یوسفی: کجای فوتبال مان ردیف است که فینال آسیا را ببریم؟بازیکنِ ایرانی با اعصاب خراب به زمین می‌رود

0 18
یوسفی: کجای فوتبال مان ردیف است که فینال آسیا را ببریم؟بازیکنِ ایرانی با اعصاب خراب به زمین می‌رود

مرضیه دارابی – خبرنگار: پرسپولیس این بار هم جام قهرمانی را از آن خود نکرد. این تیم حالا مهیای بازگشت به لیگ برتر است. سرخپوشان این هفته به مصاف نساجی خواهند رفت و حالا دیگر تنها چیزی که اهمیت دارد و باید روی آن تمرکز کرد، لیگ برتر و بازگشت به صدر جدول است.
در رابطه با احوالات کنونی تیم و بازی‌های پیش رو و وضعیت سرخپوشان با رحیم یوسفی پیشکسوت فوتبال ایران و پرسپولیس صحبت کردیم. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با رحیم یوسفی را در زیر می‌خوانید:

این‌همه در این مدت از قهرمانی پرسپولیس در آسیا صحبت کردیم، اما نشد.
خیلی مفت از دستش دادیم.
تیم هم خوب بود، حریف هم‌تیمی نبود که نشود شکستش دارد، حیف شد.
ما می‌توانستیم پیروز شویم. من فکر نمی‌کردم تیم این‌قدر خوب بازی کند. آن ها 35-30 دقیقه خیلی فشار آوردند اما بعد از تب و تاب افتادند. ما گل اول را زدیم اما بد موقع گل خوردیم. اگر بچه ها یک هیچ به رختکن می‌رفتند کار شکل دیگری می‌شد، که نشد. بعد از اینکه 2 گل پشت سر هم در پنالتی خوردیم، برگشتیم به بازی ولی اصلا آن جلوی تیم مان خیلی ضعیف بود، گلزن ششدانگ و کامل نداشتیم. اگر گلزن داشتیم حتی با وجود دریافت 2 پنالتی هم راحت می بردیم. از قبل هم می‌دانستیم که کار هجومی مان ضعیف است. توانستیم محکم جلو برویم. تیم به نظر من یک فوروارد خوب می خواهد. اولسان نیمه دوم وا داده بود، اگر به گل می‌رسیدم اصلا نمی‌توانستند کاری کنند، ولی چه بگویم، که ضعف فوروارد داشتیم و بازی را مفت دادیم رفت. البته بچه ها تلاش شان را کردند.
این بازی را فاکتور بگیریم، اما اصلا فوتبال ما با شرق آسیا از هیچ نظر برابری نمی کند، موضوع استعدادها را نمی گویم، بلکه امکانات و برنامه‌ریزی مدنظر است.
آن‌ها عملکرد و برنامه‌های شان مشخص است. ما چه چیزمان ردیف است که توقع داریم فینال آسیا را بگیریم؟ به زور یک تیم می شویم از این طرف و آن طرف تیم را می کوبند، بچه ها با اعصاب خراب به زمین می روند. از آن طرف آن ها پول شان را به موقع می گیرند، زندگی شان درست است، تفریح شان را دارند و با روح و روان آماده بازی می کنند، آن‌ها روی پایه کار می کنند همه چیزشان روی حساب و کتاب است، به موقع پول می‌گیرند، ولی ما چی؟ کجای فوتبال مان حرفه ای است؟ بازیکن فقط باید فکرش بازی کردن باشد.
-از آن طرف وقتی پرسپولیس فینالیست آسیا شد، انگار رقبا در داخل ایران دست به دست هم دادند که با این تیم همکاری نکنند. از کری خوانی های زشت و چیپ گرفته تا عدم قرار گرفتن مقابل پرسپولیس.
درکنار تمام مشکلات مان، این چیزها را هم داریم. متاسفانه کارهای بدی انجام دادند. شما نگاه کن اصلا همبستگی نداریم که حاضرند تیم غریبه ببرد اما یک تیم ایرانی در فینال نتیجه نگیرد و این برای یک کشور خیلی بد است. تمام دنیا دربی دارند اما وقتی موضوع فراملی می شود، این کارها را معمولا می کنند. ما همه جوره تیم مان را می فروشیم. چرا آن ها دوست داشتند تیم کره ای اول شود؟ اگر پرسپولیس اول می‌شد، برای کل فوتبال ما خوب بود. کیفیت لیگ مان هم بالا می رفت و نگاه ها در آسیا به فوتبال مان تغییر می کرد. آن ها چند سال است قهرمانی نیاوردند، این کارها را می کنند. جوانند و فکرشان مقطعی است.
