از جلسه شبانه در هتل تا مذاکرات پی درپی در باشگاه؛ امیدها برای 3 ستاره زنده شدبازگشت به ماه عسل

0 24

پرسپولیس تا 2 هفته دیگر باید برای دفاع از عنوانی که در 4سال گذشته، آن را در اختیار داشته است وارد فصل تازه رقابت‌های لیگ برتر شود. این در حالی است که در روزهای آینده تازه باید به این جمع‌بندی برسد که چگونه تیمی را در اختیار خواهد داشت.

به گزارش پرسپولیس نیوز، شاید بسیاری با تعجب و طعنه دراین‌باره سخن بگویند ولی اصلا پدیده عجیبی نیست. چنین شرایطی حداقل در ایران عجیب نیست. آنچه عجیب بود این‌که پرسپولیس چه از بیم بسته شدن پنجره نقل و انتقالات و چه به جهت تاریخ تعیین‌شده برای برگزاری رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، ترکیب فصل بعد خود را خیلی زود شناخت.
درواقع نه شرایط کنونی که آن‌ها پیش از لیگ قهرمانان روی داد با عادت فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس سازگاری نداشت.
*نگرانی از افزایش میزان تغییرات
2 هفته به شروع رقابت‌های فصل جدید مانده است و پرسپولیس قبل از هر چیز باید معلوم کند که بازیکنانی مثل شجاع خلیل زاده و بشار رسن جزو برنامه‌های تاکتیکی تیم خواهند بود یا کادر فنی باید به‌جایگزین‌ها فکر کند. هر 2 بازیکن هم نقش کلیدی در ساختار دفاعی و هجومی تیم دارند. در این میان نقش شجاع هم به جهت سهمی که ایفا کرده است و همچنین اهمیت غلبه قدرت دفاعی بر قدرت هجومی برای کسب عنوان قهرمانی، تعیین‌کننده‌تر خواهد بود. ماجرای شجاع خلیل زاده در روزهای گذشته فشار زیادی را روی باشگاه تحمیل کرد ولی خود او و جامعه بازیکنان را هم بی‌نصیب از اعتراض هواداران نگذاشت.
نکته کلیدی این است که تغییرات در پرسپولیس تا همین‌جا هم زیاد بوده است. البته حرکت چند روز قبل تعدادی از بازیکنان باسابقه تیم نشان داد که احیانا برای گل‌محمدی جز این اقدام و تکمیل این روند نباشد. مساله این است که در جریان این اعتصاب فقط مدیریت باشگاه مخاطب قرار نگرفت و حالات و رفتار سرمربی هم نشان داد که از این خودمختاری رضایت کامل ندارد هرچند مطالبات بازیکنانش از باشگاه را بر حق دانست.
عملکرد پرسپولیس در لیگ قهرمانان شاید این فرض را زیر سوال ببرد که تغییرات زیاد همیشه می‌تواند تیمی را از مسیر موفقیت خارج کند ولی فراموش نکنیم که ما نه درباره دو هفته بلکه درباره یک‌فصل صحبت می‌کنیم. پرسپولیس تا همین‌جا مهره‌های مؤثری مثل علیپور و ترابی را ازدست‌داده است و حذف نفراتی مثل شجاع و رسن، حتماً در آینده تاثیر خود را نشان خواهد داد.

*رغبتی و رسول‌پناه و بحران خودخواسته برای پرسپولیس
در روزهای گذشته بخش زیادی از اخبار به شجاع خلیل‌زاده اختصاص داشت. او در اوج اخبار مربوط به برانکو و احکام فیفا توانست خود را به صدر اخبار و توجه هواداران برساند و آن قدر نگرانی از بابت رفتن او ایجاد شود که روی تجمعی که برابر باشگاه صورت گرفت، تاثیر گذار شود.
شرایط متفاوت او با بشار در این است که بازیکن عراقی در قیدوبند قراردادش قرار دارد ولی شجاع می‌خواهد مانند ترابی خود را از قید قرارداد آزاد کند. این به معنای داشتن اختیار کامل برای جدایی و درعین‌حال پیوستن به تیم جدید بدون پرداخت رقم 400 هزار دلاری حق فسخ است.
