دهن‌کجی به قوانین با شعار تعامل با باشگاه‌هاجریمه ناچیز بده، تخلف کن!

0 27
دهن‌کجی به قوانین با شعار تعامل با باشگاه‌هاجریمه ناچیز بده، تخلف کن!

مریم سرخوش – خبرنگار: لیگ بیستم به هفته هشتم رسید، اما همچنان مشکلات عجیب 2 دهه‌ای که گذشت به‌وقت خود باقی است و در کمرنگ شدن هرروزه اجرای قوانین، حاشیه‌ها پررنگ‌تر از قبل در برگزاری حرفه‌ای‌ترین مسابقات فوتبال کشور خودنمایی می‌کنند. یک بام و دو هوای فدراسیون و سازمان لیگ و از همه مهم‌تر سیاست ‌ حتی با وجود رییس مشترک در 2 مجموعه، حال فوتبال را بد کرده است. حضور مربیان بدون مدرک روی نیمکت و کنفرانس‌های خبری، وجود افراد بدون پست سازمانی در کادر فنی، مربی شدن‌های بازیکنان و ایفای نقش کنار زمین، بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی کرونا، انتخاب عجیب و غریب ناظر مسابقات، مجوز خاص ورود افراد غیرمجاز برای تیم‌های خاص، تصمیم‌گیری برای لغو ناگهانی دیدارها، تغییر سیاست در برگزاری توالی مسابقات و… تنها گوشه‌ای از اتفاقات لیگ برتر جاری است و مصداق دهن‌کجی به قوانین. اما مسوولان سازمان لیگ، البته آن‌هایی که حداقل پاسخگو هستند، خودشان ‌هم این شرایط را تعامل و مماشات‌های می‌دانند با باشگاه‌ها و فوتبالی‌ها، هرچند بی‌نتیجه.
چند نکته عجیب از مربیان
همین ابتدای فصل بود که به درخواست رسمی سازمان لیگ و تایید فدراسیون ارتقا مربیان و دریافت مدرک حرفه‌ای آن‌ها به فصل 1401-1400 موکول شد. مربیان بدون مدرک حرفه‌ای پا به میدان گذاشتند، روی نیمکت نشستند، حتی با وجود ممنوعیت‌های قانونی به کنفرانس‌های خبری آمدند. برخی از آن‌ها به عنوان سرپرست در سازمان لیگ ثبت‌ شدند و باید در جلسات هماهنگی شب قبل از برگزاری مسابقات هم شرکت کنند اما شأنی که بدون آموزش و تجربه برای خود قائل شده بودند، چنین شرایطی را میسر نخواهد کرد!
یک اتفاق عجیب دیگر هم در 7 هفته گذشته دائم در حال تکرار شدن است. حضور آرش برهانی روی نیمکت استقلال بدون ثبت پستی برای او در سازمان لیگ. می‌گویند مشکل آرش برهانی، طی مراحل اداری است که باشگاه استقلال هر هفته پشت گوش می‌اندازد و هر هفته هم سازمان لیگ از آن‌ها تعهد می‌گیرد که هفته آینده مشکل‌شان را حل کنند. اما داستان روی یک مدار می‌چرخد. در باشگاه استقلال آن‌قدر وقت‌شان برای پرداختن به حواشی پر شده که کسی به دنبال حل مشکل آرش برهانی نیست. او هر هفته با همین تعهدهای موقت در مسابقات حاضر می‌شود و در این میان اگر از سوی داور با اخطار، کارت قرمز یا کارت زرد مواجه شود، چون نامش در جایی ثبت نشده شاید لحاظ هم نمی‌شود و به فراموش سپرده شود.
یک اتفاق دیگر مسعود شجاعی است که به جای علیرضا منصوریان اخراجی انتخاب‌شده است. کارت او هم در سازمان لیگ به عنوان بازیکن صادرشده و در صورت عدم حضور در زمین برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید روی سکوها بنشیند و حق ندارد کنار زمین حضورداشته باشد. اما هیچ ناظری به او تذکر نمی‌دهد که کنار خط نایست، با داور جدل نکن و…
پروتکل‌های نمایشی
گزارش‌های تصویری دیدارهای لیگ برتر در 7 هفته گذشته را مرور کنید. قرار بود با توجه به پروتکل‌های بهداشتی و ابلاغی وزارت بهداشت و ستاد کرونا برای انجام مسابقات فوتبال، بازیکنان ذخیره حتما سکونشین شوند اما در برخی تیم‌ها بازیکنان کنار هم روی نیمکت می‌نشینند. در این دستورالعمل‌ها تاکید شده که تنها بازیکنان اصلی و ذخیره به همراه کادر فنی که در لیست قرار گرفته‌اند، شرایط حضور در زمین مسابقه را دارند و مجاز به ورود به ورزشگاه هستند. بازیکنان خارج از فهرست ازجمله بازیکنان محروم و مصدوم هم حق همراهی تیم حتی حضور در سکوها را ندارند. اما در هفته‌های اخیر بازیکنانی که مجوز بازی نداشتند یا محروم بودند، به داخل ورزشگاه‌ها رفته و از نزدیک شاهد بازی تیم‌شان بودند. مانند دیدار تراکتور – نفت مسجدسلیمان که مسعود شجاعی، کاپیتان تراکتور با وجود محرومیت در ورزشگاه حاضر شد. در دیدار استقلال – مس‌رفسنجآن‌هم بازیکنان جدید استقلال که به دلیل بسته بودن پنجره نقل‌وانتقالات مجوز بازی نداشتند، همگی روی سکوهای ورزشگاه آزادی نشستند. در دیدار سپاهان – سایپا هم در شرایطی که حتی خبرنگاران اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را ندارند، تعدادی از هواداران در استادیوم نقش‌جهان حضور یافتند و در دقیقه ۴ به مناسبت تولد محرم نویدکیا، آتش‌بازی راه انداختند و صداهای مهیب در ورزشگاه خالی از تماشاگر ایجاد کردند. تا سازمان لیگ نشان دهد برای برخورد با ورود افراد غیرمجاز تنها حریف خبرنگاران می‌شود و با ورود هواداران خاص اصفهانی و جشن تولدی که باعث انتقاد پیکانی‌ها هم شد، مشکلی ندارد.
منافع خاص
