سکوهای تماشاگران برای سرخ‌ها بهشت می‌شود؟جدال پرسپولیس با زمین و زمان به‌ افتخار ایران

0 16
سکوهای تماشاگران برای سرخ‌ها بهشت می‌شود؟جدال پرسپولیس با زمین و زمان به‌ افتخار ایران

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: برای بعضی قابل‌پذیرش نیست ولی به‌هرحال همین است که هست. حتی اگر یک نفر غیر از پرسپولیسی‌ها، چشم‌انتظار موفقیت پرسپولیس نباشد بازهم اکثریت مردم ایران منتظر این افتخار هستند. همین ما را بس که از پرسپولیس با عنوان فخر ایران یاد کنیم. حالا هرقدر هم که بگویند این‌یک نگاه رنگی است.
پرسپولیس تا همین‌جا هم باعث افتخار و مایه فخر این فوتبال شد. به قولی پرچم ایران را بالا برد. همه این‌ها اتفاق افتاده است، حتی اگر نتیجه بازی آخر، آن نباشد که می‌خواهیم. اجازه بدهید به ماجرا رنگی نه، که فوتبالی نگاه کنیم. پرسپولیس در 3 سال گذشته فوتبال ایران را در چه شرایطی، با چه دشواری‌هایی و در مصاف با چه امکانات و سرمایه‌هایی تا قله برد و در آسیا و دنیا برجسته کرد.
در سال 2018 بعضی خوشحال شدند که پرسپولیس در فینال پیروز نبود. احساس پیروزی می‌کردند و پرسپولیس را شکست‌خورده، چون واقعا قدرت درک اتفاقی که روی داد را نداشتند. پرسپولیس همان زمان که به فینال رسید تایید تمام کارشناسان قاره را گرفته بود. صعود با آن شرایط عین قهرمانی بود و با تماشاگرانی که ورزشگاه رفتند، آنچه را به آسیا داد که مشابه آن را ندیده بود.
این بار هم یک‌جورهایی اتفاق مشابه روی داد. قطری‌ها اعتراف کردند ولی عربستانی‌ها دست‌بردار نیستند چون اصلا نمی‌توانند باور کنند، با آن‌همه فاصله مالی با چنان قدرتی روبرو شدند که برابر آن عاجز بودند. اگر بخواهیم واقع‌بینانه نگاه کنیم تا همین حالا اتفاقی فراتر از تحلیل‌های کارشناسی روی داده است و البته پرسپولیس این بار مصمم به تکمیل این شگفتی برای ثبت در تاریخ فوتبال ایران و آسیاست.
*جای خالی جام در ویترین فوتبال ایران
پرسپولیس مایه فخر و مباهات ما و فوتبال ایران است و جای خالی افتخار قهرمانی در لیگ قهرمانان در ویترین فوتبال ایران، توی ذوق هر بیننده‌ای می‌زند.
پرسپولیس حالا برای دومین بار برای جبران این مساله به سمت فتح این جام خیز برداشته است. با قهرمانی پرسپولیس نام ایران نیز در زمره فاتحان این جام قرار می‌گیرد. جالب این که پرسپولیس در این مسیر یک‌جورهایی دست‌تنهاست. شاید بعضی به این مساله اشاره کنند که بازی با نساجی لغو شد ولی آیا این امر به تمامی به سود پرسپولیس بود؟ در واقع یک اتفاق بد جای اتفاق بدتر را گرفت. پرسپولیس باید با زمین و زمان بجنگد و یک مشکل هم این که با حذف این بازی، بخشی از برنامه آماده‌سازی و جا افتادن سیستم جدید، ناقص ماند.
*آسمآن‌هم سر ناسازگاری دارد
آسمآن‌هم این روزها با پرسپولیس سر ناسازگاری دارد. هرچند از قبل انتظار بارندگی را داشتند و برای همین هماهنگی‌ها برای حضور پرسپولیس در کمپ تیم ملی انجام شده بود ولی به‌هرحال چنین هوایی یعنی این که پرسپولیس در زمین و هوایی تمرین خواهد کرد که با زمین و هوای عالی که رقیبش این روزها در آن تمرین می‌کند متفاوت است و پرسپولیس باید با این موج بارندگی و سرما بجنگد. هم تا حد امکان خوب تمرین کند و هم مراقب باشند بازیکنان مصدوم یا بیمار نشوند. چه‌بسا که پرسپولیس مجبور به تمرین در چمن مصنوعی می‌شود.
*پرسپولیس، نگران حال ذوب‌آهن
خوب که دقت می‌کنیم مشکلات در پی هم می‌آیند گاهی بزرگ و گاهی کوچک. یک بازی لغو می‌شود. آسمان دلش می‌گیرد و حالا باید نگران ذوب‌آهن هم باشیم. یاوه‌گویی‌های بعضی را کنار بگذاریم. یحیی می‌گوید بازی با ذوب‌آهن را لازم دارد و ادمین کانال هواداری فلان تیم می‌نویسد که پرسپولیس حکومتی است و به این دلیل برنامه‌ریزی کرده اند که بازی پرسپولیس با ذوب‌آهن هم لغو شود. جماعتی هم گله‌وار به دنبالش راه می‌افتند.
