پرسپولیس بررسی می‌کند؛ کدام تیم از شرق آسیا حریف پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان 2020 خواهد شد؟آغاز تکاپوی شرق برای رسیدن به ارتش سرخ

0 37

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: از امروز، رقابت 15 تیم از بلوک شرق کنفدراسیون فوتبال آسیا به‌صورت متمرکز در قطر آغاز می‌شود تا سرانجام پس از گمانه‌زنی‌های فراوان، غول‌های چشم‌بادامی به مصاف یکدیگر بروند. نکته حائز اهمیت این ماجرا، همان‌گونه که قطعاً می‌دانید، تیمی است که از بلوک شرق به فینال خواهد رسید و رقیب پرسپولیس در دیدار نهایی خواهد شد.

اما سایه سنگین کرونا ویروس هنوز هم بر این رقابت‌ها حس می‌شود و هفته گذشته، تیم جوهور دارالتعظیم مالزی به سبب قوانین سختگیرانه بهداشتی این کشور و همچنین توافق با کنفدراسیون فوتبال آسیا، از سفر به قطر برای حضور در ادامه این تورنمنت انصراف داد و باعث شد تعداد تیم‌های شرکت‌کننده از 16 به 15 کاهش یابد. رقابت‌های مذکور در شرایطی آغاز می‌شود که با توجه به برنامه‌ریزی نه‌چندان مناسب AFC، پرسپولیس تا دیدار فینالی که روز 19 دسامبر (29 آذرماه) برگزار می‌شود، فاصله قابل‌توجهی در حدود 2 ماه داشته باشد و تیمی که از شرق آسیا به فینال خواهد رسید، در جریان رقابت‌های متمرکز باقی می‌ماند.

البته در این میان، استفاده از فاکتور خستگی بازیکنان حریف با توجه به شرایط مسابقات، می‌تواند برگ برنده بازیکنان پرسپولیس باشد اما قطعاً موضوع مناسبی برای حساب باز کردن نیست. استراحت 6 روزه میان دیدار نیمه نهایی و فینال به نظر برای ریکاوری تیم‌هایی با چنین امکاناتی که سراغ داریم، کافی به نظر می‌رسد و روی کاغذ، بدون تعارف تیم فینالیست از بلوک شرق، شانس بیشتری برای قهرمانی دارد. اما پرسپولیس تیمی نیست که اهمیتی به کاغذ بازی‌ها و آمار بدهد. شاگردان یحیی شرایط خوبی ندارند؛ اما پرسپولیس در این چند سال اخیر، چه زمانی حالش خوب بوده که این بار دومش باشد؟!

به هرحال، بررسی شرایط برگزاری دیدارهای باقی‌مانده لیگ قهرمانان آسیا تا مرحله پایانی را آغاز می‌کنیم:

جدول مسابقات

مسابقات دور گروهی از امروز با دیدار میان تیم‌های پرث گلوری و شانگهای شنهووا آغاز می‌شود و تا روز چهارم دسامبر (14 آذر) به‌صورت دیدارهای رفت و برگشت ادامه دارد. گروه G به سبب انصراف نماینده مالزی 3 تیمی است و تنها یک تیم از این گروه قادر به صعود نخواهد بود. مرحله یک‌هشتم نهایی در روزهای ششم و هفتم دسامبر (هفدهم و هجدهم آذر) برگزار می‌شود و در این مرحله، صدرنشینان و تیم‌های دوم گروه E و F به‌صورت ضربدری با یکدیگر و تیم‌های گروه G و H نیز به همین ترتیب با یکدیگر مصاف خواهند کرد. تیم‌های برنده، با قرعه‌کشی حریفان‌شان را خواهند شناخت و پس از آن دیدارهای مرحله یک‌چهارم نهایی، روز 10 دسامبر (20 آذر) برگزار می‌شود تا 2 تیم نهایی از منطقه شرق 13 دسامبر (23 آذر) تک دیدار مرحله نیمه نهایی را برگزار کرده و تیم برنده، سرانجام روز 19 دسامبر (29 آذر) با پرسپولیس برای رسیدن به جام هجدهمین دوره از برگزاری لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه مدرن الجنوب مصاف کند.

گروه E

تیم‌های اف سی سئول، بیجینگ گوان، ملبورن ویکتوری و شیانگرای یونایتد تایلند تیم‌های حاضر در این گروه را تشکیل می‌دهند. نماینده تایلند طبیعتاً شانس صعود از این گروه را نخواهد داشت و به احتمالی بسیار فراوان، جنگ صعود میان 3 تیم دیگر به انجام می‌رسد. بیشترین شانس را برای صعود به مرحله یک‌هشتم نهایی، می‌توان به ملبورن ویکتوری و اف سی سئول داد. نمایندگان استرالیا و کره جنوبی از بازیکنان بهتری بهره می‌برند اما نماینده چین در این گروه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و به همین راحتی نمی‌توان از حضورش صرف‌نظر کرد.