یک حکایت عجیب دیگر، رییس هیات فوتبال یکی از استان‌ها با وجود ممنوعیت قانونی به دلیل داشتن پست سازمانی، مسئول برگزاری یک مسابقه لیگ برتری می‌شود. عجیب نیست که با وجود اشتراک یا تضاد منافع این انتخاب از سوی سازمان لیگ صورت گرفته است. در قانون تضاد منافع که البته تاکنون در ایران اجرایی نشده ضروری است کسی که در یک موضوع یا موضوعاتی ذی‌نفع است از جلسات مرتبط با آن‌ها خارج شود و حق رای دادن، نظارت و حضور در چنین جلساتی را نخواهد داشت. اما با انتخاب این ریاست هیات فوتبال، شائبه طرفداری یا حق‌خوری از یک تیم به شدت مطرح می‌شود.
این داستان را در انتخابات 10 اسفند فدراسیون فوتبال به‌صورت ویژه می‌بینیم. وقتی‌که برخی از کاندیداها ازجمله حیدر بهاروند، رییس سازمان لیگ که در دوره قبل از تایید اساسنامه ثبت‌نام کرده بود و احتمال حضورش در دوره جدید هم وجود دارد، هنوز تکلیف خود را برای استعفا از سمتی که در حال حاضر دارند، مشخص نکرده‌ است. بهاروندی که مدت‌هاست از پاسخگویی به ضعف‌های مدیریتی‌اش در سازمان لیگ طفره می‌رود و تقریبا آمار مصاحبه‌هایش درباره نواقص موجود صفر است. به همین دلیل انتظار ویژه‌تری برای این استعفا از سوی او وجود دارد که در مقام ریاست سازمان لیگ و سرپرست فدراسیون دیگر آن نگاه ویژه‌ به آرای مدیران باشگاه‌ها، روسای هیات‌های فوتبال، نماینده داوران و اعضای مجمع فدراسیون فوتبال را نداشته باشد.
یک تیم برای سازمان تعیین تکلیف می‌کند
توالی برگزاری دیدارهای لیگ برتر هم‌ داستان عجیب این روزهاست. سازمان لیگ دیدار نساجی – پرسپولیس و پرسپولیس – ذوب‌آهن را بدون درخواست سرخپوشان و به قول مسوولان سازمان با هدف تسهیل کردن شرایط حضور این باشگاه در فینال لیگ قهرمانان آسیا لغو کرد. آن‌هم شب قبل از بازی و به‌صورت غیررسمی به ذوب‌آهنی‌ها اعلام شد که دیدارشان با پرسپولیس در هفته ششم لیگ برتر برگزار نمی‌شود. 2 تیم برای برگزاری این دیدار آمادگی داشتند و پرسپولیسی‌ها هم نسبت به لغو آن اعتراض کردند. جالب اینجاست که استقلالی‌ها از برگزاری دیدارشان در هفته هشتم لیگ برتر مقابل پرسپولیس سرباز زده‌اند و اعلام کرده‌اند تا برگزاری دیدار این تیم مقابل سپاهان در هفته هفتم، حاضر به برگزار دربی نخواهند. اتفاقی که به نظر در حال انجام است و سازمان لیگ پرسپولیس را به مجبور به برگزاری دیدارهای عقب‌افتاده در فاصله زمانی کوتاه کرده و تاریخ برگزاری دربی را هم‌تغییر خواهد داد که هنوز اعلام‌نشده و به گفته رییس کمیته برگزاری مسابقات لیگ برتر پس از جمع‌بندی نهایی اعلام می‌شود. در چنین شرایطی آیا نباید انتظار داشت که دیگر تیم‌ها هم تا برگزار نشدن دربی خواهان تعویق بازی‌های شان با سرخابی‌ها شوند. چه فرقی بین آن‌ها و استقلال است که برای سازمان لیگ و کل فوتبال تعیین تکلیف می‌کند!
جریمه ناچیز بده، تخلف کن!
البته سهیل مهدی، رییس کمیته مسابقات لیگ برتر توجیهات خاص خودش را در پاسخ به این موارد دارد. او معتقد است که افراد خودشان باید بهداشت فردی را در وهله اول رعایت کنند و به همین دلیل سازمان لیگ در هفته‌های گذشته برخورد جدی و جریمه‌های سنگین در این باره نداشته است. سیاستی کاملا شکست خورده که در شرایط حساس کنونی قطعا جوابگو نیست. حتی ستاد ملی کرونا هم پس از مدت‌ها درخواست از مردم برای عدم سفر به شهرهای شمالی یا تردد‌های مکرر در شهر، مجبور شد قرنطینه‌ جدید و جرائم سنگین لحاظ کند تا آمار ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا را کاهش دهد. اما در سازمان لیگ هنوز به این مرحله از اجرای سختگیری‌ها نرسیده‌اند که با سختگیری و جرائم سنگین‌تر حداقل لیگ برتر را به شرایط حرفه‌ای نزدیک کنند و خود رییس کمیته مسابقات هم تایید می‌کند که پرداخت جرائم ناچیز نتوانسته میزان تخلفات باشگاه‌ها را کاهش دهد. البته سهیل مهدی از سختگیری‌های بیشتر نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از هفته هشتم خبر داده است که باید دید چگونه صورت خواهد گرفت و تیم‌های همیشه مدعی گردن به رعایت این قوانین می‌دهند.
حضور شجاعی بازیکن کنار زمین و مربیان بدون مدرک در کنفرانس مطبوعاتی هم از نگاه سهیل مهدی با همان جریمه‌های ناچیز و برخوردهای انضباطی کم‌اثر میسر شده است. او به‌صراحت اعلام می‌کند قانون در چنین شرایطی این حق را به افراد نمی‌دهد اما باشگاه‌ها این جرائم را پرداخت می‌کنند و هر اقدامی را انجام می‌دهند. درباره کارت بازی برهانی هم توجیه سهیل مهدی تعامل با او به دلیل اخلاق خوب و پیشکسوت خوب بودن باشگاه استقلال است. او مشکل صادر نشدن کارت مربیگری برهانی را انجام نشدن مراحل اداری عنوان کرده و گفته «برهانی دوره‌های مربیگری را گذرانده‌ اما به مرحله صدور مدرک نرسیده است و باید دوندگی‌های اداری آن انجام شود. او با باشگاه قرارداد دارد و مدارک را هم ارائه کرده اما استعلام آن هنوز به دست ما نرسیده و مجوز موقتی است. تعهدی هم که هر هفته امضا می‌شود برای انجام این کارهای اداری از سوی باشگاه استقلال است.» نمی‌دانیم با این توضیح رییس کمیته مسابقات، تعامل برای دور زدن قانون! را کجای دل‌مان بگذاریم که عجیب همسو با منافع آبی‌ها شده است.

