استفاده از استادیومِ تخریب‌شده ویسنته کالدرون و غلط دستوری زبان انگلیسی در کلیپ کاندیداتوری فدراسیون فوتبالرسوایی بین‌المللی

0 10
استفاده از استادیومِ تخریب‌شده ویسنته کالدرون و غلط دستوری زبان انگلیسی در کلیپ کاندیداتوری فدراسیون فوتبالرسوایی بین‌المللی

امیرعباس زمانیان – خبرنگار: روز گذشته، هفتمین نماهنگ کاندیداتوری فدراسیون فوتبال ایران نیز منتشر شد که این نهاد، با انتشار یک تیزر تبلیغاتی، نام ورزشگاه‌های پیشنهادی‌اش برای میزبانی جام ملت‌های آسیا را اعلام کرد و در کمال تعجب، در میان استادیوم‌های پیشنهادی، عکسی از ورزشگاه ویسنته کالدرون نیز به چشم می‌خورد و این استادیوم، تحت عنوان استادیوم خانگی مس رفسنجان نیز معرفی‌شده است.
این مورد تنها نکته جالب‌توجه تیزر تبلیغاتی نیست و در میان استادیوم‌های معرفی‌شده، نام‌هایی به چشم می‌خورد که حتی ظرفیت میزبانی از دیدارهای لیگ برتر خودمان را هم ندارد؛ دیدارهای بین‌المللی که جای خود. صدالبته که این تیزر مربوط به جام ملت‌های 2027 است و این احتمال نیز وجود دارد مسوولان تا فرا رسیدن این تاریخ، قصد بازسازی، مرمت و افتتاح ورزشگاه های جدیدی را داشته باشند. اما سوال اینجاست که آیا ایران پتانسیل بازسازی گسترده ورزشگاه‌ها و حتی پیدا کردن صلاحیت میزبانی از یک تورنمنت بین‌المللی فوتبال در آینده ای نه چندان دور را دارد؟
همین فصل جاری لیگ برتر کشورمان را در نظر بگیرید؛ به دلیل آنچه شرایط نا مساعد جوی عنوان شد، دیدارهای تیم تراکتور سازی تبریز که از قضا نام ورزشگاه اختصاصی‌اش نیز در میان استادیوم‌های معرفی‌شده حضور دارد، 2 مرتبه به تعویق افتاد. تنها به دلیل بارش برف. یا دیدار شهرخودرو مقابل پیکان تهران که به دلیل بارش باران، نیمه تمام باقی ماند. دلیل؟ خالی کردن آب های جمع شده روی کاور محافظتی چمن، روی چمن‌های کاشته شده و تبدیل یک استادیوم فوتبال به باتلاق.
این تنها نمونه‌هایی از عدم صلاحیت ایران برای گرفتن میزبانی یک تورنمنت بین‌المللی است و به این دلایل، عدم پتانسیل ورزشگاه‌ها برای مهار هولیگانیسم، عدم صندلی گذاری، پرواز صندلی‌های ورزشگاه نقش جهان در هوا به هنگام افتتاح و …. را نیز اضافه کنید. آیا ایران واقعاً صلاحیت گرفتن این میزبانی را در رقابت با کشورهایی همچون عربستان سعودی و قطر دارد؟ آیا ورود بانوان، فارغ از آنچه که در تیزر نشان داده شد، امکان پذیر است؟ آیا مقایسه امکانات سخت افزاری و حتی نرم افزاری فوتبال ایران با فوتبال قطر، قیاس مع الفارق نیست؟
از مدت‌ها قبل فدراسیون فوتبال ایران به طور رسمی نامزدی‌ خود را برای دریافت میزبانی جام ملت‌های 2027 آسیا را به AFC اعلام کرده بود. در این باره کشورهای قطر، هند، ایران و عربستان 4 کشوری هستند که به عنوان نامزدهای نهایی کسب میزبانی جام ملت‌های آسیا نام شان مطرح است و هرکدام از آن‌ها تلاش‌های شان را برای دریافت میزبانی ادامه می‌دهند. به قول پژمان جمشیدی در سریال پژمان: «مگر هند هم فوتبال دارد؟!» که برای گرفتن میزبانی جام ملت‌ها کاندید شده است؟ به هر حال حضور در میان کاندیداها نیز افتخار یزرگی است. مگر نه؟!
