اگر می خواهید خدمت کنید به سیستان برویدعبدی: غمگینم، به ‌راحتی همه‌ چیز دارد خراب می‌شود

0 19
اگر می خواهید خدمت کنید به سیستان برویدعبدی: غمگینم، به ‌راحتی همه‌ چیز دارد خراب می‌شود

مرضیه دارابی – خبرنگار: کدام تیم فینالیستی را سراغ دارید که بعد از انجام کار بزرگ، دچار بدترین و سخت‌ترین تنگناها شود؟ شاید فقط در فوتبال ایران ممکن باشد که فینالیست قاره‌ای‌اش این‌قدر گرفتار پرونده و فسخ و تهدید و شکایت باشد.
روز گذشته که اخبار بسیار بدی از پرسپولیس منتشر شد. شجاع خلیل‌زاده قراردادش را فسخ کرده، بشار ساز جدایی کوک کرده، پولی برای بازگرداندن رادو و پرداخت مطالباتش نیست، اعتصاب بازیکنان ادامه دارد و همچنان برانکو می‌تواند سخت‌ترین جریمه‌ها را نثار تیمی کند که 3 بار قهرمان ایرانش کرده است. در چنین وضعیتی حال هوادار بد است، حال پیشکسوت هم بد است. حسین عبدی، کاپیتان باتعصبی که سال‌های سال عمرش را در این تیم گذاشت، می‌گوید از این وضعیت غمگین است. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با حسین عبدی سرمربی تیم ملی نوجوانان و پیشکسوت پرسپولیس را در زیر می‌خوانید:

