درخشان: به آرمینا بیله فیلد نرفتم اما چیزهای زیادی درپرسپولیس گیرم آمددنبال معجزه نباشیم، باید به پرسپولیس کمک کرد

0 18

مرضیه دارابی – خبرنگار: برگزاری هفته دوم لیگ برتر فوتبال در هاله ای از ابهام است. پرسپولیس که لیگ بیستم را با تساوی بدون گل مقابل سایپا شروعکرد، نمی داند روز شنبه آینده مقابل صنعت نفت به میدان خواهدرفت یا نه. این در شرایطی است که از اول آذر قرار شده محدودیتهای جدید کرونایی آغاز شوداساسا این سوال وجود دارد که فوتبال را باید بار دیگر در اینشرایط  تعطیل کرد و یا با رعایت بیشتر پروتکل ها، مسابقات راادامه داد؟ آنهم در شرایطی که حالا حالاها کرونا با ماست وحتی با وجود موفقیت 90 درصد واکسن ساخته شده آمریکایی، بعید به نظر می رسد به این زودی ها واکسن کرونا به تولید انبوهبرسد و کشورهای زیادی بتوانند در کوتاه مدت از آن استفادهکننددر این وضعیت پرسپولیس قرار است در پایان آذر ماه فینال لیگقهرمانان را مقابل تیم برتر شرق آسیا برگزار کند. در همین زمینهبا حمید درخشان سرمربی سابق سرخپوشان و بازیکن پیشین تیمملی فوتبال صحبت کردیمگفت وگوی روزنامه پرسپولیس با حمید درخشان را در زیر میخوانید؟

 

-‌درشرایطی که اصناف یک به یک تعطیل شده و محدودیت های جدید در راه است، موافق برگزاری لیگ هستید؟

اول از همه امیدوارم این وضعیت بهتر شود، فقط خدا می تواند بهما کمک کند. مساله فوتبال را هم به نظر من نمی شود به خاطرکرونا به کل تعطیل کرد ولی در عین حال من اعتقاد دارم که خیلیخیلی باید بیشتر از گذشته رعایت کنیم. این پروتکل های تعریفشده را به نحو احسن پیاده کنیم. فوتبالیست ها در وهله اولخودشان باید خیلی مراقبت کنند که دچار بیماری نشوند چون هریک نفر آلوده به ویروس، می تواند خیلی ها را مبتلا کند. آنها درزندگی خصوصی خودشان هم باید خیلی مراقب این داستانباشند. در وهله دوم هم کار کادر پزشکی تیم ها خیلی پراهمیتاست. آنها باید نظارت دقیقی بر روند جسمانی بازیکنان واعضای تیم داشته باشند و در خصوص پروتکل ها چه در تمریناتو چه مواقع دیگر، نظارت کنند. مبتلا شدن چند بازیکن می تواندیک تیم را عملا فلج کند. یک بُعد کار هم به برگزارکنندگان مسابقات برمی گردد. اینکه در هر استادیوم پروتکل ها به دقترعایت شود. من فکر می کنم اگر اینها به خوبی انجام شود اتفاقبدی نخواهد افتاد و می شود مسابقات را برگزار کرد. کمااینکه دردنیا دارد فوتبال برگزار می شود، اما مهم این است که چقدردستورالعمل ها را بتوانیم لحاظ کنیم که مسابقه تعطیل نشود.

برای پرسپولیس به صورت خاص، تعطیلی مسابقات اصلا خوبنیست، چون بازی هایی که تا فینال لیگ قهرمانان برگزار میشود، برای این تیم حکم تدارکات بازی سرنوشت ساز با تیم برترشرق آسیاست.

تعطیلی لیگ هم به تیم ها و هم به فوتبال کشور لطمه می زند و همبه تیم ملی مان و خدای ناکرده رفتن به جام جهانی را باز هم بهتاخیر می اندازد. امیدوارم دوستان همه اینها را لحاظ کنند ودست به دست هم داده و کمک کنیم مسابقات به خوبی پیش برود.

این نگرانی هم وجود دارد که نکند در آستانه فینال آسیا، پرسپولیس چند مهره اش را به خاطر ابتلا به کرونا از دست بدهد، همینطور که چند بازیکن تاثیرگذارش را در فینال ندارد.

خیلی مهم است که خود فوتبالیست ها به خودشان و تیم کمککنند. فوتبالیست حرفه ای شدن فقط پول حرفه ای گرفتن نیست، وقتی به این جایگاه می رسی دیگر نباید فقط دیگران مراقب توباشند و در وهله اول خودت باید حرفه ای رفتار کنی چون قراردادداری، پول گرفته ای و باید از بدنت مراقبت کنی. وقتی این بیماریبرای بازیکن پیش بیاید، اول به خودش لطمه می خورد و بعد هم بهتیمش. همانطور که گفتید چند محروم هم داریم، اگر قرار باشدچند بازیکن هم به خاطر کرونا در این بازی نباشند، دیگر کارخیلی سخت می شود. اینکه می گوییم فوتبالیست حرفه ای بایدزندگی حرفه ای داشته باشد، برای همین است. باید خیلی چیزهارا در زندگی اش لحاظ کند.

فینالیست آسیا چند محروم دارد، مشکلات پابرجاست، بازیکنجدید و جایگزین جذب نشده، چند یار را هم از دست داده ایم، درعین حال هم پول نیست.

