پرسپولیس با غلبه بر السد و صعود به مرحله یک چهارم نهایی یک تنه از اعتبار فوتبال ایران دفاع کردستاره دنباله‌دار

0 18
پرسپولیس با غلبه بر السد و صعود به مرحله یک چهارم نهایی یک تنه از اعتبار فوتبال ایران دفاع کردستاره دنباله‌دار

امیرعباس زمانیان – خبرنگار: شاهکار، شاید تنها لفظ شایسته برای توصیف عملکرد سرخپوشان مقابل تیم تا بن دندان مسلح السد قطر در خاک این کشور باشد. تیم خسته‌ای که توانی برای جنگیدن برایش باقی نمانده بود؛ اما آنقدر جنگید تا خستگی ساق‌های سرخپوشان، خجالت زده از غیرت و تعصب مثال زدنی‌شان شود.
همانگونه که پیش بینی می‌شد، جنگ دو تیم در میانه میدان خلاصه شد و نیمه اول، مجالی برای زور آزمایی هافبک‌های این دو تیم بود. بشار رسن، احسان پهلوان، میلاد سرلک، وحید امیری و احمد نوراللهی در برابر سانتی کازورلا، اکرم عفیف، محمد البیاتی و نام تائه هی. جنگی که ثمره‌اش 212 پاس با دقت 79 درصدی برای پرسپولیس و 275 پاس با دقت 83 درصدی برای رقیب بود.
ژاوی تیمش را با آرایش پایه 1-4-1-4 به میدان فرستاد و عملکرد مدافعان پرسپولیس و علی الخصوص حامد لک، بغداد بونجاح، تک مهاجم السد را از جریان بازی کاملاً کنار گذاشت و 7 مهره تدافعی پرسپولیس، خطرناک ترین مهره قطری‌ها را به خوبی مهار کردند. بازی حساب شده شاگردان یحیی گل محمدی در شب پر استرس دوحه، کم نقص بود. همان تیمی که پس از نمایش درخشان مقابل الشارجه، نشان داد اگر محکوم به برد باشد، چیزی جلو دارش نیست.
تعصب، جنگندگی و انگیزه بی‌نظیر سرخپوشان در این بازی، حکایت از غلبه تک ستاره سرخی به نام «پرسپولیس» بر ستارگان متمول السد داشت. بردن بازی به کناره‌ها، استفاده حداکثری از فضای باز میان مدافعان السد و نفوذ از چپ و راست به فاز تدافعی پراکنده این تیم، نبض بازی سرخپوشان از ابتدای نیمه دوم تا به صدا درآمدن سوت پایان بازی بود. عیسی آل کثیر، زننده گلی بود که به مصداق واقعی کلمه، یک «تیم» برای به ثمر رساندنش تلاش کرده بودند.
از شاهکار کادر فنی هم نباید گذشت. یحیی درحالی مچ ژاوی هرناندز را خواباند که علاوه بر لاین آپ اولیه تیم، تعویض‌ها نیز به نحو احسن انجام شد. درحالی که خستگی بیش از حد در عملکرد سربازان ارتش سرخ مشخص بود، امید عالیشاه، مهدی عبدی و کمال کامیابی نیا به میدان آمدند تا ریتم ضربان بازی سرخ‌ها کم نشود. تعویض سید جلال حسینی هم پس از اخراج سیامک نعمتی، تا حدودی خیال هواداران در دقایق پایانی را راحت کرد که «این تیم السد، گل بزن نیست».
اکثر حملات شاگردان ژاوی، با استفاده از خلاء ایجاد شده در سمت چپ خط دفاعی پرسپولیس پس از جلو کشیدن سعید آقایی انجام شد و بازی متمایل به سمت راست سانتی کازورلا و نفوذهای نچندان خطرناک پدرو میگل، تاکتیک غالب تیم قطری مقابل پرسپولیس بود. ارسال از جناحین سفید پوشان، درحدی نبود که دروازه ارتش سرخ را تهدید کند و عملکرد بی نقص شجاع خلیل زاده، حسین کنعانی زادگان و حامد لک نیز مزید بر علت بود تا خطرناک ترین خط حمله رقابت‌ها با 14 گل زده، علناً حرفی برای گفتن نداشته باشد و چهارمین کلین شیت حامد لک مقابل السد رقم بخورد.
