آمار ضعیف گلزنی در لیگ بیستمفقدان مهاجم ششدانگ، درد مشترک تیم‌ها

0 18
آمار ضعیف گلزنی در لیگ بیستمفقدان مهاجم ششدانگ، درد مشترک تیم‌ها

شیوا دورانگر – خبرنگار: به نظر می‌رسد لیگ بیستم یکی از ادوار کم گل لیگ برتر باشد و شاهد هفته‌های پرگلی نباشیم. حداقل از آمارها چنین برمی‌آید، زیرا تا به اینجا که ۴ هفته(۳۲ بازی) از مسابقات را سپری کرده‌ایم، فقط ۵۱ گل از خط دروازه‌ها عبور کرده است. یعنی در هر دیدار به‌طور میانگین ۱/۵ گل به ثمر رسیده است كه آمار ضعیفی محسوب می‌شود. گرچه که هنوز اول راه است و برای قضاوت کردن درباره کیفیت تیم‌ها زود است، چون بازیکنان تحت تاثیر فشار بدنی تمرینات بدنسازی فصل پیش هستند و برخی‌ها هم که تیم‌های خود را تغییر داده و به زمان نیاز دارند تا در تیم جدید جا بیفتند. ولی نکته عجیب اینجاست که در شروع لیگ وضعیت گلزنی بازیکنان بهتر بود و در همان هفته نخست 2 پیروزی 3 گله به ثبت رسید و درمجموع ۱۹ گل بین تیم‌ها ردوبدل شد. ولی هر چه گذشت روند گلزنی تیم ها سیر نزولی پیدا کرد و دروازه‌ها تنگ‌تر شد، تا جایی که در هفته دوم ۱۴ گل از خط دروازه‌ها گذشت و در هفته سوم این آمار به عدد ۱۴ رسید و در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم هم فقط ۸ به ثمر رسید که این نشان‌دهنده افت فاحش مهاجمان در گلزنی است. به‌طورکلی در گل‌هایی که تاکنون به ثبت رسیده است مهاجمان کمترین سهم را داشته‌اند و بیشتر بار گلزنی تیم ها روی دوش هافبک‌ها و مهاجمان بوده است. حتی در جدول گلزنان هم خبری از نام مهاجمان سرشناس لیگ نیست و دیاباته، آقای گل فصل قبل که توانسته بود ۱۵ گل بزند هنوز نتوانسته دروازه تیمی را باز کند. گرچه که این بازیکن از شروع فصل عمدتا به عنوان بازیکنی تعویضی به زمین آمده و در بازی اخیر استقلال به دلیل مصدومیت غایب بود، ولی انتظار از او که مهاجمی تاپ و بازیکن گرانقیمتی است بیشتر از این بود. به‌طورکلی خط استقلال تاکنون در فصل جاری عملکرد خوبی نداشته است و به غیر از مطهری که مقابل تیم تازه لیگ برتری شده مس گل زد، سایر مهاجمان این تیم نتوانسته‌اند دروازه حریفان را در ۴ هفته اخیر باز کنند. و این وریا غفوری باتجربه بوده که تا به اینجا با زدن۲ گل بهترین گلزن تیمش لقب گرفته است. در بازی با ماشین سازی هم این مدافع کروات آبی‌ها یعنی میلیچ بود که گل ۳ امتیازی تیمش را زد. باید گفت فکری با وجود در اختیار داشتن مهاجمان طراز اول، آمار گلزنی قابل قبولی با تیمش نداشته است.
