پرسپولیس این همه پیشکسوت تحصیل کرده دارد، بعد می‌روند سراغ حراستی‌هاشمس: کریمی بامعرفت‌ترین شماره هشت تاریخ فوتبال ایران است

0 17

مرضیه دارابی – خرنگار: پیش از حضور علی کریمی در پرسپولیس، او در فتح شاگرد حسین شمس بود. مسیر این دو نفر با حضور اعجوبه بی نظیر فوتبال ایران در پرسپولیس و آغاز فعالیت شمس در فوتسال، از هم جدا شد اما سرمربی موفق و پیشین تیم ملی فوتسال، همیشه به نیکی از علی کریمی یاد می کند.

به بهانه تولد علی کریمی که حتی AFC هم تولد ستاره بی بدیل فوتبال آسیا را تبریک گفته، سراغ حسین شمس رفتیم، از او می شود در مورد همه جای فوتبال و فوتسال صحبت کرد. گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با سرمربی سابق تیم ملی فوتسال را در زیر می خوانید:

-به نظر که کرونا خیلی چیزها را تعطیل کرده!

قبلا جلسات کمیته فنی را داشتیم که آن هم به خاطر کرونا خیلی وقت است تعطیل شده.

-اساسنامه فدراسیون فوتبال هم که سرانجام مورد تایید قرار گرفت، اینطور که پیداست باید دیگر کم کم شاهد برگزاری انتخابات باشیم.

فیفا اجبار کرده تا قبل پایان سال میلادی حتما رئیس فدراسیون انتخاب شود و این خبر خوبی هست. بایستی دید چه کسانی کاندید شده و اقبال مجمع با چه کسی هست. با ضرب الاجلی که فیفا تعیین کرده، باید تا 11 دی انتخابات برگزار شود.

-شما نظرتان روی کدام گروه است؟

هنوز که کاندیداها مشخص نیستند، باید ثبت نام اتفاق بیفتد و دید چه کسی تایید صلاحیت می شود.

-روز گذشته یک اتفاق جالب رخ داد. حکم سرپرستی اداره کل حراست وزارت ورزش برای مدیرعامل پرسپولیس زده شد، این یعنی اینکه مدیرعامل باشگاه بزرگی مثل پرسپولیس که حجم کارها در آن خیلی زیاد است، دوشغله است.

چون در این مملکت قحط الرجال است و پیشکسوتان محلی از اعراب ندارند. پرسپولیس اینهمه پیشکسوت تحصیل کرده دارد، بعد می روند سراغ حراستی ها. سابقه نشان تمام کسانی که مدیرعامل اینجا شده اند سابقه ای از حراست دارند، حتی بازیکنی که مدیرعامل شده بود! متاسفانه اینها می آیند و چون شناختی از فوتبال ندارند، بدهی میلیاردی به جای می گذارند و می روند. جای تاسف است در فوتبالی که کلانی ها درخشان ها و … هستند، چنین مدیرانی را برای پرسپولیس انتخاب می کنند. بعد نفر بعدی با کلی بدهی مواجه می شود که از مدیر قبلی است و این روال ادامه پیدا می کند. پیش بینی این است که او هم ناموفق خواهد بود و فقط یک ضربه محکم به پرسپولیس و فوتبال وارد می کند.

-با این اوصاف چقدر می شود به فینال لیگ قهرمانان آسیا امید بست؟

من بیشترین تاسفم برای عیسی آل کثیر هست که متاسفانه این مشکل برایش پیش آمد و به نظر من دفاع درستی از او نشد. بایستی در این خصوص معاونت حقوقی تشکیل می شد که از باشگاه جدا می بود. باید با هیاتی به AFC می رفتیم تا با نمایش فیلم های قبلی آنها را متقاعد کنیم که او قصد توهین نژادپرستانه نداشته و این یک سوءتفاهم بوده است. همان یک بازی محرومیت برایش کافی بود، این 6 ماه معلوم نیست چه بر سر او می آورد، ضمن اینکه در فینال آسیا هم پرسپولیس را همراهی نمی کند. در این شرایط فکر می کنم بایستی حتما یک فوروارد خوب و باتجربه جذب شود، شنیدم که سراغ گوچی رفته اند و قوانین هم اجازه می دهد که او را بگیرند. من فکر می کنم قوچان نژاد گزینه خوبی برای پرسپولیس و درواقع بهترین نفر است.