فدراسیون فوتبال روز گذشته به طور رسمی مشخص کرد که 17 ورزشگاه در شهرهای مختلف ایران برای میزبانی جام ملت‌های آسیا مطرح هستند که البته وجود برخی از آن ها جالب است. در ادامه به بررسی استادیوم‌های معرفی‌شده می پردازیم که تعدادی از این ورزشگاه‌ها حتی در حال حاضر شرایط میزبانی از لیگ برتر ایران را هم ندارند، اما احتمالا مسوولان فدراسیون قصد دارند در صورتی که میزبانی را گرفتند، برای ترمیم و بازسازی آن ها اقدام کنند.
استادیوم آزادی تهران
بی تردید نام ورزشگاه آزادی که میزبان رویدادهای بزرگی در تاریخ فوتبال بوده، در هر شرایطی نامش در بین ورزشگاه‌های پیشنهادی قرار می‌گرفت. این ورزشگاه‌ پیر که از شرایط خوبی برخوردار است با توجه به قرار گرفتنش در پایتخت ایران بی تردید می‌تواند میزبان افتتاحیه یا اختتامیه جام ملت‌های آسیا نیز باشد.
استادیوم امام رضا مشهد
بعد از آنکه سال‌ها شاهد بودیم در مشهد استادیوم‌ها شرایط خوبی ندارند، ورزشگاه امام رضا ‌با دسترسی مطلوب درون شهری ساخته شد. این ورزشگاه 24 هزارنفری نخستین ورزشگاه تمام مسقف بعد از انقلاب در ایران محسوب می‌شود که امکانات فوق‌العاده‌ای دارد.
استادیوم فولاد آره‌نا خوزستان
فولاد آره‌نا یکی، دو سالی است که به همت باشگاه فولاد خوزستان افتتاح شده و یکی از ابر ورزشگاه‌های ایران است. این ورزشگاه که به سبک ورزشگاه خانگی بایرن مونیخ ساخته شده، ‌از امکانات عالی برخوردار است و در مسابقات لیگ برتر توانسته همه تیم‌هایی که به اهواز رفته‌اند را راضی کند. این ورزشگاه با گنجایش 30 هزار و 655 صندلی قطعا شرایط خوبی برای میزبانی از هر رویدادی خواهد داشت و میزبانی جام حذفی فوتبال ایران سال 98 نیز در کارنامه دارد.
استادیوم نقش جهان اصفهان
نقش جهان اگرچه سال‌های ساخته شدنش خیلی طولانی بود اما اکنون وضعیت مناسبی از هر لحاظ دارد. چمن استاندارد و ساختمان های خوب با معماری زیبا از دلایلی است که فوتبالدوستان اصفهانی را راضی کرده است. این ورزشگاه را می‌توان یکی از 4 ورزشگاه اصلی فوتبال ایران دانست که وضعیت خوبی دارد.
استادیوم یادگار امام تبریز
ورزشگاه پیر تبریز با ظرفیت حدودا 80 هزار نفر یکی از بزرگ ترین ورزشگاه‌های ایران است. این ورزشگاه هم سابقه میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا را داراست و قطعا فدراسیون فوتبال روی آن هم برای گرفتن میزبانی جام ملت‌ها حساب کرده است.
استادیوم فولاد شهر اصفهان
دومین ورزشگاه شهر اصفهان اگرچه بیرون از فضای شهر است، اما از چمن مناسبی برخوردار است. فولادشهر هم سابقه میزبانی چند ساله در لیگ قهرمانان را دارد و گنجایشی نزدیک به 15 هزار نفر را داراست. اما با این حال برای میزبانی از جام ملت‌های آسیا این ورزشگاه نیز نقص‌هایی دارد که باید برطرف شود و با وجود صندلی گذاری در محوطه پشت دروازه میهمان، نقص های بسیاری از جمله تعمیرات سرویس های بهداشتی و رختکن را نیز دارد.
استادیوم اختصاصی مس رفسنجان
ورزشگاه اختصاصی مس رفسنجان هنوز به مرز بهره برداری نرسیده اما آخرین ماه‌های ساخت خود را سپری می‌کند. این ورزشگاه با گنجایشی در حدود 10 هزار نفر یکی از میزبان های خوب جام ملت‌ها خواهد بود. مسوولان کارخانه مس این ورزشگاه را با متدهای روز دنیا ساخته‌اند و در آینده ای نزدیک به عنوان ورزشگاه خانگی مس رفسنجان در لیگ برتر هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. فدراسیون فوتبال روی ورزشگاه اختصاصی مس نیز برای آینده حساب کرده‌اند. البته مورد جالب‌توجه در این تیزر تبلیغاتی، استفاده از عکس استادیوم ویسنته کالدرون اسپانیا بوده که از رنگ صندلی ها، چمن ورزشگاه و حتی معماری جایگاه تماشاگران آن، هیچ شباهتی به استادیوم مس ندارد.
