آخرین بازمانده‌ها از تیم حماسه‌سازپرسپولیس با مردان جدید در پی تاریخی‌سازی در لیگ برتر

0 55
آخرین بازمانده‌ها از تیم حماسه‌سازپرسپولیس با مردان جدید در پی تاریخی‌سازی در لیگ برتر

شیوا دورانگر – خبرنگار: سیدجلال حسینی، علیرضا بیرانوند، کمال کامیابی‌نیا، علی علیپور، محمد انصاری، محسن ربیع‌خواه و بوژیدار رادوشویچ، بازیکنانی هستند که در ۴ قهرمانی‌ اخیر پرسپولیس در لیگ برتر حضور داشتند. از این جمع ۷نفره فقط سیدجلال، کامیابی‌نیا و رادو در تیم باقی مانده‌اند که حضور 2نفر اول در فصل بعد قطعی است و وضعیت گلر کروات در‌ هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
همان‌طور که در جریان قرار دارید بیرانوند و علیپور در فصلی که گذشت از جمع سرخپوشان جدا شدند و هم اکنون در تیم‌های اروپایی مشغول به فوتبال هستند. انصاری و ربیع‌خواه هم با نظر سرمربی پرسپولیس در فهرست مازاد قرار گرفتند و با این تفاسیر در فصل جدید این ۴بازیکن را در ترکیب تیم نخواهیم دید. شاید امروز گل‌محمدی این 2بازیکن را به دلایلی نخواسته باشد ولی این به آن معنا نیست که انصاری و ربیع‌خواه بازیکنان بی‌کیفیتی هستند و اتفاقا هر 2آن‌ها تا قبل از مصدومیت مهره ثابت تیم بودند اما طولانی بودن روند درمان این 2باعث شد سرمربی تیم به فکر جذب بازیکن باشد و اگر نادری در پرسپولیس بماند، رقابت در سمت چپ دفاعی تیم بالا گرفته و ممکن بود به انصاری بازی نرسد. همین اتفاق برای ربیع‌خواه هم تکرار خواهد شد و از جایی که پرسپولیس در پست این بازیکن نفراتی چون کامیابی‌نیا، نورالهی، سرلک و حسین‌پور را دارد برای خود ربیع‌خواه بهتر بود از جمع سرخپوشان جدا شود تا بتواند در تیم دیگری بازی کند. مطمئنا هر 2بازیکن به عضویت هر تیمی در بیایند، ستاره خواهند بود، همان‌طور که در فصول گذشته به پرسپولیس در راه پوکر قهرمانی کمک کرده بودند.

محمد انصاری زمانی که به پرسپولیس پیوست، بازیکنی کم‌نام و نشان بود اما چنان خوب کار کرد که توانست توجه سرمربی وقت تیم‌ملی را جلب کند، درحالی‌که کی‌روش اصولا اعتقاد چندانی به دعوت بازیکنان لیگ برتری نداشت و جالب این‌جا بود که انصاری پست ثابتی در پرسپولیس نداشت و حتی در مقاطعی به‌عنوان مدافع آخر بازی کرد و زوج موفقی را با سیدجلال تشکیل داده بود. در هر ۴فصلی که پرسپولیس قهرمان شد،کمترین گل خورده را در بین همه تیم‌ها داشت و این بدون حضور ستاره با تعصبی چون انصاری میسر نمی‌شد، او که 2بار رباطش آسیب دید و زیر تیغ جراحی رفت تا تعصب را معنا کرده باشد. انصاری کسی بود که در روزهای محرومیت پرسپولیس به پیشنهادهاي وسوسه‌کننده مشتریان داخلی و خارجی‌اش جواب رد داد و آن‌قدر برای این تیم تلاش کرد که سر آخر خستگی او را از پا در آورد. جدایی همیشه در کمین یک بازیکن است ولی کمتر بازیکنی مثل انصاری با ثبت خاطره خوش و افتخارات متعدد پرسپولیس را ترک کرده است. او حالا یکی از بازیکنان پرافتخار پرسپولیس در دهه ۹۰ است که در هر ۴قهرمانی این تیم حاضر بوده است. انصاری بیش از ۱۰۰بار با پیراهن پرسپولیس در لیگ برتر به میدان رفته است و به غیر از فصول هجدهم و نوزدهم که این بازیکن به‌خاطر جراحی رباط صلیبی در بعضي بازی‌ها غایب بود اما در جریان قهرمانی قهرمانی سرخ‌ها در لیگ‌های شانزدهم و هفدهم مهره ثابت خط دفاعی بود.