گروه F

در گروه ششم، تیم‌های اف سی توکیو ژاپن، اولسان هیوندای کره جنوبی، شانگهای شنهووا و پرث گلوری حضور دارند. شانس اصلی صعود از این گروه، با نمایندگان ژاپن و کره جنوبی است اما تیمی که قادر به برهم زدن معادلات خواهد بود، شانگهای شنهووا با حضور ستاره‌ای همچون استفان الشعراوی ایتالیایی است. اولسان هیوندای نیز برای تکرار عنوان قهرمانی‌اش در سال 2012 که با غلبه بر الاهلی سعودی بود، در قطر حاضر است و به میدان خواهد رفت.

گروه G

تنها گروه 3 تیمی این رقابت‌ها، گروه هفتم است و ویسل کوبه، گوانگژو اورگراند و سوون بلو وینگز تیم‌های حاضر در این گروه نه‌چندان آسان را تشکیل می‌دهند. تا پیش از این تیم جوهور دارالتعظیم نیز در این گروه حاضر بود اما با انصراف نماینده مالزی، امتیازاتش صفر شد و معادلات جدول کمی بر هم‌ریخت. سوون بلو وینگز که تا پیش از این با نام سوون سامسونگ شناخته می‌شد و سابقه 2 مرتبه قهرمانی متوالی قاره را در کارنامه دارد، نه تنها دیگر شباهتی به نام گذشته ندارد بلکه قدرتش هم کاملاً تحت تاثیر قرارگرفته و به نظر نمی‌رسد یاران اینیستا در ویسل کوبه و همچنین شاگردان فابیو کاناوارو در گوانگژو، کار سختی برای صعود از گروه در پیش داشته باشند.

گروه H

یوکوهاما ژاپن، جونبوک کره جنوبی، سیدنی اف سی استرالیا و شانگهای SIPG تیم‌های حاضر در گروه آخر این رقابت‌ها را تشکیل می‌دهند. خط حمله آتشین یوکوهاما، باعث شده این تیم تا به اینجای کار با 6 امتیاز و 6 گل زده در صدر گروه باشد که این موضوع، برگ برنده نماینده ژاپن را در این گروه برای صعود نشان می‌دهد. اما از میان 3 نماینده دیگر، تیم شانگهای SIPG که به سبب پاندمی کرونا ویروس در کشور چین، بسیار زودتر از سایر کشورها قرنطینه عمومی را در دستور کار قرار دادند، همچون سایر نمایندگان چین، خط تیره را مقابل تعداد بازی‌ها و امتیازاتش مشاهده می‌کند؛ اما با این تفاوت که حضور ستارگانی همچون هالک، اسکار و آرناسویچ تحت هدایت ویتور پریرا، این تیم را به یکی از شانس‌های اصلی صعود تبدیل کرده است. به نظر می‌رسد در این گروه، اتفاقی خلاف انتظار رخ ندهد و تیم‌های یوکوهاما و شانگهای SIPG بخت‌های اصلی صعود باشند و جنگ نمایندگان ژاپن و چین در گروه آخر برای صدرنشینی، تماشایی خواهد بود.

یک‌هشتم نهایی احتمالی

همان‌گونه که پیش از این نیز ذکر شد، تیم‌های گروه F و E در یک‌طرف جدول مسابقات هستند و تیم‌های گروه G و H در طرف دیگر. بنابراین، صدرنشین هرکدام از این گروه‌ها با تیم دوم گروه دیگر در مرحله یک‌هشتم نهایی دیدار خواهد کرد و پیش‌بینی می‌شود با شرایط حال حاضر گروه‌ها، اتفاقات زیر رخ دهد. صدالبته که فوتبال هرگز قابل پیش‌بینی نیست و تمامی موضوعات موردبحث در این یادداشت، با تکیه بر فرض و گمان مطرح می‌شود.

به احتمال فراوان، بیجینگ گوان به‌عنوان صدرنشین گروه E راهی جمع 8 تیم برتر بلوک شرق خواهد شد و حریفش در مرحله یک‌هشتم نهایی، اف سی توکیو یا شانگهای شنهوواست. دیدار دیگر، بازهم به احتمال فراوان، دیدار اف سی سئول و اولسان هیوندای است که اگر نماینده استرالیا در گروه E شگفتی‌ساز نشود، مصاف زودهنگام نمایندگان کره جنوبی در این رقابت‌ها و به‌تبع، کنار رفتن یکی از آن‌ها را شاهد خواهیم بود.