جالب اینجاست که بلافاصله پس از این عکس، تکه فیلم کوتاهی به نمایش گذاشته می‌شود که صندلی‌هایش سفید است و معماری آن، هیچ شباهتی به استادیوم تخریب‌شده ویسنته کالدرون که سال‌های گذشته میزبان دیدارهای اتلتیکو مادرید بود و پس از بهره برداری واندا مترو پولیتانو، در سال 2019 به دستور شهرداری مادرید تخریب و به اتوبان تبدیل شد. به هر حال این اشتباهی که به نظر نمی‌رسد سهوی باشد، نظرات بسیاری از فوتبالدوستان را به خود جلب کرد و تاکنون شاهد عذر خواهی رسمی یا ابراز دلیل نبوده ایم.
استادیوم پارس شیراز
این ورزشگاه 30 هزارنفری اگرچه سال‌های ساختش بسیار طولانی شد، اما مدتی است به بهره برداری رسیده است. این ورزشگاه شیک در اطراف شیراز ساخته شده و اکنون میزبان دیدارهای فجرسپاسی در لیگ یک است. قطعا اگر ایران میزبان مسابقات ملی آسیا شود، از ورزشگاه شیراز نیز می‌شود استفاده درستی انجام داد.
استادیوم شهدای مس کرمان
ورزشگاه اختصاصی مس کرمان نیز از نظر وضعیت چمن و سایر امکانات شرایط مناسبی دارد. اگرچه مس کرمان سال‌هاست در لیگ یک فعالیت دارد اما هر تیمی به کرمان رفته، از وضعیت ورزشگاه خانگی مس ابراز رضایت کرده است. حالا فدراسیون فوتبال نام ورزشگاه مس را نیز به عنوان یکی از میزبان‌ها اعلام کرده است.
استادیوم انقلاب کرج
ورزشگاهی که زمانی میزبان بازی‌های خانگی سایپا در لیگ برتر بود و حتی بازی‌های غرب آسیا و مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌ها در رده های پایه را نیز پذیرا بوده، اکنون هم شرایط خوبی دارد. ورزشگاه 10 هزارنفری کرج چمن مناسبی دارد و امکانات داخلی‌اش نیز با کمی تغییرات می‌تواند بهبود یابد و فدراسیون فوتبال روی آن نیز که در نزدیکی پایتخت قرار گرفته، حساب کرده است.
استادیوم ثامن الائمه مشهد
ورزشگاه پیر شهر مشهد سال‌ها میزبان بازی‌های خانگی تیم‌های خراسانی در لیگ برتر و لیگ دسته اول بود اما مدت‌هاست چمنش خراب شد و به همین علت مورد استفاده قرار نگرفت. حالا اما با همت شهرداری مشهد این ورزشگاه تحت بازسازی قرار گرفته و وضعیت بسیار بهتری پیدا کرده است. قطعا اگر امکانات سخت‌افزاری مناسب تری نیز برای ثامن در نظر گرفته شود، آنها هم می‌توانند در جام ملت‌های آسیا میزبان مسابقات باشند.
استادیوم المپیک کیش
از آنجایی که جزیره کیش از نظر امکاناتی و شرایط جغرافیایی شرایط مطلوبی دارد، طبیعی است که ورزشگاه المپیک هم در بین کاندیداهای میزبانی قرار بگیرد. چمن ورزشگاه المپیک کیش مورد بازسازی قرار گرفته اما امکانات سخت افزاری آن هنوز جا برای پیشرفت بسیار دارد. وضعیت رختکن ها و ساختمان این ورزشگاه کوچک باید بازسازی شوند که فدراسیون اگر میزبانی را بگیرد تاسال 2027 باید شرایط آن را بهبود ببخشد.
