از استوری خداحافظی شبانه بشار رسن تا اتمام حجت یحیی با باشگاه مبنی بر نیاز مبرم به ستاره عراقیآلیس در سرزمین عجایب

0 25
از استوری خداحافظی شبانه بشار رسن تا اتمام حجت یحیی با باشگاه مبنی بر نیاز مبرم به ستاره عراقیآلیس در سرزمین عجایب

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: پرسپولیس روزهای عجیبی را می‌گذراند؛ شاید عجیب‌ترین برهه زمانی تاریخ باشگاه. علاوه بر مشکلاتی که اکثر هواداران از آن خبردارند، بشار رسن نیز یکی از پررنگ‌ترین نقطه‌های این صفحه از تاریخ سرخ پرسپولیس است. بازیکنی که او نیز همچون پرسپولیس و هواداران، 24 ساعت عجیبی را تجربه کرد.
همه ماجرا از پایان فصل گذشته فوتبال ایران شروع شد. از همان ابتدای فصل، درحالی که حرف‌وحدیث‌های زیادی درباره تمدید قرارداد بشار رسن مطرح می‌شد؛ درنهایت این بازیکن روز یکشنبه 16 شهریور، با حضور در باشگاه پرسپولیس قراردادش را به مدت یک‌فصل دیگر تمدید کرد. اما بلافاصله، خبری روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت که نگرانی هواداران را بیش از پیش کرد. وجود بند «حق فسخ یکطرفه قرارداد از جانب بازیکن، در صورتی که پیشنهاد از تیم‌های سطح بالای خارجی داشته باشد!» دلیل اصلی این نگرانی بود.
بشار از باشگاه ناراحت است؟
بشار که بامداد گذشته در باشگاه حاضر شد، با بشار همیشگی تفاوت بسیاری داشت. به‌محض خروج از باشگاه، دیگر خبری از آن عراقیِ پرشور و اشتیاق نبود. همه‌چیز را به فردا موکول می‌کرد و می‌گفت: «از مدیریت باشگاه ممنونم؛ نه … مشکلی وجود ندارد!»
اما انتشار یک استوری عجیب‌وغریب شبانه از جانب بشار (در صفحه شخصی منتسب به این بازیکن)، شائبه‌ها را دوچندان کرد که متن این استوری به شرح زیر است:
«هواداران عزیز، شما عشق من و همیشه در قلب من بودید و خواهید بود. شما می‌دونید که من ۳ سال بدون حقوق یا با حقوق، با مصدومیت و حتی یک هفته بعد از فوت عزیزترینم (مادرم) آمدم فقط به عشق شما. همیشه با تمام قلبم برای شما تلاش کردم و شما من را بشار رسن کردید. بازی در تیم بزرگ پرسپولیس، بزرگ‌ترین افتخار من بود و هست و من خیلی خوشحالم بودم در کنار شما؛ ولی الان من خیلی مشکلات بزرگ خانوادگی و شخصی دارم که پنجشنبه شب (امشب) در لایو اینستاگرام به شما می‌گویم. باشگاه به تعهداتش عمل کرده و راضی به جدایی من نیست. این فقط تصمیم شخصی خودم هست. من خانواده بزرگ و پرجمعیت دارم که الان به من نیاز دارند و من میدونم شما میتونید درک کنید و از من دلگیر نباشید. برای جدایی، لطفا کسی را مقصر این جریان ندونید؛ چراکه من شخصا تصمیم گرفتم. دوست‌تان دارم همیشه.»
کریم باقری، سید جلال حسینی، یحیی گل محمدی، احمد نوراللهی، افشین پیروانی و باشگاه پرسپولیس نیز منشن شده بودند که البته وجود این استوری در صفحه بشار رسن، بیشتر از 21 ساعت دوام نیاورد.
