وضعیت وخیمِ شاگرد اول و آخر بانوان در فدراسیون فوتبال؛و نایب رییسی که پاسخگو نیست!

0 17
وضعیت وخیمِ شاگرد اول و آخر بانوان در فدراسیون فوتبال؛و نایب رییسی که پاسخگو نیست!

روز 28 آذر، درست یک روز پیش از فینال لیگ قهرمانان آسیا، جدیدترین رده‌بندی فیفا در حوزه بانوان اعلام شد که تیم ملی فوتبال زنان ایران بار دیگر از رنکینگ فدراسیون جهانی خارج شد.
این تیم البته پیش ازآن هم وضعیت خوبی در رنکینگ نداشت، اما حضورش در جایگاه هفتادم لااقل نشان می‌داد که تیمی با این ماهیت وجود خارجی دارد، اما وقتی نامش از رنکینگ فیفا خارج شد، یعنی تمام تلاشی که در دوره فریده شجاعی برای راهیابی به رده بندی فیفا اتفاق افتاده بود و تمام آن بازی های دوستانه و رسمی به هدر رفته است.
طبق قوانین فیفا، تیم‌هایی که بیش از 5 بازی و بیشتر از 18 ماه با تیم‌های رسمی بازی نکرده باشند در این رنکینگ حضور ندارند و حالا تیم ملی فوتبال بانوان ایران همین شرایط را تجربه کرده و از آن مهم‌تر اینکه در فدراسیون مهدی تاج و دوره سرپرستی موقت بهاروند، مریم صوفی زاده به عنوان نایب رییس بانوان فعالیت کرده است اما از این نام و جایگاه، اکنون شاهد حذف دختران فوتبالیست از رنکینگ فیفا و همچنین کوچ شهرزاد مظفر سرمربی موفق تیم ملی فوتسال و اعتراض پیاپی تیم فوتسال زنان ایران که با اقتدار قهرمان آسیا شده، بابت چند میلیون پاداشی که 2 سال است عقب افتاده، هستیم.
اعتراض ها تاکنون تنها نتیجه ای که داشته، حذف تعدادی از ملی پوشان فوتسال بوده است و مظفر هم در واکنش به چند ماه صبوری اش برای تمدید قراردادش، درنهایت با فدراسیون فوتبال کویت که عزم خود را برای پیشرفت فوتسال بانوانش جزم کرده، قرارداد بست.
حالا خیلی از دختران فوتسال ایران می خواهند به کویت بروند و در لیگ این کشور بازی کنند. جالب آنکه وضعیت شاگرد اول و شاگرد آخر بانوان در فدراسیون فوتبال با هم یک شکل است.
فوتسالِ شاگرد اول که قهرمان آسیاست، مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته و از آن صلابت گذشته و نام‌های بزرگی که در مسابقات آسیایی قبل درخشیدند، خبری نیست. فوتبالِ شاگرد آخر هم با بی توجهی عجیبی از رنکینگ خارج شده و حالا باید چند سال تلاش و پشتکار صورت بگیرد که بار دیگر در رنکینگ قرار بگیرد.
درحالی که با کمی برنامه ریزی و توجه بیشتر به هر 2 تیم، می توانستیم ثمره بهتری بگیریم.
بیش از یک سال بلاتکلیفی در انتخاب سرمربی و تشکیل اردو و تیم، تیم ملی فوتبال بانوان را برای چندمین بار از رنکینگ خارج کرده و مریم صوفی زاده باید در این باره توضیح دهد که چرا هیچ خبر خوبی از 2 رشته زنان در فدراسیون فوتبال شنیده نمی شود.
صوفی زاده باید بگوید در این مدت چه اقداماتی در تیم های ملی اتفاق افتاده است. او باید در مورد بلاتکلیفی در تیم ملی فوتبال زنان توضیح دهد، اما وی در این مدت به هیچ کدام از انتقادات پاسخگو نبوده، موضوعی که دور از چشم معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش هم نمانده است.
***
مهین فرهادی‌زاد در جلسه با نایب رییسان بانوان فدراسیون‌های ورزشی درباره خارج شدن فوتبال بانوان از رنکینگ فیفا گفته است: «خانم صوفی‌زاده از همکاران بسیار خوب ما هستند و پیگیر هستیم که ایشان وقت بیشتری بگذارند. این روزها به جای نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال، من صحبت می‌کنم و همه گلایه می‌کنند که ایشان پاسخگو نیستند. خانم صوفی‌زاده و همکاران ما در فدراسیون فوتبال با اطلاعات دقیق‌تری که دارند می‌توانند بهتر پاسخگو باشند اما در این شرایط ما اطلاعات را از جاهای دیگری گرفته و در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم.»
معاون توسعه بانوان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به عدم حضور تیم ملی فوتبال بانوان در مسابقات بین المللی تاکید کرد: «باید در چند مسابقه شرکت می‌کردیم تا بتوانیم امتیاز را به دست بیاوریم و در رده بندی جهانی باقی بمانیم، اما با توجه به مشکلات متعددی که فدراسیون فوتبال بویژه در بخش مسایل اعتباری داشته نتوانسته در مسابقات حضور پیدا کند و بنابراین امتیازی به دست نیاورده و در رده بندی جهانی باقی نماند.»
فرهادی زاد در عین حال که ابراز امیدواری کرده رییسی از جنس فوتبال برای فدراسیون انتخاب شود، گفت: «امیدوارم در انتخابات جدید به دنبال افرادی برویم که از جنس فوتبال بوده و وقت بگذارند و نایب رییسی شغل اول و آخرشان باشد و بتوانند پاسخگوی جوان‌ها باشند. ما هم باید ارزش قائل شویم و اگر‌ مسوولیتی را می‌پذیریم برای آن وقت بگذاریم. اگر فدراسیون فوتبال توان حضور در عرصه بانوان را ندارد همین مساله را واضح و روشن به رسانه‌ها بگوید چون اگر گفته نشود این ابهام همچنان برای رسانه‌ها باقی می‌ماند. امیدوارم از فضایی که در فوتبال برای بانوان وجود دارد خوب دفاع کنیم و حافظ منافع فوتبالی‌ها باشیم.»
معاون وزیر هم تاکید دارد که کسانی باید نایب رییس فدراسیون فوتبال باشند که فوتبال شغل اول و آخرشان باشد و برای رشته و حوزه ای که مسوولیتش را برعهده می گیرند، وقت کافی بگذارند.
چیزی که در فدراسیون تاج و دوره سرپرستی بهاروند شاهدش بودیم، خصوصا در بخش بانوان که دستاوردی در این حوزه نداشته ایم.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.