شجاع حقش بود زودتر از این‌ها به تیم ملی دعوت شودافاضلی: فینالیست شدن پرسپولیس در موضوعات اجتماعی اثر مثبت دارد

0 41
شجاع حقش بود زودتر از این‌ها به تیم ملی دعوت شودافاضلی: فینالیست شدن پرسپولیس در موضوعات اجتماعی اثر مثبت دارد

مرضیه دارابی – خبرنگار: در شبی به‌یادماندنی این پرسپولیس بود که النصر را در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا شکست داد و فینالیست شد.

شاگردان یحیی گل‌محمدی که با بهت و شوک محرومیت عجیب‌وغریب عیسی آل کثیر از هتل به ورزشگاه بدرقه شدند، دست‌به‌کار بزرگی زدند که با وجود قضاوت نه‌چندان خوب و دادن یک اخراجی، علاوه بر اینکه گل خورده را جبران کرده و در ادامه بازی را به پنالتی کشاندند، موفق شدند در ضیافتی بی‌نقص از سوی پنالتی‌زنان و درخشش حامد لک، جواز حضور در فینال آسیا را برای دومین بار بگیرند.
اتفاقات زیادی در این لیگ قهرمانانِ‌ کرونایی رخ داد، بازی‌ها به صورت کاملا فشرده برگزار شد و تیمی در نهایت به فینال رسید که بازیکنانش فداکارانه و متعصبانه، برای رسیدن به هدف‌شان جنگیدند و کم نگذاشتند. در همین ارتباط با کارشناس و مربی باسابقه فوتبال تماس گرفتیم. او هم می‌گوید پرسپولیس یک تیم است که هدف دارد و تجربه حضور در فینال قبلی، خیلی به کمک آن‌ها آمد تا با خودباوری به چیزی که می‌خواستند برسند. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با هومن افاضلی را در زیر می‌خوانید:

