لایحه النصر علیه پرسپولیس علاوه بر نقل و انتقال در زمان پنجره بسته که مجوز حرفه ای باشگاهی نیز اشاره داردباز هم پای منابع داخلی در میان است

0 59
لایحه النصر علیه پرسپولیس علاوه بر نقل و انتقال در زمان پنجره بسته که مجوز حرفه ای باشگاهی نیز اشاره داردباز هم پای منابع داخلی در میان است

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: این روزها نه ترامپ دست‌بردار است و نه النصر عربستان. عربستانی‌ها و ترامپ خصلت‌های مشترک دیگری هم دارند. همیشه معترض و همیشه طلبکار.
البته جنس 2 موضوع باهم متفاوت است. آن یکی شاید بعد از انتخاباتی که شاهد بودیم، حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد، ولی این‌یکی براثر توهمات دگر آزارانه یکسری مثلا هموطن، راست و دروغ را باهم درآمیخته تا شاید از میان آن یک‌چیزی بیرون بکشد، به‌ویژه که الهلال، دیگر نماینده فوتبال عربستان، را آن‌گونه کنار گذاشته‌اند.
*سرمشق النصر از روی دست الهلال 5 سال قبل
النصر عربستان با استخدام 2 وکیل سرشناس به نام‌های لوکاس فرر و مارکوس موتا، پرونده را به کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا (CUP) برده‌ است. در توصیف این 2 گفته‌شده بود؛ آن‌ها وکلایی هستند که محرومیت منچستر سیتی از حضور در لیگ قهرمانان اروپا را از روی این تیم برداشته‌اند.
مارکوس موتا 5 سال قبل هم وکیل باشگاه الهلال عربستان در دعوا برابر الاهلی امارات بود، هنگامی که این تیم عربستانی پس از ناکامی برابر نماینده استرالیا در فینال 2014، در تلاش دوباره برای حضور در فینال، پس از تساوی در امارات، در دیدار برگشت در ریاض برابر دیدگان هواداران خشمگین خود نتیجه را 3 بر 2 واگذار کرد و از راهیابی به فینال بازماند.
سرنوشت دقیق آن شکایت را به‌درستی به یاد نداریم ولی هر چه بود، الهلال به خواسته اصلی خود نرسید، چون الاهلی امارات در فینال به مصاف گوانگجو اورگراند از چین رفت.
در آن سال باشگاه الهلال در شکایت خود مدعی شد که اسامه سعیدی بازیکن مراکشی تیم الاهلی به‌صورت غیر قانونی برای تیمش بازی کرده است.
باشگاه عربستانی در شکایت خود، با استناد به فصل 26 فیفا و بند سوم آن بیان کرده بود که با موافقت دبیرخانه کنفدراسیون فوتبال آسیا، با ثبت‌نام بازیکن در تیم، مجوزی برای حضور این بازیکن در لیگ قهرمانان صادر نمی‌شود و هر باشگاهی که این قانون فیفا را زیر پا بگذارد قانون‌شکنی کرده است.
آن‌ها اضافه کرده بودند که تیم الاهلی امارات با ثبت این بازیکن و شرکت دادن آن در لیگ قهرمانان آسیا یکی از اصول اساسی فیفا را زیرپا گذاشته است و تاکید کرد که این باشگاه فصل 26 فیفا را نادیده گرفته است و به همین خاطر تیم الهلال باید با نتیجه 3 بر صفر پیروز اعلام شود.
*این عربستانی‌های همیشه معترض و همیشه طلبکار
همان‌طور که گفتیم عربستانی‌ها حداقل در لیگ قهرمانان که به همیشه معترض و طلبکار بودن شهره هستند. خود ما با آن‌ها کم داستان نداشته‌ایم. بهترین نشانه همان‌که پای روابط سیاسی 2 کشور را به فوتبال و نحوه برگزاری مسابقات کشیدند و کنفدراسیون هم تسلیم فشار و زورگویی آن‌ها شد. عربستانی‌ها گفته بودند برای بازی تیم‌های خود به ایران سفر نخواهند کرد و این خواسته هم تحمیل شد.
