هر تیمی که دیرتر از پا بیفتدمبارزه پرسپولیس با پاختاکور برای راند پانزدهم

0 24

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: قهرمان ایران حریف بعدی خود را شناخت. حالا با وجود دشواری‌های باقی مانده، یک فینال دیگر دور از دسترس به نظر نمی‌رسد. البته در این جا نشستن و فارغ از درد و رنجی که بازیکن تحمل می‌کند، سخن گفتن آسان است. فرقی نمی‌کند آن ها چه قدر درآمد دارند. مساله این است که بدن تا حد مشخصی برای تحمل فشارها کشش دارد. مهم است که چه انگیزه‌ای آن ها را پیش می‌برد ولی سقف توانایی انسان محدودیت‌هایی دارد.
درک این سخن آسان نیست که از فرط دویدن و خستگی احساس می‌کرد که جانش در می‌رود. از بسیاری شنیده‌ایم که چنین احساسی واقعا وجود دارد.
صحبت در این باره که کدام یک از تیم‌های این مرحله، حریف بهتری برای پرسپولیس بود بدون در نظر گرفتن فاکتور مسایل بدنی ممکن نیست. نکته این جا است که سه تیم دیگر واقعا به پرسپولیس به عنوان تیمی نگاه می‌کردند که هر چه دیرتر روبرویش قرار بگیرند بهتر است. عربستانی‌ها البته از رویارویی دو نماینده خود خرسند نبودند چون یک شانس آن‌ها برای رسیدن به فینال به طور قطعی از بین می‌برد.

*پرسپولیس می‌توانست 120 دقیقه‌ای بازی کند؟
قبل از بررسی مسابقه‌ای که پیش رو داریم، یک سوال را مطرح می‌کنیم. تمام تیم‌های حاضر در مرحله قبل از کشیده شدن بازی به 30 دقیقه اضافی فراری بودن چون برای ریکاوری خود ایده‌ای نداشتند. حالا پرسپولیس را پس از سوت پایان بازی با السد به یاد بیاورید. بازیکنان که دیگر روی دست راه می‌رفتند یا نای بلند شدن از روی چمن را نداشتند، تجسم غیرت و تعصبی بود که از خود بروز داده بودند. نکته دیگرش این بود که اگر بازی 120 دقیثقه‌ای می‌شد چه باید می‌کردیم. چند نفر دیگر توان داشتند که روی پا بایستند.
شاید در این جا بحث بدنسازی مطرح شود. با این میزان دوندگی و جنگندگی بازیکنان، نمی‌شود گفت این تیم در توان هوازی و استقامت خوب آماده نشده است. در نمایی کلی عملکرد بدنساز تیم قابل تقدیر است. مساله به فشردگی بازی‌ها بر می‌گردد. بازیکنان در حال استفاده از توان ذخیره شده خود هستند. بازیکنی مثل امیری حتی قبل از بازی به خاطر خستگی به کنفرانس خبری نرفت.
بازی با السد اگر به وقت اضافه می‌کشید شرایط خیلی بدی می شد. هر چند السدی‌ها دچار مشکل شده بودند.

*همه استراحت کردند غیر از پرسپولیس
از 4تیمی که به مرحله بعد رسیدند، فقط پرسپولیس است که رد این مدت تمام بازی‌ها را با تمام فشار بازی کرد. سه تیم دیگر با توجه به شرایط خود در مرحله گروهی در آخرین بازی آن مرحله با اطمینان از صعود یا فشار کمتر آوردند یا به بعضی بازیکنان استراحت دادند. این مساله کار را برای مرحله بعد سخت می‌کند.

*پارامتر توان بدنی، نگرانی اصلی در مصاف با پاختاکور
اما چرا درباره این موارد سخن می‌گوییم؟ چون همه آن‌هایی که گفته اند پاختاکر حریف بهتری برای پرسپولیس بود، بر این مساله اذعان دارند که برگ برنده ان‌ها توان بدنی است که دارند!
در واقع در شرایطی که در این مرحله مهمترین مساله تعیین کننده، توان بدنی بازیکنان است با حریفی برخورد کرده‌ایم که توان بدنی مزیت اصلی آن است.
در واقع آن چه باعث می‌شود که بسیاری آن‌ها را حریف بهتری برای پرسپولیس بدانند فضاهایی است که در یک سوم دفاعی این تیم در جریان بازی‌های قبلی دیده شد. و دروازه این تیم را سهل الوصول تر از دو تیم عربستانی به تصویر می‌کشد.
بدون ۀآن که بخواهیم اغراق بکنیم. در یک شرایط معمول، این تیم پرسپولیس واقعا در قواره‌ای است که پاختاکور را از سر راه بردارد. البته آن‌ها در یک سوم میانی و فاز هجومی بسیار خوب هستند. اگر نتوان با ایجاد پرس در ارتباط و پاس‌کاری‌های مداوم آن‌ها اختلال ایجاد کرد، مایه درد سر 9ستند ولی ابزارهای لازم برای شکست این تیم ازبک در این پرسپولیس وجود دارد. تنها مساله به پارامتر مسایل بدنی مربوط می‌شود. هر چند یادآوری می‌کنیم پرسپولیس در 2018، با چنین تجربه‌هایی روبرو شده بود.

