تعویق بازی های پرسپولیس در لیگ برتر؛ پیشنهاد عادلانه یا احساسی زیانبار؟جای یحیی تصمیم نگیرید؟

0 5

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: پرسپولیس از یک‌سو باید به ذخیره امتیازات در لیگ برتر فکر کند و از سوی دیگر باید در اندیشه آماده‌سازی خود برای لیگ قهرمانان آسیا و فینال 2020 باشد. از بعضی دغدغه‌های یحیی گل‌محمدی به‌خوبی آگاه هستیم و بیان آن‌ها تکرار مکررات خواهد بود.

مساله این است که یحیی راه غر زدن و آیه یاس خواندن در پیش نگرفت و این خیلی خوب است. در تلاش است تا حد امکان تاثیر اتفاقات بد و نبودن‌های بازیکنانش را به حداقل برساند هرچند که اصلا قابل جبران نیست. مثلا اگر برای بازی نیمه‌نهایی، با محرومیت عیسی آل کثیر روبرو نبودیم، تیم به‌قدری تحت‌فشار قرار نمی‌گرفت که 2 محروم بدهد هرچند که حداقل در یک مورد باید اذعان کرد که داور مسابقه اشتباه فاحشی کرد اگر نگوییم سناریوی فینال را از همان روز برای حالتی که النصر از غرب به آن راه پیدا نکند، چیده بودند. این خود موضوعی بود که در آن‌زمان باید به شکل جدی‌تری مورد بحث قرار می‌گرفت، اما از شوق فینالی که فکرش را نمی‌کردیم، مغفول ماند. همان‌طور که مسوولان تیم و همراهان هم فراموش کردند که به کارت‌های داور اعتراض کنند و همان‌طور که نوشته بودیم بدون انجام امور لازم، هیچ شانسی برای برگرداندن کارت‌ها وجود نداشت که بخواهد با آن مخالفت بشود یا نشود.

و اما این روزها یحیی به چه چیزهای دیگری غیر از بازیکنانی که ندارد و پیدا کردن جایگزین برای آن‌ها و تغییر ضرب‌آهنگ تیم بر اساس پتانسیل این نفرات جدید فکر می‌کند؟

*امتیاز‌های ما و امتیازهای فینالیست شرق

قطعا یکی از دغدغه‌های وضعیت حریفی است که در فینال روبروی پرسپولیس قرار می‌گیرد.

وقتی برنامه بازی‌های شرق اعلام شد همه خوشحال بودند که فینالیست شرق بعد از مسابقات نزدیک به هم و فرسایشی به فاصله کم روبروی پرسپولیس قرار می‌گیرد. حرف نادرستی هم نبود، اما به نظر می‌رسد این احتمالا تنها مزیتی است که در شرایط موجود برای پرسپولیس وجود دارد و باقی موارد یا به زیان ماست یا به سود فینالیست شرق که ضرر ما در آن نهفته است.

همین حالا بزرگ‌ترین مزیت برای شرقی‌ها این است که تن فینالیست در آستانه بازی با ما به تن تیم‌های آبدیده‌تر و کامل‌تری می‌خورد. کافی است حریفان پرسپولیس را با حریفان تیمی که 29 آذر برابر ما قرار می‌گیرد مقایسه کنید. کدام‌یک محک جدی‌تر می‌خوریم و به معایب خود اشراف بیشتری پیدا می‌کنیم؟ کدام‌یک برای مواجهه با شرایط سخت‌تر در دفاع و حمله آماده هستیم؟ کدام‌یک در سطح بالاتری از فرم مسابقه خواهیم بود؟ کدام‌یک ازنظر روانی و ذهنی در آمادگی بالاتری قرار خواهیم داشت؟ پاسخ این سوالات مشخص هستند.