مشکلات خیلی زیاد است، آل کثیر نیست، شجاع خلیل زاده رفته وبه قول شما پرسپولیس پول هم ندارد. آیا با این شرایط می شودتضمینی برای موفقیت داد؟ به این شکل درصد موفقیت تیم کم میشود. یعنی اگر امکان موفقیت پرسپولیس صد بود، رسیده به زیر50. آنهم در شرایطی که اینهمه تیم های بزرگ دنیا با وجودخرید ستاره ها و با آن امکانات، از لیگ قهرمانان اوت می شوند. واقعا می شود با اینهمه کمبود به موفقیت امید داشت؟ درواقع اگرموفقیتی به این شکل حاصل شود، اسمش را می شود گذاشتمعجزه.

یعنی اینقدر نسبت به فینال آسیا ناامید هستید؟

نه اتفاقا حرف من چیز دیگری است، می گویم نرویم سراغ معجزه. بیاییم در همین فرصت باقی مانده کمک کنیم تا پرسپولیسشرایطش بهتر شود. دست روی دست نگذاریم که پول نداریم، راهکاری باید پیدا کرد. پس مدیر برای چه آمده؟

معمولا مدیران به پرسپولیس و استقلال می آیند که معروف شوند!

معروف شوند ولی با کار خوب.

فعلا که همه مدیران با رزومه پر از اشتباه خود معروف می شوند.

یک کار خوب بکنند که ارزش داشته باشد. امیدوارم مدیرانی که بهپرسپولیس می آیند اینطور فکر کنند که اثری درازمدت از خودبرجای بگذارند. پرسپولیس این راه را رفته و باید آن را تکمیل کند. یک قهرمانی آسیا باید در ویترین پرسپولیس اضافه شود. مردم هماز این اتفاق خوشحال می شوند.

یک سوال می خواهم بپرسم و دوست دارم صادقانه به آن جوابدهید. حمید درخشانِ دیروز اگر امروز جای شجاع خلیل زاده درپرسپولیس بود، چه کار می کرد؟

خیلی سوال سختی پرسیدید. دوره ما با عشق برای پرسپولیسبازی می کردیم.

خب دقیقا همین را می خواهم بدانم، قطعا زمان شما همپیشنهادات خوب خارجی بود، درست است که شما هم مقطعیرفتید، اما وضعیت امروز پرسپولیس خیلی خاص است.

من از آرمینیا بیله فیلد پیشنهاد داشتم، من و ناصر محمدخانی، با هم رفتیم، تست دادیم، قبول شدیم و قراردادمان هم آماده شد. به تهران برگشتیم تماشاگران شعار دادند که نروید و من و ناصرهم نرفتیم.

از اینکه نرفتید پشیمانید؟ چون آنجا آلمان بود و سطح فوتبالشخیلی بالا و قطعا در زندگی حرفه ای تان تاثیر زیادی داشت.

نه اشکالی ندارد، پشیمان نیستم، من ماندم و جایش چیزهایدیگری گیرم آمد، احترام و عشقی که از هواداران می گرفتم، ولیوضعیت الان با این فشار اقتصادی و گرانی فرق می کند.

درست است فرق می کند، اما فوتبالیست ها میانگین درآمدیبالایی در جامعه امروز ما دارند، اینطور نیست که در پرسپولیسمجانی بازی کنند، کمتر شغلی در ایران چنین درآمدی را دارد.

اما باز هم با تورم جور درنمی آید و تناقض زیادی وجود دارد. یکجورایی حق دارند بروند. ضمن اینکه این عُرف فوتبال دنیاست. مگر بارسلونا تیم بدی بوده یا نیمار پول بدی در بارسلون می گرفتکه از این تیم جدا شد؟ یک عده برای پول می روند، یک بُعد جداییها تغییرات و تجربه های جدید است.

اما می شد مثلا شجاع خلیل زاده بعد از فینال آسیا برود، لیگقطر جایی نبود که بگوییم بعدا چنین پیشنهادی نمی آمد.

به نظر من اگر می ماند و بعد از فینال می رفت شاید با قهرمانیآسیا هم قیمتش بیشتر می شد و هم به پرسپولیس کمک کرده بود. می توانست هم قهرمان آسیا شود و هم پول بیشتری بگیرد.

در صحبت های تان به تیم ملی هم اشاره کردید، بازی اخیر بابوسنی را چطور دیدید؟

به نظر من بازی خوبی بود. در وهله اول ملی پوشان انگیزه بالاییداشتند. یکسری جوان هایی در این حضور داشتند که در لیگدیده شده بودند و این خیلی مهم است. اینکه جوان ها انگیزهداشته باشند که دیگر مثل گذشته نیست که دیده نمی شوند ولیست تیم ملی را یک لیست تکراری تشکیل می دهد. خوشبختانهآنهایی که در لیگ خوب کار کردند، به تیم ملی اضافه شدند ومثمرثمر هم بودند. باید به این پتانسیل فوتبال مان خیلی توجه کرد. آنهایی هم که دعوت نشدند قابل احترامند. اینکه بازیکنانباکیفیت زیادی داشته باشیم که از بین آنها انتخاب کنیم، خیلیضروری است و آنجاست که سرمربی تیم ملی هم از این موضوعخوشحال می‌شود چون دستش برای اجرای سیستم های مختلفباز می شود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.