فرصت سوزی مربیان جوان تازه‌واردهایی که حریف لیگ برتر نمی‌شوند!

0 42

مریم سرخوش – خبرنگار: لیگ برتر همان‌قدر که فصل پیش از مربیان بی‌کارنامه لطمه خورد، این فصل از شرایط عجیب ورود مربیان جوان و بدون مدرک حرفه‌ای رنج می‌برد. آنهایی که برای اولین بار دوران حرفه‌ای خود را در این سطح تجربه می‌کنند و باگذشت 6 هفته از مسابقات دستاورد عمده آن‌ها قعرنشینی در جدول با حداقل امتیازات است. 

***

سید مهدی رحمتی که لیگ نوزدهم درون دروازه شهر خودرو بود با تصمیم مالک این باشگاه به یک‌باره هدایت تیمش را بر عهده گرفت. گزینه بعدی، محرم نوید‌کیا بازیکن سابق سپاهان اصفهان که جایگزین امیر قلعه‌نویی شد و انتخابش هم به مذاق هواداران سپاهان خوش آمد. رحمان رضایی دیگر مربی جوان این فصل بود که برای نشستن روی نیمکت ذوب‌آهن با مدیران این باشگاه به توافق رسید. وحید فاضلی هم با جدایی عجیب محمود فکری از جمع نساجی فرصت حضور در راس کادر فنی نماینده فوتبال مازندران را به دست آورد. محمد ربیعی هم با مس رفسنجان به لیگ یک صعود کرد و مدیران این باشگاه فرصت هدایت تیم‌شان در لیگ برتر را هم به همان مربی فصل قبل دادند. وحید بیاتلو هم از نود ارومیه در لیگ یک به یک‌باره هدایت تیم دوم فوتبال تبریز را بر عهده گرفت تا آمار مربیان زیر 40 سال لیگ بیستم را افزایش دهد. آن هم در حالی که تمامی این افراد بدون مدرک حرفه‌ای مربیگری در راس کادر فنی تیم‌های‌شان قرار گرفتند و با اغماض جنجال‌برانگیز سازمان لیگ (در شرایطی که طبق دستورالعمل ارسالی به باشگاه‌ها هیچ باشگاهی نمی‌توانست شخصی را که مدرک حرفه‌ای مربیگری نداشت به‌عنوان سرمربی تیمش معرفی کند) و نادیده گرفتن قانون پا به مستطیل سبز لیگ برتر گذاشتند. جنجالی که البته با انتقاد پیشکسوتان در ابتدای فصل همراه شد و انتظار داشتند که مسوولان برگزاری مسابقات لیگ برتر از صدور کارت مربیگری برای این افراد خودداری کنند. از سوی دیگر برخی کارشناسان حضور نسل جدیدی از مربیان را تغییری مثبت برای لیگ حرفه‌ای کشور می‌پنداشتند و معتقد بودند که سازمان لیگ هم باید با آن‌ها راه بیاید و فرصت کوتاهی به آن‌ها بدهد تا هم کارشان را شروع کنند و بعد هم بتوانند برای دریافت مدرک اقدام کنند. درست یا غلط، آن‌ها کارشان را آغاز کردند، اما اکنون نگاهی به جدول لیگ برتر نشان می‌دهد که در پایان هفته ششم وضعیت تیم‌هایی با این مربیان جوان در کسب نتیجه مطلوب نیست و با این رویه شاید اعتماد دوباره در آینده به مربیان بی‌تجربه کمی سخت شود. 