این وضعیت در پرسپولیس هم حکم‌فرماست و تا به اینجا هر گلی که زده‌شده است از سوی مدافعان و هافبک‌ها بوده است. نعمتی در بازی با نفت از روی نقطه پنالتی گل۳ امتیازی این تیم را زد. در بازی اخیر هم که سید جلال، نوراللهی و لک دروازه شهر خودرو را باز کردند و هنوز پای امیری، عبدی و رمضانی به گل باز نشده است. البته پرسپولیس با بدشانسی هم مواجه شد و بهترین گلزن خود که آل کثیر باشد را قبل از شروع لیگ به خاطر محرومیت از دست داد. طبیعتا تیم‌هایی که مدعی کسب جام قهرمانی و کسب سهمیه لیگ قهرمانان هستند باید خط حمله قدرتمندی در اختیار داشته باشند و باید منتظر ماند و دید در ادامه شرایط قهرمان فصل گذشته تغییر می‌کند؟
البته وضعیت تیم‌هایی که در حال حاضر با پرسپولیس در بالای جدول رقابت می‌کنند دست‌کمی از این تیم ندارد و بیراه نیست اگر بگوییم ضعف در گلزنی نقطه اشتراک همه تیم ها در لیگ بیستم است. به‌جز گل گهر صدرنشین که ۷ گل زده است، سایر تیم ها عملکرد قابل‌توجهی در خط حمله خود ارائه نداده‌اند. در تیم رده سومی نساجی که ۵ گله است حامد شیری با زدن 2 گل بیشتر از هر بازیکنی گل زده است. بهترین گلزن نفت آبادان هم یک هافبک است. طالب ریکانی که با ۴ گل به همراه منشا در صدر جدول است. البته این بازیکن ۳ گل از گل‌های خود را از روی نقطه پنالتی زده است. در فولاد هم مهاجم اول این تیم پریراست که یک گل از روی نقطه پنالتی زده است و در بین مدعیان سنتی فقط این سپاهان و شهر خودرو بوده‌اند که مهاجمان آن‌ها عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند. شهباز زاده 2 گل از 4 گل تیم سپاهان در این فصل را زده و قاسمی نژاد هم 2 گل برای شهر خودرو. تیم تراکتور هم تا قبل از بازی دیروز فقط یک گل زده بود که عباس زاده با گلی که مقابل مس زد طلسم گل نزنی مهاجمان تیمش را شکست. در سایر تیم ها هم کمتری خبری از گلزنی مهاجمان، خصوصا از نوع خارجی اش بوده است و جز منشا که برای گل گهر ۴ گل زده و دارکو بیدوف که 2 بار برای ذوب‌آهن گلزنی کرده است، سایر خارجی‌های سرشناس لیگ ازجمله دیاباته، کیروش استنلی موفق به گلزنی نشده و لوسیانو پریرا هم فقط توانسته یک بار از روی نقطه پنالتی یک گل به استقلال بزند. نکته قابل‌توجه اینجاست که 2 بازیکن آخر این فهرست توانسته بودند در فصل هجدهم با ۱۶ گل به آقای گلی برسند و حتی در فصل قبل بهترین گلزنان تیم‌های خود باشند. ولی تا به اینجا که ضعیف‌تر از مهاجمان داخلی ظاهرشده تا کمتر حسرت اینکه ورود خارجی‌ها به فوتبال مان ممنوع شده را بخوریم.
باید دید در هفته‌های باقی‌مانده وضعیت گلزنی لیگ رشد می‌کند و می‌توانیم بالاخره شاهد رقابت مهاجمان در جدول گلزنان باشیم که این باعث رونق هر چه بیشتر لیگ خواهد داشت. قطعا اگر علیپور،ترابی و مغانلو که از بهترین های فصل قبل بودند لژیونر نشده بودند وضعیت می‌توانست بهتر از چیزی باشد که در حال حاضر هست، البته این را هم نباید نادیده گرفت که سبک بازی تیم ها در فصل بیستم تغییر کرده و به سمت دفاعی شدن گرایش یافته است که کار را برای گلزنی مهاجمان سخت‌تر کرده است. به‌هرحال در هفته‌های نخست مربیان شناختی از حریفان نداشتند، اما هر چه که لیگ جلوتر رفت آن‌ها ارزیابی بهتری از تاکتیک و ارنج تیم‌های دیگر دست‌یافته که بالطبع این توانست به تیم‌های که دفاعی بازی می‌کنند برای مهار مهره‌های هجومی حریفان کمک کند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.