چه خبر از پرونده انتقال اخبار کذب منابع داخلی به تیم النصر عربستان؟حاشیه امن برای جنجال‌سازان

0 41
چه خبر از پرونده انتقال اخبار کذب منابع داخلی به تیم النصر عربستان؟حاشیه امن برای جنجال‌سازان

مریم سرخوش – خبرنگار: ادعای کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال مبنی بر ورود به موضوع انتقال اخبار کذب از سوی برخی منابع داخلی در پرونده پرسپولیس– النصر به نظر در حد همان خبر کوتاه در نیمه مهر ماند. مدت‌هاست که خبر دیگری از تشکیل این پرونده درباره انتقال اخبار از سوی برخی منابع داخلی به باشگاه النصر عربستان علیه منافع ملی فوتبال و احضار برخی افراد دخیل در این ماجرا شنیده نمی‌شود، اگر پرونده‌ای تشکیل‌شده باشد. باشگاه پرسپولیس هم که آن‌قدر غرق مشکلات و حواشی فضای مجازی و چالش‌های نبود یک مدیر شایسته شده که پیگیری چنین جریاناتی دور از انتظار می‌شود. آن‌هم در حالی که همین چند روز پیش سرپرست مستغفی‌اش چوب همین اتفاقات و افشاگری‌های فضای مجازی را خورد تا خود و باشگاه را در بحرانی جدید گرفتار کند.
***
پس از صعود تیم فوتبال پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان 2020 بود که زمزمه‌های عجیبی از تشکیل یک پرونده در AFC شنیده شد. النصر عربستان پس از باخت به سرخپوشان به ثبت قرارداد غیرقانونی بازیکنان جدید پرسپولیس و استفاده از آن‌ها در دیدار نیمه‌نهایی اعتراض کرد. ماجرا هم از این قرار بود که باشگاه پرسپولیس نامه‌ای از فیفا مبنی بر عدم رسیدگی به موقع به وضع پرداختی‌های قرارداد برانکو ایوانکوویچ، سرمربی سابقش می‌گیرد؛ نامه‌ای تهدید‌آمیز که بوی بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی این باشگاه را می‌داد. پرسپولیسی‌ها در مشورت با چند حقوقدان و با بررسی نکات ریز نامه ارسالی از سوی فیفا به این نتیجه می‌رسند که نامه فیفا فقط هشدار بوده و هنوز پنجره نقل و انتقالاتی‌شان بسته نشده است. از همین رو، آن‌ها خیلی سریع قرارداد بازیکنان جدیدشان را هم ثبت می‌کنند. درنهایت هم شکایت‌ النصری‌ها به دلیل همین اقدام پیش از موعد بسته شدن پنجره نقل و انتقالات رد شد و پرسپولیس به‌عنوان نماینده غرب آسیا به فینال رقابت‌های لیگ قهرمانان راه یافت.
نکته عجیب در تشکیل این پرونده از سوی النصری‌ها ادعای برخی مسوولان و هواداران این تیم مبنی بر دریافت برخی اخبار از سوی یک مدیر و یک خبرنگار ایرانی بود. در این باره هواداران تیم النصر خبر از خط دادن علی خطیر، معاون سابق باشگاه استقلال به باشگاه النصر عربستان می‌دادند و از او تشکر می‌کردند که اطلاعات موردنیاز پرونده شکایت را به دست نماینده سعودی رسانده است. همان زمان هم پرسپولیسی‌ها تایید کردند که عده‌ای از ایران این خط را به باشگاه النصر داده‌اند تا از پرسپولیس شکایت کند.
هرچند خطیر ادعای النصری‌ها را تکذیب و عنوان کرد:‌ «هرگز کوچک‌ترین قدمی علیه منافع فوتبال ایران برنداشته و برنخواهم داشت. علیه پرسپولیس و فدراسیون نه گزارشی به‌جایی فرستادم و نه اطلاعاتی به کسی دادم، فقط نظر کارشناسی خودم را در رادیو گفتم که نوار برنامه موجود است.» خطیر در آن برنامه رادیویی درباره عواقب ثبت غیرقانونی قرارداد‌ها صحبت و تاکید کرده بود که اگر خارج از چارچوب قانون، اقدامی انجام‌شده باشد، تبعات قانونی دارد و آن‌هایی که احتمالا کار غیرقانونی انجام داده‌اند، در صورت هرگونه محرومیت یا محکومیت باید پاسخگو باشند. هرچند که خطیر در صفحه شخصی‌اش به‌وضوح پرسپولیسی‌ها را متهم به ثبت غیرقانونی کرده بود.
***
داستان جنجال‌های خطیر تنها به پرسپولیس مربوط نیست. او پس از خروجش از استقلال حواشی عجیبی را رقم زد و آنها را به تراکتور و پرسپولیس بسط داد. معاون سابق استقلال در دوره امیرحسین فتحی، مدیرعامل اسبق آبی‌ها به دلیل نقض قوانین و مقررات که به تمامیت و اعتبار فوتبال کشور لطمه وارد کرد و از سوی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال از فعالیت‌های فوتبالی محروم شد. محرومیتی که البته مانعی در جنجال‌آفرینی‌های فوتبالی او نشد. مدتی بعد هم محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتور از کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال خواست به پرونده‌ عجیب درباره خطیر ورود کند تا بخشی از فساد این فوتبال رو شود. زنوزی معتقد بود که خطیر به همراه یکی از مدیرعامل سابق باشگاه لیگ برتری کاری کرده‌اند تا «به‌عمد» تراکتور در پرونده‌های مفتوحش در فیفا بابت شکایت بازیکنان خارجی شکست بخورد و درنتیجه هزینه زیادی بپردازد. به‌زعم زنوزی وکیل معرفی‌شده از سوی خطیر حتی نتوانسته ساده‌ترین دفاعیات را از طرف ایرانی انجام دهد و احتمالا باهم دست‌شان در یک کاسه است. او البته کد‌های قابل‌تأملی هم می‌دهد تا ادعاهایش را توجیه کند. زنوزی اشاره‌ای به شکست‌های متعدد باشگاه‌های ایرانی در پرونده‌های فیفا می‌کند و مدعی است این پرونده‌ها به طرز عجیبی فقط به دست چند وکیل خاص در سوییس می‌رسند که در ایران با یک‌سری افراد در ارتباط هستند.