ربیع‌خواه خیلی دیر و در ۲۹سالگی به پرسپولیس آمد اما اقبال بلندی داشت و حامی پروپاقرصی چون برانکو را پشت خود داشت که در مقابل حرف‌های مغرضانه منتقدان کوتاه نیامد و الحق این بازیکن خیلی خوب جواب اعتماد سرمربی‌اش را داد. ربیع‌خواه در سال‌هایی که در پرسپولیس بود نه فقط از دید برانکو که از نگاه مربیان بعد از او هم یک بازیکن زحمکتش و تاثیرگذار بود که در هر پستی قابلیت بازی داشته باشد. در جریان اول قهرمانی پرسپولیس، این بازیکن در بسیاری از بازی‌ها به‌عنوان مدافع چپ بازی کرد و باوجود مصدومیت‌هایی که در طول فصل داشت در ۲۴ بازی حاضر بود. در فصل هفدهم نیز که نقش اچار فرانسه را داشت و بعد از جدایی احمد نوراللهی وظایفش سنگین‌تر شد و ۲۵بار در طول فصل در ترکیب بود. محسن ربیع‌خواه بعد از یک مصدومیت سخت و جراحی سنگین در روزهای محرومیت به داد پرسپولیس رسید و باز هم بدون غر زدن در پست‌های مختلف بازی کرد. درحالی‌که بعضی‌ها تصور می‌کردند با جدایی برانکو کار ربیع‌خواه در پرسپولیس به پایان خواهد رسید اما سرمربی جدید هم نتوانست چشم روی فوتبال ساده بازیکن جنگنده و زحمکتشی چون ربیع‌خواه ببندد اما یک مصدومیت بد موقع این بازیکن را خانه‌نشین کرد. ربیع‌خواه هم مثل انصاری با جام و افتخار از پرسپولیس خداحافظی کرد. او در هر ۴ قهرمانی تیمش حاضر بود و ۷۳بار برای پرسپولیس به میدان رفت. اگر مصدومیت‌های پیاپی به سراغ ربیع‌خواه نمی‌آمد، چه بسا او دقایق بیشتری را در ترکیب حاضر بود.
بیرانوند و علیپور هم بازیکنان تاثیرگذاری برای پرسپولیس بودند. یکی دروازه‌بان اول تیم‌ملی است و دیگری بهترین گلزن تیم در سال‌های گذشته بود. در لیگ شانزدهم که پرسپولیس مقتدرانه و قبل از پایان فصل قهرمان شد بیرانوند در ۲۴ بازی درون چهارچوب بود و موفق شد ۱۷ بار دروازه‌اش را بسته نگه دارد و فقط ۱۱ گل دریافت کرد و به سبب درخش دستکش طلایی مسابقات را گرفت.علیپور هم ۴ گل زد و ۶ پاس گل داد و یک پنالتی را در ۲۹ بازی گرفت. در فصل هفدهم نیز بیرو با کلین شیت‌هایش کاری کرد که پرسپولیس قبل از پایان فصل قهرمانی را جشن بگیرد.او در ۲۷ بازی موفق به ثبت ۱۷ کلین شیت شده بود. علیپور هم اجازه نداد محرومیت طارمی، خط حمله پرسپولیس را ضعیف کند و آن‌قدری گل زد که برای قهرمانی تیم و آقای گلی خودش کفایت کند. در لیگ هجدهم هم که پرسپولیس همچنان روزهای محرومیت را پشت سر می گذاشت بیرانوند و علیپور، ستاره تیم بودند، یکی با سیوهایش و دیگری با گلزنی‌هایش. در این فصل علیپور در همه بازی‌ها حاضر بود و ۱۴ گل و ۳ پاس گل به جای گذاشت و بیرو هم فقط ۱۱ گل در ۲۴ مسابقه‌ای که درون دروازه بود دریافت کرد و ۱۶ بار موفق به ثبت کلین شیت شد. در فصل کرونا زده و پرماجرایی که گذشت هم علیپور مرد ثابت ترکیب بود و بار گلزنی تیم را به دوش داشت، او ۱۲ گل زد، ۲ پاس گل داد و ۲ پنالتی گرفت تا نقش پررنگی در قهرمانی تیمش ایفا کند. بیرانوند هم باوجود این‌که چند بازی را به‌خاطر محرومیت از دست داد و در میانه‌های راه لیگ تیم را ترک کرد اما باز هم توانست در ۶ بازی از ۱۴ مسابقه‌ای که در زمین بود، دروازه‌اش را بسته نگه دارد.
