بررسی خط به خط پرسپولیسمحرومیت آل کثیر زنگ خطر را در خط حمله به صدا درآورد

0 28
بررسی خط به خط پرسپولیسمحرومیت آل کثیر زنگ خطر را در خط حمله به صدا درآورد

شیوا دورانگر – خبرنگار: کرونا توفیق اجباری شد تا پرسپولیس از خریدهای تابستانی خود قبل از آغاز لیگ بیستم در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا استفاده کند و خوشبختانه در همین مدت کوتاه نفرات جدید توانستند خود را با تیم هماهنگ کرده و عیار فنی‌شان را به رخ بکشند.

حالا یحیی گل محمدی تا حدود زیادی ترکیب اصلی تیمش را انتخاب کرده و می داند تیمش در کدام پست ها نیاز به تقویت دارد و احتمالا ممکن است تصمیم گرفته باشد برخی نفرات را در لیست مازاد قرار دهد.
پرسپولیس در دروازه‌ با وجود 2 گلر مطمئن، چون بوژیدار رادوشوویچ و حامد لک کمبودی را احساس نمی‌کند; اولی چند فصلی است از دروازه سرخپوشان حراست می‌کند و در سال‌هایی که علیرضا بیرانوند شماره یک تیم بود نشان داد ذخیره قابل اتکایی برای این گلر ملی‌پوش است و هرگاه که به میدان فراخوانده شد عملکرد قابل‌توجهی داشت. حامد لک هم که به‌تازگی به جمع سرخپوشان پیوسته است در همین مدت کوتاه چنان درخشیده است که تمجید کارشناسان ای اف سی را در پی داشته است. لک تا قبل از دیدار نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا با ۵ کلین شیت و دریافت تنها یک گل بهترین عملکرد را در بین همه دروازه‌بان‌های این دوره داشته است و شانس زیادی برای تصاحب دستکش طلایی لیگ قهرمانان آسیا دارد.
در پست دفاع میانی هم پرسپولیس بهترین‌ها را در اختیار دارد. سید جلال حسینی به‌عنوان کاپیتان و باتجربه‌ترین عضو تیم سال‌هاست همچون یک الماس در قلب دفاع می‌درخشد و شجاع خلیل زاده هم بعد از سال‌ها بازی در سطح اول ایران به مدافع باتجربه‌ای تبدیل‌شده است که عبور از او برای کمتر مهاجمی امکان‌پذیر است. پرسپولیس در این پست یک کنعانی زادگان آماده هم دارد که دوری چندساله از پرسپولیس به نظر حسابی او را پخته کرده است و دیگر شاهد رفتارهای جنجالی از این بازیکن در چمن و بیرون زمین نیستیم. اغراق نیست اگر بگوییم قلب دفاع پرسپولیس با شجاع و کنعانی این روزها منظم‌تر از هر وقتی کار می‌کند.
پرسپولیس در کناره‌ها مدافعانی خوبی دارد. در سمت چپ سعید آقایی جوان که از خریدهای جدید این تیم محسوب می‌شود در بازی‌های اخیر در ترکیب بوده است. او با وجود مصدومیتی که داشت خود را به‌خوبی اثبات کرده است و مدافعی روند نشان داده و در بازی اخیر یک پاس گل زیبا به آل کثیر داد. در پست آقایی تیم پرسپولیس بازیکنانی چون محمد انصاری و محمد نادری را هم دارد که اولی به دلیل مصدومیت فعلا قادر به بازی نیست و دیگری هم درصدد است که قراردادش را با پرسپولیس تمدید کند.
هرچقدر در سمت چپ، ترافیک بازیکن وجود دارد، در نقطه مقابل تیم پرسپولیس با کمبود نفر مواجه است و تنها یک مهدی شیری را به‌عنوان مدافع تخصصی در سمت راست می‌بیند. و همان‌طور که شاهد بودید در بازی‌های اخیر سیامک نعمتی در غیاب این بازیکن مجبور به انجام بازی در پست غیرتخصصی شد که البته نمایش بسیار خوبی هم داشت و چه‌بسا در آینده انتخاب اول یحیی برای این پست باشد.
در مرکز زمین هم پرسپولیس آن‌قدری بازیکن دارد که دست یحیی برای انتخاب نفرات کاملاً باز است. به‌طور مثال در پست هافبک دفاعی کمال کامیابی نیا، احمد نوراللهی، محسن ربیع خواه، میلاد سرلک و سعید حسین پور را در اختیار دارد. 3 نفر اول چند فصلی است در پرسپولیس توپ می‌زنند و جزو باتجربه‌ترین‌های این تیم محسوب می‌شوند. سعید حسین پور جوان هم که محصول پایه‌هاست، در چند مسابقه‌ای که به میدان فراخوانده شد نشان داد که بازیکن آینده داری است و می‌توان روی او سرمایه‌گذاری کرد و اما سرلک که این روزها در آسیا می‌درخشد و اعتماد یحیی را جلب کرده چنانکه این مربی ریسک آن را به جان می‌خرد که بهترین هافبک‌های تیمش را نیمکت نشین و به شاگرد سابقش مقابل تیم‌های قدرتمند آسیایی بازی دهد.
