قانون جدید ! استقرار سرپرست فنی کنار رئیس تشک ؟ / دوربین های حرفه ای برای بازبینی هنگام چلنج!

0 18

 

دور برگشت رقابت­ های لیگ برتر کشتی آزاد در گروه الف با حضور ۴ تیم استقلال تهران، شهدای زنجان، فرش ایران و دانشگاه آزاد اسلامی طی روزهای یکشنبه و دوشنبه ۱۶ و ۱۷ آذرماه در خانه کشتی شهید هادی برگزار شد و در نهایت تیم ­های استقلال تهران و دانشگاه آزاد اسلامی به ترتیب به عنوان تیم اول و دوم  از این گروه صعود کردند و به مرحله نیمه نهایی راه یافتند تا پس از مشخص شدن دو تیم برتر گروه ب که طبق برنامه قرار است اواخر این هفته مسابقات خود را برگزار کنند، شاهد دیدارهای جذاب و دیدنی مرحله نیمه نهایی و نهایی این رقابت­ها در ۲۸ آذرماه باشیم.

 

به گزارش پرسپولیس نیوز، دور برگشت رقابت­ های لیگ برتر گروه الف کشتی آزاد،‌ بسیار نزدیک و تماشایی بود، حتی برخی از دیدارها مانند مسابقه دو تیم فرش ایران و شهدای زنجان  با  ۵ برد در مقابل ۵ به پایان رسید و در نهایت تیم فرش ایران موفق شد با امتیاز  مثبت ۲۲ در مقابل ۲۰ بر حریفش غلبه کند و این نزدیکی رقابت­ ها  حساسیت برگزاری مسابقات این گروه را دو چندان کرده بود،  بخصوص تلاش تیم­ ها برای صعود از گروه خودشان، در نحوه قضاوت ها تاثیر گذار شده بود، بطوری که سرپرست فنی مسابقات مهدی بشیر زاده داور 1S خوزستانی که از داوران جوان و آتیه دار داوری ایران محسوب می­ شود بعد از بروز چند اشتباه سهوی از جانب تیم داوری، مجبور شد یک صندلی در کنار رئیس تشک اضافه کند و به جای حضور در جایگاه سرپرست فنی، برای کمک به داوران در کنار رئیس تشک قرار بگیرد.

 

در اینجا سوالاتی از سرپرست کمیسیون داوران که در سالن مسابقات حضور داشت و به هنگام چلنج به عنوان عضو هیات ژوری در دادن رای نهایی تاثیر گذار بود چند سوال مطرح است و انتظار پاسخی مناسب از جانب وی داریم!

 

۱- آیا این قانون جدید است که سرپرست فنی در کنار رئیس تشک مستقر شود و اقتدار داوران را زیر سوال ببرد و مدام قبل از چلنج از سوی مربیان، در اعلام رای داوران دخالت کند؟

۲- اگر قانون اتحادیه جهانی کشتی UWW این اجازه را به سرپرست فنی می ­دهد چرا در مسابقات دوررفت لیگ برتر این روش اجرا نشد؟ و یا اینکه چرا در المپیک، جهانی و دیگر مسابقات بین المللی این چنین عمل نمی شود؟

۳- آیا فکر نمی­ کنید در شرایطی که سرپرست فنی در اعلام رای داوران اعمال نفوذ (غیر قانونی) کند در هنگام چلنج، برای تایید رای خودش تلاش می­ کند و این امر باعث تضییع حق یکی از دو کشتی گیر خواهد شد؟

– از کارهای قابل تقدیر سازمان لیگ فدراسیون کشتی و کمیسیون داوران در این مرحله از مسابقات می­ توان به استقرار و بهره برداری از چهار دوربین حرفه ای به جای تک دوربین غیر حرفه ای یاد کرد  ، اما مشخص نیست که چرا باز هم شاهد وقفه های طولانی به هنگام چلنج بودیم؟

بطوری که گاهی اوقات مثل دیدار دو تیم دانشگاه آزاد اسلامی و فرش ایران در مسابقه وزن ۷۹ کیلو گرم  بین محمد نخودی و علی شکوری بازبینی یک صحنه کشتی هنگام چلنج حدود ۴_۳ دقیقه به طول انجامید!!

– حضور افراد اضافه هنگام بازبینی فیلم که گاهی اوقات به 7 نفر می ­رسید از دیگر نکات قابل تامل این مسابقات بود.

– پخش زنده رقابت­ ها از شبکه ۳ و شبکه ورزش باعث رضایتمندی علاقمندانی شد که پیش از اپیدمی ویروس کرونا مشتری پر و پا قرص مسابقات کشتی در سالن های ورزشی بودند، جا دارد از جانب طرفداران ورزش اول کشور که امکان حضور در سالن مسابقات را بخاطر رعایت پروتکل های بهداشتی و دستور ستاد پیگیری کرونا پیدا نکردند، بخاطر پیگیری­ های دکتر علیرضا دبیر برای پخش زنده این رقابت­ ها تشکر ویژه داشته باشیم.

– انتظار می­ رود دکتر نصیرزاده رئیس سازمان لیگ نسبت به تشکیل جلسه بررسی نقاط ضعف و قوت لیگ برتر کشتی آزاد و فرنگی در دور رفت و برگشت قبل از شروع مرحله نیمه نهایی و فینال با یاری گرفتن از تجربه و دیدگاه کارشناسان و اهالی فن، مسابقات اقدام کند تا در مرحله پایانی مسابقات‌ شاهد کاهش ایرادات و انجام رقابت­ هایی با استانداردهای جهانی باشیم و از این تجربه بتوانیم در برگزاری جام باشگاه های جهان نیز استفاده نمائیم.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.