رمز موفقیت پرسپولیس در آسیا باهم برنده بودن

0 14
رمز موفقیت پرسپولیس در آسیا   باهم برنده بودن

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس تنها نمایند ایران است که در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا باقی‌مانده و با وجود فشردگی بازی‌ها و خستگی بازیکنانش تلاش می‌کند از اعتبار فوتبال کشورش دفاع کند. ۱۵ روزی می‌شود که بازی‌ها به‌صورت متمرکز در کشور قطر برگزار می‌شود و طی این مدت شاگردان گل محمدی ۶ بار مقابل حریفان به میدان رفته‌اند. شرایط به‌گونه‌ای بوده است که تقریباً با یک ترکیب ثابت در بازی‌ها حاضر بوده و با آماده‌ترین تیم‌های این دوره مصاف داشتند. برخلاف اغلب تیم‌ها و من‌جمله 2 نماینده دیگر فوتبال ایران. در گروهی که استقلال در آن حاضر بود، تیم الوحده امارات انصراف داد و در گروه شهر خودرو هم تیم قدرتمند الهلال به خاطر تعداد زیاد کرونایی ها از مسابقات کنار گذاشته است. در حالی که پرسپولیسی‌ها هر 3 روز یک‌بار مجبور به انجام بازی بوده و چون در گروه سختی قرار داشتند که تا روز آخر بر سر صعود جنگ بود، نتوانستند به بازیکنان اصلی استراحت بدهند. اما به‌طور مثال السد در آخرین بازی خود در دور گروهی به نفرات ذخیره‌اش میدان داد تا قوای تیمش را برای بازی در یک‌هشتم حفظ کند و روز گذشته هم به لطف برنامه‌ریزیای اف سی تیم پاختاکور در یک‌چهارم نهایی، یک روز بیشتر ازپرسپولیس استراحت کرد. البته این لطف فقط شامل تیمازبکستانی نشد و تیم الاهلی برای بازی مقابل النصر فرصتبیشتری برای استراحت و تمرین یافت.  ای اف سی می‌توانست۴ مسابقه مرحله یک‌هشتم را در یک روز برگزار کند تا تیم‌ها در شرایط برابر مقابل هم قرار بگیرند. چون همین حالا به خاطرفشردگی بازی‌ها روی تیم‌ها فشار زیادی به وجود آمده و برخی بازیکنان دچار مصدومیت شده و یا به خاطر خستگی زیاد نتوانستند کارایی لازم را داشته باشند. و بیشترین نگرانی هم که در مورد پرسپولیس وجود دارد، مساله خستگی و آسیب‌دیدگیبازیکنان است.
همین حالا چند بازیکن پرسپولیس آسیب‌دیده هستند و با درد در بازی‌ها حاضر می‌شوند. عیسی آل کثیر ازجمله این نفرات است که با انگشت پای آسیب‌دیده‌اش به زمین رفته است و برای تیم گل هم زده است. این حس مسوولیت پذیری از جانب بازیکنی که تازه سرخپوش شده، قابل‌توجه است. البته آل کثیر قبل از حضورش در پرسپولیس از علاقه‌اش به این تیم گفته بود، ولی در فوتبالی که بوی پول، عشق کودکی را خیلی سریع از یاد بازیکنان می‌برد،دیدن امثال آل کثیر و حامد لک یادمان می‌اندازد که هنوز بازیکنانی پیدا می‌شوند که عشق به پیراهن را در زمین معنا کنند،نه با حرف و شعار. هر 2 بازیکن از بهترین‌های پرسپولیس در چند بازی اخیر بوده‌اند و سعی کرده‌اند که با تمام توان در زمین انرژی بگذرند.گویی که خواسته باشند  تمام سال‌هایی که درحسرت پوشیدن پیراهن تیم محبوب‌شان بوده‌اند را با درخشش در آسیا تلافی کنند.
