النصر در زمین باخته، در خارج از زمین می خواهد ببردنوبری: پرسپولیس ضعیف نشده، هنوز برای ترمیم وقت هست

0 19
النصر در زمین باخته، در خارج از زمین می خواهد ببردنوبری: پرسپولیس ضعیف نشده، هنوز برای ترمیم وقت هست

مرضیه دارابی – خبرنگار: درخواست استیناف باشگاه عربستانی هم از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا رد شد تا بار دیگر پرسپولیس به عنوان فینالیست قطعی لیگ قهرمانان آسیا اعلام شود، اما باشگاه النصر باز هم دست بردار نیست، آن‌ها می‌خواهند به دادگاه حکمیت ورزش هم شکایت کنند، آن ها پول فراوانی دارند و همچنان می خواهند به شکایت بازی شان ادامه دهند. با این وجود دست شان به جایی نخواهد رسید، پرسپولیس شایسته ترین تیم غرب آسیا برای رسیدن به فینال بود که به حقش هم رسید و بازی نهایی را مقابل تیم برتر شرق آسیا در آذر ماه برگزار خواهد کرد.
لیث نوبری یکی از بازیکنان عرب زبان پرسپولیس بوده که سابقه همکاری با شبکه الکاس قطر را هم دارد. او به واسطه حضورش در برنامه فوتبالی این شبکه، شناخت زیادی به سبک بازی تیم های عربی و همچنین لیگ ستارگان قطر دارد.  گفت وگوی خبرنگار روزنامه پرسپولیس با بازیکن سابق پرسپولیس و فوتبال ایران را در زیر می خوانید:

