باوجود نیاز مبرم پورتو به تغییر تاکتیک و فشار هواداران، سرجیو کونسیسائو قصدی برای استفاده از مهدی طارمی نداردسراب آرزوها یا قربانی لجبازی؟

0 13
باوجود نیاز مبرم پورتو به تغییر تاکتیک و فشار هواداران، سرجیو کونسیسائو قصدی برای استفاده از مهدی طارمی نداردسراب آرزوها یا قربانی لجبازی؟

امیرعباس زمانیان – خبرنگار: مهدی طارمی، بازیکنی که در یکی از تاریخی‌ترین انتقال‌های فوتبال ایران، موفق شد سرانجام لباس تیم قهرمان پرتغال را بر تن کند و آرزوی دیرینه خودش مبنی بر لژیونر شدن را جامه عمل بپوشاند. اما این روزها باوجود عدم توفیق پورتو در نتیجه‌گیری و نیاز مبرم سرمربی به یک مهاجم تمام‌عیار، مهدی طارمی جایی در تفکرات آقای سرمربی ندارد و شاید تنها دلیلش، عدم آمادگی کافی مهدی نباشد!
مهدی از همان روز اول دلبری کردن از هواداران اژدها را شروع کرد و تنها پس از 2 دقیقه ورودش به میدان بازی، موفق شد طبق معمول پنالتی بگیرد و هواداران امیدوار بودند از دیدارهای آینده، مهاجم شماره 9 تیم شان در ترکیب فیکس به میدان برود، اما آنچه که درنهایت نصیب مهدی طارمی شد، نیمکت نشینی بود و نیمکت نشینی. اما باخت نا به هنگام مدافع عنوان قهرمانی، مقابل تیم  پاسوس فریرا، انتقادات از سرجیو کونسیسائو را به اوج رساند: «چرا مهاجم ایرانی را نیمکت نشین کرده‌ای؟!»
سرجیو کنسیسائو در مقابل، واکنش تندی به انتقادات درباره‌ عدم استفاده‌ مهدی طارمی در ترکیب پورتو داشت. چند نتیجه‌ نه چندان خوب و بازی‌های ضعیف رقیب مهدی طارمی یعنی موسی مارگا باعث شده تا انتقادات از سوی طرفداران و رسانه‌ها از سرجیو کنسیسائو افزایش یابد. او که آقای گل فصل پیش رقابت‌ها را روی نیمکت دارد به استفاده از موسی مارگای فرانسوی مصر است و در کنفرانس مطبوعاتی نیز اعلام کرد بر اساس نظر مردم ترکیب تیمش را انتخاب نخواهد کرد.
سرمربی جوان پرتغالی پورتو درباره حضور طارمی در ترکیب ثابت تیمش گفت: مهدی طارمی هنوز فرصت شروع بازی از ابتدای بازی‌ها را ندارد. من کسی را به خاطر نظر مردم در ترکیب ثابت تیمم نمی‌گذارم. من بر اساس لیاقت انتخاب می‌کنم.
این واکنش تند حاصل انتقادات گسترده در هفته‌های گذشته بوده است. کنسیسائو که باوجود سابقه خوبش در تیم ملی پرتغال، در بین هواداران پورتو چندان محبوب نیست، هشدار داده اعتراض‌ها در خصوص بازی دادن به طارمی ممکن است به شانس‌های این بازیکن لطمه بزند. کنسیسائو صحبت در خصوص مهدی طارمی را این‌گونه ادامه داد: شاید طارمی یکی از پراستفاده‌ترین بازیکنان باشد اما او هنوز فرصت حضور در ترکیب اولیه را نداشته است، مانند دیگران. من از طریق درخواست‌های عمومی ترکیب تیمم را انتخاب نمی‌کنم. من به یک بازیکن این فرصت را می‌دهم زیرا او شایسته آن است.
