با کنار گذاشته شدن علیرضا فغانی از لیست داوران بین‌المللی، نماینده ایران شانس قضاوت در جام جهانی 2022 را از دست دادخودزنی به دست فدراسیون

0 43
با کنار گذاشته شدن علیرضا فغانی از لیست داوران بین‌المللی، نماینده ایران شانس قضاوت در جام جهانی 2022 را از دست دادخودزنی به دست فدراسیون

امیرعباس زمانیان – خبرنگار: شایعاتی که از حدود یک ماه گذشته دهان به دهان می‌چرخید و همه را متعجب می‌کرد، به نظر می‌رسد این روزها رنگ و بوی واقعیت به خود گرفته و هواداران فوتبال ایران را در شوک فرو برده است. خبر یا شایعه، هرکدام که شما نامش را می‌گذارید حکایت از کنار گذاشته شدن علیرضا فغانی از لیست بین‌المللی کمیته داوران و به طبع، از بین رفتن شانس ایران برای داشتن نماینده در مسابقات جام جهانی 2022 قطر دارد.
علیرضا فغانی، بدون شک شاخص‌ترین داور ایرانی در سال‌های اخیر بوده که توانسته در تورنمنت‌های مهمی همچون جام جهانی، المپیک و جام ملت‌های آسیا سوت بزند. همه موضوعات از مهاجرت او به استرالیا در سال گذشته و پس از اتمام جام ملت‌های آسیا آغاز شد. همین موضوعات نیز شایعه کنار رفتنش از لیست داوران بین‌المللی ایران را تبدیل به داغ‌ترین اخبار این روزهای فوتبال ایران در مجامع بین‌المللی کرده و دیگر به نظر نمی‌رسد هیچ‌کس از تبدیل شدن این شایعه به یک «خبر موثق» تعجب کند. اتفاقی که این روزها گفته می‌شود قطعی شده و نام موعود بنیادی فر به‌جای علیرضا فغانی به لیست الیت اضافه‌شده است.
فغانی که در لیگ استرالیا مشغول سوت زدن بوده و فقط در مسابقات بین‌المللی با نام ایران قضاوت می‌کند، شانس زیادی برای راهیابی دوباره به جام جهانی داشت و پس از عملکرد درخشانش در میادین بین‌المللی، یکی از شانس‌های اصلی در میان داوران آسیایی برای قضاوت در مراحل نهایی و حتی به‌طور قطع در دور گروهی جام جهانی 2022 قطر به‌حساب می‌آمد.
درصورتی‌که کمیته داوران و فدراسیون فوتبال ایران تصمیم به کنار گذاشتن فغانی از لیست الیت گرفته باشند، احتمالا هم این داور شانس قضاوت در جام جهانی را ازدست‌داده و هم ایران شانس بسیار کمی برای داشتن نماینده در میان داوران قضاوت کننده در جام جهانی قطر خواهد داشت. به عبارت بهتر با این تصمیم عجیب‌وغریب، هم سیخ سوخته و هم کباب.
البته علیرضا فغانی هم که از این ماجرا خبردار است، فعلاً صحبتی به میان نیاورده و ترجیح می‌دهد بدون موضع‌گیری خاص، به انتظار گذر زمان بنشیند. اما بر هیچ‌کس پوشیده نیست که چه بر سر علیرضا فغانی آمده است. از قضاوت در فینال المپیک و ایستادنش رو به روی نیمار جونیور، لیونل مسی و سایر ستارگان فوتبال جهان، با صلابت هرچه‌تمام‌تر تا عذرخواهی رسمی فیفا از عدم انتخاب علیرضا فغانی به‌عنوان داور دیدار فینال جام جهانی 2018، همه و همه برای بیرون زدن رگ غیرت و غرور تمامی فوتبال دوستان ایرانی کافی بود. هنوز هم خاطرمان هست که پس از حذف لحظه آخری تیم ملی کشورمان مقابل پرتغال و عدم موفقیت شاگردان کارلوس کیروش در صعود به دور حذفی جام جهانی، این علیرضا فغانی بود که چشمان فوتبال دوستان ایرانی را به ادامه این تورنمنت منتظر نگاه داشته بود و برای اعلام نام داور دیدارهای مهم، به لحظه شماری می‌انداخت.
