به دنبال رئیس شدن یا درافتادن با باندهای فوتبالجادوگر چه در سر دارد؟

0 38
به دنبال رئیس شدن یا درافتادن با باندهای فوتبالجادوگر چه در سر دارد؟

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: علی کریمی رسما اعلام کرد که برای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال، کاندیدا خواهد شد. هم غافلگیرانه بود و هم نه. غافلگیرانه بود از این جهت که شاید بسیاری انتظار داشتند او این بار در مسوولیت دیگری مثل نایب رییسی به این عرصه ورود کند و برای دوره بعدی برای ریاست فدراسیون فوتبال، خیز بردارد. قابل انتظار بود از این جهت که او علی کریمی است و با تصمیم‌های انفجاری که در فوتبال و شروع به دریبل‌هایش شاهد بودیم.
تغییرات اساسنامه فدراسیون فوتبال که با فشارهای نهاد بین‌المللی فوتبال اتفاق افتاد، عملا ریاست فدراسیون فوتبال را از منو پول بعضی چهره‌های خاص خارج کرد که می‌تواند یک اتفاق بزرگ باشد. پیش از این شرایط به شکلی بود که فقط افرادی می‌توانستند به این عرصه ورود کنند که در شاکله مدیریتی فوتبال حضور داشتند. در واقع باید به قدری به مسایل تن می‌دادند که با تداوم حضور، دارای سابقه و شرایط لازم بشوند. حالا اگر فرض کلی این باشد که فوتبال با این زد و بندها و ارتباط های نامشروع دچار مشکل است، چگونه فردی می‌توانست بدون تن دادن به این مسایل در سطوح مدیریتی فعال بماند؟
اساسنامه جدید حداقل این مشکل را بر طرف می‌کند و اجازه می‌دهد افرادی وارد عرصه شوند که لزوما از آن روابط آبستن مسایل نادرست فوتبال نیستند . هرچند نباید گفت که هرکسی در آن چرخه حضور دارد، دارای مشکل است ولی حالا افرادی می‌توانند ناگهان وارد این چرخه شوند.
*دریبل علی کریمی، بعد از جا خالی علی دایی
بدون تعارف باید گفت: شاید اگر در یک نظرسنجی در میان اهالی فوتبال سوال شود که بین علی دایی و علی کریمی کدام‌یک را برای ریاست فدراسیون فوتبال مناسب‌تر می‌بینند . علی دایی رای بیشتری می‌آورد. البته این 2 هر یک به روش خود خلق و خوی تندی دارد. هر 2 هم آدم‌های سختی هستند و اصلا شاید به دلیل همین مشابهت‌ها تا مدت‌ها با یکدیگر چالش و تنش داشتند. با این وجود بسیاری علی کریمی را بی‌پرواتر می‌دانند. کسی که در گفتار و رفتار کمتر اهل مصلحت‌اندیشی است و آنچه را انجام می‌دهد و می‌گوید که خود درست می‌داند ولی چه در ایران باشید و چه در قلب اروپا به‌عنوان یک رییس نمی‌توانید، این‌گونه عمل کنید.
به هر حال علی کریمی پس از آنکه علی دایی اعلام کرد برای چنین منظوری کاندید نخواهد شد، آمادگی و اشتیاق خود را برای این امر اعلام کرد.
*علی دایی، کاندید بالقوه
همان‌طور که همه در جریان قرار گرفتند علی دایی اعلام کرد که برنامه‌ای برای شرکت در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ندارد.
واقعیت این است که چه برای دایی و چه برای کریمی انگیزه‌هایی که برای بسیاری دیگر وجود دارد، دیده نمی‌شود. آن‌ها هر 2 اوج شهرت فوتبال را تجربه کرده‌اند. آن‌ها برای این‌که برای بیزنس و کارهای خود به چهره‌ای شناخته‌شده بدل شوند، نیازی به این سمت ندارند.