در اتفاق اخیر هم خطیر به تایید مدیران و هواداران باشگاه النصر، اسنادی علیه باشگاه رقیب یعنی پرسپولیس به تیم سعودی داد تا به اصطلاح حذف قرمز‌ها از آسیا رقم بزند. هر چند این اتهام هنوز مورد بررسی قرار نگرفته اما یک نتیجه داشته؛ پشت پرده اظهارات زنوزی و گلایه‌های مدیران استقلال از عملکرد خطیر در پرونده آندره‌آ استراماچونی را تا حدودی شفاف کرده است. شفافیت‌هایی که البته تاثیری در ختم پرونده‌های این چنینی و مشکلات پیرامون باشگاه‌های لیگ برتری ندارد چرا که باز هم این مدیر سابق بدون پاسخگویی درباره اتهامش از کشور خارج ‌شده است. مثل همان زمان که پس از درگیری با زنوزی از کشور خارج شد این بار هم بدون پاسخگویی درباره پرونده پرسپولیس – النصر به محل سکونتش در سوییس برگشته است. خطیر در سوییس به سر می‌برد و از همان‌جا نظاره‌گر وقایع و اتهامات است و برای جنجال‌سازی رسانه‌ای چه چیزی بهتر از اپلیکیشن‌های فضای مجازی!
به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس هم که این روزها غرق در مشکلات عدیده مدیریتی و جنجال‌های حاشیه است عزمی برای این دفاع حقوقی را ندارند. هرچند که در همان مقطع درز اطلاعات از سوی عوامل داخلی به باشگاه النصر با استقبال شدید رسانه‌ها و پیگیری فدراسیون فوتبال همراه شد و پای کمیته اخلاق را به این ماجرا باز کرد اما به نظر می‌رسد که امروز این از کمترین ارزش پیگیری برخوردار شده است. همان‌طور که در تماس با یکی از اعضای کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال، وی با اظهار بی‌اطلاعی از تشکیل چنین پرونده‌ای عنوان کرد: «در جریان این مساله نیستم و بهتر است از ریاست کمیته در این باره سوال کنید.» همچنین از باشگاه پرسپولیس خبر می‌رسد که آن‌ها هم اقدام خاصی را حتی تا پیش از استعفای سرپرست باشگاه در این باره انجام نداده‌اند. پرونده‌های باشگاه این روزها آن‌قدر زیاد شده که نیروهای حقوقی‌اش جوابگوی همه آن‌ها نیستند. استوکس، بودیمیر، کالدرون و دستیارانش از یک سو و جنجال فضای مجازی رسول‌پناه و فسخ قرارداد شجاع خلیل‌زاده هم از سوی دیگر. پیرامون پرسپولیس پر شده از حواشی و هجمه‌های مجازی که دیگر فرصتی برای رسیدگی به آنچه که لازم است نمی‌ماند. نه درباره خطیر و خبرنگاری که اطلاعاتی را به باشگاه النصر انتقال دادند، نه از رسیدگی به کامنت‌هایی که عیسی آل‌کثیر را به نژادپرستی متهم و شرایط محرومیت 6 ماهه‌اش را رقم زدند خبری است و نه از اقدام قضایی علیه افرادی که فایل‌های صوتی و تصویری سرپرست سابق باشگاه پرسپولیس را منتشر کردند.
***
داستان خطیر و آن خبرنگار ایرانی که اطلاعات غلط به باشگاه عربستانی مخابره کردند، تکرار همان شرایطی است که پیش از آن جلوی رخ‌دادن‌شان گرفته نشد. برخی در شرایط مختلف ادعاهایی را علیه تیم‌های ایرانی مطرح می‌کنند که بالاخره تبعات آن دامن فوتبال ایران را خواهد گرفت. شکایت باشگاه النصر از پرسپولیس یک جنگ روانی بود که همین عوامل داخلی در فضای مجازی داغش کردند. هیچ دلیلی ندارد که چنین پرونده‌هایی که مدارک و شواهد مستندی را در دل خوددارند بدون هیچ بازخورد و نظارتی بسته شوند و چنین افرادی همچنان مجوز ارتباط با رسانه‌ها و دسترسی به صحبت اطلاعات فوتبال ایران را داشته باشند.
با این‌همه ای‌کاش زمانی که اقدامی از سوی فدراسیون فوتبال شاهد نیستیم و باشگاه پرسپولیس با عبور از بحرانی که خودخواسته برای خود به وجود آورده و در نبود یک مدیر ورزشی و باسیاست چوب انتخابات اشتباهات را می‌خورد، یک‌بار برای همیشه خط قرمزی بر این حواشی بکشد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.