دو روی یک سکهتساوی‌های سریالی و پرسپولیسی که همچنان در خانه حریفان نمی‌بازد

0 11
دو روی یک سکهتساوی‌های سریالی و پرسپولیسی که همچنان در خانه حریفان نمی‌بازد

شیوا دورانگر – خبرنگار: در هفته‌ای که ۵ بازی از 8 دیدار برگزارشده لیگ برتر با تساوی خاتمه یافت، تیم مدعی پرسپولیس هم با تساوی در زمین نفت مسجدسلیمان، 2 امتیاز از دست داد. شاگردان گل محمدی تا به اینجای فصل موفق به پیروزی در خانه حریفان نشده‌اند و در بازی هفته نخست برابر سایپا متوقف‌شده بودند. خوشبختانه رقبا هم پا به پای پرسپولیس در این هفته‌ها امتیاز ازدست‌داده‌اند، به‌طوری که این تیم با صدر جدول فقط ۲ امتیاز فاصله دارد و یک برد و یک باخت می‌تواند جای تیم‌ها را در جدول عوض کند.
گرچه که 2 تساوی پیاپی در شروع فصل باعث شد تا انتقاداتی به گل محمدی و شاگردانش وارد شود. این در حالی که فصل قبل پرسپولیس شروع خوبی در لیگ نداشت و در همان هفته دوم با تراکتور اولین شکست را پذیرا شد، اما درنهایت توانست به‌عنوان قهرمانی برسد.
روزی که لیگ قرعه‌کشی شد، این‌گونه به نظر می‌آمد که پرسپولیس کار آسانی در هفته‌های نخست دارد، اما آمادگی حریفان پرسپولیس فراتر از چیزی بود که انتظارش را داشتیم. هم سایپا و هم نفت مسجدسلیمان تا به اینجای فصل بهتر از برخی مدعیان سنتی نتیجه گرفته و جزو ۶ تیمی هستند که از شروع فصل باختی نداشته‌اند. مخصوصاً نفت که نشان داد حریف سرسختی برای تیم‌های لیگ برتری خواهد بود. این تیم در نیم‌فصل نخست لیگ نوزدهم هم برابر تمامی مدعیان قهرمانی شکست‌ناپذیر ظاهرشده بود و در خانه به هیچ تیمی باج نداد تا اینکه پرسپولیس در هفته بیستم و ششم توانست اولین شکست خانگی این تیم را رقم بزند. نفتی‌ها حتی با هدایت تارتار در بازی رفت تیم پرسپولیس را در آزادی با یک گل مغلوب کرده بودند و همان‌طور که گفته شد شکست دادن نفت مسجدسلیمان در خانه، برای کمتر تیمی در یکی، دو فصل اخیر امکان‌پذیر بوده است و اگر پنالتی سیامک نعمتی گل شده بود قطعا شرایط به نفع سرخپوشان تغییر می‌یافت.
گرچه از دست دادن امتیاز برای تیم مدعی قهرمانی به‌هیچ‌عنوان راضی‌کننده نیست، اما باید جنبه‌های مثبت قضیه را هم دید. به‌هرحال پرسپولیس تنها تیمی است که از فصل قبل تا اکنون رکورد بی‌شکستی‌اش در بازی‌های بیرون از خانه را حفظ کرده است. از آخرین باری که پرسپولیس در زمین حریف بازی را باخت بیش از ۴۰۰ روز گذشته است.۱۲ مهرماه ۹۸ ، یحیی گل محمدی که آن زمان هدایت شهر خودرو را بر عهده داشت در مصاف با کالدرون توانست با یک گل به برتری برسد و بعد از آن هیچ تیمی نتوانست در زمین خودش مقابل پرسپولیس پیروز شود. تا جایی که تیم‌های شاهین، فولاد، ذوب‌آهن، سایپا و پارس جنوبی در ادامه به پرسپولیس کالدرون باختند و بعد از جدایی این مربی هم یحیی گل محمدی توانست این روند را ادامه داده و تیم‌های نفت آبادان، سپاهان، پیکان، ماشین‌سازی، نفت مسجدسلیمان را شکست دهد و همچنین نساجی و گل گهر را بعد باوجود قطعی شدن قهرمانی در خانه این تیم‌ها متوقف کند. به عبارت بهتر پرسپولیس در طی این ۱۲ بازی با گل محمدی و کالدرون فقط در ۲ بازی متوقف شد.
پرسپولیس این روند درخشان را در لیگ قهرمانان آسیا هم ادامه داد و در حالی که قرار بود از دور برگشت میزبان حریفانش باشد به دلیل شیوع کرونا از این موضوع محروم ماند و در کشور ثالث بازی‌هایش را برگزار کرد و توانست عملکرد درخشانی در خاک بیگانه به دست آورده و فینالیست شود تا به‌نوعی ثابت کند که بازی‌های خانگی با بازی‌های بیرون خانه هیچ فرقی برای گل محمدی و شاگردانش ندارند و این برای تیمی که قهرمانی می‌خواهد یک پوئن مثبت محسوب می‌شود.
نکته امیدوارکننده دیگری که باید به آن اشاره داشت بسته ماندن دروازه تیم در این فصل است. پرسپولیس نه‌تنها در این 3 هفته گل نخورده است که حتی شانس خطرآفرینی هم به حریفانش نداده و اغراق نیست اگر بگوییم حامد لک بیکارترین بازیکن تیم در چند بازی اخیر بوده است. این اتفاق در شرایطی رخ‌داده که خط دفاع و دروازه پرسپولیس به نسبت فصل قبل تغییرات اساسی داشته است و دروازه‌بان اول خود و همچنین 2 مدافع اش را از دست داد، اما مدافعان تیم تاکنون اجازه نداده‌اند نبود شجاع خلیل زاده احساس شود و حامد لک هم به‌خوبی توانسته جای بیرانوند را پر کند که این نشان می‌دهد دفاع در پرسپولیس، دفاع هدفمندی است و نبود یک بازیکن نمی‌تواند ساختار دفاعی قدرتمند این تیم را متزلزل کند. و حتی شاهد بودیم که لک در همین سیستم بهترین نمایش سال‌های فوتبالش را به اجرا گذاشت و توانست در لیگ قهرمانان آسیا ۵ کلین شیت را در ۷ بازی به ثبت برساند و فقط 2 بار از روی نقطه پنالتی گل دریافت کند. در حال حاضر تنها مشکل پرسپولیس ضعف در گلزنی است که این مشکل به مرور برطرف خواهد شد و پرسپولیس دوباره به یک مدعی تمام‌عیار تبدیل خواهد شد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.