همان‌طور که گفتیم در همان سال 2014 هم جوسازی زیادی بعد از ناکامی در فینال بازی‌ها راه انداختند. مشابه این اعتراض‌ها را پس از فینال 2017 هم داشتند و این بار نوبت به دیگر نماینده فوتبال عربستان رسیده است. شکست برابر پرسپولیس داغ بدی را به دل آن‌‎ها گذاشت.
عربستانی‌ها آمار دقیقی از پرسپولیس داشتند و با پیگیری اخبار ایران اصلا تصورش را نمی‌کردند که بخواهد سد راه آن‌ها برای رسیدن به فینال شود. یک سال قبل‌تر هم در یک همکاری اعلام و هماهنگ نشده با طرف‌های ایرانی، ترتیب جدایی برانکو از پرسپولیس را هم داده بودند.
حالا تمام زورشان را گذاشته‌اند که شاید اعضای کمیته استیناف را کمی هم که شده دچار تشکیک درباره پرسپولیس کنند.
*لایحه جدید پرسپولیس برای استیناف، یک هفته بعد از رای علیه آل‌کثیر
کمیته استیناف بعد از دریافت لایحه 130 صفحه‌ای از النصر عربستان، در چهارشنبه گذشته به باشگاه پرسپولیس اعلام کرد که ظرف مدت 7روز لایحه دفاعی خود را ارسال کند. این در حالی است که بنابر اعلام مشاور حقوقی باشگاه، کمیته انضباطی کنفدراسیون بار قبل، شکایت النصر را به‌صورت شکلی رد کرد. یعنی چندان وارد محتوا نشد که بدانیم در این بخش چه وضعیتی داریم.
حالا قرار است کمیته استینافی درباره این پرونده رای بدهد که چند روز قبل، رای آل‌کثیر را تایید کرد و با توجه به‌سرعت عملی که به خرج داد، به نظر می‌رسد عملکرد دفاعی پرسپولیس، حداقل در ارتباط با جلسه استماع خوب نبوده است.
پرسپولیس باید لایحه خود را امروز ارسال کند و با توجه به زمانی که وجود داشت این بار دفاعیات، مفصل‌تر است. این در حالی است که باشگاه پرسپولیس در عمل بخش حقوقی ندارد.
*منابع داخلی همچنان در خدمت دشمن خارجی
ناگفته پیداست که النصر در این فرجام‌خواهی، بار دیگر بر موضوع غیر قانونی بودن حضور بعضی بازیکنان پرسپولیس تاکید کرده است. بار قبل آن‌ها تا سرحد پیشنهاد شهادت علیه پرسپولیس به برانکو ایوانکوویچ و وکیل وی پیش رفتند. درباره ادعایی که مطرح کردند و استدلال‌هایی که وجود داشت هم به‌قدر کفایت شنیدید. همچنین وقتی گراندز رای آمد، نوشته‌شده بود که فیفا با توجه به شواهد امر، نقل و انتقالات پرسپولیس را درست و قانونی می‌داند. در این بخش از ادعای سعودی‌ها تنها نکته جدید می‌تواند اشاره به مواد و بندهای جدیدی از سوی قانون باشد.
اگر بدون هر جانبداری بخواهیم صحبت کنیم، واردکردن ایران به جذب بازیکنان که کاملا قانونی انجام شد، بسیار عجیب خواهد بود. هیچ لاپوشانی یا ظاهرسازی و یا هیچ مدرک سازی در کار نیست. هنوز محرومیتی وجود نداشت که پرسپولیس، بازیکنانش را گرفت و با خود به لیگ قهرمانان برد.