السد شوتزن ترین تیم لیگ قهرمانان آسیا بود و شوت‌های بی دقت اکرم عفیف، علاوه بر عدم تمرکز بازیکنان السد، نشان از عملکرد بی نظیر فاز دفاعی سرخپوشان در جای گیری داشت. اما اگر از بازی خوب سرخپوشان در اکثر قریب به اتفاق دقایق بازی تعریف و تمجید می‌کنیم، بدین معنا نیست که عملکردشان بی نقصِ بی نقص بوده باشد. مدافعان در برخی صحنه‌ها، هنوز سرعت در تصمیم گیری‌هایشان ندارند و مشایعت کردن با مهاجمان رقیب، آن هم بیش از اندازه، یکی از نقاط ضعف پرسپولیس در فاز دفاعی بازی روز گذشته بود که همین تاخیر در تصمیم گیری هافبک‌های تیم مبنی بر ارسال پاس یا زدن شوت، بیش از پیش به چشم آمد.
سیامک نعمتی نسبت به سایر ارکان تیم، روز خوبی را سپری نکرد و در چند صحنه، عبدالکریم حسن پیروز نبردهای تک به تک شد. نفوذهای سیامک نسبت به بازی گذشته افت داشته و قطعاً علاوه بر خستگی، کیفیت فنی این مدافع قطری نیز بی تاثیر نبود.
السد مقابل سپاهان به نیمی از بازیکنان اصلی استراحت داد و همین موضوع نیز برگ برنده قطری‌ها در نیمه اول شد. ابتدای بازی، پرس سنگین السد تازه نفس در برابر بازی محتاطانه پرسپولیس، بازی را بیشتر در میانه میدان چرخاند و زور خط هافبک السد به پرسپولیسی‌ها چربید. 57% مالکیت توپ السد در نیمه اول نیز گواهی بر این ادعاست.
البته سرخپوشان چندین مرتبه حملات نصفه و نیمه‌ای را روی دروازه السد تدارک دیدند که عدم تمرکز مهاجمان، مانع از چسبیدن توپ به تور دروازه شد، اما این موضوع، باعث شد دفاع السد شکننده تر از آنچه که پیش بینی می‌شد به نظر برسد و همین نکته، جرئت سرخپوشان برای هجوم همه جانبه به دروازه السد را بیشتر و بیشتر کرد. 2 مرتبه برخورد توپ به دیرک دروازه و چندین موقعیت خطرناک، ثمره جلو کشیدن بیشتر پرسپولیس در نیمه دوم بود.
به عبارتی دقیق تر، طوفان ارتش سرخ در نیمه دوم، ریز و درشتِ السد را یکجا درنوردید. طوفان سرخی که سرانجام دقیقه 88، قفس توری السد را فرو ریخت و ضربه سر عیسی آل کثیر، دقیقاً همان جایی رفت که باید می‌رفت. جایی که حتی دستان سعد الشیب نیز مانع از ورود توپ به دورن دروازه نشد.
پرسپولیس حالا با گذر از السد، بیشترین شانس برای رسیدن به فینال را دارد و تنها فاکتوری که قادر به مبارزه با انگیزه سرخپوشان به نظر می‌رسد، غرور کاذب است. غروری که تیم برانکو در لیگ قهرمانان آسیا 2017 را نیز زمین گیر کرد. پرسپولیس روز 9 مهر ماه باید در مرحله یک چهارم نهایی به میدان برود و تا آن زمان، علاوه بر ریکاوری، آماده نگه داشتن سرخپوشان از لحاظ ذهنی نیز نقش حیاتی را دارد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.