پرسپولیس; تیم حماسه‌های ماندگارحریفان باید از ما بترسند

0 7
پرسپولیس; تیم حماسه‌های ماندگارحریفان باید از ما بترسند

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم فوتبال اولسان هیوندای با غلبه بر ویسل کوبه ژاپن به فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا راه یافت و حریف سرخپوشان شد. این تیم کره‌ای به لحاظ آماری بهترین عملکرد را در میآن‌همه تیم‌ها داشت و بدون باخت به این مرحله رسیده است; اولسان هیوندای ۸ برد و یک تساوی در ۹ بازی گذشته به دست آورده و با ۲۱ گل زده و ۶ گل خورده تیمی مقتدر نشان داده است که این بیانگر آن است که پرسپولیس حریف سرسختی را پیش روی خود دارد.
با این حال شاگردان گل محمدی با همه مشکلات موجود توانایی آن را دارند که در فینال برنده باشند و فقط کافی است این را باور داشته باشند. پرسپولیس در حالی به فینال رسید که شروع خوبی نداشت و از 2 بازی نخست تنها یک امتیاز به دست آورده بود و شرایط سختی برای صعود داشت، آن‌هم در گروهی که همه تیم‌ها مدعی بودند، اما با وجود وقفه‌ای که در مسابقات به دلیل کرونا اتفاق افتاد تیم پرسپولیس توانست در کشور قطر قدرتش را دوباره به رخ تیم‌های قاره بکشد و از گروهش صعود کند. در حالی که طبق نظر ای اف سی در دور برگشت می‌بایست در تهران از حریفان میزبانی می‌کرد که این اتفاق به همان دلیلی که گفتیم میسر نشد. یعنی پرسپولیس بدون حتی یک میزبانی تا به اینجا رسید که این ارزشمند و قابل توجه است.
پرسپولیس بعد از عبور از مرحله گروهی در ادامه مسیر با قدرت‌های قاره روبه‌رو شد; در یک‌هشتم تیم السد را با یک گل شکست داد، در یک‌چهارم بر پاختاکور غلبه کرد و در نیمه‌نهایی نیز از سد تیم قدرتمند النصر گذشت. قهرمان کشور قطر مثل اولسان در دور گروهی توانسته بود ۱۴ بار دروازه رقبای خود ازجمله همین النصر را باز کند، اما در مقابل پرسپولیس ستاره‌های مطرح این تیم ازجمله کازورلا، بونجاح و عفیف کاری از پیش نبردند. این در حالی بود که شاگردان ژاوی در بازی های قبلی با اختلاف گل حریفان را شکست داده بودند. یا تیم فوتبال پاختاکور تا قبل از رویارویی با پرسپولیس بدون شکست بود اما در بازی یک‌چهارم نهایی با 2 گل تسلیم شد.
شاهکار پرسپولیس در فصل ۲۰۱۷ را هم حتما به خاطر دارید روزی که دیگر غول را در حسرت رسیدن به نیمه‌نهایی گذاشت و توانست الدحیل را که در هر 6 دیدارش در مرحله گروهی پیروز بود و در دور یک‌هشتم با نتیجه عجیب و باورنکردنی 8 بر 3 حریف قدرتمند خود العین را شکست داده بود در آزادی
از پیش رو بردارد و به روند بی‌شکستی این تیم پایان دهد. آن‌هم با یک کامبک به یادماندنی که هنوز برای قطری ها کابوس وار است. پرسپولیس تنها تیمی بود که الدحیل را در این مقطع شکست داد، چون در لیگ ستارگان قطر هم تیمی توانسته بود حریف الدحیل شود. اتفاقا این تیم یک مهاجم گلزن هم به اسم
یوسف العربی داشت که با 9 گل زده برای آقای گلی مسابقات لیگ قهرمانان تلاش می‌کرد و آمادگی بالای ستاره‌های سرشناس این تیم باعث شده بود تا برای هر حریفی ترسناک به نظر برسد. ولی همان‌طور که دیدید پرسپولیس نه‌تنها از اسم و آوازه حریف نهراسید که با وجود شکست در خاک الدحیل و دریافت گل در آزادی مقابل این تیم دست به معجزه زد و توانست بازی باخته را با 3 گل جبران کند. بسیاری از نفراتی که در آن بازی حاضر بودند، هنوز در تیم هستند و خوشبختانه یحیی گل محمدی همان نگاه و طرز فکری را دارد که برانکو داشت. یعنی با وجود اینکه پرسپولیس 3 غایب بزرگ در فینال دارد و این تیم به خاطر سختگیری‌های کشور قطر نتوانست با آمادگی کامل خود را برای دیدار فینال آماده کند ولی گل محمدی بدون توجه به همه کاستی‌ها و مشکلات چیزی به اسم بهانه‌گیری را نمی‌شناسد، هیچ واهمه‌ای نیز از قدرت حریف ندارد و همه سعی خود را دارد که در فینال پیروز باشد.
بنابراین با در نظر گرفتن مجموع موارد نباید این‌طور تصور داشت چون اولسان صاحب خط حمله قدرتمند و همه تیم‌ها را برده است، پس شکست‌ناپذیر می‌شود. اتفاقا پرسپولیس هرگاه مقابل تیم‌های آماده و قدرتمند قرارگرفته است نتایج به‌مراتب بهتری به نسبت بازی‌هایی که با حریفان آسان‌تری مواجه شده گرفته است.که یک دلیل آن، سطح فنی حریف می‌باشد که انگیزه و اشتیاق سرخ‌ها را برای برد افزایش می‌دهد و دلیل دیگر سبک بازی حریف. به هرحال وقتی توپ در همه مناطق زمین در جریان باشد، تیم‌ها بهتر می توانند بازی کنند تا اینکه بازی یکطرفه باشد و یک تیم صرفا به دنبال دفاع کردن باشد. اگر بازی‌های پرسپولیس را در دوره‌های گذشته مرور کنید بیشتر به این نکته ایمان خواهید آورد. خیلی کم پیش‌آمده که این تیم در بازی های بزرگ بازنده باشد و حتی شاهد شگفت سازی در شرایط بحرانی بودیم. حتما روزی که پرسپولیس، حریف پرمهره ای چون السد را در زمین این تیم شکست داد فراموش نکرده‌اید؟ پرسپولیسی که با پنجره بسته و لشکری نصف و نیمه حریفش را در نیمه‌نهایی ناک اوت کرد. پرسپولیس در تاریخ پرافتخار خود روزهای حماسی نظیر این کم نداشته است. حتی زمان‌هایی بوده که هواداران‌ هم از پرسپولیس قطع امید کرده‌اند، اما این تیم بهترین نتایج را رقم‌زده و دیگران را غافلگیر کرده است. این بار هم پرسپولیس می‌رود که دست به یک کار بزرگ بزند و همان‌طور که بدون آل کثیر مقابل النصر کامبک زد و به روند شکست‌ناپذیری پاختاکور پایان داد خواهد توانست بر تیم کره‌ای هم غلبه کند و به حسرت و ناکامی ایرانی‌ها در لیگ قهرمانان آسیا پایان دهد و تاریخ‌ساز شود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.