عربستانی‌ها حالا روی یک مساله دیگر هم متمرکزشده‌اند. اینکه به مجوز حرفه‌ای پرسپولیس برای حضور در لیگ قهرمانان خدشه وارد کنند. دیروز گفته شد که این‌یک اتفاق جدید است ولی اصلا این‌طور نیست. این موضوع بار قبل هم مطرح بود. در خود باشگاه بحث مفصلی روی آن بود ولی اجازه داده نشد که رسانه‌ای شود. البته شکی نیست آن‌ها با فرصتی که داشته‌اند، در پی کسب مدارک بیشتر بوده‌اند. وقتی سراغ برانکو رفته بودند که شهادت بدهد قطعا با دنبال کردن اخبار رسانه‌ای ایران درصدد پیدا کردن افرادی بوده‌اند که یا برای آن‌ها جاسوسی کنند یا افرادی را به آن‌ها معرفی کنند. حتما سراغ افرادی رفته‌اند که برایشان ایمیل فرستاده بودند. در این میان به نظر می‌رسد وکیل پرونده از سمت پرسپولیس که نشان داده است به فضای تبلیغات رسانه‌ای علاقه دارد هم موضوع را پر آب و تاب کرده است. در این میان البته نکته مهم این است که به نظر منابع داخلی همچنان در حال ارسال اطلاعات بوده‌اند.
به نظر در این امر به‌قدری مصمم هستند که به بهای زیان به تمام فوتبال هم که باشد، خواهان به فینال نرفتن پرسپولیس هستند.
*عربستانی‌ها به دنبال خدشه به مجوز حرفه‌ای پرسپولیس
و اما چرا این حرف را می‌زنیم. برای این‌که وقتی بحث مجوز حرفه‌ای مطرح می‌شود، پای کل فوتبال به میان می‌آید. یعنی پای مجوزهای نمایندگان ایران هم به میان می‌آید. در این شرایط بهروان، رییس کمیته حرفه‌ای سازی، زمان نامناسبی را برای یک اظهارنظر پیدا می‌کند. وی دیروز گفته بود به خاطر همراهی‌هایی که با باشگاه داشته‌اند تا بتوانند مجوز حرفه‌ای خود را بگیرند. کنفدراسیون به آن‌ها تذکر داده و از آن‌ها تعهدی 15 صفحه‌ای گرفته ‌است که دیگر اقدامات گذشته را انجام ندهند.
به یک‌باره در و تخته به‌ظاهر جور می‌شود. ذهن‌ها به این سمت می‌رود که خودش است. شاهدش رسید! ولی این‌طور نیست. دیروز در این ارتباط پیگیری‌هایی انجام دادیم و مشخص شد با 2 موضوع جدای از هم روبرو هستیم و آن تذکرها برای اقدامات مضاعفی بود که کمیته انجام داد تا 2 نماینده باشگاهی ایران مجوز بگیرند و پرسپولیس جزو آن‌ها نبود.
در این ارتباط، النصری ها به این موضوع معترض هستند که باشگاه بدهکار پرسپولیس چگونه مجوز شرکت در لیگ قهرمانان را به دست آورده است؟
*پرسپولیس: بدهی‌ها یا در حال رسیدگی بود یا موردتوافق
بار قبل، در همین باره موضوع بدهی به برانکو و کالدرون مطرح‌شده بود و این احتمال وجود دارد که این بار موارد جدید دیگری را مطرح کرده باشند. این درحالی است که باشگاه پرسپولیس بار قبل فقط در مورد برانکو، 25 صفحه مدرک و سند تهیه‌کرده بود که نشان می‌داد، این بدهی ناقص دریافت مجوز حرفه‌ای نبود ازجمله این‌که در زمان صدور مجوز حرفه‌ای پرونده هنوز در جریان بوده است.
مساله این است که کنفدراسیون برای صدور مجوز حرفه‌ای در کنار سند پرداخت و تسویه و رضایت طلبکار، اسنادی چون؛ در جریان بودن پرونده در مراجع رسیدگی و توافق با طرفین برای پرداخت را می‌پذیرد و این برای همه باشگاه‌های قاره است.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.