چرا هیچ نهادی عملا وارد بحث دلالی‌های پیرامون تیم‌های پایتخت به خصوص در یک سال اخیر نمی‌شود؟مبارزه با فساد روی کاغذ

0 45

مهدی وفامنش – خبرنگار: دست‌های پشت پرده، لابی‌گری و اعمال‌نفوذ افرادی فراتر از مدیریت باشگاه‌ها همیشه سوژه فوتبال ایران بوده و درباره آن‌ها صحبت شده است.

با توجه به این مهم که چند سالی است گفته می‌شود نظارت ویژه روی اتفاقات غیر فوتبالی و فسادهای مالی اعمال‌شده، توقع می‌رفت در این روزها و سال‌های اخیر کمتر شاهد حضور این‌گونه اشخاص اطراف مدیران، مربیان و بازیکنان باشگاه‌ها باشیم. حالا نه‌تنها این اتفاق رخ نداده بلکه باوجود فضای مجازی، سرعت انتشار اخبار و جست‌وجوی رزومه افراد، اسم و رسم این آدم‌ها بیشتر مشخص شده و حتی مخاطبان عادی و هواداران نیز اکثر اوقات می دانند پای چه کسانی در برخی کارشکنی ها در میان است.

«ایجنت» و « مدیر برنامه» ها یا به زبان دیگر «دلال»ها نه‌تنها این سال‌ها پای‌شان از باشگاه‌ها بریده نشده بلکه تجارت خود را بزرگ‌تر کرده‌اند. البته برای ما هم زیباتر بود اگر این افراد معلوم‌الحال را «ایجنت» می‌نامیدیم حتی شاید آن‌ها مدرک رسمی این شغل را نیز داشته باشند اما اصول این کار را رعایت نمی‌کنند و این می‌شود که نام‌شان ‌همان «دلال» می‌ماند. در کمال تاسف در اکثر اوقات شاهد این هستیم که این افراد اصلا به بازی‌های برد- برد علاقه ندارند و نمی‌خواهند منافع باشگاه و بازیکن را در نظر بگیرند و گاها شاهد هستیم بازیکنان با قراردادهای طولانی‌مدت به لیگ‌های خارجی منتقل می‌شوند و پس از یکی، دو فصل به لیگ ایران بازمی‌گردند اما به‌صورت قرضی! این اتفاق آن‌قدر این سال‌ها تکرار شده و آن‌قدر پول باشگاه‌های داخلی  به جیب باشگاه‌های کشورهایی مانند بلژیک، کرواسی و … رفته که حسابش از دست همه خارج‌شده است.

بالطبع این آفت از باشگاه پرسپولیس هم دور نبوده؛ می‌بینیم بازیکنانی که کیفیت و وفاداری خود را در سال‌های اخیر به پرسپولیس ثابت کرده‌اند در لیست مازاد قرار می‌گیرند تا باشگاه به دنبال جایگزین آن‌ها باشد. آن‌هم در شرایطی که وضعیت نقل و انتقالات برای پرسپولیس پیچیده است.

این اتفاق زمانی جدی می‌شود که یکی از این بازیکنان لیست مازاد با مراجعه به مقام‌های بالاتر در ورزش از پشت پرده کنار گذاشتن خود صحبت می‌کند و متوجه می‌شویم داستانی تکراری در میان است.

درباره بازیکن یادشده قضیه از این قرار است که مدیر برنامه مذکور که در حال حاضر چند بازیکن پرسپولیس را تحت قرارداد خود دارد، پیش‌تر به او توصیه کرده تا قراردادش را با مدیر برنامه‌های فعلی فسخ کرده و قراردادی با او امضا کند! رد این پیشنهاد که نه‌تنها غیرحرفه‌ای بلکه غیراخلاقی هم هست، این بازیکن را به لیست مازاد می‌فرستد اما این پایان داستان نیست.

شنیده‌شده یکی از اعضای باشگاه به مدیرعامل پیشنهاد حضور این مدیر برنامه را به‌عنوان مشاور نقل و انتقالات داده که مدیریت باشگاه به دلیل حواشی قبلی از این کار سر باز زده و شانس با او یار بوده است.