رغبتی و رسول پناه وقتی قبل از عزیمت تیم به قطر درخواست او برای روشن شدن وضعیت قراردادش را جدی نگرفته بودند، فکر نمی‌کردند او بازی را به این نقطه برساند که باشگاه را وادار به تسلیم کند.
رغبتی آن روز که در مصاحبه‌ای به خلیل زاده خرده گرفت که در اوج درگیری‌های ذهنی و قراردادی باشگاه برای جذب نفرات جدید دنبال قرارداد خود بوده است با دست‌ فرمان مشاورانی پیش رفت که احتمالا کلی هم برای آن اظهارات او به‌به و چه‌چه کرده بودند. حرف‌هایی که به‌ظاهر منطقی، درست و جامعه پسند بودند. شجاع را هم بازیکنی نشان دادند که به خودش فکر کرده است. رغبتی و رسول‌پناه این جای بازی را نخوانده بودند. توجهی هم به افرادی نداشتند که می‌توانستند به آن‌ها مشورت بهتری بدهند. سکوت شجاع پس از آن مصاحبه را هم به پای موجز بودن اظهارات خود نوشتند. در حالی که همان زمان در باشگاه نفراتی بودند که تأکید می‌کردند که سکوت شجاع خارج از عادت است و باید بررسی شود که حرکت بعدی او چیست. این مورد در کنار بسیاری موارد دیگر نشان می‌دهد که مدیران پرسپولیس حتی از ظرفیت‌های داخلی خود هم بهره نمی‌گیرند. درنهایت آن رفتار مدیران و آن اظهارات رغبتی، بانی این اقدام‌های شجاع خلیل زاده شد.
از صحبت‌هایی که مطرح شد این بود که او قرارداد دارد و در این حالت افزایش رقم قرارداد مشکلات قانونی دارد. در حالی که همه می‌دانیم همه این‌ها حرف است و همیشه راهکاری وجود دارد. البته ازنظر حرفه‌ای این خواسته بازیکنان منطقی نیست که وقتی موفق می‌شوند یا بازیکنان جدید می‌آیند باید رقم قرارداد آن‌ها افزوده شود ولی این برای زمانی است که بازیکن امکان فسخ نداشته باشد که آن را به دلیل ضعیف قراردادها یا ضعف اجرایی و مالی به دست می‌آورد. درواقع رغبتی و رسول‌پناه آن روز چه در عمل و چه با گفتار خود به شجاع آموختند که برود خو.د را از قید قرارداد آزاد کند و بعد اگر قصد ماندن داشت بیاید و یک قرارداد جدید ببند.
تصور باشگاه این بود که یک مدافع بالای 30 سال، پیشنهادی دریافت نمی‌کند که برایش مقرون‌به‌صرفه باشد که 400 هزار دلار هم به باشگاه بدهد و به حالت دیگر این ماجرا فکر نکردند.
درواقع بدون آن‌که بخواهیم بعضی عملکردهای خلیل زاده در قبال پرسپولیس و استفاده از هواداران را توجیه کنیم، باید بگوییم کل این ماجرا می‌توانست وجود نداشته باشد، اگر آن روزهای رغبتی و رسول‌پناه به شکل دیگری عمل می‌کردند.
*شجاع، آژیر خطر هواداران را شنید
تا میانه هفته گذشته تمام پالس‌هایی که از سمت شجاع دریافت شد حکایت از آن داشت که وی رفتنی است. بسیاری از هواداران یا به عبارت بهتر، تعداد زیادی از هواداران که به هر ترتیب از طریق شبکه‌های اجتماعی، صدایی دارند، هرچند از او گلایه داشتند ولی به هر جهت از باشگاه یک‌چیز را می‌خواستند و آن‌هم حفظ این بازیکن بود. تا این‌که کم‌کم فضا تغییر کرد. هنوز به‌درستی معلوم نیست که همین تغییر رویه را هم خود شجاع مدیریت کرده است یا نه؟
به‌هرحال اخبار آخر هفته‌ای حکایت از این امر داشت که شاید هم او ماندگار شود. البته این در فضایی بود که بسیاری هواداران رد کنار فشار به باشگاه برای ماندن او تحت تاثیر این آموزه از زمان برانکو هم بودند که اگر بازیکنی خواست برود و دیگر دلش به ماندن نبود، همان بهتر که برود و پرسپولیس بازهم می‌تواند به بزرگی خود ادامه بدهد. درواقع پارادوکس تمام‌عیار به وجود آمده بود. کم‌کم کار به یادآوری خاطرات جدایی بازیکنانی مثل هاشمی نسب هم رسید. درواقع این صداها، این پالس را به شجاع داده بود که اگر می‌خواهد بماند باید برای تغییر بازی زودتر اقدام کند و در غیر این‌صورت او هم باید رویارویی هواداران با خود را هرچند بسیار کمتر از مدیران باشگاه تجربه کند.