آن‌ها برای گذران زندگی و درآمدهای بالا از فوتبال نیاز ندارند که خود را آلوده خیلی مسایل کنند چون آنچه می‌خواهند برای‌شان فراهم است.
آن‌ها را فقط انگیزه‌های فوتبالی می‌تواند به این عرصه بکشاند. انگیزه تجربه‌های نو برای خودشان و برای فوتبال ایران. اگر کسی مثل علی دایی می‌گوید نمی‌آید برای نداشتن چنین انگیزه‌هایی نیست. شاید به این جمع‌بندی رسیده است با این روابط پیچیده و مستحکمی که بین منفعت طلبان از فوتبال وجود دارد، چنین ورودی را وارد شدن به مهلکه‌ای سخت می‌داند.
با این وجود جالب است که از او همیشه به‌عنوان کاندیدایی برای این عرصه یاد می‌شود و در آینده نیز یاد خواهد شد. حتی از این سو و آن سو شنیده می‌شود که یعضی دوستان او در عرصه‌های مدیریتی کشور چنین توصیه‌ای را به او کرده اند و حتی گفته می‌شود که شاید بعضی کاندیداها از او بخواهند نایب رییسی فدراسیون را بپذیرد.
*کریمی به شکلی که ندیده بودیم
و اما ماجرای علی کریمی، مورد خاص‌تری به نظر می‌رسد. ورژن جدید علی کریمی را همه ما در همان مناظره با محمد ساکت مشاهده کردیم. جادوگری که دیگر محدود به مسایل فنی فوتبال نبود. به بحث‌های مدیریتی ورود کرده و در نقش منتقد کاریزماتیک فدراسیون خود نمایی و چالش جدی ایجاد کرد. اما به طور قطع این کافی نخواهد بود. آن شب کریمی از خود چهره‌ای نشان داد که انتظار نداشتیم هرچند بسیاری معتقد بودند با حرف‌ها و مواضع درستی که داشت باید بهتر عمل می‌کرد. آن شب معلوم شد کریمی با پشتوانه نفراتی آمده بود تا او را آماده کنند و قطعا اگر الان صحبت از تمایل برای حضور در مقام ریاست فدراسیون کرده است، یک تیم پشت خود دارد.
*تایید صلاحیت
یک سوال دیگر هم این است که علی کریمی تایید صلاحیت خواهد شد؟ مساله برای تایید صلاحیت فقط به رفع مشکل لزوم سابقه مدیریتی مربوط نمی‌شود. علی کریمی قرار نیست فقط عنان کار فوتبال را بر عهده بگیرد. او قرار است فوتبالی را در دست بگیرد که یک تریبون بزرگ داخلی و بین‌المللی است. دادن کنترل فوتبال به افراد، یک چیز است و سپردن یک تریبون پر مخاطب یک مقوله دیگر.
فوتبال از بعضی منظرها، مقوله امنیتی به حساب می‌آید . این مساله حداقل در بخش امنیت اجتماعی قابل بحث است. از این منظر محمد دادگان هم که باشید هرچند که بسیار متوجه نباشند باید به یکسری قواعد تن بدهی و قبل از آن محرز شده باشد که از خط قرمزها نمی‌گذرید. مهم هم نیست که بعضی چه افسانه‌هایی در این باره و برای افراد ببافند.
به هر حال قرار شما مسوولیتی را برعهده بگیرید که به صورت رسمی و غیر رسمی باید بسیاری درباره صلاحیت شما نظر بدهند.
