ترس از نفوذ سعودی‌ها نه بیم از بروز تخلفبندهایی به سود پرسپولیس

0 34
ترس از نفوذ سعودی‌ها نه بیم از بروز تخلفبندهایی به سود پرسپولیس

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: بدون هیچ اغراقی، تیم فوتبال پرسپولیس در این دوره لیگ قهرمانان آسیا، حماسه‌ساز شد. این مطلب از آن جهت عنوان می‌شود که نه‌تنها کمتر کسی انتظار این حد از موفقیت را داشت، بلکه اصولا این میزان از موفقیت در شرایطی که تیم، دستخوش تغییرات زیاد شده باشد، آن‌هم برابر تیم‌هایی که در کنار همه مزیت‌ها ازجمله امکانات مالی و سخت‌افزاری، از امتیاز ثبات در ترکیب نیز بهره‌مند بودند با فرمول‌ها و استانداردهای تعیین‌شده در فوتبال همخوانی ندارد و پرسپولیس به‌نوعی معادلات را بر هم زد.
دستاورد پرسپولیس برای فوتبال ایران، حضور نماینده ایران در فینال رقابت‌ها نیست. 3 حضور در نیمه‌نهایی و 2 حضور در فینال طی 4سال یک پیام مهم برای تمام باشگاه‌های ایرانی داشت. این‌که با تمام فاصله‌ها در امکانات مالی و سخت‌افزاری، می‌توانند به قهرمانی آسیا فکر کنند. این ذهنیت مدت‌ها بود که در فوتبال ایران رخت بربسته بود. این تفکر جدید می‌تواند موتور محرک لیگ و باشگاه‌های ایرانی باشد.
در این شرایط، عده‌ای هستند که به‌جای بهره‌برداری از این فرصت، کاری غیر از نفرت پراکنی ندارند. پرسپولیس در حالی موفق شدکه آماج بخشی از این نفرت پراکنی‌ها بود.
یک نمونه‌اش را در ماجرای عیسی آل‌کثیر شاهد بودیم. در این جا دیگر بحث هواداری در میان نیست. بحث انسانیت در میان است. این بحث در حالی بیان شده که در تمام فرهنگ‌ها دروغ بسیار پست شمرده می‌شود. البته ماجرا به آل کثیر ختم نشد. ماجرا به شکل دیگری ادامه پیدا کرد. به تعبیر خودشان تلاش برای ناکامی فوتبال ایران و برگرداندن نتیجه پیروزی برابر النصر.
*حبس و جریمه نقدی در صورت پیگیری پرسپولیس و آل‌کثیر
فعالان شبکه‌های اجتماعی که به‌سرعت هم شناسایی شدند. فارغ از این‌که چه کرده‌اند. باشگاه پرسپولیس عملکرد بسیار بدی خواهد داشت اگر این نفرات را پای میز محاکمه نکشاند. کاری هم به اقدام آن‌ها علیه منافع ملی و امنیت روانی جامعه نداریم. مواردی از این‌دست، مسوول ذی‌ربط خودش را دارد. در این جا بحث بر این است که این افراد شناخته‌شده که اکثر آن‌ها به‌راحتی قابل‌شناسایی هستند، باشگاه را با اتهام‌های سنگین روبرو کرده و به پرسپولیس دروغ بسته‌اند. یک نفر به عیسی آل‌کثیر هم باید بگوید می‌تواند سراغ تک‌تک آن‌هایی برود که در فضای مجازی او را متهم به اقدام نژادپرستانه کند. زندان و جرایم مالی در انتظار چنین افرادی است که البته بستگی به شکایتی خواهد داشت که مطرح می‌شود. چه پرسپولیس و چه خود عیسی باید سراغ افرادی بروند که به آن‌ها دروغ بسته‌اند و تهمت‌زده‌اند.
البته این جدای از اقدام گروهی از وکلای پرسپولیس است که تلاش دارند با طرح شکایت، دادستانی را به‌عنوان مدعی‌العموم وارد عمل کنند.