فینالیست شرق، شرایط اردویی طولانی را پشت سر می‌گذارد و این به سود ما خواهد بود در ازای آن، آن‌ها در حباب بسته‌ای هستند تا از کرونا دور بمانند. ما قرار است 5 روز قبل از مسابقه آن‌جا باشیم البته با شرایط زمین و ورزشگاه آشنا هستیم ولی با این وجود آن‌ها بیش از ما با آن محیط اخت شده‌اند. بالاخره هر یک از این موارد هرچند نقش اصلی را ایفا نمی‌کند ولی درصدی تاثیر از خود باقی می‌گذارد.

*بیار آنچه داری ز مردی و زور

حالا در این شرایط باید آماده رقم زدن یک موفقیت بزرگ شد. در پرسپولیس از تیم تا باشگاه همه روی این مساله متمرکز هستند که قهرمانی آسیا را در کنار تمام نابرابری‌ها  از آن خود کنند. این احساس واقعا وجود دارد و در تعامل‌های دو سویه کاملا احساس می‌شود.

مشکلات مالی وجود دارد که قابل‌انکار نیست ولی فارغ از آن نکته‌ای که شاهد هستیم تعاملی است که بین باشگاه و تیم وجود دارد. به نظر می‌رسد در این بخش، ابراهیم شکوری، افشین پیروانی و یحیی ‌گل‌محمدی همکاری خوبی با یکدیگر دارند که خودش می‌تواند به کاهش تنش‌ها و جلوگیری از بروز بعضی موارد کمک کند. در این شرایط تعیین‌کننده است که تمام خانواده پرسپولیس هماهنگ باهم و به‌ویژه هماهنگ با شرایط تیم پیش بروند.

پرسپولیس هر چه دارد را باید به میدان بیاورد پس هیچ انرژی اضافی برای تقابل باقی نیست. در این ارتباط صحبت از تمام جامعه پرسپولیس است که به‌ویژه هواداران و البته پیشکسوتان هم شامل آن می‌شوند.

حتی برای حمایت کردن هم باید مراقب بود که مبادا حرکتی به نام حمایت انجام نشود که اثر معکوس بدهد. در این شرایط و جای مهمی چون پرسپولیس، حمایت و هواداری هم فوت و فن خود را دارد.

خلاصه که پرسپولیس هر آنچه از مردانگی و زور دارد باید وارد این کارزار کند.

*حواس‌مان به یحیی باشد

نکته دیگر این است که در اوضاع و احوال کنونی هر کدام نمی‌توانیم به فراخور آنچه صلاح می‌دانیم عمل کنیم و نسخه خود را بپیچیم.

نقد و بررسی و تحلیل همیشه وجود دارد ولی این که قواعد رعایت شود هم مهم است. این هم برای همه ما است، فقط برای مدیران باشگاه نیست. نمی‌شود بدون آن‌که نظر یحیی گل‌محمدی را بخواهیم دوره بیفتیم که بازی‌ها انجام یا لغو شوند.

دیروز هم جریانی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده بود که بازی‌های پرسپولیس لغو شود تا مصدوم نشوند و به کرونا هم مبتلا نشوند. آیا این را یحیی خواسته است که دستیارش می‌گوید ما باید پلن ها را در این بازی‌ها امتحان کنیم. آیا بازیکنان در زمین بیشتر درخطر بیماری هستند یا در جامعه.

به‌هرحال این ریسک‌ها وجود دارد. بله ترسناک است که در این شرایط بازیکنی را به دلیل آسیب‌دیدگی از دست بدهیم ولی این تیم کجا باید آماده شود؟ بازی تدارکاتی که کیفیت و جدیت بازی رسمی را ندارد. همین حالا سطح متفاوت بازی‌ها ضعفی برای پرسپولیس است. چه رسد به این که همین بازی‌ها انجام نشود. این دیدگاه ما نیست. دیدگاه کادر فنی است. بله ریسک هم دارد. آن‌ها ریسک می‌کنند پس در این شرایط کنارشان باشیم. منتظر سرکوفت زدن نباشیم. این تیم را باید تا می‌توانیم پر و بال بدهیم که بتواند پرواز کند. پرواز به‌سوی قهرمانی.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.