– شاهدبازی عجیبی در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا بودیم. همه اتفاقاتی که افتاد و درنهایت این پرسپولیس بود که فینالیست شد.
بازی شنبه‌شب را دیدم. جزییاتی وجود داشت که می‌توانست نتیجه را عوض کند، شاید داوری، زدن توپ به تیر دروازه و… خداراشکر که شرایط بازی هم به پرسپولیس کمک کرد. آن‌ها لیاقت فینالیست شدن را داشتند و همه خوشحالیم که پرسپولیس مجدداً به فینال آسیا راه پیداکرده، خداراشکر این اتفاق برای فوتبال ما خیلی خوب است. من فکر می‌کنم حتی برخی از هواداران استقلال هم خوشحال شده باشند.
– واقعا این‌طور فکر می‌کنید؟
اگر ملی به قضیه نگاه کنند، بله.
– اما گفته می‌شود گرای محرومیت عیسی آل کثیر از داخل کشور به AFC داده‌شده!
ممکن است این‌طور باشد، برای خود من هم متاسفانه پیش‌آمده، این چیزها در فوتبال ما هست، البته خیلی چیزها در فوتبال ما وجود دارد.
– به نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا اشد مجازات را هم برای بازیکن پرسپولیس در نظر گرفت.
از نظر حقوقی نمی‌دانم، فقط می‌دانم قطعا اگر اثبات شود که کار او نژادپرستانه باشد، مجازات دارد اما من فکر می‌کنم این پرونده جای بحث زیاد دارد. اگر ما قوی عمل کنیم می‌توانیم رای را برگردانیم. الان فدراسیون باید ورود کند، ما نایب‌رییس کنفدراسیون آسیا را داریم. مهدی تاج باوجود رفتن از فدراسیون، هنوز نایب‌رییسی آسیا را دارد، او ‌باید کمک کند. فدراسیون فوتبال ایران هم باید برای دفاع از پرسپولیس ورود کند. باید این مساله را ملی دید. یعنی باید بخواهند که این اتفاق بیفتد.
– اما تجربه نشان داده صندلی‌هایی که ما داریم اثرگذار نیستند و نمایندگان‌مان در AFC قدرتی ندارند.
این را من نمی‌دانم ولی آنچه الان هواداران پرسپولیس از مهدی تاج می‌خواهند، ورود به این مساله است. ضمن اینکه مجموعه حقوقی پرسپولیس هم باید پیگیری کند.
– این محرومیت که 2 ساعت قبل از بازی ابلاغ شد، چقدر کارشکنی‌ بود؟
اگر شادی پس از گل آل کثیر حمل بر نژادپرستی شود و این معنا را داشته باشد کما اینکه قبلا هم این کار را کرده، به رهایی او از محرومیت کمک نمی‌کند. باید اثبات شود که کار او نژادپرستانه نبوده. من می‌دانم که نبوده چون با عیسی در نفت تهران کار کردم. او بازیکنی نیست که اصلا در این حال و هوا باشد. بنابراین به نظرم می‌آید که جا دارد که از او دفاع شود.
– یعنی با دفاع مناسب می‌شود محرومیت او را رفع کرد؟
من یادم هست زمانی که تیم ملی المپیک بودم، یک موردی برای خانزاده پیش آمد. او یک بازیکنی را در بازی زد و درگیری فیزیکی داشت که می‌خواستند 6 ماه محرومش کنند. اتفاقا کسی هم آنجا نبود، من خودم چیزی برای کمیته انضباطی مستقر در مسابقات نوشتم و محرومیت او کاملا منتفی شد. اگر ما ورود جدی و قوی به مساله داشته باشیم، حتی شانس تبرئه او وجود دارد.
– پرسپولیس تیم باکیفیتی در لیگ قهرمانان آسیا نشان داد. درحالی‌که بازیکنانش حتی یک بازی هم کنار هم انجام نداده بودند اما ناهماهنگی اذیتش نکرد، درحالی‌که همه تیم‌ها برای هماهنگی بازیکنان‌شان حداقل به 4-5 مسابقه کنار هم احتیاج دارند.
خب در 5-4 بازی ابتدایی این اتفاق افتاد.
– اما در همان بازی‌ها هم ما ناهماهنگی خاصی ندیدیم.
من فکر می‌کنم ناهماهنگی داشتند اما پرسپولیس چون نتیجه گرفت، خیلی به چشم نیامد. یعنی نتایج کمک کرد ناهماهنگی‌شان دیده نشود، چیز مثبتی در داخل و بیرون این تیم وجود داشت و آن‌ها رفته‌رفته شرایط بهتری پیدا کردند. مساله دیگر هم چیزی است که در پرسپولیس هست و من در بقیه تیم‌ها ندیدم و آن خودباوری هست. آن‌ها چون در یکی، دو سال گذشته به فینال آسیا رفته بودند، خودباوری خوبی داشتند. تعداد زیادی از این بچه‌ها فینال آسیا را تجربه کردند، انرژی آن‌ها به تیم منتقل شد که دوباره می‌توانند به این مهم برسند و حتی اتفاق بهتری هم قم بخورد. این کمک می‌کند به تیم که جو مثبتی داشته باشد.
– چقدر شانس برای نماینده ایران قائلید که قهرمان آسیا شود؟
شانسش 50-50 است.
– جدا از محرومیت عیسی، او یکی از ستاره‌های پرسپولیس در لیگ قهرمانان بود. با توجه به اینکه می‌گویید با او کار کرده‌اید، فکر می‌کنید سقفش کجاست؟
سقفش؟ از نظر من انسان هیچ سقفی ندارد. همه این‌ها برمی‌گردد به اینکه چطوری ذهنش را آماده می‌کند. او تا الان موفق بوده و اگر عیسی خودش را مدیریت کند موفق‌تر هم خواهد شد.
– مهره‌های کلیدی پرسپولیس در این دوره از رقابت‌ها را چه نفراتی دیدید؟
شجاع خلیل‌زاده، حامد لک، کمال کامیابی‌نیا و وحید امیری.
– 2 نفر از این 4 بازیکنی که اسم بردید، در مسابقات قبل گاها با برخوردهای فیزیکی و یا عصبی شدن‌شان داخل زمین مشکلاتی برای تیم به وجود آورده بودند اما این بار خودشان را به‌خوبی کنترل کردند.
من با هر 2 نفر آن‌ها کار کرده‌ام. کمال و شجاع فوتبال‌شان کاملا مردانه است و برخورد فیزیکی زیادی دارند. آن‌ها سعی می‌کنند هیچ نبرد یک به یکی را نبازند و بازیکنی که این تفکر را دارد، هم برخوردهای فیزیکی‌اش داخل زمین زیاد است و هم تعداد کارت‌ زردش. قاعدتا شرایط ذهنی این‌طور بازیکنان زودتر به هم می‌ریزد. این جزیی از نوع بازی‌اش هست ولی هر چه تجربه آن‌ها بیشتر می‌شود بهتر می‌توانند در بازی خودشان را مدیریت کنند. من 3 دوره مربی المپیک بودم، آن‌ها در یک دوره در تیم بودند. الان هر 2 به پختگی رسیدند و به نظرم نسبت به سابق خودشان را بهتر مدیریت می‌کنند. درمجموع من می‌گویم همه‌چیز دست به دست هم داد تا پرسپولیس فینالیست شود. اتفاقات بازی‌ها هم به پرسپولیس کمک کرد، مثل اخراج بازیکن پاختاکور و یا اینکه اخراجی پرسپولیس در بازی با النصر در تایمی بود که آن‌ها توانستند بازی را مدیریت کنند. این‌ها چیزهایی هست که در یک تورنمنت نیاز داری، یعنی حوادث هم باید با تو یاری کند که خوشبختانه این اتفاق برای پرسپولیس هم رخ داد.
– شجاع بالاخره به تیم ملی دعوت شد. چقدر می‌تواند به تیم ملی ما کمک کند؟
خیلی وقت است که حقش بود دعوت شود. شجاع می‌توانست زودتر از این به تیم ملی بیاید و خوشحالم که حالا این اتفاق افتاد. مطمئن هستم او با این کیفیت می‌تواند به تیم ملی کمک کند.
– جدا از مساله ورزشی، چنین بردهایی هنوز هم تأثیر اجتماعی زیادی دارد. ما دیدیم که مردم باوجود سختی و مشکلات معیشتی فراوان که یاس و ناامیدی زیادی هم در جامعه ایجاد کرده، بعد از برد پرسپولیس به خیابان‌ها آمدند و شادی کردند.
واقعا این نتایج خیلی در موضوعات اجتماعی تأثیر دارد. من واقعا این را از صمیم قلب می‌گویم که دوست داشتم استقلال هم این شرایط برایش مهیا شود. که در این شرایط سخت کشور، هواداران آن‌ها هم خوشحال شوند. صادقانه بگویم آن‌ها پتانسیل فردی رسیدن به این مهم را داشتند ولی مجموعه پرسپولیس با بنیانی که از دوره برانکو در آن گذاشته شد و بازیکنانی که جذب شدند، در مسیر خوبی حرکت کردند. این کیفیت را یحیی گل‌محمدی ادامه‌اش داد، چیزی که آن‌ها زمان کالدرون مثلا نداشتند. این خیلی مهم هست که پرسپولیس به سمت موفقیت پیش می‌رود. ما این را در استقلال ندیدیم. آن‌ها با وجود کیفیت فنی‌شان، شرایط موفقیت را به‌عنوان باشگاه نداشتند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.