– این روزها آن‌قدر سرعت و حجم خبرهای بد زیاد است، که آدم می‌ماند با کدامش صحبت را شروع کند!
فکر می‌کنم دیگر وقتی شرایط غیرعادی می‌شود اتفاقات غیرعادی هم زیاد می‌شود. در حقیقت یک سری کارها یک روز انجام می‌شود و در روز دیگر عواقبش را می‌بینیم.
– منظورتان چیست؟ قراردادهایی را می‌گویید که درگذشته بسته‌شده و حالا باشگاه دارد تاوان پس می‌دهد؟
یعنی چیزهایی که باید در جایگاه خودش رفع ‌و رجوع می‌شد، نشد. عقب انداختن ماجرا و پاک کردن صورت ‌مساله دردی را دوا نمی‌کند. الان موضوع برانکو برای چند سال پیش است؟ که حالا دارد سر باز می‌کند. دوستانِ عشق شهرت که پنجره‌ها را بستند و ما را متهم به دروغگویی در فیفا کردند، الان داریم نتیجه آن داستان‌ها را می‌بینیم. مشکلات که یک روزه به وجود نمی‌آیند، به همین شکل یک روزه هم حل نمی‌شوند. همان‌طور که موفقیت‌ها هم یک روزه ایجاد نمی‌شوند. البته در این بین خراب کردن خیلی ساده است.
– ما رسیدیم فینال آسیا اما همان‌طور که گفتید به همین راحتی دارد همه‌چیز خراب می‌شود.
– واقعا همه‌چیز.
خیلی حیف است، به نظر من باید سریع‌تر مسئولان فکری به حال این وضعیت کنند. من نمی‌دانم مدیران چه‌کاری می‌توانند بکنند، اصلا می‌توانند یا نمی‌توانند اما باید حساسیت بیشتری نسبت به مسائل نشان دهند. اگر واقعا اتفاقی هم نمی‌افتد، کوچک‌ترین کار این است که خیلی ساده بگویند نمی‌توانیم و بروند تا کسی که می‌تواند کاری انجام دهد، بیاید.
– صحبت از فسخ قرارداد چند بازیکن است.
در هرصورت امیدوارم هر اتفاقی رخ می‌دهد، به نفع پرسپولیس باشد. اگر این اتفاقات به جدایی بازیکنان ختم شود، خیلی ناراحت می‌شوم. خود من خیلی از این وضعیت غمگینم. در لیگ قهرمانان نتیجه ‌گرفتیم اما الان می‌بینم همه‌چیز دارد خراب می‌شود.
– موضوع کسر امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر شوخی نیست. نمی‌شود با کدخدامنشی آن را حل کرد.
مگر موضوع سقوط هم در میان است؟
– بله، برخی مدعی‌اند چون یک‌بار پرسپولیس در سال‌های اخیر کسر امتیاز داشته، تنبیه فیفا سنگین‌تر و سقوط به دسته پایین‌تر است.
به‌هرحال باید به این وضعیت عکس‌العمل نشان دهند. این تیم مال یک نفر و یا یک گروه خاص نیست.
– اگر شجاع و رسن بروند، در تیم فعلی برای آن‌ها جایگزین هست؟
جایگزین داریم، به نظر من می‌شود چند نفر را در پست آن‌ها محک زد، اما این زمان‌بر هست و طول می‌کشد که بازیکنان دوباره باهم هماهنگ شوند.
– یک عده می‌گویند مدیریت فعلی ضعیف‌ترین مدیریت چند سال اخیر را در باشگاه داشته، این در حالی است که وقتی چند سال اخیر را مرور می‌کنیم، می‌بینیم هر مدیری در راس بوده آن‌قدر اشتباه کرده که همین حرف را راجع به او گفته‌اند.
نگاه کنید این بحث‌ها به شخص خاصی برنمی‌گردد، هرچند اشخاص را می‌توانیم با عملکردهای‌شان قضاوت کنیم. به هر حال عده‌ای آمده و رفته‌اند. باید به فکر تیم بود. درهرصورت همه از برد پرسپولیس خوشحال نمی‌شوند. من فکر می‌کنم خیلی عوامل در این اتفاقات نقش دارند.
– در موضوع محروم شدن آل کثیر و شکایت النصر هم همین موضوع را دیدیم. یعنی فکر می‌کنید در حاشیه‌های اخیر هم باز عوامل بیرونی نقش‌آفرینی می‌کنند؟
بازهم می‌گویم خیلی‌ها از موفقیت پرسپولیس خوشحال نمی‌شوند. الان در تنگنا هستیم، باید کمک کنند. یک سری هم البته می‌خواهند کمک کنند اما بعد انتقاد می‌شود که چرا کمک کردید. این سیستم باید درست شود. شما نگاه کنید بودجه باشگاه چطور هزینه شده؟ خیلی اوقات بودجه سال بعد هم پیش‌خور شده است. سالی که من خودم در باشگاه بودم، در یک سال 6-7 میلیارد هم اضافه آوردیم. ما 30 میلیارد برای قرارداد داشتیم اما تیم را با 24 میلیارد جمع کردیم. بگذریم که بعد اوکراینی‌ها قرارداد بستند و یک سری پول بود که ماجرا داشت. یا بعدا با برانکو قرارداد بالایی بسته شد و الان تبعات آن را می‌بینیم.
– ما در فوتبال‌مان همیشه با نداشته‌های‌مان قرارداد بسته‌ایم.
دو تا تصور هست. مدیرانی که از بیرون آمده‌اند، عمرشان را که در باشگاه نگذرانده‌اند، آن‌ها آمدند چند صباحی باشند و بروند. همه با شعار خدمت می‌آیند، خب اگر می‌خواهند خدمت کنند، خیلی‌ها جاها هست که می‌شود خدمت کرد، بروند به سیستان و بلوچستان خدمت کنید، این‌همه جای محروم چرا فقط پرسپولیس؟ با این بودجه و این عملکردهای ضعیف؟ یکی هم اینکه بعضی با این دیدگاه می‌آیند که هرلحظه ممکن است برویم. آن‌ها فقط به این فکر می‌کنند که الان این قرارداد را ببندیم و همه را خوشحال کنیم، اما بدون بودجه. بعد اصلا معلوم نیست من باشم و به چه مشکلی می‌خوریم. آن‌ها فقط موفقیت آن لحظه را می‌بینند اما موفقیت لحظه‌ای تبعات دارد.
– این‌ها ناراحت‌کننده است.
25 سال مدام در باشگاه بودم، به‌عنوان مربی، بازیکن و … اما فقط در یک سالی که عضو هیات‌مدیره بودم از فوتبال بدم آمد.
– چه چیزی در باشگاه دیدید؟
این‌ها را نمی‌شود گفت. کارهایی را برای رسیدن به قدرت انجام دادند که کار سختی هست. ما عمرمان را در این باشگاه گذراندیم اما بعضی برای خود تاریخ‌سازی می‌کنند. الان پول برانکو و جریمه‌ای که باشگاه را تهدید می‌کند، از کجاست؟ موقعی که بودم هر چیزی را امضا نمی‌کردم، چون باشگاه را دوست داشتم و عمرم را آنجا گذرانده بودم.
– حرف اصلی هم همین است، یک پرسپولیسی واقعی دلش می‌سوزد و هر کار بی مبنایی را انجام نمی‌دهد.
خودم عمرم را اینجا گذراندم مگر می‌شد دلم نسوزد؟ ولی بعضی می‌‌آیند و یک سری اتفاق می‌افتد و خیلی هم راحت می‌روند. الان با من حرف می‌زنید که برای برون‌رفت از این فضا راهکار بدهم، پیشکسوت چنین نقشی را دارد، اما آن‌ها مقطعی آمدند و چرا امروز به آن‌ها زنگ نمی‌زنید؟ آن‌ها یک‌جوری رفتار می‌کنند که گاهی به خودم می‌گویم نکند من اصلا در باشگاه نبودم و این‌ها برای پرسپولیس بازی کرده‌اند و در تاریخ باشگاه نقش دارند. من از خبرهایی که دادید خیلی غمگینم. همین‌طور که خیلی‌‌ها آمدند و تهمت زدند و به مردم دروغ گفتند و کاری که باید را انجام ندادند. من هیچ‌وقت آن‌ها را نمی‌بخشم و امیدوارم باشگاه بتواند از این روزگار سر سالم بیرون ببرد.
– سر سالم می‌برد؟
امیدوارم ببرد. آن سالی که ما آمدیم، در سه ماه اول یک ریال هم در باشگاه نبود ولی وقتی یک قرارداد خوب بستیم همه‌چیز درست شد.
– از تیم ملی نوجوانان چه خبر؟
یکشنبه تمرین تمام شد. 15 آبان یک اردوی دیگر داریم البته اگر کرونا اجازه بدهد. قرار بود در آبان ماه چند بازی تدارکاتی داشته باشیم اما آن‌ها به خاطر کرونا معلوم نیست.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.