بازی را با اشتباه فردی واگذار کردیم، عده ای به آن بازیکنان هجمه وارد کردند.
زیبایی فوتبال به همین چیزهایش هست. حالا ما به زشتش خوردیم، باید از آن درس بگیریم. روی کاغذ یک تیم قهرمان است، اما در عمل این اتفاق نمی افتد و هرچه به در و دیوار می زند نتیجه نمی گیرد. نمونه اش هم بازی خود ما در گذشته با خیبر خرم آباد، بهروز سلطانی آمده بود جلو، بازیکن خیبر از همان وسط زمین زد تووی گل. می خواست توپ را بزند بیرون، اما رفت داخل دروازه. داور هم کلی وقت اضافه گرفته بود اما هر کاری کردیم گل نشد و یک هیچ باختیم. در لیگ هم ممکن است باخت بدهیم، نمی شود گفت حتما یک تیم را می‌بریم، اما در لیگ فرصت جبران هست و اگر خوب باشیم درنهایت قهرمان می شویم. لذت فوتبال به همین است که نمی شود پیش بینی اش کرد. کاش آن روز قهرمان شده بودیم، بگذریم…
بشار هم در همان قطر از جمع تیم جدا شد.
بشار یک هافبک خوب و عالی بود. پرسپولیس باید روی قراردادهایش دقت بیشتری داشته باشد. با بازیکن خوب و مستعد، قرارداد کوتاه مدت نبندد. وقتی بازیکن به تیم می آید کسی او را نمی شناسد، بعد که خوب و باکیفیت می شود، تیم های دیگر با مبالغ بالا سراغش می آیند و به همین راحتی می‌رود. تازه آن وقت زمان بهره برداری از او رسیده است.
پرسپولیس در بازگشت به لیگ می تواند به صدر جدول برگردد و اقتدار فصل های گذشته را داشته باشد؟
همیشه گفتم اگر ما خط حمله مان خوب باشد و یک فوروارد کامل و ششدانگ داشته باشیم که بازی را دربیاورد می توانیم صدرنشین شویم. الان می گویم پرسپولیس یک فورارد بیاورد که گل بزند دوباره قهرمان خواهد شد ولی اینجوری بروند جلو، مشکل داریم.
-البته در خبرها بود ممکن است محرومیت آل کثیر کاهش پیدا کند.
اگر بیاید که چه بهتر، دست مان پر می شود، اما حتی اگر او هم بیاید، باز به نظر من باید یک فوروارد گرفت که او جایگزین داشته باشد و اگر محرومیتی رخ داد، دست سرمربی باز باشد. پرسپولیس به لحاظ تیمی خوب کار می کند، همه زحمت می کشند ولی به نظر من جلو باید تقویت شود.
این هفته با نساجی بازی داریم، این بازی را برای قرمزپوشان بعد از فینال آسیا چطور می بینید؟
همه بازی‌های لیگ سخت است، تیمی می برد که باکیفیت بازی کند. باید بازیکن خلاق داشته باشیم که بازی را دربیاورد. مسی و رونالدو که بی دلیل بهترین بازیکن دنیا نمی شوند. همه تیم ها تلاش می کنند آن‌ها را ببندند و اجازه نفوذ به آن‌ها ندهند اما چون بازیکنان خلاقی هستند، باز هم گل می زنند. ما باید چنین بازیکنانی در سطح لیگ خودمان داشته باشیم. بازیکن خلاق، سطح لیگ را بالا می‌برد. ضمن اینکه پرسپولیس نمی تواند صبر کند یک بازیکن جوان و کم تجربه خوب شود، حتما 11 تایی که داخل زمین می روند، باید خوب باشند. وقتی که از نتیجه مطمئن شدیم مربی آرام آرام بازیکن جوان را بیاورد که تجربه به دست بیاورد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.