* بیاتلو و تکرار نشدن موفقیت‌های لیگ یک 

از انتهای جدول وضعیت این تیم‌ها را بررسی کنیم و ابتدا ماشین‌سازی. آن‌ها از 6 بازی تنها یک امتیاز کسب کردند و در نهایت مدیران این باشگاه تصمیم به برکناری مربی جوان‌شان گرفتند. بیاتلو فصل پیش عملکرد خوبی در لیگ یک داشت و شاید یکی از دلایل حضور او در کادر فنی سبزپوشان تبریزی همین کارنامه در تیم شهر همسایه یعنی نود ارومیه بود. اما حضور یک‌باره او در لیگ برتر نه‌تنها به موفقیت منجر نشد که در همان هفته‌ اول با حواشی‌ای همراه شد که در نشست خبری مطرح کرد و عدم نتیجه‌گیری تیمش را به عوامل دیگر وابسته دانست تا کمیته انضباطی اولین محرومیت یک جلسه‌ای فصل را برای او در نظر بگیرد. در ادامه هم وضعیت ماشین‌سازی با بیاتلو صعودی نشد و تیمی را که همواره جزو تیم‌های میانه جدولی بود را به آخرین رتبه رسانده است. 

*‌رحمان گزینه احتمالی برکناری 

ذوب‌آهن هم با 5 بازی و 3 امتیاز در جایگاه پانزدهم شرایط چندان مناسبی را با رحمان رضایی ندارد. البته که باید حواشی 2 هفته اخیر این تیم را هم در نظر بگیریم که به دلیل ابتلای بخش قابل‌توجهی از بازیکنانش به کرونا، اما مجبور به برگزاری دیدار مقابل شهر خودرو در هفته پنجم لیگ برتر شدند و در خانه شکست را پذیرفتند. رحمان پس از این شکست، انتقادهای تندی را نسبت به کمیته تصمیم‌گیرنده درباره برگزاری این دیدار مطرح کرد و محروم شد، اما اگر دیدار تیمش با پرسپولیس در هفته ششم لیگ برتر به دلیل وضعیت خاص سرخپوشان برای حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا 2020 لغو نمی‌شد، شکست دیگری در کارنامه او ثبت می‌شد. با این اوصاف ملی‌پوش اسبق کشورمان در تیم اصفهانی چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد و شاید او دیگر گزینه متحمل برکناری نیم‌فصل ابتدای لیگ برتر باشد. 

* اعتمادی که کمرنگ شد 

مس رفسنجان و محمد ربیعی با 5 امتیاز در جایگاه چهاردهم قرار دارند و امتیازها را یکی پس از دیگری تقدیم حریفان‌شان می‌کنند. آن‌ها به‌عنوان قهرمان لیگ یک به لیگ برتر صعود کردند اما ترجیح دادند حضور در جمع حرفه‌ای‌ها را با همان مربی لیگ یکی‌شان ادامه دهند. اما شاید اعتماد مدیران این تیم با وجود نتایج ضعیف ربیعی کمرنگ و برای جلوگیری از سقوط دوباره به دسته اول مجبور به تغییر تصمیم‌ و انتخاب یک مربی باتجربه در لیگ برتر شوند. 

*نساجی و بحران یک باخت سنگین

و اما نساجی؛ خروج عجیب محمود فکری از این تیم بزرگ‌ترین شوک به نماینده فوتبال مازندران بود که انتظار داشت لیگ بیستم برای شان بهتر رقم بخورد. اما فکری ناگهان سودای حضور در استقلال را پیدا کرد و بدون دریافت رضایتنامه و پرداخت غرامت بیش از 2 میلیارد تومان راهی تهران شد. مدیران این باشگاه هم با وجودی که گفته می‌شد با یک مربی خوب لیگ برتری به توافق رسیده‌اند، اما در نهایت سرمربی‌شان را از جمع کادر فنی سابق انتخاب کردند و این قرعه به نام وحید فاضلی افتاد. مربی جوان و بدون مدرک نساجی‌چی‌ها که شرایط چندان مناسبی ندارد از 5 بازی برگزار شده‌اش تنها 7 امتیاز کرده است. دیدار هفته پنجم این تیم در مصاف با پرسپولیس به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا لغو شد، اما هفته ششم و در دیدار با سپاهان 4 گل دریافت کردند تا با انتقاد شدید هواداران‌شان مواجه شوند. 

