با مقصر شناخته شدن فدراسیون فوتبال و وزات ورزش در پرونده مارک ویلموتستاج و سلطانی‌فر تاوان می‌دهند یا همان همیشگی؟!

0 46
با مقصر شناخته شدن فدراسیون فوتبال و وزات ورزش در پرونده مارک ویلموتستاج و سلطانی‌فر تاوان می‌دهند یا همان همیشگی؟!

مریم سرخوش – خبرنگار: رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن جمع‌بندی این کمیسیون درمورد پرونده سرمربی سابق تیم‌ملی خبر داده و گفته آنچه مشخص است این‌که در این قضیه هم فدراسیون و هم وزارت ورزش کوتاهی کرده‌اند و در نحوه اجرای قرارداد اهمال صورت گرفته است. حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر همچنین از انجام پیگیری‌هایی در سطح بین‌المللی خبر داده و گفته و پیگیری‌هايي درمورد این پرونده در سطح داخلی در حال انجام است و به همین دلیل زمان دقیقی برای اعلام جزئیات جمع‌بندی کمیسیون اصل 90 در این زمینه نمی‌توان اعلام کرد اما در آینده نزدیک این جمع‌بندی اعلام می‌شود.
ادعای روز گذشته ريیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، انتظار عموم برای برخورد جدی با مقصران اصلی پرونده ترکمنچای ویلموتس را بالاتر برده و بالاخره باید مشخص شود که در پرداخت این محکومیت کلان 6 میلیون یورویی چه کسانی قرار است تاوان بدهند؟ تاج و سلطانی‌فر یا همان پول بیت‌المال که در پرونده‌های مشابه خیال آقایان مدیر را بر قسر رفتن از پرداخت غرامت راحت کرده است؟
***
پرونده مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم‌ملی را از هر بعدی که نگاه کنی فاجعه است؛ رقمی نزدیک به کل بودجه یک‌سال ورزش ایران که با سهل‌انگاری حقوقی در بستن قرارداد همراه شد. فاجعه رخ داده و حالا همه به دنبال مقصر می‌گردند. هرچند که در ورزش ما بالاخص فوتبال حتی یافتن مقصر هم منجر به تاوان دادن نیست و تاکنون مدیرانی که خسارت‌های مالی عجبی به فوتبال تحمیل کرده‌اند، مسوول نبوده و تاوان تصمیمات دوران مدیریتی‌شان را نداده‌اند.
از همان ابتدا هم بسیاری از مسوولان، کارشناسان حقوقی و وزشی مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و مهدی تاج، ريیس وقت فدراسیون و دیگر اعضای هیات‌ريیسه را جدی‌ترین گزینه‌های دخیل در این قرارداد و محکومیت مالی سنگین آن عنوان کردند. محمدمهدی فروردین، عضو مجلس شورای اسلامی در آن زمان عنوان کرد: «طبق اطلاعات به دست آمده ۹۵ درصد از کسانی که قرارداد ویلموتس را امضا کردند آشنایی به زبان انگلیسی نداشتند و بعید است اطلاعی از جزئیات قرارداد داشته باشند. آقایان باید در این باره توضیح دهند.»
همچنین حجت‌الاسلام درویشیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در همان زمان اعلام حکم محکومیت فوتبال ایران به پرداخت 6 میلیون یورو به ویلموتس بیان کرد: «این قرارداد به مدت ۳ سال و به مبلغ ۷.۸ میلیون یورو منعقد شده بود که در انعقاد آن نظر کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال اخذ نشده و رأسا اقدام به امضای آن شده بود.»
در این میان هم مهدی تاج، ريیس سابق فدراسیون فوتبال مدعی می‌شود که ویلموتس را وزیر ورزش معرفی کرد و آن‌ها اقدام کرده‌اند اما وزیر ورزش تاکید می‌کند که ما فقط «معرفی» کردیم و بقیه موارد بر عهده خود فدراسیون فوتبال بوده است.