استادیوم تختی تهران
ورزشگاه شماره 2 پایتخت از نظر شرایط امکاناتی سال‌هاست وضعیت خوبی ندارد. این ورزشگاه قدیمی یکی از ورزشگاه‌های زیبای ایران به شمار می‌رود اما عدم رسیدگی به آن باعث شده تا حتی بازی‌های دسته های پایین تر نیز در آن برگزار نشود. چمن تختی اکنون شرایط مناسبی ندارد و رختکن ها و بسیاری از بخش های دیگر برای میزبانی از جام ملت‌ها باید دستخوش تغییرات زیادی بشوند.
استادیوم شهید باهنر کرمان
این ورزشگاه در زمان حضور مس کرمان در لیگ برتر میزبان بازی‌های خانگی این تیم بود اما مدت زیادی است به حال خودش رها شده. با این حال مسوولان فدراسیون فوتبال روی ساخت دوباره ورزشگاه باهنر کرمان حساب کردند که نامش را در بین 14 ورزشگاه پیشنهادی قرار داده‌اند.
استادیوم‌های شهر سیرجان
2 ورزشگاه اختصاصی تیم گل گهر سیرجان نیز جزو استادیوم‌های مدرن ایران است که برای میزبانی جام ملت‌های ۲۰۲۷ ثبت‌شده است. گل گهر هم‌اکنون در ورزشگاه امام علی که برای لیگ بیستم تجهیز شد، از حریفان خود میزبانی می‌کند و ورزشگاه شهید سلیمانی نیز مراحل نهایی ساخت را پشت سر می‌گذارد. ماه گذشته جواهری مدیرعامل این باشگاه در این خصوص گفته بود: در ماه‌های آینده سکوهای شمالی و جنوبی ورزشگاه شهید سلیمانی، سالن بولینگ و ساختمان اداری – مالی تکمیل می‌گردد. با این حال نکته مهم درباره شهر سیرجان، مساله اقامت تیم‌هاست که حتی برای تیم‌های لیگ برتری نیز مشکل‌ساز شده و باید برای میزبانی بازی‌های بین‌المللی فکری برایش بشود.
استادیوم غدیر اهواز
این ورزشگاه ۸ سال پیش افتتاح شد و توجه زیادی را به خود جلب کرد. استادیوم ۴۰ هزارنفری که پیش از افتتاح فولاد آره نا، از دیدارهای فولاد میزبانی می‌کرد و اکنون نیز شرایط نسبتا خوبی برای برگزاری بازی ها دارد. البته در سال‌های اخیر عدم رسیدگی به این ورزشگاه نسبتا بزرگ سبب شده تا برخی مشکلات در چمن ورزشگاه و دیگر امکانات آن ایجاد شود. اگر ایران قصد میزبانی از جام ملت‌ها را دارد باید به شکل ویژه این ورزشگاه را توسعه دهد.
اما این تیزر تبلیغاتی، ایرادهای جالب‌توجه دیگری هم داشت که می‌توان به استفاده از نام یک تورنمنت خیالی که وجود خارجی ندارد به‌جای تورنمنت مذکور و حتی یک غلط گرامری جالب‌توجه در ابتدای کلیپ اشاره کرد. در ابتدا، عنوان تورنمنت در کلیپ «AFC 2027» عنوان‌شده؛ اما آیا این نام درست است؟ کنفدراسیون فوتبال آسیا 2027؟ پس نامِ تورنمنت کجاست؟ مگر نباید علاوه بر نام مرجع برگزار کننده، نامِ تورنمنت هم ذکر شود؟ دست‌اندرکاران تهیه این کلیپ فراموش کرده‌اند نام رسمی جام ملت‌های آسیا «AFC Asian Cup 2027» است؟
از این گذشته، We Waiting چه نقش گرامری دارد؟ در کلیپ از این عنوان استفاده‌شده است و به هر حال هیچ بار معنایی درستی ندارد؛ بار گرامری درستی هم ندارد. افعال To Be که برای تزئین طاقچه‌های فدراسیون نیستند. باید در کلیپ‌های رسمی که برند فدراسیون را نیز به همراه دارد، استفاده شوند. شکل صحیح این جمله، «We Are Waiting» نیست؟
به هر حال، این تیزرهای تبلیغاتی که انواع و اقسام گاف‌ها در آن به چشم می‌خورد، نه تنها دلیلی برای گرفتن میزبانی در رقابت با قطر نخواهند بود؛ بلکه باعث رسوایی بین‌المللی است. بیش از این وجهه فوتبال ایران را خراب نکنید. لطفاً …

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.