***

این‌ها نمونه‌هایی از چشم‌پوشی‌ها سازمان لیگ است که نتیجه‌ای جز بی‌توجهی به قوانین فوتبال نداشته است. دستورالعمل‌های ابلاغ شده از سوی فدراسیون و سازمان لیگ جدی گرفته نمی‌شود و بی‌قانونی از همان روز اول آغاز لیگ بیستم توی ذوق زد. اگر هم قرار باشد صرفا دستورالعمل یا قانونی وجود داشته باشد اما اجرایی نشود، چه نیازی به این کار است، خوب سازمان برای هر تیم با توجه به مصالح موجود تصمیم‌گیری کند.‌ فقط برای تیم خاص مجوز ورود هوادار به ورزشگاه صادر کند، برنامه بازی‌ها را به نفع یک تیم خاص تغییر دهد، مربیان بدون مدرک را به عنوان سرمربی تایید، کارت‌ با عناوین سازمانی و بی‌ربط صادر کند و درنهایت هم تمام امتیازات یک سرمربی را به آن‌ها بدهند. همه این اتفاقات را با یک کلمه توجیه کند؛ تعامل با تیم‌ها! این چه تعاملی است که نتیجه‌ای جز افزایش تخلفات و کاهش کیفیت مسابقات لیگ برتر نداشته است. بی‌شک قانون که نادیده گرفته می‌شود، بقیه هم معترض خواهند شد. وقتی هم توجهی نمی‌بینند خودشان به‌صف متخلفان می‌پیوندند و درنهایت یک نتیجه پیش رو داریم؛ «هر کس ساز خودش را بزند در فوتبالی که شهر بی دروازه شده و هر چه می‌زنند به اوت می‌رود!»

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.