حالا که داستان برای مراجع بالاتر رو شده آن‌ها دستور به رسیدگی داده‌اند اما به نظر می‌رسد اندکی دیر است. به‌ هر روی حالا این مدیر برنامه چند بازیکن تحت قرارداد خود دارد و هر کاری که نباید، با مهره‌های خود انجام داده  و احتمالا رسیدگی به وضعیت و پرونده این شخص کارشکنی‌هایی در پی خواهد داشت.

پس از اتفاقات باشگاه در دوره مدیریت قبلی توقع می‌رفت مراجع ذی‌ربط از بروز چنین مسایل و مشکلاتی جلوگیری کنند چرا که رسانه‌های مختلف بارها به دستگاه‌های نظارتی درباره این شخص هشدارهایی داده بودند اما آن‌ها بازهم مانند همیشه اندکی دیر رسیده‌اند. بازهم باید به‌جای پیشگیری به درمان بپردازند!

حالا که گردوخاک حاشیه‌های روزهای اخیر پرسپولیس در حال فروکش هست بهتر است یک دستگاهی، سازمانی، نهادی و هر چه می‌خواهید اسمش را بگذارید وارد این اتفاقات عجیب پرسپولیس شود تا ببیند در این تیم چه خبر است؟

چرا زمانی که دلار حدود ۱۲ هزار تومان است طلب مربی پرداخت نمی‌شود و حالا با دلار ۳۰ تومان باید تسویه صورت بگیرد. آن‌هم دلاری که به گفته مدیر در چمدان آماده و داخل باشگاه است! بعد گفته می‌شود آن چمدان دلار برای خرید بازیکن جدید خرج شد! چرا نهادی وارد پرونده پاداش نایب‌قهرمانی و ریز مبالغی که حتی گفته شد عدد ورودی با سندهای بایگانی‌شده همخوانی ندارد، نشد ؟ چرا نمی‌پرسند آقای مدیرعاملی که در بنجل خریدن خارجی و خریدهای عجیب‌وغریب و دردسردار و … شهره است چگونه می‌آید و شاهکاری خلق می‌کند و ناگهان از انظار ناپدید می‌شود؟ و اصلا کسی نمی‌گوید چند میلیارد پول یک مجموعه اسماً مردمی و رسماً دولتی  چرا خرج حضور یک بازیکن می‌شود که در بدنامی و بدعهدی شهره عام است؟ البته دسته‌گل‌های امثال این مدیران کم نیست فقط از حوصله خواننده خارج است.

چرا نهادهای مربوط به مبارزه با دلالی در فوتبال  پرونده حضور عجیب یک مدیر برنامه که حدود یک سال است اطراف تیم پایتخت خیمه زده است را پیگیری نمی‌کنند؟

مقداری سر بچرخانید دلیل و مدرک علیه این شخص در تیم مذکور وجود دارد. یکسری اتفاقات هم توسط این فرد و یکی، دو شخص رسانه‌ای داستان را بسیار جالب‌تر کرده است. اشخاصی که سینه‌چاک لیست خرید جدید و ماله کش نفرات خروجی شدند و چنان به‌به و چه‌چه می‌کردند که متعجب می‌ماندیم قرار است چه دیگی برای آن‌ها پر شود؟

به هر حال این افراد چند صباحی است به‌واسطه حضور ناقصی پا به باشگاه‌های بزرگ گذاشته‌اند و تیشه به ریشه آن‌ها می‌زنند. فقط کافی چند تصویر منتشرشده در فضای مجازی از بازیکن سابق تیم پایتخت را ببینید تا متوجه خیلی از اتفاقات شوید.

مطمئنا کار با زدن اسامی مستعار و … از سوی ما حل نمی‌شود، چون بارها در این یکی، دو ماه به‌وضوح از این دلالان و اقداماتی که با کمک چند فعال اینستاگرامی داشته و دارند نامبرده شده است ولی همچنان آن‌ها قرارداد می‌نویسند و آن یکی‌ها هم مطلب و غمنامه و شب‌نامه.

و حکایت همچنان باقی است…

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.