همان جوری که امثال خلیل زاده‌ها و نوراللهی‌ها در این سال‌هاتلاش کردند. این 2 بازیکن از بهترین‌های پرسپولیس در سال‌های گذشته بوده‌اند. نمایش بی‌نظیر شجاع در روزهای ابتدایی حضورش در پرسپولیس که مصادف شد با  دیدار حساسپرسپولیس با نماینده عربستان در همین مرحله یک‌چهارم را حتمابه خاطر دارید که این مدافع گلزن دروازه الاهلی را باز کرد;شجاعی که حالا در کنار  عملکرد کم‌نظیرش در خط دفاعی هربازی برای پرسپولیس گل‌های حساس می‌زند و شایستگی‌هایفنی و از آن، مهم‌تر تعصب و علاقه‌اش را بیشتر از قبل به رخ می‌کشد. یکی از نگرانی‌های بزرگ کادر فنی برای بازی پاختاکور عدم غیبت شجاع بود که به خاطر تلاش جانانه‌اش مقابل السد، کارش به بیمارستان کشیده شد. اما خوشبختانه این مدافع باغیرت خود را به این بازی حساس رساند. این فداکاری شجاع یاد بازی‌های متعصبانه حمید استیلی در بازی با الهلال را برای هواداران زنده کرد.۲۰ سال پیش در یک‌چهارم نهایی جام باشگاه‌های آسیا، تیم پرسپولیس که در آزادی میزبان  بود، برایصعود باید نماینده قدرتمند عربستان را شکست می‌دادند که ایناتفاق با بازی درخشان بازیکنان رقم خورد و سرخ‌ها با گل‌هایکریمی، انصاریان و کاویانپور با نتیجه 3 بر یک به برتری رسیده و راهی نیمه‌نهایی شدند. در کنار واکنش‌های استثنایی عابدزاده و اعتمادبه‌نفس جالب‌توجه انصاریان وقتی دروازه الدعایه باتجربه را از روی نقطه پنالتی باز می‌کرد و تکنیک نابی کریمی در چمن،فداکاری حمید استیلی قابل‌ستایش بود که به خاطر دوندگی و تلاش زیاد راهی بیمارستان شد. و بعدها وقتی امثال عابدزاده و استیلی از فوتبال خداحافظی کردند این تصور داشت که پرسپولیس دیگر چنین بازیکنانی را به خود نخواهد دید، ولی در فصلی که پنجره پرسپولیس بسته شد، بازیکنان ثابت کردند که نسل فوتبالیست‌های با تعصب هنوز منقرض‌شده است و این حس مسوولیت پذیری و ازخودگذشتگی در این تیم نهادینه شده است.جالب است که مربیانی که به پرسپولیس آمده‌اند تحت تاثیر رفتار حرفه‌ای بازیکنان قرارگرفته‌اند; از برانکو و کالدرون گرفته تا یحیی و دستیارانش. مثلا حمید مطهری اخیرا در مصاحبه‌ای در تمجید شاگردانش گفته است : آن‌ها تمام وجودشان را برای موفقیت تیم می‌گذارند. همه بازیکنان در قطر از جانشان مایه می‌گذارند و ما به معنای واقعی یک تیم هستیم.
شاید امروز در فوتبال دنیا، علم و دانش حرف اول را بزند، ولی هنوز تیم‌هایی که جسور و جنگنده هستند می‌توانند دست به کارهای عجیب بزنند و شگفتی بیافرینند. مثل پرسپولیس که در دورانی که محروم بود. علم و تجربه برانکو آن زمان برای موفقیت تیم کافی نبود، اگر بازیکنآن‌همدل نبودند. اما این همبستگی به آن‌ها شهامت داد که از هیچ تیمی نترسند و نتیجه آن  رسیدن بهفینال آسیا بود ; آن‌هم با ۱۳ بازیکن. پرسپولیس با کادر فعلی و بازیکنان جاه‌طلبی که دارد می‌تواند همچنان این مسیر را ادامه دهد.

انتهای پیام/

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.