برگ برنده باشگاه
عصر سه‌شنبه و با حضور بشار رسن در ساختمان باشگاه، مشخص شد بند فسخ این بازیکن با پرداخت مقدار مشخصی پول، در شرایطی فعال خواهد شد که بازیکن، رضایت باشگاه پرسپولیس را در این باره جلب کند. باشگاه نیز رضایتش با جدایی بشار را منوط به رضایت سرمربی تیم اعلام کرد. موضع یحیی هم که مشخص است. کدام سرمربی است که در آستانه شروع فصل و علی‌الخصوص یکی از حساس‌ترین بازی‌های تاریخ تیمش، راضی به جدایی یکی از ستون‌های خط میانی باشد؟
بشار، موتور محرک تیم در سمت راست خط میانی است و تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد که باشگاه با جدایی این بازیکن موافقت کند. اگر تحت هر شرایطی بشار از پرسپولیس جدا شد، قطعاً با رضایت باشگاه بوده است (چه با رضایت یحیی و چه بدون رضایتش).
درهرصورت، امیدواریم بشار کار نیمه‌تمامش با پرسپولیس را تمام کند و اگر به جد خواستار جدایی است، پس از کسب عنوان قهرمانی آسیا یعنی حدود 2 ماه دیگر این کار را عملی کند.
واکنش‌ها به خبر جدایی بشار
جدایی بشار، منطقی به نظر نمی‌رسد. اگر صرفاً شرایط فوتبالی و مالی را در نظر بگیریم، ماندن در تیمی که تنها یک‌قدم با قهرمانی آسیا فاصله دارد، نسبت به حضور در تیم‌های میان رده لیگ ستارگان قطر ارجحیت دارد. واکنش هواداران پرسپولیس به جدایی بازیکنان، در اغلب موارد احساسی است اما این مساله به حدی جدی بود که خبرنگاران خارجی نیز به این مساله واکنش نشان دادند.
سعد الحارثی، خبرنگار سعودی در واکنش به این استوری به‌شدت از رسن به خاطر جدایی‌اش از پرسپولیس انتقاد کرد. این خبرنگار رسن را موردانتقاد قرار داده که پرسپولیس را به خاطر یک تیم ضعیف قطری ترک کرده است؛ درحالی‌که می‌توانست به همراه تیم ایرانی قهرمان آسیا شود. (این اظهارنظر مربوط به قبل از مشخص شدن شرایط قرارداد بشار با باشگاه می‌باشد)
او در این زمینه نوشت: بشار رسن به دنبال قهرمانی به همراه پرسپولیس که به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه‌یافته و در جام باشگاه‌های جهان حضور دارد نیست؛ بلکه به دنبال پول است. او ماندن در یک لیگ فوتبال قوی (ایران) را رد کرد و به باشگاه اف سی قطر پیوست که سال‌ها هیچ جامی کسب نکرده است.
امان از استوری‌های اینستاگرامی
بشار رسن که روز سه‌شنبه گذشته در محل باشگاه پرسپولیس حضور یافته و با مسوولان این باشگاه درباره پیشنهاد قطری‌اش صحبت کرده و تصمیم‌گیری درباره این پیشنهاد را به جلسه خود با یحیی گل‌محمدی و افشین پیروانی موکول کرده بود، در اولین دقایق بامداد چهارشنبه با انتشار یک استوری جدایی‌اش از پرسپولیس را اعلام کرد. بلافاصله پس از این اقدام، باشگاه پرسپولیس با جدایی ستاره عراقی‌اش طبق نظر کادر فنی مخالفت کرده و مدیر رسانه‌ای باشگاه پرسپولیس اعلام کرد به‌راحتی بشار را از دست نخواهد داد.
البته مدیر برنامه‌های رسن هم در یک استوری دیگر اعلام کرد باوجود تلاش‌های باشگاه برای حفظ این بازیکن، بشار به دلیل مشکلات مالی، باوجود میل باطنی‌اش باید به پیشنهاد جدید خود پاسخ مثبت بدهد. با این وجود، رسن صبح دیروز استوری جنجالی خود را حذف کرد تا تصمیم‌گیری قطعی برای ادامه حضورش در ارتش سرخ، بار دیگر به نظر مسوولان باشگاه و سرمربی پرسپولیس موکول شود.
