احیای اتهام قدیمی در مورد کارلوس کیروش؛ترابیان: او را ما به اشتباه انداختیم

0 10

زمانی که از ماجرای ضرر 170 میلیاردی مارک ویلموتس به فوتبال ایران پرده برداری شد، همه افکار به سمت سرمربی بلژیکی و هنرمندی فدراسیون وقت در این پرونده رفت. اگرچه تا پیش از آن همچنان صحبت از حاشیه های زمان کارلوس کیروش بود و هر روز یک موضوع جدید از دوره حضور سرمربی موزامبیکی در ایران، مطرح می شد، اما غرامت سنگینی که باید به خاطر بلد نبودن قواعد عقد قرارداد و قوانین فسخ می پرداختیم، همه اذهان را به سمت خود برد.

در همان وقت صحبت از این بود که فدراسیون ایران به دنبال دفاع از خود در این پرونده است و باید به سمت محکوم کردن سرمربی بلژیکی که بابت هیچ، همه چیزمان را می خواهد بگیرد، پیش برویم، که البته مدتی است هیچ خبری از پرونده ویلموتس نیست، اما در همین زمان مطلب اینستاگرامی ناظر AFC و مسوول هماهنگی پخش تلویزیونی کنفدراسیون فوتبال آسیا درایران بار دیگر نگاه ها را سمت کارلوس کیروش می برد.

او تنها ناظر رسانه ای ایرانی بود که به دعوت کمیته برگزاری مسابقات، در المپیک ریو حضور داشت. ایمان فرزین در اینستاگرامش نوشته است: «فساد توسط هیچ شخصی و به هیچ دلیلی قابل توجیه نیست، حتی اگر آن فرد فاسد بهترین مربی جهان باشد. در زمان کارلوس کیروش، بازیکنانی بودند که با پرداخت پول به تیم ملی دعوت می شدند و حتی در جام جهانی و جام ملت های آسیا حضور داشتند. متاسفانه به دلیل مسوولیت حقوقی و قضایی، از ارائه اسامی و جزییات معذورم اما مطمئنا یک روز حقایق تلخ دوران کیروش در تیم ملی ایران افشا خواهد شد…»

قرارداد کارلوس کیروش در زمان ریاست علی کفاشیان بسته شد و تمدید این قرارداد در فدراسیون مهدی تاج اتفاق افتاد. هر 2 فدراسیون کفاشیان و تاج که البته در امتداد هم بودند نیز از حاشیه های فراوان این سرمربی بی نصیب نماندند.

در رابطه با ادعای ایمان فرزین، با علی کفاشیان تماس گرفتیم که او به تلفن همراهش پاسخ نداد. مهدی خراطی که در این سال ها در کنار کارلوس کیروش و البته تیم ملی بود هم شاید می توانست در مورد ادعای این ناظر صحبت کند، اما او هم به تلفنش پاسخ نداد.

در همین رابطه با عباس ترابیان صحبت کردیم. مدیر باتجربه ای که سال های سال در زمینه عقد قراردادهای بین المللی در کنار فوتبال و فوتسال بوده و در زمان ریاستش بر کمیته فوتسال، شاهد رفت و آمد تیم های بزرگ فوتسال دنیا به ایران و بازی های دوستانه زیاد تیم ملی با برزیل و اسپانیا و خوب های دنیا بودیم.

ترابیان اولین مدیری بود که برای مذاکره با کارلوس کیروش از سوی فدراسیون فوتبال به کار گرفته شد. قرارداد این مربی در سال اول توسط ترابیان بسته شد، اما در ادامه او جزو اولین افرادی بود که مورد تاخت و تاز کیروش قرار گرفت و همکاری اش با تیم ملی و شخص کیروش قطع شد.

ترابیان شناخت زیاد و شاید کافی از کیروش دارد، اما چیزهایی که می گوید با حرف های ایمان فرزین در تناقض است.

