النصر یاد و خاطره شکایت استقلال به cas را زنده نگه می داردوجه اشتراک؛ پول اضافی

0 14
النصر یاد و خاطره شکایت استقلال به cas را زنده نگه می داردوجه اشتراک؛ پول اضافی

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: پرونده اعتراض و شکایت النصر، یک‌جورهایی بسته شد. موضع را به این شکل مطرح می‌کنیم چون ازنظر حقوقی همچنان امکان پیگیری وجود دارد، از این جهت شاید یک مقدار زود است که بخواهیم جشن بگیریم، آن‌هم با دشمنان قسم‌خورده‌ای که دست‌بردار نیستند. دشمنانی که برای زمین زدن پرسپولیس به خودشآن‌هم رحم نمی‌کنند. برای پایین کشیدن پرسپولیس حاضر هستند حتی مجوز آسیایی تیم محبوب خودشآن‌هم باطل شود. دست به هر کاری می‌زنند. دست‌شان را هم حسابی باز گذاشته‌اند! چرا نگذارند؟ فکرش را بکنید که اگر پرسپولیس، قهرمان شود، چه غوغایی خواهد شد. مردم خوشحالی که برای لحظاتی هم که شده همه مشکلات و غصه‌ها را فراموش خواهند کرد و تصویری متفاوت از آنچه دیگران از ایران در ذهن دارند به تصویر می‌کشند.
کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا، دیروز رای خود را صادر کرد. رایی که انتظارش را داشتیم ولی نمی‌توان گفت استرس نداشتیم، آن‌هم بعد از مصاحبه‌ای که انجام شد و خدا رو شکر که کنفدراسیون زود، رای خود را صادر کرد قبل از این‌که اتفاقات بیشتری از این دست روی بدهد.
*تلاش برای اثبات وجود آنچه وجود نداشت!
النصر عربستان با پشتوانه‌های مالی که دارد با تمام قوا وارد این معرکه حقوقی شده بود. استخدام 2 وکیل مطرح در همین راستا صورت گرفته بود. النصر به‌عنوان مدعی، معترض و شاکی بهتر از هرکسی می‌دانست که واقعا چیزی برای اعتراض وجود ندارد ولی دیگر این بازی را شروع کرده بود. بعد از این‌که تمام سرمایه‌گذاری‌های‌شان در زمین فوتبال جواب نداد و حتی اتفاق بزرگی چون محرومیت آل‌کثیر در آستانه دیدار نیمه‌نهایی، کمکی به آن‌ها نکرد، دیگر چیزی برای از دست دادن نداشتند.
آن‌ها از وکلای خود خواسته بودند، چیزی که وجود ندارد را ثابت کنند. این امر از ابتدا شدنی به نظر نمی‌رسید. حداقل بعد از طرح شکایت در کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا، وقتی کنفدراسیون اقدام به استعلام از فیفا کرد، دیگر مشخص بود روی بحث محرومیت پرسپولیس از نقل و انتقالات نمی‌توانند مانور کنند. فیفا مشخصا چنین مساله‌ای را رد کرده بود.
*النصر به دنبال کارکرد داخلی شکایت
در این شرایط شاید مطرح شود که اگر النصر عربستان تا حد زیادی به دست‌بسته خود اشراف داشته است چرا خود را وارد این بازی کرده است.
در خود عربستان بحث بر سر این است که هرچند النصر به پول و طلا و نفت و خاندانی قدرتمند وصل است ولی بالاخره باید برای ناکامی بعد از هزینه‌های بسیار آن‌هم برابر نماینده‌ای از ایران که به‌طور طبیعی به جهت ایرانی بودن روی آن حساسیت وجود دارد، باید توضیحی به مردم، طرفداران خود و رسانه‌ها بدهد. در این شرایط چه چیزی بهتر از این‌که اذهان را به این سمت‌وسو ببرند که قربانی یکسری مسایل شده‌اند؟
از سوی دیگر افرادی در این مجموعه حضور دارند که باید به بالادستی‌های خود جواب پس بدهند و با این روش به دنبال خریدن زمان و گذر از این مرحله هستند.
اگر دقت کرده باشید. قبل از رای کمیته انضباطی کنفدراسیون رسانه‌ها و خبرنگاران عربستانی، وعده‌های زیادی درباره احتمال موفقیت می‌دانند. حتی بعضی شبکه‌های ایرانی مرتبط با عربستانی‌ها هم اقدام به اخذ نظرات کارشناسی به ضرر نماینده ایران می‌کردند، اما بعد از رای کمیته انضباطی، گویی همه فهمیده بودند که بازی خورده‌اند و به این دلیل شاهد آن جوسازی‌ها نبودیم.
*عربستانی‌های سابقه دار
النصر 2 وکیل داشت که از همان ابتدا وقتی خبر آمد که آن‌ها باعث برنده شدن منچسترسیتی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا شده‌اند، واهمه زیادی ایجاد شد ولی در روزهای بعد از آن خبر، اطلاعات بیشتری به دست آمد و اساسا حرف بر سر این بود که اول باید یک حداقل چیزکی باشد تا آن‌ها چیزها بگویند ولی واقعا هیچ تخلفی وجود نداشت. همان‌طور که در روزهای گذشته هم به تفصیل درباره‌اش نوشتیم، حتی معلوم شد، آن تخلفی که بابتش، فدراسیون ایران جریمه شد، مربوط به مدارک حرفه‌ای سازی باشگاه‌های دیگر بود و نه پرسپولیس.
