مسئولان ذوب آهن برای گریز از فرجام احتمالی تخلفات انضباطی دست به قلم شدندلیگ بهانه و بیانیه

0 25

مریم سرخوش – خبرنگار: ذوبی‌ها فراموش کرده اند که تلاش می کردند به بهانه تعدد کردونایی های تیمشان، بازی با پرسپولیس لغو شود و این سرخپوشان پایتخت بودند که پس از اعلام لغو بازی اعتراض کردند.

با تغییر زمان بازی معوقه پرسپولیس – ذوب‌آهن برای رسیدگی به پرونده این دیدار، حاشیه‌ها دوباره شروع شد و حریف اصفهانی بیانیه‌ای سراسر تهمت و افترا منتشر کرد و برخی هم بهترین فرصت را برای مظلوم نشان دادن خود پیدا کردند. بازهم همان بهانه‌های ضعیف‌کشی، خسارت‌های میلیونی، تیم خاص‌پروری و… آن‌هم در حالی که کسی نیست به همین مدیران و اعضای کادر فنی ذوب‌آهن بگوید شما چرا اعتراض می‌کنید؟! شما که خودتان می‌دانید داستان از چه قرار است و برای فرار از شکست احتمالی و تکرار نتیجه دیدار با شهر خودرو فاز رفاقت برداشته بودید و وضعیت کرونایی بازیکنان‌تان را برای پرسپولیسی که در آستانه فینال لیگ قهرمانان آسیا قرار داشت، خطرناک می‌دانستید. البته همزمان با تلاش‌های تان برای لغو بازی باوجود مخالفت‌های پرسپولیس، مدیر مرکز پزشکی ایفمارک هم پرونده تخلف ذوب‌آهن را به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ارسال کرده و صحبت از اعلام نتیجه ۳ بر صفر به سود پرسپولیس بود. حالا به نظر می‌رسد که باشگاه اصفهانی این هجمه را‌ همسو با ماهیگیری برخی از آب گل‌آلود به راه‌ انداخته‌ که پرسپولیس را خسته کنند، شاید عطای همه‌چیز را به لقایش ببخشد و برای حذف این حرف‌های بیهوده از حق قانونی‌اش برای 3 بر صفر شدن این دیدار بگذرد و تن به بازی با ذوب‌آهن دهد.

لغو بازی با منافع ملی 

آخرین بازی پرسپولیس در لیگ برتر پیش از حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا قرار بود 22 آذر در تهران و مقابل ذوب‌آهن برگزار شد. تیمی که از چند روز قبل از برگزاری این دیدار با بحران کرونا مواجه شده بود و تلاش می‌کرد که دیدار هفته پنجم با شهر خودرو را لغو کند. از اصفهانی‌ها اصرار و از مشهدی‌ها انکار و درنهایت هم سازمان لیگ با این درخواست موافقت نکرد تا اصفهانی‌ها آن دیدار را با نتیجه 2 بر صفر به شاگردان مهدی رحمتی واگذار کنند. پس از این دیدار بود که مدیران باشگاه به تکاپو برای لغو دیدارشان با پرسپولیس ادامه دادند و مدیر رسانه‌ای این باشگاه با ارائه توضیحاتی درباره ابتلای بازیکنان تیم به کرونا تاکید کرد: «ما برای پرسپولیس خطرناکیم!» قاسم حدادی‌فر هم همان زمان اعلام کرد «خواهش می‌کنم بازی با پرسپولیس را لغو کنید، پای منافع ملی در میان است». درنهایت هم به خاطر تخلفاتی که مرتکب شده بودند، این دیدار برگزار نشد و انتقاد و اعتراض پرسپولیسی‌ها را به همراه داشت که معتقد بودند لغو آن به ضرر سرخپوشان خواهد بود.