*یک روز بیشتر استراحت کرده‌اند
یک روز استراحت بیشتر بریا افرادی مثل ما شاید معنای خاصی نداشته باشد. به شما می‌گوییم برای خیلی از فوتبالیست‌های حرفه‌ای هم آن معنایی را دارد کع برای بازیکنان حاضر در لیگ قهرمانان دارد. وقتی بازی‌ها هر 5 یا 6 روز یک بار انجام می‌شود شاید یک روز استراحت بیشتر خیلی اثر خودش را نشان ندهد ولی وقتی در 12 روز 5 مسابقه انجام داده باشی و قرار بر انجام ششمین بازی باشد آن وقت آن یک روز مثل گنج است. پاختاکور روز شنبه به میدان رفت و تا بازی با پرسپولیس، یک روز بیشتر استراحت می‌کند و این هم مزیت بزرگی خواهد بود.

*پرسپولیس رویارویی با فوتبال مالکانه را می‌داند
واما پاختاکور تیمی شده است که نسبت به چند ماه قبل، تفاوت‌های آشکاری دارد. این تیم نسبت به دو بازی اول خود در لیگ قهرمانان در هر بازی به طور میانگین 100 پاس بیشتر رد وبدل می کند. آن ها رد غیر از بازی اول با الهلال در هر بازی بیش از 500 پاس داده اند. تقریبا 550 پاس در هر مسابقه با میزان درستی 84 تا 86 درصد که یک تصویر مشخص از نوع بازی این تیم می‌دهد. راه مهار آن‌ها کم کردن دقت پاس‌ها، با پرس است که لازمه آن دوندگی خواهد بود. آن‌ها به لطف همین پاس‌های فراوان با ضریب دقت 85 درصد، به غیر از مسابقه اول با الهلال در دیگر بازی‌ها مالکیت بازی را در اختیار داشته اند. ماکیت توپ ان ‌ها در بازی برابر الشباب و استقلال 65 تا 70 درصد بوده است. البته از این بابت شاید جای نگرانی زیادی نباشد. چون پرسپولیس راهکار بازی برابر چنین تیم‌هایی را میداند که برابر السد هم شاهد بودیم.

*بازی‌های تلافی جویانه
و اما این بازی برای پرسپولیس از جهات دیگری هم اهمیت دارد. پرسپولیس در لیگ قهرمانان 2019، به هیچ وجه شایسته عدم صعود از گروه خود نبود ولی قربانی اشتباهات داوری شد و از قضا هر دو بازی با پاختاکور با اشتباهات داور به سود ازبک‌ها همراه بود. شاید استفاده از عبارت انتقامی درست نباشد ولی این بازی به جهت سابقه آن دو دیدار برای هواداران پرسپولیس، اهمیت ویژِه ای دارد. از سوی دیگر با صعود از این مرحله و در صورت رویارویی با الاهلی، با تیمی روبرو می‌شود که برانکو ایوانکوویچ را از پرسپولیس گرفت و بعد هم آن‌گونه اخراج کرد. البته در آن زمان شاید بعضی هواداران عصبانی از رفتن برانکو، با وجود آن که وی را مقصر نمی‌دانستند از این که در الاهلی موفق نبود خرسند شدن ولی با این وجود به قدری او را دوست داشتند که در نهایت از کار سعودی‌ها با مربی محبوبشان خرسند نباشند.
گذشته از این مسایل بازی پرسپولیس و پاختاکور در این شرایط ما را یک جورهایی یاد مبارزه افسانه‌ای محمد علی کلی و جو فریزر در مانیل می‌اندازد. یکی از ماندگارترین مسابقات تاریخ بوکس جهان. وقتی که تاب آوری برابر خستگی و ضربات حریف نکته سرنوشت مسابقه بود و مربی فریزر در پایان راند چهاردم در حالی که به نظر نمی‌رسید او اصلا بتواند چیزی را ببیند از ورود او به راند اخر و پانزدهم جلوگیری کرد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.