رو برو است که دورنمایی از حل آن به چشم نمی‌خورد. تعارف را که کنار بگذاریم پرسپولیس یک مجکوعه یکپارچه نیست. آخرین نشانه‌اش را در صحبت‌های دیروز یحیی شاهد بودیم. اصلا قرار نیست آن صحبت‌هعا را از جهت درستی و نادرستی تحلیل کنیم. اصل آن صحبت مد نظر است که نشان می‌دهد تیم و باشگاه با هم جور نیستند. این ادعا می‌تواند کتمان شود ولی مثل این است که روشنی روز کتمان گردد. برای کسب موفقیت و قهرمانی به یک حداقل اعتماد و همبستگی نیاز است. این برای چندمین بار است که چنین پالس‌های به بیرون فرستاده می‌شود.
با وجود چنین تنش‌ها و نگاه‌هایی در داخل مجموعه پرسپولیسی حتی اگر تمام مسایل دیگر حل و فصل شوئد، سخت است که به موفقیت برسیم. این مشکلات بالاخره یک جایی اثر خودشان را نشان می‌دهند. این انرزی‌های منفی انرژی تیم را می‌اندازند. انرژی هواداران را می‌اندازد. منجر به یارکشی و شقه شدن مجموعه می‌شود. تعارف هم بر نمی‌دارد. پس قبل از هرچیز باید مشکلات و کمبودها در این بخش را مرتفع کرد.

*رفع نقص با گزینه‌های جوان یا خرید جدید
این روزها اگر سراغ هواداران و کارشناسان برویم و سوال کنیم که پرسپولیس باید خود را تقویت کند، بیشتر ان ها به خط حمله اشاره خواهند کرد. اکثر این نفرات در حالی چنین نظری می‌دهند که خط حمله را در آل کثیر و رمضانی خلاصه خواهند دید. اما آیا خط حمله پرسپولیس فقط همین دو نفر است؟ مهدی عبدی و امیر روستایی چه می‌شوند؟ آیا با آن ها رفع کمبود خواهد شد؟ خب ، این هم معلوم نیست. در حال حاضر تنها کسی که می‌تواند به این سوال پاسخ دهد؛ یحیی گل محمدی است چون این دو رات با ترکیب جدید هافبک‌ها ندیدیم. ولی وقتی به لیست خرید یحیی نگاه و گذشته بازیکنان را ارزیابی می‌کنیم به این نتیجه می‌‍رسیم که عبدی و روستا خیلی هم از نظر فنی و پتانسیل کم ندارند اما بحث تجربه، اعتماد به نفس و جا افتادن در برنامه تاکتیکی، اهمیت زیادی دارد.
به هر حال خط حمله منطقه‌ای است که مشکل آن باید رفع شود یا با بازیکنان فعلی یا با نفراتی که باید جذب شوند تا پرسپولیس به سمت کامل شدن پیش برود.

*تکلیف سمت چپ باید روشن شود
در سمت چپ هم با کمبود روبرو شده‌ایم. با مصدومیت آقایی، سومین بازیکن ما در این پست هم به مشکل خورده است. ولی با توجه به محدودیت فهرست به نظر باید این مشکل را بدون خرید جدید بر طرف کرد. محمد انصاری از نیم فصل دوم بر می‌گردد ولی محمد نادری را هم داریم که بلاتکلیف مانده است. قضیه او و باشگاه کورتریک باید زودتر روشن شود و ترجیحا باید او را حفظ کرد که با فضا و شرایط تیم آشنا است. فراموش نکنیم که ما بازیکنی مثل شجاعی را هم گرفته ایم.
برای دفاع راست به نظر می‌رسد با بازگشت مهدی شیری رفع نیاز خواهد شد و برای پستهای مربوط به خط میانی، با جا افتادن بازیکنان جدید نباید مشکل خاصی داشته باشیم.
در واقع بخش یاز ابهامات درباره ترکیب نفرات پرسپولیس باید توسط گل‌محمدی و بعضی دیگر باید توسط باشگاه مرتفع شود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.