پدیده‌هایی که قدر پیراهن پرسپولیس را ندانستندجوان‌های فینال ACL کجا هستند؟

0 10

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس با وجود خريدهای خوبی که در پنجره تابستانی داشت، اما درترمیم برخی از پست هایی که نیاز به تقویت داشت موفق به جذب بازیکن نشد. در این شرایط امید کادر فنی به تیم‌های پایه بود اما بازیکنی که در حد و اندازه حضور در ترکیب پرسپولیس باشد وجود نداشت تا بار دیگر با این افسوس بزرگ مواجه شویم که اگر درگذشته به تیم‌های پایه توجه شده بود حالا چند بازیکن خوب داشتیم که به تیم اصلی اضافه کنیم.  ولی متاسفانه هرگز در پرسپولیس آن‌گونه که باید به بازیکنان جوان اهمیت داده نشده و امکانات زیادی در اختیار تیم‌های پایه قرار نگرفته است. درحالی‌که در فوتبال حرفه‌ای دنیا اهمیت به تیم پایه کمتر از تیم بزرگسالان نیست و باشگاه‌های بزرگ با ساخت آکادمی‌های مجهز و بهره‌گیری از مربیان مجرب برای کشف و پرورش استعدادها برنامه‌ریزی بلندمدت دارند تا خودکفا شده و در هزینه هم صرفه‌جویی کرده باشند.

اما متاسفانه در فوتبال ما و خصوصا تیم پرسپولیس به این مساله مهم اهمیت داده نمی‌شود و به غیر از سال‌هایی که زنده یاد مجید سبزی در تیم‌های پایه حاضر بود و بدون چشمداشت مالی عمر و وقت خود را صرف پرورش بازیکن کرد و ستاره‌هایی چون علیرضا حقیقی، هادی عقیلی، طالب لو، علی قربانی، احسان خرسندی و… به فوتبال کشور معرفی کرد،کمتر شاهد ظهور پدیده‌ای که در فوتبال استمرار داشته و بتواند به سطح ملی برسد در پرسپولیس نبودیم.

اگر بخواهیم گریزی به خروجی تیم‌های پایه پرسپولیس در سال‌های گذشته داشته باشیم خواهیم دید که جز چند مورد، سایرین توفیقی در فوتبال نداشته‌اند. به‌طور مثال زمانی که  برانکو ایوانکوویچ به پرسپولیس آمد چندی از بازیکنان تیم‌های پایه را به تیم بزرگسالان فراخواند و به آن‌ها فرصت داد در کنار نفرات اسمی تیم تمرین کرده و کسب تجربه کنند. و حتی وقتی پرسپولیس از جذب بازیکن محروم شد و دچار کمبود مهره بود توفیق اجباری شد که نفراتی چون احسان علوان‌زاده، سعید حسین‌پور، حمیدرضا طاهرخانی، شاهین عباسیان، ابوالفضل درویش وند، احسان حسینی، احمد بهاروندی و محمد امین اسدی به لیست آسیایی تیم راه‌یافته و دقایقی در نیمه‌نهایی و فینال بازی کنند و ازقضا در همان فرصت کوتاه تاثیر گذار شدند و در حذف السد کمک کردند. ولی این حضور ادامه‌دار نبود و بسیاری از بازیکنانی که اسم بردیم نتوانستند خود را در پرسپولیس اثبات کنند و جز سعید حسین پور و احسان حسینی سایر نفرات بعد از مدتی جدا شدند و سرنوشت نامعلومی را در پیش گرفتند.درحالی‌که انتظار می‌رفت شاهد پیشرفت روزافزون این پدیده‌ها باشیم، ولی درحالی‌که پرسپولیس امید داشت برخی از این نفرات با کسب تجربه بیشتر در تیم‌های دیگر روزی دوباره به این تیم بازگردند اما این‌گونه نشد و شاهد بودیم که بازیکنی مثل محمد امین اسدی درنهایت با گرفتن رضایتنامه خود به تراکتور پیوست و یا امیر روستایی در فصلی که گذشت نتوانست خود را به مربیان پرسپولیس تحمیل کند و دوباره به پیکان بازگشت که این نشان می‌دهد حداقل در این‌یک مورد کم‌کاری از خود بازیکنان بوده است و هرچقدر که در سال‌های گذشته از باشگاه به خاطر عدم رسیدگی به تیم‌های پایه یا از مربیان بزرگسال تیم به دلیل بی‌توجهی به بازیکنان جوان انتقاد شده در مورد نفرات فعلی خلاف آن ثابت‌شده است و خود این بازیکنان تلاش کافی و وافی برای رسیدن به ترکیب پرسپولیس نداشتند و حتی بعد از برانکو هم که کالدرون آمد و چه حالا که گل محمدی هدایت تیم را دارد به استفاده از خود متقاعد کنند. وگرنه آن‌ها هم امروز یکی بودند مثل عبدی که توانسته انتخاب اول گل محمدی برای خط حمله فینالیست آسیا باشد.