اما قطعاً مربی پرتغالی، مهدی طارمی را برای قاب کردن و چسباندن به دیوار در لیست خریدش جای نداده. بازی کردن مهدی طارمی به‌عنوان بازیکن فیکس بالاخره به وقوع خواهد پیوست. دیر نیست آن روزی که ترکیب و سیستم بازی پورتو احتمالاً دچار تغییراتی شود؛ جابه‌جایی‌هایی که می‌تواند ستاره ایرانی را به خط حمله این تیم برساند.
آبی و سفید پوشان پورتو با شکست هفته گذشته در مقابل تیم نه چندان مطرح پاسوس فریرا، در وضعیت بسیار نامناسبی در لیگ پرتغال قرار گرفتند. تنها باگذشت ۶ هفته از مسابقات، پورتو با یک بازی بیشتر در مکان سوم جدول و با اختلاف ۵ امتیازی از بنفیکا در صدر جدول قرارگرفته است. پورتو از ۶ بازی در این فصل 2 شکست، یک تساوی و 3 پیروزی کسب کرده؛ در مقایسه تیم رقیب سنتی بنفیکا تمام ۵ مسابقه خود را با پیروزی از زمین خارج‌شده و اسپورتینگ هم به غیر از تساوی مقابل پورتو در هفته چهارم، تمام مسابقات خود را پیروز شده است.
اما سوال اینجا است که دلیل اصلی این اُفت شدید در عملکرد تیم پورتو چه چیزی است؟ برای بررسی این مشکلات باید به یک فصل عقب‌تر نگاه کنیم و تصمیمات باشگاه در ترانسفر بازیکنان را بررسی کنیم.
در ابتدای فصل ۲۰-۲۰۱۹ پورتو با خریدهای گرانقیمت ۸ تا ۱۲ میلیون یورویی، ۸ بازیکن (درمجموع ۶۵ میلیون یورو) نه چندان باکیفیتی را به ترکیب خود اضافه کرد. از میان این خریدهای گرانقیمت تنها 2 بازیکن کلمبیایی (اوریبه و دیاز) و دروازه‌بان آرژانتینی در فصل جاری در این تیم به‌صورت ثابت در ترکیب قرار می‌گیرند و ۴ بازیکن با قیمت‌های بسیار پایین‌تر از باشگاه جدا شدند. همچنین ناکاجیما ژاپنی که گرانقیمت‌ترین خرید سال گذشته بود، هنوز بعد از یک فصل به‌عنوان بازیکن جایگزین وارد زمین می‌شود.
در نقل و انتقالات تابستانی تنها راه جبران کسری به وجود آمده، چوب حراج زدن به بازیکنان ارزشمند تیم بود که در ابتدای فصل کنونی اتفاق افتاد. با جدا شدن 2 بازیکن کلیدی تیم (الکس تلس به منچستر و دنیلو پریرا به پاری‌سن‌ژرمن) و فروش بازیکنان جوان آکادمی تیم، ساختار و چارچوب تیم به یک‌باره کاملا از بین رفت و در مقابل خریدهای این فصل تنها خریدهایی با قیمت‌های پایین‌تر به علت کسری بودجه در باشگاه انجام شد.
کسر خریدها از لیگ برتر پرتغال انجام شد و با وجود اینکه بیشتر خروجی‌های تیم در منطقه هافبک زمین بود، به‌صورت بی‌رویه مهاجم به تیم اضافه شد. در آخرین روزهای انتقال تابستانی نیز پورتو سراسیمه 2 بازیکن قرضی از چلسی (ملنگ سار- مدافع) و لیورپول(مارکو گروییچ- هافبک) را به تیم آورد که صرفا برای پُر کردن جای خالی بازیکنان جداشده بود.
این جابه‌جایی‌ها موجب به وجود آمدن ناهماهنگی میان بازیکنان در میانه زمین و ناتوانی در کنترل بازی شد که در نتیجه خط حمله هم عملکرد ضعیفی از خود نشان داد.
مهم‌ترین نکته برای علاقمندان فوتبال در ایران، بازی کردن مهدی طارمی در پورتو است که تا این‌جای فصل به علت ترافیک شدید تعداد مهاجمان در تیم فرصت کمی به او رسیده و در حال حاضر مهدی برای رسیدن به ترکیب اولیه باید با موسی مارگا، اوانیلسون، فیلیپ اندرسون، تونی مارتینز و حتی لوییس دیاز (هافبک هجومی) مسابقه دهد.