-تولد علی کریمی را پشت سر گذاشتیم، او در فتح شاگرد شما بود.

علی از تیم جوانان فتح آمد و ما در سن 18 سالگی او را به تیم بزرگسالان آوردیم. تا موقعی که پیش ما بود و من خودم بردمش پرسپولیس؛ علی در سه رده جوانان، امید و بزرگسالان برای ما در فتح بازی می کرد. عابدینی مدیر وقت پرسپولیس بود، آنها درخواست دادند و من مامور شدم از طرف فتح تا او به پرسپولیس بیاید. پول خوبی هم بابت رضایت نامه اش به فتح رسید. در ادامه 40 درصد قرارداد خارجی اش را زمانی که به دوبی ( تیم الاهلی) رفت، گرفتیم. معامله بسیار شیرینی برای فتح بود. کریمی هم به بهترین باشگاه ایران رفت و هم آنجا مراتب ترقی را خیلی زود طی کرد. از دوبی به آلمان رفت و شاید یکی از نادر بازیکنان ایرانی باشد که در همه جا موفق بود. او در الاهلی که محبوب القلوب شده بود و  شیح محمد حاکم دوبی او را خیلی ویژه دوست دارد، مثل پسرش. درهای دوبی و الاهلی همیشه به روی علی باز است. همینطور بایرن مونیخ و شالکه، جایی که بازی کردن در آن آرزوی هر بازیکن ایرانی است. علی کریمی در تیم ملی هم استثنایی بود، همانطور که تعصبش به پرسپولیس زبانزد هست. من فکر می کنم هشت تکرار نشدنی فوتبال ایران، بی شک اوست.

-اخلاق او طوری بوده که خیلی ها به خاطر مرامش دوستش دارند.

در زمینه معرفتی هم یک انسان والاست. در قضیه مرحوم بابک معصومی نشان داد چقدر مرام دارد. او برای تامین هزینه های بابک معصومی به بیمارستان آمد و با هم به حسابداری رفتیم و تمام مخارج بابک را چک داد، اما وزیر وقت بهداشت اجازه نداد و اعلام کرد هزینه ها پرداخت می شود و چک او را برگرداند.

-یک اشتباه در تاریخ فوتبال کریمی، اورا یک سال از بازی کردن محروم کرد اما ذره ای از محبوبیتش کم نشد.

با تیم امید رفته بود، به نظرم اشتباه بزرگی کرد که با داور درگیر شد اما همانجا یکی از عجیب ترین صحنه ها رخ داد و هزاران درخواست از ایران به AFC رفت که در مورد کریمی تقاضای بخشش شد.  این واقعه مهمی بود، از محرومیت کریمی کم نشد اما این داستان هم به مراتب محبوبیت او را بیشتر کرد. اگر بگوییم او محبوب ترین فوتبالیست ایران است، سخن به اغراق نگفتیم. در صفحات مجازی می بینیم وقتی یک استوری می گذارد بالای یک میلیون نفر از آن استقبال می کنند.

-او در سال های گذشته مناظره تندی هم با مقامی از فدراسیون مهدی تاج داشت که حالا مشخص می شود حرف هایش همه مبتنی بر واقعیت بوده است.

مناظره عجیب و غریبی بود. یک طرف آن عادل فردوسی پور، یک طرفش نماینده فدراسیون و در طرف دیگر علی کریمی به عنوان نماینده مردم ایران. تقریبا همه به این نتیجه رسیدند که حرف های علی تا چه حد درست بوده است و تاریخ در مورد ویلموتس و باقی آبروریزی ها نشان داد که حرف علی کاملا صادقانه بوده است.

-اگر بخواهید علی کریمی را در یک جمله تعریف کنید، چه می گویید؟

علی کریمی بامعرفت ترین هشتِ تاریخ ایران هست.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.