نکته اینجاست که بازیکنانی که اسم بردیم حتی بعد از جدایی از پرسپولیس به طرز عجیبی در مسیر پسرفت قرارگرفته و از سطح اول فوتبال دور شدند و در حال حاضر در لیگ یک مشغول به بازی هستند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

جوان‌ترین بازیکن پرسپولیس دور از بازی

از حمید طاهرخانی شروع می‌کنیم که با درخشش در تیم‌های پایه مطرح شد و توانست نظر برانکو ایوانکوویچ را جلب با حضور در ترکیب عنوان جوان‌ترین بازیکن تاریخ این باشگاه را به دست بیاورد، ولی این بازیکن بااستعداد نتوانست از فرصت‌هایی که در اختیار داشت استفاده لازم را ببرد و درحالی‌که به‌صورت قرضی به سپیدرود رفته بود موفق نشد توانایی‌های فنی‌اش را در این تیم هم به نمایش بگذارد و بعد از انجام ۵ بازی جدا شد. این بازیکن سال قبل قصد داشت به شاهین بوشهر برود و حتی با این تیم قرارداد هم بست، ولی به دلیل اینکه سهمیه فیفا برای بوشهری‌ها بسته بود نتوانست برای این تیم به میدان برود و در حال حاضر بدون تیم است.

علوان زاده; از حضور در آسیا تا بازی در لیگ یک

احسان علوان زاده هم در لیگ هفدهم و با نظر مرد کروات به پرسپولیس پیوست و با وجود اینکه ۲ فصل در جمع سرخ‌ها حضور داشت اما موفق نشد خود را به ترکیب اصلی نزدیک کند و پس از جدایی از پرسپولیس مدتی در تیم ماشین‌سازی بازی کرد و درنهایت برای گذراندن خدمت مقدس سربازی در تیم فجر سپاسی شیراز رفت.

عباسیان; ملی‌پوشی که درجا زد

از شاهین عباسیان به‌عنوان مدافعی آینده دار یاد می‌شد که پرسپولیسی‌ها امیدوار بودند حتی صادق محرمی دیگری باشد. اما این بازیکن جوان هم که تجربه بازی در رده‌های مختلف ملی را دارد نتوانست در روزهایی که سرخ‌ها با کمبود مدافع راست روبه‌رو بودند خود را نشان دهد. این مدافع ۲۳ ساله فصل قبل در گل گهر حاضر بود و هم‌اکنون در تیم لیگ یکی رایکا بابل توپ می‌زند.

درویش وند; از کلین شیت مقابل تراکتور تا بازی در لیگ یک

ابوالفضل درویش وند هم که در ۱۹ سالگی فرصت یافته بود به‌عنوان گلر سوم پرسپولیس خود را مطرح کند بعد از اینکه فرصت بازی در ترکیب را با حضور 2 رقیب قدرتمند چون بیرانوند و رادو نیافت تصمیم به جدایی گرفت. حضور در تیم لیگ برتری شاهین بوشهر نوید از آینده خوب این بازیکن می‌داد، خصوصا که درویش وند که پس از ترک پرسپولیس توانست ۱۲ بار در لیگ برتر به میدان برود و برابر تیم مدعی تراکتور دروازه‌اش را بسته نگه دارد، ولی این بازیکن هم بعد از سقوط شاهین درحالی‌که قرار بود به ماشین‌سازی برود به خاطر پایین بودن رقم قراردادش از حضور در تبریز منصرف شد و همبازی عباسیان در تیم رایکا شد.

اسدی و تهدید به خودسوزی!

عجیب‌ترین بازیکن این فهرست هم  بدون شک محمد امین اسدی است; مهاجمی که برای حضور در پرسپولیس مسوولان پیکان را تهدید به خودسوزی کرد، و توانست به تیم موردعلاقه‌اش بپیوندد و همان‌طور که گفته شد در فینال آسیا مقابل کاشیما آنتلرز روی نیمکت حاضر باشد ولی بعد از جدایی برانکو نتوانست رضایت مربی بعدی را جلب کند و توسط کالدرون کنار گذاشته شد. اسدی در فصل گذشته با قراردادی قرضی راهی نفت مسجدسلیمان شد و توانست ۱۱ بازی در لیگ برتر انجام دهد و سپس به تیم لیگ یکی آرمان گهر پیوست و عملکرد خوبی از خود به جای بگذارد و به سبب آن موردتوجه تراکتوری‌ها قرار بگیرد. اسدی که سابقه آقای گلی در لیگ امیدهای تهران را دارد  در فصل گذشته لیگ یک در 18 بازی برای آرمان گهر 10 گل زد، 4 پاس گل داد و 4 پنالتی گرفته بود. و تنها بازیکنی بود که با یک کارنامه قابل‌قبول بازگشت ولی مربیان پرسپولیس نخواستند به او دوباره شانس دهند و اسدی که هم قرارداد خود را با پرسپولیس فسخ کرد و همان‌طور که گفته شد به تراکتور رفت و در بازی مقابل سپاهان دقایقی برای تیم جدیدش به میدان رفت.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.