کنار گذاشته شدن فغانی از لیست بین‌المللی با نظر شخصی در کمیته داوران صورت گرفته است. بنا به سخنان پیشکسوتان داوری، گویا دوستان در کمیته داوران برای خودشان قانونی گذاشتند که اگر هر داوری یک سال در ایران قضاوت نکرده باشد، از لیست بین‌المللی خارج می‌شود. این در حالی است که قانون فدراسیون جهانی فوتبال می‌گوید داوری که در جام جهانی قضاوت می‌کند، باید در 2 سال منتهی به جام جهانی حداقل چند بازی را در کشور خودش سوت بزند.
طبیعی است از دست فغانی برابر با از دست دادن شانس قضاوت نمایندگان ایران در جام جهانی 2022 است. فغانی و تیمش جزو کاندیداهای اصلی قضاوت در جام جهانی هستند و اگر از ایران نامه‌ای به دست فیفا برسد که فغانی دیگر در لیست داوران ایرانی نیست، آن‌ها سراغ یک تیم جایگزین از قاره آسیا می‌روند. اتفاقاتی که احتمالا کشورهایی همچون عربستان و قطر را خوشحال خواهد کرد.
قطعا بیشتر از همه، داوری ایران از این اتفاق ضرر می‌کند. در این میان شاید بیشتر از همه 2 کمک‌داور همراه فغانی یعنی محمدرضا ابوالفضلی و محمدرضا منصوری متضرر شوند که به خاطر کنار رفتن فغانی از لیست الیت، باید همراه موعود بنیادی فر شوند و تیم جدیدی را تشکیل دهند، اما دیگر مثل گذشته شانس قضاوت در رویدادهای مهم مثل جام جهانی را نخواهند داشت. هر داوری که بخواهد در جام جهانی یا المپیک قضاوت کند، باید رنکینگی داشته باشد. بقیه داوران ایرانی این رنکینگ را ندارند. بر اساس شنیده‌ها و مستندات، علی‌اصغر مؤمنی از مازندران جایگزین فغانی در لیست بین‌المللی می‌شود. در لیست الیت هم احتمالا موعود بنیادی فر جایگزین فغانی خواهد شد، اما او شانسی برای قضاوت در جام جهانی ندارد چون در رویدادهای بزرگ حاضر نبوده است.
بحث، بحثِ دخالت دادن سلیقه‌های شخصی در امور فوتبال است. فغانی می‌توانست با هماهنگی کمیته داوران در نیم‌فصل دوم و یا حتی فصل بعد چند بازی را در لیگ ایران قضاوت کند. وقتی کمیته داوران بگوید می‌خواهیم فغانی باشد، تعامل دوطرفه شکل می‌گیرد و فغانی مثلا 5 بازی را هم در ایران قضاوت می‌کند تا بتواند در جام جهانی سوت بزند. زمانی هم بحث نخواستن است که می‌بینیم بدون تعامل به‌راحتی اسم یک داور را حذف می‌کنند.
در حالی که کشورهای حوزه خلیج‌فارس روز به روز در این مباحث پیشرفت می‌کنند و پس از حضور ژاوی، گابی و سانتی کازورلا در کشور قطر، بدون شک از این به بعد ستارگان فوتبالی مشهور در سطح جهان نیز گذرشان به این اطراف می‌خورد، ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم. با وضع قانون منع ورود خارجی‌ها و سر به فلک کشاندن قرارداد بازیکنان درجه N ام، با دستان خودمان فوتبال را نابود می‌کنیم و در حالی که در کشورهای دیگر حتی روسای جمهور برای قضاوت یک داور در جام جهانی رایزنی می‌کنند، ما به‌راحتی چنین فرصتی را که حق مسلم خودمان است و به‌راحتی به دست نیامده، مثل آبِ خوردن از دست می‌دهیم.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.