زهره هراتیان، مدیر مرکز پزشکی ایفمارک همان زمان درباره برگزار نشدن این بازی اعلام کرد تیم ذوب‌آهن تخلفاتی در بخش بهداشتی مرتکب و گزارش این تخلفات ابتدا به دبیر کل فدراسیون فوتبال و سپس به کمیته انضباطی ارسال شده است. قرار بود روز گذشته جلسه کمیته انضباطی برای رسیدگی به این پرونده تشکیل شود و خبرهایی از اعلام رای ۳ بر صفر به سود پرسپولیس شنیده می‌شد. اما سازمان لیگ تاریخ جدید برگزاری این دیدار را اعلام کرد تا نشان دهد باوجود تخلف آشکار ذوب‌آهنی تصمیمی برای اعلام این نتیجه برای سرخپوشان ندارد. شاید ذوبی‌ها هم تا پیش از اعلام تاریخ جدید برگزاری این دیدار مطمئن بودند که بر اساس مستندات تصویری و مکتوب تخلفات‌شان در کمیته انضباطی بازنده این دیدار اعلام شوند اما بلافاصله بعد از تعیین زمان بازی بیانیه‌ صادر کردند. در این بیانیه آمده است: «تصمیمات عجیب و خارق‌العاده و لحظه‌ای، لیگ برتر فوتبال ایران را جذاب‌تر از همیشه کرده است، آن‌قدر جذاب که نه باشگاه‌ها تکلیف خود را می‌دانند نه تیم‌ها، نه هواداران عزیز. هواداران را نه کرونا امان‌شان می‌دهد، نه برنامه‌ریزی‌های فوق تخصصی لحظه‌ای، این‌ها همه بماند تازه می‌رسیم به هزینه‌های میلیونی باشگاه‌ها، هزینه گزاف بلیت، هواپیمای چارتر، هزینه استقرار در هتل، غذا و بار دیگر لغو کردن بلیت و رزرو مجدد بلیت و خستگی تیم‌ها اشکال ندارد. فدای سر تیم خاص، همه و همه باید تلاش کنند برای حمایت از یک تیم خاص، یک روز می‌خواهند یک تیم را برای دستگرمی در مسابقات آسیایی به زور مقابلش بازی دهند، روز دیگر می‌خواهند برای استراحت بیشتر این تیم، مقابلش بازی تیم را با تاخیر برگزار کنند، اما با بهانه‌های مختلف. اوج خلاقیت و اخلاق‌مداری. واقعا چه کسی جوابگوی خسارت و هزینه‌های میلیونی تیم‌های دیگر است؟ چرا نباید مسابقات طبق برنامه‌ریزی قبلی انجام شود؟ مگر بقیه تیم‌های لیگ حق‌وحقوقی ندارند؟ داوری پر‌اشتباه کم بود، برنامه‌ریزی لحظه‌ای هم به آن اضافه شد تا دست در دست هم دهیم تا تیم خاص را کنیم قهرمان. بهتر است لیگ‌های اروپایی هم از لیگ ما کپی‌برداری کنند. این‌همه خلاقیت و تصمیمات زیبا واقعا حیف است که موردتوجه قرار نگیرد. احتمالا اگر به تیم‌های لیگ برتر، سهمیه واکسن کرونا هم تعلق بگیرد اول این تیم خاص باید واکسن بزند. بیایید یک واکسن اخلاق و جوانمردی هم به خودمان بزنیم. دیگر ورزش، مادر اخلاق و جوانمردی هم، کرونا گرفته و به آخرین نفس‌ها افتاده است. با این اوصاف شاید بهتر است لیگ برتر فصل بعد تنها با یک تیم برگزار شود، حداقل حسن آن جلوگیری از هزینه‌های زیاد و بلاتکلیفی دیگر باشگاه‌هاست.»

دلایل لغو بازی اعلام نشد 

این‌همه تغییر در فاصله چند ساعت! برای تیمی که قطعا آرزوی لغو دیدار با پرسپولیس را داشت تا از یک شکست متوالی دیگر خلاص شود، جای تعجب دارد. قطعا نماینده دوم فوتبال اصفهان فراموش نکرده که خودشان مایل به عدم برگزاری این دیدار بودند و پرسپولیسی‌ها از همان ابتدا تاکید کردند که بازی باید طبق برنامه برگزار شود. لغو آن‌هم باعث عصبانیت پرسپولیس شد. آن ها معتقد بودند که تعداد کرونایی‌های ذوب‌آهن در حدی نبوده که منجر به لغو آن شود، اما سازمان لیگ فوتبال بدون ارائه توضیح خاصی در این خصوص اقدام به تعویق زمان برگزاری این بازی گرفت. در آن زمان یحیی گل‌محمدی با اعتراض جدی به این تصمیم سازمان لیگ عنوان کرد « نمی‌دانم دلیل لغو بازی با ذوب‌آهن چه بود. تعداد کرونایی‌های ذوب‌آهن کم بود و جای تاسف دارد که آن ها به فدراسیون و ایفمارک اطلاعات غلط دادند.»