باشگاه مجبور به فروش بشار است؟
محمد السعدی، گزارشگر شبکه الکاس قطر در واکنش به شایعه جدایی بشار در صفحه توئیترش نوشت: «باشگاه پرسپولیس راه حل دیگری جز قبول فروش بشار رسن و شجاع خلیل زاده بعد از شکایت برانکو و کالدرون از باشگاه نداشت. مشکل پرسپولیس در مسابقات (لیگ قهرمانان آسیا) نیست؛ بلکه بعد این مسابقات خلاصه می‌شود. این مشکلات به دلیل عدم پرداخت مطالبات برانکو است. طبق گزارش‌های رسیده از قطر، بشار رسن و شجاع خلیل زاده به ترتیب با باشگاه‌های اف سی قطر و الریان به توافق رسیدند و به‌زودی به این تیم‌های قطری ملحق می‌شوند.»
در این میان، سوال‌های بسیار زیادی پیش می‌آید. اینکه فینالیست آسیا مجبور است به خاطر مشکلات مالی، 2 تن از تأثیرگذارترین بازیکنانش را به فروش برساند تا با درآمد حاصل از این انتقال، غرامت سرمربی سابق که از قضا خودش نیز کم برای باشگاه درآمدزایی نداشت را پرداخت کند؟ در این میان، نقش اسپانسر و کارگزار اسپانسری چیست؟ پول حاصل از قرارداد اسپانسری به کنار، پول‌های حاصل از درآمدزایی «تیم» سر از کدام حساب‌ها درمی‌آورند؟ آیا پرسپولیس تا به این اندازه بی‌پول است؟
باشگاه پرسپولیس از القطر شکایت می‌کند
در این میان، باشگاه پرسپولیس نیز بی‌تفاوت به مذاکره باشگاه‌های دیگر با بازیکن تحت قراردادش نبوده و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به وصول گزارش‌هایی مبنی بر مذاکره یک باشگاه قطری با بشار رسن، هافبک عراقی تیم، اعلام می‌داریم این بازیکن تحت قرارداد رسمی و معتبر با باشگاه پرسپولیس است و هرگونه مذاکره، اغوا یا توافق با او، خلاف قوانین و مقررات فیفا و در تناقض آشکار با حقوق قانونی پرسپولیس است.» بر این اساس باشگاه پرسپولیس این موضوع را از طریق مراجع انضباطی فیفا به‌طور جدی پیگیری کرده و به اطلاع فدراسیون فوتبال قطر نیز خواهد رساند.
ماجرای رفت و برگشت مهدی طارمی به ریزه اسپور ترکیه را به خاطر دارید؟ مهدی طارمی پس از انتقالش به تیم ترکیه‌ای، قصد بازگشت به پرسپولیس را کرد و در این میان، شرکت استیل آذین ایرانیان به کارگزاری شرکت بهنام پیشرو کیش، مبلغ موردنیاز این باشگاه ترکیه‌ای را برای صدور رضایتنامه به‌حساب شخص مهدی طارمی واریز کرد. این بازیکن نیز با پرسپولیس قراردادی دوباره امضا کرد و همین ماجرا برای صدور حکم سنگین فیفا کافی بود. جدای از جریمه و محرومیت شخص طارمی، در حکم فیفا «Induce» به معنای «اغوا کردن»، دلیل اصلی محرومیت باشگاه پرسپولیس از فعالیت در 2 پنجره نقل و انتقالاتی شد و فیفا باشگاه ایرانی را با جریمه سنگین مالی نیز مواجه کرد.
حال شباهت ماجرای بشار رسن با محرومیت مذکور، جای بحث فراوان دارد که به دلیل تخصصی‌تر شدن بحث از لحاظ حقوقی و همچنین برخی محدودیت‌ها، جایی برای گسترده‌تر کردن موضوع در این یادداشت وجود ندارد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.