سربازهای سعودی علیه پرسپولیس و آل کثیرتبرئه

0 51
سربازهای سعودی علیه پرسپولیس و آل کثیرتبرئه

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: پرسپولیس فراتر از پیش‌بینی‌ها ظاهر شد و حالا هستند آن‌هایی که تلاش می‌کنند تا مانع موفقیت ارتش سرخ شوند. از هیچ کاری هم اجتناب نمی‌کنند. البته از هواداران تیم‌های رقیب ایرانی به‌ویژه استقلالی‌ها عجیب نبود.

به گزارش پرسپولیس نیوز، در کل نگاه ملی نزد هواداران باشگاه‌ها حرف بی‌سروته است. اگر بود، بد نبود ولی نمی‌شود انتظارش را داشت. خیلی جاهای دنیا هم وضع به این منوال است. این‌طور نیست که هواداران باشگاهی در رقابت‌های بین‌المللی نگاه ملی به باشگاه‌های هم‌وطن داشته باشند. حتی در کشور متفاوتی مثل ژاپن هم غیر از این نیست. نمونه‌اش هواداران ژاپنی بودند وقتی که پرسپولیس به فینال آسیا رفته بود. در این میان، یک اما وجود دارد. برای دشمنی کردن هم یکسری اصول وجود دارد. این‌طور نیست که دشمنی از هیچ قاعده اخلاقی و انسانی پیروی نکند. حتی برای جنگ‌ها هم قوانینی قرار داده‌اند. آن‌ها که اهلش نباشند‌ منفور تاریخ خواهند بود. حداقل این‌که منفورتر می‌شوند.
رقبای داخلی پرسپولیس، حالا به نقطه‌ای رسیده‌اند که به آن عجز می‌گویند. از موفقیت‌های پرسپولیس، عاجز شده‌اند. از این‌که هر بلایی سر این تیم می‌آید، بازهم سرآمد است. حالا هر چه دستشان برسد به‌طرف آن پرت می‌کنند یا لای چرخش می‌گذارند. در این میان به نظر نمی‌رسد که فقط پای هوادارانی در میان باشد که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند. آن‌ها می‌توانند به صفحات اختصاصی کنفدراسیون یا باشگاه‌های رقیب بروند و یک سری آمار و اطلاعات بدهند ولی نمی‌توانند سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی کنند. همین‌جاست که نمی‌شود باور کرد فقط پای یکسری هوادار در این میان باشد. یک نظام هدفمندی در جهت تخریب پرسپولیس و ایجاد مشکل و حاشیه مشاهده می‌شود که در مواجهه با نماینده سعودی وجودش بیشتر احساس شد. افرادی که مثل سربازان سعودی عمل کرده‌اند تا جلوی پرسپولیس را بگیرند.
*دروغ بزرگ
یکی از مشکلات روزهای اخیر برای پرسپولیس، حاشیه پیش‌آمده برای عیسی آل کثیر بر سر شادی گل است. او بازیکنی اهل حاشیه نیست ولی حالا ساده‌ترین کارها برایش دردسرساز می‌شود. از شادی گلی که با از تن درآوردن لباس، شروع شد و حالا همان کاری که همیشه انجام می‌داد برایش مشکل درست کرد. صفحه کنفدراسیون و باشگاه النصر عربستان پر از پیام‌هایی شد که می‌گفت آل کثیر در شادی گل خود برابر پاختاکور، با شادی گل خود حرکت نژادپرستانه انجام داده است. چرا؟ چون گوشه چشم‌های خود را کشیده است و چشم‌های بعضی بازیکنان پاختاکور هم‌چنین فرمی دارد. فقط یک جای این ادعا ایراد داشت. آل کثیر مدت‌ها است که این مدل شادی گل را انجام می‌دهد. از قبل حضور در پرسپولیس هم این‌گونه شادی می‌کرد درحالی‌که نه برخوردی با ازبکستانی‌ها داشت و نه با کره‌ای‌ها، چینی‌ها و ژاپنی‌ها. هدف از این هجمه در مرحله اول، محروم شدن آل کثیر بود و در مرحله بعد در صورت عدم توفیق، به دنبال بر هم زدن آرامش و تمرکز عیسی بود که با حاشیه‌های این‌چنین روبرو نبوده است. این هجوم، حساسیت کنفدراسیون را برانگیخت.
*پرسپولیسی‌ها هم وارد عمل شدند
در چنین شرایطی البته هواداران پرسپولیس هم در فضای مجازی بی‌کار نشستند هرچند انرژی بخشی از آن‌ها صرف دعواهای بیهوده با یکدیگر شد ولی فضای مجازی پر شد از تصاویر قدیمی آل کثیر که همان شادی گل را انجام می‌داد و بعضی سراغ صفحات کنفدراسیون رد شبکه‌های اجتماعی رفتند. تصاویر به‌خوبی نشان می‌داد که هیچ منظوری در کار نیست. از سوی دیگر آل کثیر همین شادی گل را قبل از بازی با پاختاکور هم انجام داده بود.