سرجیو کنسیساو، سرمربی تیم پورتو معمولا با ترکیب محافظه‌کارانه، تیم را وارد زمین می‌کند که در این سیستم، مارگا به‌عنوان تک مهاجم نوک و دیاز به‌عنوان مهاجم سایه به میدان می‌روند. در برخی از مسابقات کنسیساو تیم را با ترکیب ۲-۴-۴ وارد زمین می‌کند که مانند بازی شب گذشته، مارگا در کنار یک مهاجم دیگر (اوانیلسون) قرار می‌گیرد.
یکی از دلایلی که طارمی به‌عنوان بازیکن اصلی در زمین قرار نمی‌گیرد، مربوط به اردوی تیم ملی ایران در ماه گذشته می‌شود که موجب شد طارمی مدتی از شرایط باشگاهش جدا باشد و بعد از بازگشت به پرتغال هم کنسیساو اعتقاد داشت که طارمی هماهنگی لازم با تیم را ندارد. در مقابل اوانیلسون در آن زمان با به ثمر رساندن یک گل، خود را به ترکیب اصلی نزدیک‌تر کرد، اما عملکرد ناامیدکننده تیم دربازی‌های گذشته احتمالاً موجب تغییراتی عمیق در ترکیب شود.
مارگا که بازیکن موردعلاقه کنسیسائو در نوک حمله است، با انتقادهای شدیدی از طرف طرفداران مواجه شده و سرمربی پورتو با بازی دادن به مارگا در خط حمله، تمایل به استفاده از توپ‌های بلند و بازی مستقیم دارد که این مهاجم باقدرت بدنی بالا این توپ‌ها را دریافت می‌کند و سعی در بازی‌سازی برای تیم دارد. این تاکتیک در بیشتر اوقات موجب می‌شود تا مهدی طارمی به‌عنوان مهاجم مکمل در کنار مارگا بتواند بهتر کار کند، اما در صورتی که مارگا از ترکیب خارج شود، سبک بازی تیم باید متفاوت و بر اساس قدرت گلزنی طارمی و سایر بازیکنان مهاجم طراحی شده باشد.
بدون شک طارمی در آینده نزدیک به جایگاه شایسته خود در ترکیب پورتو خواهد رسید. طارمی در میان طرفداران پورتو بسیار محبوب است و با گلزنی‌های آینده در تیم، می‌تواند خود را در قلب هواداران باشگاه پرتغالی جای دهد. به هرحال همانگونه که درباره علیرضا جهانبخش نیز رخ داد، گراهام پاتر با انتقادات فراوان و درخشش مهاجم ایرانی، قصد بلند شدن از روی دنده لجش را نداشت و علیرضا که با قراردادی بلندمدت لباس برایتون را بر تن کرده، روزهای خوبی را تجربه نمی‌کند. همین اتفاق نیز برای مهدی طارمی در حال رخ دادن است.
مهاجمی که حتی یک نفر از هواداران پورتو نیز به کیفیت فنی‌اش شک ندارد و به‌صورت جدی خواهان به بازی گرفتن او شده‌اند. باید دید سرانجام مهدی طارمی نیز همچون علیرضا جهانبخش خواهد شد یا خیر؟ آیا سرجیو کونسیسائو نیز همچون گراهام پاتر به یک سرمربی منفور در دیدگاه هواداران تبدیل خواهد شد یا اتفاق دیگری در انتظار این سرمربی پرتغالی و مهاجم ایرانی است؟ باید صبر کرد و به تماشای اتفاقات نشست. آنچه که مشخص است، اشتراک احساسات غالب هواداران فوتبال در پرتغال با فوتبال دوستان ایرانی است. کسانی که بی‌چون و چرا خواهان تعیین تکلیف برای سرمربی تیم محبوب‌شان هستند و هرگز دوست ندارند بازیکن موردعلاقه‌شان را به‌جای پیراهن اصلی تیم، با کاور رنگی ببینند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.