همان‌طور که مشاهده کردید پرسپولیس ۴ تن از بهترین‌های خود را در فصل پیش رو در اختیار نخواهد داشت و با نفرات جدیدی پا به لیگ خواهد گذاشت، بازیکنانی که در لیگ قهرمانان آسیا نشان دادند از انگیزه زیادی برای درخشش در پرسپولیس برخوردارند و این ما را به کسب پنجمین قهرمانی با تمام مشکلاتی که وجود دارد امیدوار کرده است.
نمایش درخشان خریدهای پرسپولیس خیلی‌ها را غافلگیر کرد،چون انتظار می‌رفت هماهنگ کردن این نفرات برای سرمربی سخت باشد و اضافه شدن ۷ بازیکن جدید و جدایی نفرات تاثیرگذار تیم را دچار مشکل کند که خوشبختانه این اتفاق نیفتاد. جالب است که رقبای پرسپولیس و حتی بعضی از کارشناسان موفقیت پرسپولیس در سال‌های اخیر را ثبات نفرات می‌دانستند و مدعی بودند چون بازیکنان در سال‌های اخیر در این تیم حفظ شده‌اند، پرسپولیس توانسته ۴ سال متوالی قهرمان شود اما واقعیت این است که پرسپولیس به لحاظ فنی آن‌قدر در سطح بالایی بود که تغییر و تحولات نتوانست خللی در این تیم ایجاد کند، وگرنه پرسپولیس هم در سال‌های گذشته هم ستاره‌های شاخصی را در فصل نقل و انتقالات از دست داده است. مثال بارز آن همین ۷ بازیکنی که از ان اسم بردیم.۴ تن جدا شده اند و احتمال جدایی رادو هم می رود. اگر سری به نفرات پرسپولیس در اولین قهرمانی این تیم در فصل شانزدهم بزنیم مشاهده خواهیم کرد که جلال حسینی،کمال کامیابی‌نیا، وحید امیری، امید عالیشاه، احمدنورالهی و بوژیدار رادوشویچ فقط امروز در تیم فعلی حاضر هستند. و ستاره‌های شاخصی چون مهدی طارمی، علی علیپور، علی بیرانوند، صادق محرمی، سروش رفیعی، محسن مسلمان، رامین رضاییان،فرشاد احمدزاده،ساسان انصاری و حسین ماهینی طی این سال‌ها از پرسپولیس جدا شدند. یعنی از تیمی که با برانکو اولین قهرمانی‌اش را بعد از ۱۰ سال در لیگ برتر جشن گرفت امروز فقط ۶ بازیکن باقی مانده‌اند و البته خود این مربی هم که ۳ قهرمانی متوالی را در لیگ برای پرسپولیس به ارمغان آورد دیگر در این تیم نیست ولی سرخ‌ها با وجود از دست دادن یک 2جین ستاره باز هم به افتخارآفرینی‌ها خود ادامه دادند و حالا با یحیی گل‌محمدی و بازیکنان جدید به دنبال قهرمانی آسیا و کسب پنجمین قهرمانی متوالی‌اند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.