احسان پهلوان هم یکی دیگر از خریدهای خوب پرسپولیس بوده که توانسته مثل سرلک دوباره اعتماد یحیی را جلب کند. این بازیکن چندپسته، این روزها به‌جای مهدی ترابی در پست هافبک راست نمایش بسیار خوبی دارد و حتی موفق به گلسازی شد. خوشبختانه پرسپولیس وینگرهای خوبی چون امید عالیشاه، بشار رسن، وحید امیری و علی شجاعی در اختیار دارد که این باعث شده سرمربی پرسپولیس با فراغ بال از سیستم موردعلاقه‌اش یعنی۲- ۴-۴ خطی استفاده کند. بازیکنانی چون نوراللهی و نعمتی هم توانایی بازی در کناره‌های زمین را هم دارند و به نظر می‌رسد سرخ‌ها در پست هافبک تهاجمی نیاز به بازیکن دارد، جایی که رسن و نعمتی را به‌عنوان
بازیکن تخصصی در اختیار دارد و باید دید علی شجاعی جوان که بازیکنی چند پسته محسوب می‌شود و هافبکی تکنیکی و جنگنده است می‌تواند رقیب جدی برای رسن باشد؟
اما بدون شک پرسپولیسی‌ها در هیچ نقطه از زمین به‌اندازه نوک حمله با کمبود بازیکن مواجه نیستند. همین الان که این مطلب را می‌خوانید عیسی آل کثیری که ۴ گل در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به ثمر رسانده است با حکم مغرضانه ‌ای اف سی ۶ ماه از حضور در مسابقات محروم شده و گل محمدی به‌ناچار از عبدی ۲۱ ساله و کم‌تجربه به‌جای مهاجم گلزنش مقابل النصر بهره برد و این نشان می‌دهد که پرسپولیس با وجود جذب 2 مهاجم در فصل نقل و انتقالات همچنان با فقر مهاجم مواجه است. نه اینکه عبدی بازیکن بدی باشد که اتفاقاً عقیده نگارنده ب این است که او می‌تواند علیپور دیگری برای پرسپولیس باشد. ولی این را در نظر داشته باشید که پرسپولیس 3 مهاجم خود را در پایانی فصلی که گذشت از دست داد; علی علیپور بهترین گلزن تیم که سابقه آقای گلی در لیگ را دارد راهی پرتغال شده و اوساگونا و استوکس هم در حالی جدا شدند که وقتی در تیم حضور داشتند، کمبود گلزن حس می‌شد و بار گلزنی تیم روی علیپور قرار داشت. حال آل کثیری که جای علیپور را قرار بود پر کند و الحق هم که چه خوب توانسته بود از عهده این مهم بربیاید از همراهی سرخ‌ها محروم شده است. حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که اعتراض پرسپولیسی‌ها موثر واقع شود کنفدراسیون فاسد آسیا رای به بی‌گناهی آل کثیر دهد که چه‌بهتر، اما این اتفاق می‌تواند تلنگری به خط حمله تیم باشد که اگر فردا روزی این بازیکن چند کارته یا خدای‌نکرده مصدوم شد آنگاه تکلیف چیست؟ قطعا داشتن 3 مهاجم تخصصی برای تیمی که قرار است در فصل آینده در 3 جبهه رقابت کند جوابگو نیست و پرسپولیس برای اینکه بتواند قهرمانی‌هایش را تکرار کند نیازمند این است که در هر پست چند بازیکن خوب داشته باشد. نه اینکه نفرات ذخیره پرسپولیس بازیکنان بدی باشند، اما کیفیت فنی تیم‌های آسیایی در این فصل مسابقات لیگ قهرمانان نشان داد که یک تیم اگر نیمکت قدرتمندی داشته باشد مجبور نیست به‌مانند پرسپولیس خستگی را به جان بخرد و نگران مصدومیت و محرومیت بازیکنان کلیدی خود باشد و در برخی بازی‌ها به نفرات اصلی خود استراحت دادند. یا شاهد بودیم باشگاه الشارجه امارات هنوز 72 ساعت از مصدومیت جوناتاس نگذشته با مهاجمی بهتر از وی به توافق رسیده و توانستند ویلتون سوارز را جذب و در آسیا به میدان بروند. به‌راستی آیا پرسپولیس هم می‌تواند به این سرعت جانشینی برای آل کثیر پیدا کند؟پرسپولیسی که در بیم و امید محرومیت نقل و انتقالاتی است و دغدغه‌اش پرداخت بدهی به طلبکاران است!

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.