بله باید نگران ذوب‌آهن هم باشیم. برای این که مبادا مشکلشان به قدری حاد شود که بازی برگزار نگردد. بازی هم کنند فایده‌ زیادی ندارد اگر با تمام قدرت نیایند. یحیی به دنبال یک بازی سنگین و پر چالش بود و هست چون قبل از امتیاز بازی، برایش مهم بود تن بازیکنانش قبل فینال آسیا تن بک حریف چغر بخورد که بتواند چالش فنی ایجاد کند.
حالا زمان به ضرر ما می‌گذرد و پرسپولیس باید با آن نیز جدال داشته باشد.
*از هتل تا تمرین در ورزشگاه محل مسابقه
نیازی به گفتن نیست که جدای از خستگی بازی‌های فشرده در عمل همه‌چیز به سود شرق آسیا پیش رفته است. مثلا این که همه تیم‌های مدعی و امیدوار به حضور در فینال، فقط باید پرسپولیس را آنالیز کنند ولی پرسپولیس باید برای متمرکز شدن روی حریف، هنوز صبر کند. تیمی که برخلاف ما در دوحه حضور دارد و هرچند ما چندی پیش در آن جا بودیم ولی به نسبت آن‌ها زمان لازم داریم که دوباره با شرایط وفق پیدا کنیم. تنها نکته مثبتش این است که ما از ارتفاع تهران به ارتفاع پست دوحه با اکسیژن بیشتر می‌رویم.
پرسپولیس البته تلاش‌ها و خواسته‌هایی هم دارد که امیدوار است با تحقق آن‌ها نابرابری را کمتر کند. یکی از این خواسته این بود که پرسپولیس خواست برای فینال آسیا این‌طور نباشد که پرسپولیس به هتلی نرود که فینالیست دیگر از قبل در آن ساکن شده و با محیط آن آشناتر است. شاید به‌ظاهر امر مهمی نباشد ولی صحبت از رقابتی است که در آن میلی‌مترها و ثانیه‌ها تعیین‌کننده خواهد بود مثل دوی 100متر.
پرسپولیس احتمالا تمرینی در ورزشگاه الجنوب را هم تقاضا خواهد کرد. یعنی باید این کار را بکند چون احتمالا فینالیست شرق در این روزها در آن به میدان خواهد رفت.
*از سورپرایز تیم و یحیی تا خواسته حداقلی از کنفدراسیون
مساله دیگر این است که پرسپولیس از چه زمانی وارد دوحه شود. طبق پروتکل‌ها تیم باید 4 روز زودتر در دوحه باشد و پرسپولیس حداکثر زمان ممکن را می‌خواهد این که از روز بعد بازی با ذوب‌آهن بتوانند راهی قطر شوند و تمرینات را در آن فضا دنبال کنند. بی‌انصافی است اگر کنفدراسیون نخواهد با چنین خواسته‌ای موافقت کند.
همه این‌ها برای غلبه در جدالی است که با زمین و زمان وجود دارد. در این میان کرونا هم برای خودش یک داستانی شده است.
پرسپولیس از ابتدای هفته به اردو رفته بود و قرار بود تا بازی با ذوب‌آهن هم در اردو بماند. البته نباید آن چه قطعیت ندارد را اعلام کرد و آن چه که قطعیت دارد را هم نباید تغییر داد. به‌هرحال اردوی پرسپولیس برای 2 روز تعطیل شد و بازیکنان از چهارشنبه به اردو می‌روند تا زمانی که از قطر بازگردند. خب دلیل این امر مسایل روحی و روانی اعلام شد. البته بازیکنان این روزها حال خوبی دارند. آن ها اصلا فکرش را نمی‌کردند چنین دریافتی که در روزهای گذشته اتفاق افتاد داشته باشند. کاملا سورپرایز شده بودند. همان‌طور که یحیی هم آن روز غافلگیر شد و اصلا فکرش را نمی‌کرد دعوت آن روز از او واقعا به تمدید قرارداد بینجامد. فکر می‌کرد مانند بعضی جلسات گذشته سرکاری باشد ولی نبود.
*ماجرای سکوها به سود پرسپولیس می‌شود
و اما دیروز خبری پخش شد مبنی بر این که شاید فینال آسیا، تعدادی تماشاگر از داخل خود قطر داشته باشد. به باشگاه که مطلبی اعلام نشده بود. منابع رسمی کنفدراسیون این مطلب را اعلام نکرده‌اند ولی مرجع خبر خبرنگاری ایرانی است که با فیفا هم همکاری دارد و این روزها با قطری‌های برای جام‌جهانی 2022 نیز همکاری می‌کند و اخبار مستندی را منتشر می‌سازد. اگر این‌طور باشد در این‌یک فقره احتمالا بلیت پرسپولیس برده است. به‌هرحال ایرانی‌ در کشور قطر کم نیست. چه آن‌هایی که مهاجرت کرده اند و چه آن‌هایی که اصل و نسبت ایرانی دارند. البته چینی‌ها هم همه جای دنیا زیاد هستند و همراه محصولات شان می‌روند و اگر نماینده چین پای فینال بیاید باید دید کار چه طور پیش می‌رود.
باید دید حداقل ماجرای سکوها به سود پرسپولیس خواهد شد؟ آن‌هم در شرایطی که این روزها سنگ و چوب است که به سمت پرسپولیس روانه می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.