*جایگاه متزلزل شهر خودرو با رحمتی 

جذابیت‌های سرمربی شدن هم رحمتی را بالاخره از قفس توری جدا کرد و به لطف توافق مالک باشگاه شهر خودرو، دروازه‌بانش شانس حضور در راس کادر فنی را پیدا کرد. شهر خودرو با رحمتی که مربی موقت این تیم در آخرین دیدارهای فصل گذشته لیگ برتر بود از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا 202 حذف شد و حتی سهمیه همین مسابقات در فصل 2021 را هم به دست نیاورد. او فصل بیستم به‌عنوان سرمربی رسمی این تیم معرفی شد و هدایت نماینده فوتبال مشهد را بر عهده گرفت. اما با وجود برگزاری 6 دیدار، تیمی که در فصول گذشته مدعی قهرمانی و کسب نتیجه بود هنوز نتوانسته به جایگاه قبلی‌‌اش بازگردد و به لطف تفاضل گل بهتر نسبت به نساجی و سایپا با 7 امتیاز در رتبه نهم ایستاده است. شرایطی که قطعا به مذاق مدیران این باشگاه خصوصی خوش نمی‌آید و ثبات رحمتی برای ادامه همکاری با این باشگاه را تهدید می‌کند. دروازه‌بان اسبق استقلال فصل پیش با خواسته سهراب بختیاری‌زاده، سرمربی وقت این تیم اخراج شد اما در بازگشت دوباره، شهر خودرویی‌ها بختیاری‌زاده را اخراج و رحمتی را سرمربی موقت کردند. 

* نویدکیا فعلا شانس آورد

در میان این مربیان جوان و بدون کارنامه البته محرم نویدکیا مدت کوتاهی است که توانسته شرایطش را بهبود ببخشد و برد 4 بر صفر آن‌ها مقابل نساجی در دیدار هفته ششم نویدکیا را از فشار باخت و نتایج ضعیف نجات داد. او با این پیروزی توانست تا حدودی مدیریت باشگاه و تماشاگران را راضی کند. دیدار هفته آینده این تیم هم با پرسپولیس به دلیل حضور سرخپوشان در فینال لیگ قهرمانان آسیا لغو شده است، اما نویدکیا تنها چند دیدار سخت مقابل فولاد، صنعت نفت آبادان و استقلال خواهد داشت تا نیم‌فصل را به سلامت پشت سر بگذارد و حکم خروجش امضا نشود. 

***

این نتایج بخش اول حضور مربیان جوان در لیگ بیستم است که تاکنون یک تلفات و یک اخراجی داشته و ممکن در روزهای آینده تعداد این خروجی‌ها افزایش پیدا کند. این‌که جوان‌ها برای حضور در میدان سخت بالاترین لیگ حرفه‌ای ایران باید فرصت حضورداشته باشند کاملا درست است، اما نکته اینجاست که آیا اعتماد به مربیانی که راه اصلی برای کسب تجربه در کنار مربیان سپری نکرده‌اند یا حداقل به کلاس‌هایی نرفته‌اند که مدرک مربیگری‌‌شان را بگیرند، درست است؟ 56 مربی در کشور مدرک پرولایسنس و 1100 مربی مدرک مربیگری A دارند اما مدیران عامل باشگاه‌ها حاضر به انتخاب این افراد نشدند و هدایت تیم‌های‌شان را به دست کسانی‌ سپردند که از جمع 10 نفره‌شان شاید تنها 2 نفر خروجی خوبی در کسب موفقیت و نتیجه داشته باشد. قطعا تغییر نسل مربیان اجباری است و کسی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. اما آن‌ها نیاز به تجربه‌اندوزی دارند و حتی ممکن است برخی از آن‌ها با وجود دوران خوبی که درون زمین داشتند نتوانند آن را در کادر فنی تکرار کنند و مربی شدن به آن مفهومی که بتوانند به سطح اول فوتبال کشور برسند برای تعداد اندکی از این نفرات اتفاق بیفتد. و در این میان مدیران باشگاه‌ها هم با این تصمیمات احساسی و غیرکارشناسی نه‌تنها کمکی به فوتبال نخواهد کرد که فرصت حضور مربیان جوانان دیگر در این عرصه را می‌سوزاند. 

انتهای پیام/

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.