*از ورود هواداران خاص تا بیانیه تقدیس گونه باشگاه
البته طبیعی است که در این شرایط کسی از تاثیر گذاری این بخش از رفتار هواداران سخنی به میان نیاورد، چون در این صورت برای‌شان سخت خواهد بود که از خود در نظر دیگران، سوپرمن بسازند.
یکی از قواعد این است که در این مواقع وقتی یکسری اتفاقات، شرایط را تغییر می‌دهد، عده‌ای خود را وسط می‌اندازند و این‌گونه جلوه می‌کند که آن‌ها نقش ناجی را داشته باشند.
به هر روی اواخر هفته گذشته بود که بعضی پرسپولیسی‌های متمول از باشگاه خواستند شجاع را حفظ کرده و روی کمک مالی آن‌ها حداقل تا دریافت پاداش‌های آسیایی حساب کنند. ارتباط‌هایی برقرار شد. توصیه شد که فعالان شبکه‌های اجتماعی هم جو مساعدی را ایجاد کنند که شجاع برای ماندن، مصمم‌تر شود. گفته می‌شود توصیه وزارت هم این بود که باشگاه از سخت‌گیری مالی دست بردارد.
کار تا جایی پیش رفت که باشگاه هم بیانیه‌ای داد که البته بسیار غیرتخصصی و برای شان باشگاه نامناسب بود و در آن به تطهیر تقدیس گونه شجاع پرداختند.
*مهلت 10 روزه تمام شد، قرار است کار امروز یکسره شود
حالا آخرین اخبار حکایت از این دارد که احتمال ماندن شجاع بیشتر شده است. بعضی هم می‌گویند تا حد زیادی این مساله را باید تمام‌شده تلقی کرد. البته هنوز معلوم نیست که آیا همان قرارداد قبلی با رقم جدیدی احیاء می‌شود یا این‌که به‌کلی قرارداد جدید امضا خواهد شد. با ماندن شجاع البته شرایط برای سید جلال حسینی کمی سخت خواهد شد. حالا رسول‌پناه باید با شرایط او در حالی کنار بیاید که به ادعای بعضی هوادارانی که در جلسه با وی حاضر بوده‌اند وی را به‌نوعی عامل تحریک بعضی بازیکنان مثل کمال می‌دانست.
نکته قابل‌تأمل که اصلا درباره آن صحبت نمی‌شود این است که شجاع در 14 مهر درخواست فسخ داد. او بر اساس دلایلی این حق را برای خود قائل شد. در مقابل باشگاه اسنادی را برای کمیته تعیین وضعیت فرستاد. الان مهلت 10 روزه تمام‌شده است اگر مستندات پذیرفته نشود شجاع کاملا آزاد خواهد بود. در حالی که در این مدت باید بهانه‌ها برای انجام چنین کاری از او گرفته می‌شد. به‌هرحال از باشگاه خبر می‌رسد که احتمالا امروز یا فردا ماندن این بازیکن نهایی می‌شود. منتظر می‌مانیم و می‌بینیم.
*رویای 3 میلیون دلاری بشار
و اما مورد دیگری که باشگاه این روزها درگیر آن است بشار رسن است. بازیکنی که بعد از کش‌وقوس بسیار با قراردادی 470 هزار دلاری، قراردادش برای یک سال دیگر تمدید شد و نقش مهمی در صعود دوباره پرسپولیس به فینال دو تا چهار میلیون دلاری لیگ قهرمانان داشت. حالا گفته می‌شود که باشگاه القطر برای دو سال به وی پیشنهاد بیش از 3میلیون دلار داده است. این عدد، زندگی بشار و خانواده‌اش را زیر رو می‌کند. می‌تواند آینده او را تامین کند و زندگی مرفه ای در قطر به وی بدهد.