*می‌گذارند کریمی به روز انتخابات برسد؟
حال این سوال مطرح می‌شود که این علی کریمی جدید چه قدر برای قبول ریاست فدراسیون فوتبال آمادگی دارد؟ آیا او آمده است که بماند یا این بار برای او در حکم یک بازی تدارکاتی خواهد بود. آیا ممکن است در ادامه با فردی کنار بیاید و بخواهد با ورود خود به عرصه مدیریت فدراسیون فوتبال را به‌عنوان نایب رییس یا عضو هیات رییسه، رقم بزند؟ طبق اساسنامه جدید هرچند او به سابقه مدیریتی نیاز ندارد تا کاندید شود ولی آیا واقعا نیازی هم به این امر نیست؟
فراموش نکنیم ما درباره فوتبالی با ساختارهای محکم صحبت نمی‌کنیم. درباره فوتبالی حرف می‌زنیم که بسیاری اتفاقات در آن بر اساس روابط و فرمایش‌های غیر فوتبالی رقم می‌خورد. آیا شناخت کافی از همه این‌ها به‌ویژه اگر قصد رویارویی با آن‌ها را داشته باشد وجود دارد؟
از طرفی اساسنامه جدید هرچند راه را برای ورود افراد فوتبالی هموار می‌کند ولی حتی با ترکیب جدید مجمع فدراسیون فوتبال ایران، جمع‌کردن آراء همچنان مستلزم وارد شدن به بسیاری بازی‌ها خواهد بود. اگر نطق انتخاباتی علی کریمی همان باشد که همیشه گفته است و این گفتن در حد شعار نباشد، طبیعی است که بیشتر از تلاش او برای جمع‌کردن رای، بسیاری بخش‌های فوتبال سعی خواهند کرد که رای او بریزد چون نان بسیاری آجر خواهد شد.
در واقع ورای مجمع یک هیاتی از آدم‌ها وجود دارند که سایه‌هایی در فوتبال هستند و اصلا باید دید اجازه خواهند داد که کریمی تا انتخابات پیش برود.
*این‌جا نمی‌شود یک نفره گل زد
حالا فرض کنیم در شرایطی که بسیاری از اسامی در سایه منع حضور بازنشسته‌ها از دور خارج شده‌اند علی کریمی به روز انتخابات رسید. او حالا باید برنامه‌های خود را ارائه کند.
منع حضور بازنشسته‌ها عملا امکان حضور نفراتی مثل محمد دادگان، حبیب کاشانی، علی کفاشیان یا کیومرث هاشمی را گرفته است. افرادی که جدای بسیاری روابط در ورزش و فوتبال ، روابط خارج از ورزش و فوتبال را هم در اختیار داشتند و طی سال‌ها روش قانع کردن و راضی کردن دیگران را آموخته بودند. حالا علی کریمی چگونه قرار است وارد این عرصه شود. چه فرد یا افرادی قرار است برای او رای جمع کنند در حالی که برای بعضی آراء باید خود رای دهنده را راضی کرد و برای بعضی آراء باید آقا بالاسرهای رای دهندگان را راضی نمود. نواب رییس او چه کسانی خواهند بود. آیا از بدنه مدیریتی فعلی فوتبال خواهند بود و با این وجود همان‌طور که کریمی در مناظره با ساکت مطرح می‌کرد یا آن‌ها نیز، چهره‌های جدیدی هستند؟
اینجا دیگر زمین فوتبال نیست که بشود یک نفره هم گل زد. وقتی قرار است وارد این عرصه شوید بالاخره باید وارد لابی با افرادی شوید که اصلا مورد تایید شما نیستند. امتیاز بدهید و امتیاز بگیرید. به زبان ساده این می‌شود که ناچار از معامله کردن هستید.
*به دنبال ریاست فدراسیون یا چالش برای رییس آینده
خود این حقایق سوال‌هایی را ایجاد می‌کند. آیا اصولا کریمی برای ریاست فدراسیون فوتبال جدی است یا می‌خواهد برای اطلاع از پشت‌پرده‌ها به هسته ماجرا نزدیک شود و چالش‌های جدیدی را برای آنچه ایجاد کند که از آن به‌عنوان مافیا و کارکتل‌های قدرتمند فوتبال ایران یاد می‌شود ایجاد کند؟
باز هم این جملات را با دقت بخوانید. کریمی قرار است سهیم شود یا به جنگ برود؟ قرار است رییس بشود یا به چالشی جدی برای رییس آینده بدل شود؟

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.