اما با تمام آنچه در این مدت پس از محکوم شدن فوتبال کشورمان به پرداخت مبلغی هنگفت به ویلموتس مقصرانی که دلایل کافی برای متهم شده‌نشان وجود داشته تقصیر خود را نپذیرفته و حتی گوشه‌ای از مشکلات موجود را هم به گردن نگرفته‌اند. شاید نکته امیدوارکننده پرونده ویلموتس همان ورود نمایندگان مردم در مجلس باشد اما بررسی برخی پرونده‌های فوتبالی در گذشته نشان می‌دهد که پیگیری‌ بهارستان‌نشین‌ها هم تاکنون به تنبیه خاطیان منجر نشده است.
همین چند ماه پیش بود که متن کامل گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از عملکرد ۲ باشگاه پرسپولیس و استقلال منتشر شد و نکات عجیبی از دل آن بیرون آمد. به‌طور مثال در فصول ۲۰۱۶-۲۰۱۷ و ۲۰۱۷-۲۰۱۸ مطابق قوانینAFC به دلیل حضور باشگاه پرسپولیس در بازی‌های جام باشگاه‌های آسیا در مجموع مبلغ ۳.۶۶۳.۵۰۰ دلار سهم باشگاه پرسپولیس بوده که مبلغ ۱.۱۴۲.۰۰۰ دلار (معادل ۴۱.۴۹۸.۳۹۵.۰۰۰ ریال) به باشگاه پرداخت و به حساب‌های بانکی باشگاه واریز شده و مانده به مبلغ ۲.۵۲۱.۵۰۰ دلار باید به باشگاه پرداخت می‌شده است. برابر قراین موجود و استناد به مصاحبه مدیرعامل وقت باشگاه، این رقم به باشگاه پرداخت شده ولی اثری از آن در دفاتر مالی باشگاه قابل مشاهده نبوده است. از آذرماه سال گذشته تاکنون هیچ اقدامی برای بررسی تخلفات در ثبت مالی ذی‌حساب باشگاه صورت نگرفته و هیچ شفاف‌سازی نهاد پیگیر در این رابطه وجود نداشته است. با وجود گزارش مجلس ماجرای گم شدن پاداش 2.5 میلیون دلاری پرسپولیس و مقصران آن هیچ زمانی معرفی نشدند و حالا بیم آن می‌رود که در پرونده ویلموتس هم گزارش‌ و تحقیق و تفحص مجلس به همین جا ختم و بسنده شود.
***
فوتبال ما چه در رده ملی و چه باشگاهی از وجود فساد رنج می‌برد، مصداق آن «رنگ رخساره نشان می‌دهد از سر درون!»
جایگاه واقعی باشگاه‌های فوتبال ما در قاره کهن، وضعیت باشگاهداری، اثبات تخلفات مالی مدیران عامل 2باشگاه پرسپولیس و استقلال و البته بعضی مدیران فدراسیون فوتبال، شیوه نقل‌وانتقال بازیکنان، مربیان و… نشان می‌دهد که نبض فوتبال در فضایی ناسالم می‌زند و شاید پرونده ویلموتس، حکم محرومیت‌های پرسپولیس و استقلال در پرونده خارجی به‌زودی همین نیمه نفس را به شماره بیندازد.
و قطعا به گواه همین رخدادهاست که هواداران انتظار دارند مجلسی‌ها حداقل در پرونده ترکمنچای سرمربی سابق تیم‌ملی بی‌خیال تخلفات آشکار نشوند. این‌که در این مسیر تنها شعارهای مردم‌پسند نشنویم و اراده‌ای برای مقابله با این قبیل ضررهای هنگفتی به بودجه کشور شکل بگیرد. این که پیگیری چنین پرونده‌هایی درنهایت به صدور احکامی برای دریافت مبالغ از متخلفان ختم شود. انتظار آن است که یک‌بار برای همیشه پرونده مدیران ناکارآمد در فوتبال ما بسته شود و حداقل در پرونده ویلموتس حالا که مقصران اصلی شناخته شده‌اند حکم توقیف اموال، دریافت غرامت به اندازه سهم و جایگاهش مقصران در این پرونده و حضور نداشتن در رده‌های مدیریتی کشور وجود داشته باشد تا نشان‌دهنده تفکر جدی در برخورد با چنین مدیران ناکارآمدی شکل گرفته است.
تا کی به دنبال مقصر بگردیم و در بزنگاه محاکمه همه چیز را به دست فراموشی بسپاریم. انتظار عموم این است حالا که مقصران مشخص شده‌اند، تعیین شود که خسارت ویلموتس را چه کسی می‌دهد؟‌ تاج و سلطانی‌فر یا به مانند همیشه پول بیت‌المال؟

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.