این را با اطمینان خاطر نوشته بودیم. همان زمان ‌هم نوشته بودیم که کلا عربستانی‌ها عادت به جرزنی و دبه کردن دارند وقتی‌که به فینال آسیا راه پیدا نمی‌کنند. سال 2015 هم الهلال با الاهلی امارات، این کار را کرد و به جایی نرسید و یادتان باشد نوشته بودیم که همین مارکوس موتا از وکلای آن‌ها بود.
سال 2016 به فینال رسیده بودند و سال 2017 باید به خاطر داشته باشید که در شب قبل از بازی رفت نیمه‌نهایی ماجرای طارمی پیش آمد و در ایران‌ هم که جشن به راه افتاده بود! برای بازی برگشت هم ابتدا حال و هوایی عجیب در تیم بود و می‌خواستند الهلال را با بازی خود آتش بزنند که داور در چند حرکت فتیله پرسپولیس را پایین کشید.
*CAS، به خاطر دلایل بچگانه با کرونا هم‌دست نمی‌شود
حالا این سوال پیش می‌آید که چه خواهد شد؟
ازنظر حقوقی، این امکان برای النصر وجود دارد که شکایت را به دادگاه داوری ورزش ببرند. رسیدگی در این دادگاه روند طولانی دارد و مدت‌ها بعد از بازی فینال و وقتی‌که کار از کار گذشته است نتیجه معلوم می‌شود. پس وکلای النصر درخواست دستور موقت برای معلق کردن فینال و بر هم زدن تقویم بین‌المللی فوتبال خواهند داد.
کاملا امر بعیدی است که CAS با چنین خواستی موافقت کند. برای این ادعای ما رویه‌های مختلفی وجود دارد. از طرفی برای چنین کاری یک دلیل خیلی محکم لازم است و النصر از هیچ نظر چنین سندی ندارد.
از سوی دیگر، پدیده کرونا همین حالا به‌قدر کافی نظم دنیا را بر هم ریخته است و معطل گذاشتن فینال لیگ قهرمانان آسیا کاری نیست که هرکسی بخواهد زیر بار آن برود.
از طرفی بخشی از ادعای النصر بر این پایه استوار بود که کنفدراسیون باید می‌گفت که تخلف کرده است و حالا هم خود کنفدراسیون طرف استعلام خواهد بود که پاسخ مشخص است.
به‌طور کلی هیچ‌یک از استدلال‌های النصر، واقعا در قواره دلیل محکم حقوقی نبوده است. مثلا فکرش را بکنید به جای این‌که بگویند پرسپولیس محروم بوده است و بازیکن گرفت. چون محرومیتی در کار نبود گفته‌اند پرسپولیس چرا بازیکن گرفت در حالی که ممکن بود محروم شود؟!
یا مثلا ایرادشان به این بود که پرسپولیس در مقطعی بدهی خود را نداده است در حالی که در همان مقطع، پرونده به رای نهایی نرسیده بود. این استدلال‌ها در حقوق فوتبال چیزی در حد فاجعه هستند.
یا مثلا ایراد به صدور مجوز حرفه‌ای در حالی که بدهی وجود دارد، بیش از حد کلی‌گویی است چون تقریبا تیمی در مسابقات نیست که تعهد انجام‌نشده، نداشته باشد.
*پول اضافی
النصر یک‌جورهایی خاطرات استقلال در جریان سوپر جام را زنده می‌کند. جالب این‌که در هر 2 مورد با توجه به فضایی که در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد، نام‌های مشترکی هم شنیده می‌شود. در هر 2 مورد هم پای هوادارانی در میان است که باید به امید واهی، امیدوار نگه‌داشته می‌شدند. در هر 2 موضوع هوادارانی بودند که بازی خوردند از آن‌هایی که مورد حمایت‌شان بودند!
وگویی در هر 2 مورد با باشگاه‌هایی طرف هستیم که پول اضافی برای دور ریختن دارند. پول‌هایی که برای به دست آوردن‌شان زحمت نکشیده‌اند. و در کل با وکلایی روبرو هستیم که به موکل خود نه حقیقت که توهمی از حقیقت را می‌فروشند.
*باید حواس‌مان باشد، جوگیر نشویم
با تمام این اوصاف باید حواس‌مان باشد که برای پیروزی در این پرونده تصور نکنیم شاخ غول شکست همان‌طور که منکر تلاش‌های حقوقی هم نمی‌شویم. بالاخره مهم بود در حالی که طرف مقابل چیز زیادی در مشت ندارد، ما بهانه‌ای به دست آن‌ها ندهیم، اما افسانه هم نسازیم.
حواس‌مان به پرونده‌های دیگر هم باشد که خوب پیش نرفت و نمی‌رود. حواس‌مان به دادگاه داوری ورزش هم باشد که هرچند طرف مقابل بیشتر سر و صداست تا حرف حساب ولی ما هم نباید اشتباهی کنیم که از دلش چیزی بیرون بیاید یا مسایل را دست‌کم بگیریم. هرچند با رد دستور موقت کار تمام خواهد شد و البته از همین حالا منتظر حمله بعضی به صفحات و ایمیل دادگاه داوری ورزش هستیم تا از توهمات خود بگویند. با فینال رفته‌ایم و به امید خدا قهرمان خواهیم شد ولی خوابیدن با چشم‌های باز کار همیشگی ما خواهد بود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.