در طرف دیگر جدول مسابقات، گوانگژو اورگراند شاید صدرنشین تنها گروه 3 تیمی مسابقات لقب بگیرد و پشت سر نماینده چین نیز یاران آندرس اینیستا در تیم ویسل کوبه ژاپن راهی دور حذفی شوند. اما سرنوشت شانگهای SIPG و یوکوهاما در گروه آخر، کمی غیرقابل پیش‌بینی است و نمی‌توان با قاطعیت خبر از صدرنشین گروه داد. اما با توجه به جدول حال حاضر، صدرنشینی یوکوهاما، اجبار نمایندگان چین به انجام 2 بازی بیشتر نسبت به رقبا و فشردگی مسابقات، شاید بتوان یوکوهاما را شانس اصلی صعود به‌عنوان صدرنشین به‌حساب آورد و اگر جونبوک کره شگفتی‌ساز نشود که احتمال این اتفاق نیز بسیار بالاست، شانگهای SIPG به‌عنوان تیم دوم راهی دور حذفی خواهد شد.

اما در مرحله یک‌هشتم نهایی با در نظر گرفتن سناریوی مذکور، به احتمال فراوان تیم‌های صعود کرده از گروه G و H، به جمع 4 تیم برتر بلوک شرق، ویسل کوبه و یوکوهاما، 2 نماینده ژاپن خواهند بود اگر شانگهای SIPG شگفتی‌ساز نشود. این 3 تیم، شانس‌های اصلی حضور در مرحله یک‌چهارم نهایی از یک‌طرف جدول مسابقات هستند و اولسان هیوندای به همراه بیجینگ گووان نیز از طرف دیگر جدول مسابقات به سبب جدول آسان‌تر گروه‌های E و F راهی مرحله بعد خواهند شد.

یک‌چهارم نهایی به بعد

4 تیم حاضر در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا (نیمه نهایی بلوک شرق) با انجام قرعه‌کشی حریفان خود را خواهند شناخت و از این مرحله به بعد، به‌طور قطع نمی‌توان از شایدها و بایدها سخن به میان آورد. اما آنچه احتمالش فراوان‌تر از سایر سناریوهاست، صعود یکی از تیم‌های ویسل کوبه و یوکوهاما به دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود. ضمن اینکه اگر فشردگی مسابقات، شانگهای SIPG را از نفس نیندازد، این تیم نیز یکی از شانس‌های اصلی صعود به فینال آسیا و مصاف با پرسپولیس خواهد بود. دلیل این اظهارنظر نیز کیفیت سبک بازی بهتر تیم‌های ژاپن نسبت به نمایندگان چین و کره جنوبی است. شاید اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و معادلات را بر هم نزند، تیمی که موفق به صعود از طرف گروه‌های G و H در جدول مسابقات شود، فینالیست این دوره از رقابت‌ها لقب خواهد گرفت.

ضمن اینکه نمی‌توان سورپرایزهای بیماری دردسرساز کووید19 و تست‌های مکرر تیم‌ها را از قلم انداخت. صدالبته که احتمال مثبت شدن تست چندین بازیکن در طول برگزاری رقابت‌ها وجود دارد و نمی‌توان این موضوع را نیز در نظر نگرفت که تعداد بازیکنان مبتلا به کرونا ویروس در یک تیم از شرق آسیا از حدنصاب مجاز تجاوز نکند. اتفاقی که برای الهلال عربستان رخ داد و این تیم که صدرنشین گروهش بود، به ناگهان از دور مسابقات کنار رفت.

به هرحال، پرسپولیس در این دوره از برگزاری لیگ قهرمانان آسیا نشان داد از هیچ تیمی باک ندارد و هرگز برای حاضر شدن در مستطیل سبز، نام حریفش را در نظر نخواهد گرفت. پرسپولیس نشان داد با گذر از السد، النصر، الشارجه و پاختاکور، تنها فاکتور مهم برایش، جنگیدن تا سر حد مرگ برای رسیدن به هدف در طول 90 یا 120 دقیقه از دیدار خواهد بود؛ تا اگر قرار بر مردن است، ایستاده بمیرند.

مشکلات داخلی، ضربه‌های خودی و ناخودی، امان تیم را بریده؛ ستاره‌ها جداشده‌اند و راجع به مشکلات پرسپولیس پس از صعود به فینال آسیا، می‌توان روزها و ساعت‌ها بحث و تبادل‌نظر کرد. اما تابش نور به کهکشان سرخ، فقط و فقط از جانب خورشید پرسپولیس است و نه به سبب ستارگان دور و نزدیک به آن ‌که همان اندک درخشش را نیز از نزدیکی به خورشید پرسپولیس داشته‌اند. این را شاگردان یحیی به‌خوبی نشان داده‌اند؛ همان‌هایی که از ابتدای مسابقات، با دستان بسته‌شده از پشت به دل دریا زدند تا عرض خلیج همیشه فارس را شنا کنند و حالا، تنها یک‌نفس تا رسیدن به مقصد، رسیدن به جام لیگ قهرمانان آسیا و طلسم شکنی فاصله‌دارند. یک‌نفسی که اگر آن را به‌سلامت استشمام کنند «تاریخ‌ساز» خواهند شد و در غیر این صورت، «خاطره ساز».

وعده ما 29 آذرماه …

انتهای پیام/

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.