*ترس هوادار از نفوذ سعودی‌ها و نه از کارنکرده
و اما آنچه این روزها برای هواداران اهمیت دارد، سرنوشت ماجراست.
در میان نظرات کارشناسی حقوقی که دیروز مطرح شد، اکثرا به بی‌ثمر بودن اقدام باشگاه النصر اشاره‌کرده‌اند. حتی در خود عربستان باور چندانی نسبت به این موضوع وجود ندارد. در این میان یک نکته را باید موردتوجه قرار داد. این‌که باشگاه النصر، چیزی را از دست نمی‌دهد. از سوی دیگر وقتی در پیج این باشگاه کلی پیام گذاشته می‌شود که پرسپولیس از بازیکنان غیرمجاز استفاده کرده‌ است، آن‌ها نمی‌توانند پاسخگوی هواداران خود باشند اگر پیگیری‌ها را انجام ندهند.
اکنون سوال هواداران این است که آیا ممکن است شکایت مطرح‌شده به‌جایی برسد؟ در این میان شکی وجود ندارد که واقعا تخلفی اتفاق نیفتاده است. آنچه مایه نگرانی می‌شود نفوذ سعودی‌ها در کنفدراسیون است و از سوی دیگر رفتار کنفدراسیون در قبال عیسی آل‌کثیر هم عجیب بود.
هوادار پرسپولیس از این نفوذ و قابل تفسیر بودن قوانین می‌ترسد. در این میان عنوان می‌شود که همه‌چیز تا روز سه‌شنبه مشخص خواهد شد.
این بدان معنی است که این دلهره تا آن زمان خواهد بود و شاید نتیجه این باشد که هواداران پرسپولیس برای یک صعود به فینال، 2 بار شادی کنند.
*فدراسیون: همه‌چیز درست و قانونی انجام‌شده و مشکلی وجود ندارد
در این میان، فدراسیون فوتبال ایران، نیز در بدو امر موضع خود را اعلام کرد. آن‌ها به‌صراحت گفتند که پرسپولیس، مرتکب هیچ تخلفی نشده است. ایضاً آن‌ها نیز تخلف نکرده‌اند.
فدراسیون فوتبال به‌صراحت، روی این بخش از حکم فیفا در پرونده برانکو تأکید دارد که اعلام‌شده است پرسپولیس اگر پول را ندهد از 22 شهریور مجوز نقل‌وانتقال بازیکن ندارد. خب اگر فیفا می‌خواست غیرازاین باشد، در همین حکم می‌نوشت که کلیه بازیکنانی که در نقل‌وانتقالات تابستانی جذب‌شده‌اند امکان بازی ندارند. وقتی این را نمی‌نویسد و صراحت دارد که از 22 شهریور محروم خواهد شد جای بحثی باقی نمی‌ماند. فدراسیون در اطلاعیه خود آورد: « … با توجه به عدم پرداخت بدهی ظرف مهلت مقرر، از تاریخ ۱۲ سپتامبر پنجره نقل‌وانتقالات پرسپولیس به مدت یک‌فصل بسته خواهد ماند. بدیهی است به‌محض پرداخت بدهی توسط باشگاه و ارسال اسناد مثبت، پنجره نقل‌وانتقالات باشگاه بازخواهد شد. گفتنی است، تمام نقل‌وانتقالات پرسپولیس در بازه زمانی تعیین‌شده و قبل از تاریخ ۱۲ سپتامبر صورت گرفته است.»
باشگاه پرسپولیس همچنین ثبت‌نام تمام بازیکنان خود برای لیگ قهرمانان را هم قبل از این تاریخ انجام داده و به پایان رسانده است.