*حساسیت کنفدراسیون قبل بازی با النصر گل کرد
درنتیجه این فعل‌وانفعال‌ها بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا روز پنج‌شنبه در ایمیلی درباره شادی گل آل کثیر از باشگاه خواهان توضیح شد. شاید این امر از سوی آن‌ها که قصد ایجاد مشکل داشتند به‌عنوان یک پیروزی تلقی شد ولی این رفتار کنفدراسیون غیرطبیعی نبود، هرچند سوال برانگیز شد. این‌که چرا کنفدراسیون درست در آستانه بازی با النصر از عربستان اقدام به این امر کرد درحالی‌که آل کثیر در دیگر بازی‌ها هم این شادی گل را انجام داده است؟!
به نظر سوال مهمی است آن‌هم وقتی که کنفدراسیون به دلیل کنار گذاشتن الهلال به‌شدت از سوی افکار عمومی فوتبال عربستان تحت‌فشار است و حضور یک تیم عربستانی در فینال، نهایت امکانی است که سعودی‌ها در این دوره می‌توانستند به آن دست پیدا کنند. به‌راستی آیا آن‌ها که این توضیح را خواستند نمی‌توانستند نگاهی به بازی‌های قبلی بیندازند؟
*عکس برادرزاده آل کثیر، جزو مستندات باشگاه
بعدازاین اتفاقات، به‌ویژه نامه کنفدراسیون، مسوولان تیم هم بلافاصله دست‌به‌کار شدند. جمع‌آوری مستندات، آغاز شد. توضیح برای کنفدراسیون این بود که اصلا با یک شادی گل جدید روبرو نیستند. همچنین جای تعجب دارد که اگر این شادی گل، موردی داشت چرا در مراحل قبلی موردتوجه قرار نگرفت. همچنین دلیل این مدل شادی، علاقه مهاجم پرسپولیس به برادرزاده‌اش و چشم‌های کوچک او اعلام شد. مستندات هم شامل تصویری از این برادرزاده دردسرساز و البته تصاویر شادی گل‌های قدیمی او بود.
*تصویری که خود چینی‌ها از بازیکن آرژانتینی منتشر کردند
حال یک سوال پیس می‌آید. آیا کشیدن گوشه چشم یک توهین نژادپرستانه به‌حساب می‌آید؟ قرار دادن این موضوع در ردیف عبارتی مثل کاکا سیاه، احمقانه به نظر می‌رسد. مثل این است که وقتی دنیا از عبارت طوفان زرد در تمجید فوتبال شرق آسیا استفاده کرد به خاطر توجه دادن به رنگ پوست، آن حرف نژادپرستانه تلقی بشود.
جستجوی زیادی کردیم و هیچ جا به این اتفاق‌نظر نرسیده‌اند که کشیدن گوشه چشم توهین نژادپرستانه باشد. اگر قطعیتی بود باید عبارتی مثل چشم‌بادامی هم توهین تلقی شود. درحالی‌که وقتی از آن استفاده می‌شود، منظور بدی در کار نیست. به نظر می‌رسد این حرکت کشیدن گوشه چشم اگر در شرایط خاصی باشد می‌تواند توهین تلقی شود.
در سال 96 باشگاه هبی‌چاینا تصویری تبلیغاتی از لاوتزی بازیکن آرژانتینی خود منتشر کرد که گوشه چشم‌های خود را کشیده بود. اگر این حرکت به‌عنوان توهین پذیرفته‌شده بود باشگاه چینی، چنان کاری را انجام نمی‌داد. بااین‌وجود وقتی طرفداران تیم‌های دیگر حساسیت به خرج دادند، ماجرا با یک عذرخواهی تمام شد.
در پاییز سال 96 هم اتفاقی در بازی دوستانه کره جنوبی با کلمبیا افتاد. کره این بازی را برد. در جریان درگیری بازیکنان دو تیم، بازیکن کلمبیا گوشه چشم خود را کشید که مورد اعتراض واقع شد. در آن مورد مشخصا معلوم بود که این کار به‌قصد تمسخر انجام‌شده است.
*والورده هم تجربه آل کثیر را داشت
و اما نزدیک‌ترین مورد به موضوع آل کثیر را فدریکو والورده بازیکن اروگویه‌ای رئال مادرید انجام داد. او در جام جهانی جوانان که در کره برگزار می‌شد برای شادی گل، عین حرکت مهاجم پرسپولیس را انجام داد. او را متهم به نژادپرستی کردند. فیفا توضیح خواست و او بعد از توضیح، از این اتهام تبرئه شد.
در مورد آل کثیر هم انتظاری غیر از این نمی‌رود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.