آینده معلوم نیست که او چند ماه دیگر در شرایطی باشد که بازهم چنین پیشنهادی را دریافت کند. بشار در این سال‌ها ازنظر اخلاقی مورد تایید بوده است. بسیار کم حاشیه بود و با مشکلات پرسپولیس کنار آمد ولی هیچ‌‎گاه برای پرسپولیس این‌طور بازی نکرده بود که در این دوره دیدیم. او با این فرض روبرو است که شاید ماندنش به‌منزله پایان تمام رویاهایش باشد.
*چک بشار نقد شد؟
او با این فرض به تهران آمد که با پیشنهاد 350 هزار دلاری، رضایتنامه را بگیرد و برود. بعضی گفتند او این رقم را تا 500 هزار دلار بالا می‌برد. یک استوری هم گذاشت. این‌که چرا مطمئن بود که به‌آسانی خواهد رفت هنوز معلوم نیست. با آن استوری موجی علیه باشگاه و رفتن او به راه انداخت. یحیی گل‌محمدی هم به باشگاه گفت که اصلا به گزینه فروش او فکر نکنند. بشار در جلسه با مدیران به این جمع‌بندی رسید که اگر بتواند آن‌ها را هم متقاعد کند، فشار هواداران روی باشگاه مانع از این امر است. پس در اقدام بعدی ویدئویی را منتشر کرد و فحوای کلی آن بود که هواداران فشار را از روی باشگاه بردارند ولی این ویدئو در حدی نبود که هواداران پرسپولیس را احساساتی و بی‌خیال فینال آسیا و کری با باشگاه‌های دیگر برای فتح 5باره لیگ برتر در 5 دوره اخیر کند.
این وضعیت حاصل تجربه‌ای است که مدیران پرسپولیس در ماجرای ترابی به دست آورده و اقدامات مالی لازم را در موعد مقرر انجام دادند. البته گفته می‌شود که بشار به‌جای 100 هزار دلار معادل ریالی آن را چک گرفت که معلوم نیست نقد شده باشد.
*مدل بیرانوند به کار بشار نمی‌آید
در حال حاضر بعضی این راهکار را مطرح می‌کنند که نسخه بیرانوند برای بشار هم پیچیده شود و از همین حالا برای پیوستن او به القطر در نیم‌فصل برنامه‌ریزی شود. این در حالی است که باشگاه پرسپولیس در ابتدای هفته گذشته در نامه‌هایی جداگانه به آن باشگاه و فدراسیون فوتبال قطر هشدار جدی داد که در صورت ادامه اقداماتی که شروع کرده‌اند به فیفا شکایت خواهد برد. از سوی دیگر در قرارداد بشار آمده است که اگر تا نیم‌فصل لیگ برتر، نیمی از رقم قرارداد را نگیرد یا اگر 250 هزار دلار بدهد آزاد خواهد بود. مساله اصلی اینجاست که توافق بر سر بیرانوند برای جدایی او در پایان فصل بود و باشگاه قطری اگر نتواند بشار را بگیرد قصد دارد به‌جای او بازیکن جدیدی جذب کند.
این در حالی است که بشار اعلام کرد برای مراسم سالگرد مادرش باید به عراق برود و خروج او از ایران می‌تواند شرایط را پیچیده کند.

*نادری مردد برای ماندن
در حال حاضر از میان بازیکنانی که در آستانه جدایی هستند، کمتر از همه روی نادری حساسیت وجود دارد و البته او، دورتر از بقیه است. قرار است شرایط او هم امروز و فردا معلوم شود ولی خود او برای ماندن تردید جدی دارد. احساس او این است که یحیی به او به‌عنوان ذخیره‌ای برای آقایی نگاه می‌کند و این در حالی است که باشگاه هم برای قرارداد با او زیاد سرکیسه را شل نخواهد کرد. درواقع میزان جدیت برای حفظ او بستگی زیادی به تعیین وضعیت شجاع خلیل زاده دارد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.