*رفیعی: فیفا در نامه‌اش، تکلیف فدراسیون را روشن کرد
در همین باره، غلامرضا رفیعی، کارشناس حقوقی، هم گفته است: شکایت باشگاه النصر بر اساس بند ۴ آیین‌نامه انضباطی فیفا برداشت اشتباهی است. در نامه‌ای که فیفا برای فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس ارسال کرده تکلیف را روشن کرده و گفته است زمانی که مهلت تعیین‌شده (۲۱ شهریور یا ۱۱ سپتامبر) به اتمام برسد محدودیت نقل‌وانتقالی اجرا می‌شود و باشگاه النصر دچار اشتباه شده است و طبق نامه‌ای که فیفا به فدراسیون ابلاغ کرده است، محدودیت نقل‌وانتقالاتی باید از تاریخ اعلام‌شده؛ اعمال شود و نه قبل و بعد آن.
معنای این سخن غلامرضا رفیعی این است که اگر فدراسیون، غیرازاین عمل کرده بود، مرتکب تخلف می‌شد.
وی همچنین تأکید می‌کند: بند 4 ماده ۱۲۴ آیین‌نامه تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان که از اول جولای ۲۰۲۰ اجرایی شده همین مطلب را می‌رساند.
*ابراهیمی: رایی که نهایی نشده را چگونه می‌شود اجرا کرد؟
و اما در این باره عبد الصمد ابراهیمی با اشاره به‌صراحت آیین‌نامه انضباطی فیفا، اجرای حکم، قبل از صدور آن را امری منتفی و ناممکن می‌داند. وی در این باره می‌گوید: بخش دوم ماده ۱۰ مقررات انضباطی فیفا زمان شروع محرومیت‌ها را شفاف اعلام کرده است. دربند دوم از این ماده نوشته‌شده است از روزی که تصمیم شورای حل اختلاف، کمیته وضعیت بازیکنان فیفا یا دادگاه عالی ورزش (CAS )نهایی شود، قابل‌اجرا خواهد بود. طبق حکم و نامه موجود، فیفا برای قبل از تاریخ 22 شهریور، هیچ محدودیت و منعی برای نقل‌وانتقالات، قرار نداده است. رایی که هنوز صادر نشده است هم طبعا نهایی و قابل‌اجرا نیست.
*بندی که از آن تفسیر بیرون می‌کشند
و اما نگاهی به بندهای دیگری از مقررات فیفا هم بیندازیم. مطابق بند ۱ ماده ۱۵، زمانی که باشگاهی محکوم شود و مبلغ محکومیت را پرداخت ننماید، کمیته انضباطی آن باشگاه را جریمه و از پنجره نقل‌وانتقالانی محروم می‌کند. این محرومیت 30 روز بعد از ابلاغ تصمیم اجرا می‌شود.
تصمیم فیفا ۱۶مرداد (۶ آگوست) صادر و ۲۲ مرداد (۱۲ آگوست) به باشگاه پرسپولیس ابلاغ‌شده است. بنابراین باشگاه پرسپولیس تا انتهای زمان اداری 21 شهریورماه (۱۱ سپتامبر) فرصت برای پرداخت داشته و پس از آن، پنجره‌ نقل‌وانتقالاتی‌اش به‌صورت اتوماتیک بسته شده است.
تا این جا همه‌چیز درست است ولی یک بحث دیگر هم وجود دارد. گفته می‌شود شاید النصر سراغ بند4 رفته باشد که از آن تفسیر غلطی داشته است. بعضی بر این باورند که این بند امکان جذب بازیکن را قبل از آن تاریخ و در پنجره‌ای که آن تاریخ در آن قرار دارد، ممنوع می‌کند اما کارشناسان حقوقی می‌گویند این بند به منع کردن باشگاه از جذب بازیکن در خارج از پنجره دارد. مثلا امکان جذب بازیکن آزاد در فاصله بین پنجره‌ها را منع می‌کند که قبلا باشگاه‌های ایرانی به دنبال آن بودند.
به هر حال کارشناسان حقوقی، اکثرا بر این باور هستند که هیچ مشکلی در نقل‌وانتقالات پرسپولیس بروز نکرده است. با این وجود اگر کنفدراسیون توضیحی بخواهد بسیار مهم است که چه پاسخی ارائه شود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.