*ترابیان: ایراد از ما بود، نه از کیروش؛ او را به اشتباه انداخته بودیم

عباس ترابیان در این باره به روزنامه پرسپولیس می گوید: ببینید من اعتقاد خودم را می گویم. کیروش یک سری بدخلقی هایی داشت اما من فکر می کنم آن بدخلقی هایش هم به خاطر عدم مدیریت فدراسیون خودمان بود. یعنی مدیریتی که باید در حقش می کردیم را نکردیم و این باعث می شد که این حاشیه ها پیرامون این مربی بزرگ ایجاد شود. یک دلیل دیگرش هم از نظر من افرادی بودند که در جاهای دیگر کشور مقام عالی داشتند و خودشان را درگیر کیروش و طرح دوستی با او کردند که این در شأن آن‌ها نبود. درواقع ما خودمان این بابا را به اشتباه انداخته بودیم. چون خوب مدیریت نمی شد در بعضی از رفتارهایش به اشتباه افتاده و خودش را بزرگ‌تر از آنچه که بود، می دید. این آخری ها می گفت تصمیمات بزرگ را هم باید خودش بگیرد. من اینطور فکر می کنم که ایراد از ما بود نه کیروش.

-با این توضیحات، نظرتان را دوست داشتیم در مورد ادعای فرزین بدانیم.

او آن‌قدر نگران نتایج تیم ملی و اجرای برنامه هایش بود که این قصه برایش معنا نداشت، اینکه بخواهد از یک بازیکن پول بگیرد. من این را قبول ندارم.

-پس چرا حالا، این موضوع را مطرح کرده؟

نمی دانم، آن آقا را نمی شناسم که بگویم چرا این حرف را زده، اما من با شناختی که از شخصیت کیروش داشتم و اینکه از اول با او در ارتباط بودم و حتی سابقه درگیر شدن با او را داشتم چنین چیزی را رد می‌کنم.

-اما در مورد بازی های دوستانه هم همیشه اتهاماتی به کیروش وارد بود.

بله درباره تبلیغات او از کمپانی های بزرگ پول می گرفت. من این را هم از بی عرضگی فدراسیون خودمان می دانم. دقیقا در قراردادش قید شده بود که نباید این اتفاق بیافتد اما اینکه از بی مدیریتی ما بود یا توافقی پشت پرده کرده بودند، من نمی دانم. این موضوع را که کیروش از یک بازیکن که در حد مجموعه تیم ملی نبود، پول بگیرد که در تیم ملی بازی کند، را به هیچ وجه نمی پذیرم. او برای تک تک بازیکنان و وظایف شان برنامه داشت و از نظر من به هیچ وجه در این زمینه معامله نمی کرد.

-این بی عرضگی فدراسیون که می گویید دقیقا مد نظرتان چه کسی است؟!

فدراسیون آن موقع، فرقی هم نمی کند چه کسی بود.

-کیروش با 2 فدراسیون در ارتباط بود که امروز هیچ کدام شان در فوتبال مسوول نیستند. حالا هم در فدراسیون موقت هستیم و توضیحات لازم و شفاف به افکار عمومی داده نمی شود. موضوع روز به نظر اساسنامه ای است که مانع از برگزاری انتخابات فدراسیون و تعیین تکلیف فوتبال شده است.

الان این‌ها درگیر قصه اساسنامه هستند و درهرحال می دانم نبی خیلی تلاش کرده و این موضوع را دنبال کرده که موضوع تمام شد. یکی از ایراداتی که داریم این است که در AFC زور نداریم. وزنه نداریم، وزنه ای که حق کشور ما را بگیرد. ما یک موقعی در کنفدراسیون آسیا آدم هایی داشتیم که هرکدام در کمیته خودشان حرف اول را می زدند. من 14 سال در یکی از کمیته های AFC بودم می دانم چه کسانی می‌توانند نفوذ داشته باشند. وقتی کسی را نداریم که بتواند حرف بزند و اعلام موضع قوی داشته باشد، همین می شود. الان هر کاری خواستند در مورد ما کردند و کسی هم نمی تواند دعوا کند.

-به عنوان حرف آخر، اتهام پول گرفتن کیروش از بازیکن برای ملی پوش شدن را رد می کنید؟

من آدمی هستم که باهاش درگیر شدم ولی باید حق را بگویم به عنوان کسی که کیروش را می شناسد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.