باشگاه پرسپولیس هم با ارسال نامه‌ای رسمی به سازمان لیگ، نسبت به لغو این دیدار واکنش نشان داد و از این تصمیم انتقاد کرد. آن ها در نامه اعتراضی خواستار روشن شدن 3 موضوع در خصوص لغو دیدار با ذوب‌آهن اصفهان بوده‌اند: اعلام دقیق دلایل لغو این دیدار، ایجاد شرایط برابر پس از بازگشت از فینال لیگ قهرمانان آسیا برای تیم‌ها و جلوگیری از ایجاد فشردگی مسابقات، پیگیری موضوع لغو بازی و تخلفات احتمالی باشگاه ذوب‌آهن در رعایت پروتکل‌های اعلامی. همچنین سرخپوشان متذکر شدند که بازی‌های این تیم پس از برگزاری فینال لیگ قهرمانان آسیا نباید فشرده برگزار شود تا فرصت ریکاوری پس از بازگشت از کشور قطر را داشته باشند.

همه‌چیز به ضرر پرسپولیس

مشکل تنها بیانیه ذوب‌آهن نیست و برنامه‌ریزی‌های عجیب‌وغریب سازمان لیگ، پرسپولیس را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است. سهیل مهدی مصاحبه و اعلام می‌کند «لغو بازی‌های پرسپولیس دستور از بالا بوده» و حالا فضای مجازی و هشتگ #دستور_از_بالا بهانه‌ای برای فرصت‌طلبانی شده که از این آب گل‌آلود به نفع خودشان ماهی می‌گیرند با مبرا کردن خودشان از این توجهات عنوان می‌کنند «ما در استقلال قبل از بازی نیمه‌نهایی تا دم پرواز بازی کردیم». البته استقلالی‌ها نشان داده‌اند حافظه تاریخی چندان قوی‌ای ندارند اما به لطف مصاحبه‌های ماندگاری که جست‌وجوی‌ آن ها چندان ‌هم سخت نیست، این قبیل اظهارنظرها همان دروغ‌هایی است که همیشه تکرار می‌شود. درباره این ادعای بازیکن اسبق استقلال، غلامرضا بهروان، رییس اسبق کمیته مسابقات عنایت ویژه سازمان لیگ فدراسیون فوتبال به استقلال را نشان داده و در همان مقطع عنوان کرده بود «استقلالی‌ها که اکنون در جام باشگاه‌های آسیا حضور دارند، تیم ملی دوم ایران هستند و نامه داده‌اند که مسابقات‌شان در یک تاریخ مشخص برگزار نشود. یک نامه دیگر هم داده بودند که دیگر دیدارشان‌هم یک روز عقب‌تر برگزار شود که آن‌هم قبول کردیم. اگر استقلال به مراحل بالاتر صعود کند بازهم زمان بازی آن‌ها در لیگ تغییر می‌کند.» از سوی دیگر برگزاری طبق برنامه دیدار معوقه پرسپولیس و نساجی در موکت پر از آب ورزشگاه وطنی به اصرار همین برنامه‌ریزی‌های سازمان لیگ انجام شد و دستاورد آن یک آبروریزی بین‌المللی و سوژه طنز خبرنگاران وطنی و غیروطنی در فضای بود! و بازی در این زمین بی‌کیفیت 2 امتیاز را از پرسپولیس گرفت.

لیگ گلایه و جنگ‌های روانی 

شاید با این‌همه هیاهو علیه نایب‌قهرمان آسیا ما هم باید بگوییم مهم نیست که همه شمشیر از رو به ضرر پرسپولیس بسته‌اند و به قول ابراهیم شکوری، «وقتی همه علیه تو شده‌اند، بدان که مسیرت درست است، تیمی که در فینال آسیا حضورداشته و یک 1000 تومان ‌هم از بودجه دولت و بیت‌المال استفاده نمی‌کند، حتما خاص هست، خاص بودنش هم به جایگاه و هوادرانش است.» اما ای‌کاش بدانیم که این‌همه عصبانیت تیم‌ها از یکدیگر، باشگاه‌ها از سازمان لیگ و فدراسیون قطعا خروجی مناسبی نخواهد داشت. لیگ برتر شده شده لیگ گلایه و جنگ‌های روانی و مدیریت‌های عجیب فوتبالی‌ها که تیم‌ها از حقی که باید برخوردار باشند محروم می‌کنند. نمونه‌اش هم علیه پرسپولیس در جریان است تا با فشارهای زیادی مواجه شود و حتی هوادارانش هم منزجر از اتهاماتی که واقعیت ندارد، باور کنند که دیدار با ذوب‌آهن بهتر اعلام نتیجه 3 بر صفر به سود سرخپوشان است تا این حرف‌وحدیث‌ها خاموش شود. هرچند که تجربه ثابت کرده حتی در این جریان هم اگر پرسپولیس از حقش بگذرد بازهم عده‌ای هستند که بهانه‌های تازه برای جنجالی نو را پدید آوردند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.