-چرا باشگاه النصر نمی خواهد شکستش را بپذیرد، آن‌ها چه سودی از این همه اعتراض که تا امروز همه اش نیز رد شده، می برند؟
این‌ها فکر نمی کردند به پرسپولیس در این مرحله ببازند. همه فکرشان این بود که فینال آسیا را برگزار کنند. در همین رابطه برنامه ریزی کرده و برای جذب بازیکن و آماده سازی تیم هزینه هنگفتی کرده بودند. واقعا دوست داشتند برسند به فینال، اما پرسپولیس تیم خیلی خوبی بود. من قبلا هم گفته بودم 3 تا تیم ایرانی که در لیگ قهرمانان آسیا بودند باید از پرسپولیس یاد بگیرند. شهرخودرو، سپاهان و استقلال جوری بازی کردند که انگار خودشان هم هیچ امیدی به صعود نداشتند، خودباوری در تیم آن‌ها دیده نمی شد. از کادرفنی تا بازیکنان همین طور بودند. آدم فعل خواستن را در آن ها احساس نمی کرد، اما به جایش در پرسپولیس هم اعتماد به نفس بود، هم اتحاد و هم یکپارچگی که این در کل مجموعه تیم دیده می شد. برخلاف النصر با آن همه پول و مهره، پرسپولیس بازیکن آنچنانی نداشت. 7-6 بازیکن جدید که حتی یک بازی در کنار پرسپولیس انجام نداده بودند، به لیگ قهرمانان آسیا رفتند و کار پرسپولیس سخت تر از هر 3 تیم ایرانی بود ولی خداراشکر جنگندگی ای که بچه ها داشتند تیم را به فینال آسیا رساند. به نظر من پرسپولیس بزرگ تر دارد و این دلیل موفقیتش هست. کریم باقری و افشین پیروانی حضورشان در تیم تا الان خیلی تاثیرگذار بوده، چه در آن 4 تا قهرمانی لیگ برتر و چه الان که فینالیست آسیا شده ایم. به نظر من نقطه قوت پرسپولیس همین است که بزرگ‌تر دارد، چیزی که 3 تیم دیگر نداشتند.
-النصر تا کِی می خواهد اعتراض کند؟
کارشان خیلی بد است. من ندیدم باشگاهی که بازنده می شود بیاید این بحث ها را مطرح کند و از راه دیگری بخواهد احقاق حق کند. حق را باید در زمین گرفت، حقی نیست که آن‌ها دنبالش هستند. باید قبول کنند یک طرف بازی برد و یک طرف دیگرش باخت است. پرسپولیس استحقاق برد را داشت، فرقی هم نمی‌کند که در وقت قانونی 90 دقیقه برده باشد و چه در ضربات پنالتی. پنالتی هم جزیی از بازی است. حقش بود که به فینال برسد و امیدوارم این بازی آسیایی را با قهرمانی تمام کند. قهرمانی در باشگاه های آسیا حق پرسپولیس است و ما دوست داریم این اتفاق بیفتد. با هر تیمی که از شرق آسیا آمد، امیدوارم برایش فرقی نکند.
-خیلی ها بر این باورند که اگر فینال آسیا 4 روز بعد از نیمه نهایی برگزار می شد، پرسپولیس قهرمان آسیا بود، اما حالا اوضاع تیم خیلی فرق کرده.
در این مدت شجاع خلیل زاده از تیم جدا شد. به نظر من او اول به تیم کمک کرد و بعد به خودش که دیده شد و تیم های دیگر او را خواستند. مهدی ترابی که اصلا نیامد و قبل از لیگ قهرمانان آسیا، به الاهلی پیوست. شجاع کمربند دفاعی تیم را خیلی محکم کرده بود او هم گل می زد و هم دفاع می کرد و واقعا فوق العاده بود اما پرسپولیس متکی به یکی، دو بازیکن نیست. به خاطر کرونا و برنامه ریزی کنفدراسیون فوتبال آسیا، اول مسابقات غرب شروع شد و بعد شرق. در این فاصله شجاع جدا شد اما بازیکن جایگزین داریم. آل کثیر هم که محروم است. البته پرسپولیس یک ماه فرصت دارد تا کمبودها را جبران کند. در خط حمله آل کثیر نیست و دفاع شجاع. شاید بگوییم تیم ضعیف تر شده ولی واقعا این‌طور نیست، ضمن اینکه پنجره باز شده و می شود بازیکن گرفت. می شود جای آل کثیر که فعلا نمی تواند برای پرسپولیس بازی کند، بازیکن گرفت. در دفاع زوج سیدجلال و کنعانی زادگان هستند و این‌ها می توانند در فینال تاثیرگذار باشند. البته دوست داشتیم شجاع نمی رفت ولی تصمیم گرفته بود و به نظر من با دست دست کردن و تعلل باشگاه، این هم رفت. من می دانم شجاع قبل از رفتن به قطر، مراجعه کرده بود به باشگاه ولی گویا قرارداد بسته نشد. نمی دانم مدیریت چه کرد و ما جزییات این اتفاقات را نمی دانیم.
-با این اوصاف چقدر به قهرمانی امید دارید؟
تیم های شرق آسیا خیلی قوی هستند. دوست داریم اشتباه 2 سال پیش را پرسپولیس دوباره تکرار نکند. اینجا یک بازی برگزار می شود ولی سال 2018 بازی رفت و برگشت بود. حالا دیگر اصلا جای جبران وجود ندارد.
-یک سوال دارم، از شما که فوتبال قطر را می شناسید. در سال های اخیر خیلی از بازیکنان سرخابی به لیگ این کشور رفته اند و خیلی های شان هم ناموفق بودند. شأن فوتبال ما واقعا این است؟
برای پیشرفت باید پله پله مسیر را طی کنیم. لیگ قطر لیگ حرفه ای و خیلی خوبی است چون بازیکنان خوبی را جذب کرده اند. به نظر من باید دیدمان نسبت به قطر عوض شود. اینکه بگوییم بازیکنان به کشورهای عربی می روند و افت می کنند؛ اصلا این‌طور نیست. چرا جنبه مثبت قصه را نگاه نکنیم. سطح کیفیت زمین، جذب ستاره های فوتبال دنیا، اینکه اکثر آن‌ها با مربیان خارجی کار می کنند. مثلا لیگ ستارگان برای مهدی طارمی سکوی پرتابش به لیگ اروپایی شد. اسم این لیگ هم لیگ ستارگان است. تیم‌هایش حرفه ای تمرین می کنند و بازیکن دائم در مسابقه است.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.