یک روز داور تغییر دادند، روز دیگر زمان دربی را به میل‌شان عوض کردند و حالا نوبت اعتراض به استفاده از VAR رسیده است هر چی استقلال بگه؟

0 27

شیوا دورانگر – خبرنگار: استقلالی ها در آستانه دربی باز هم دست به قلم شده و جنگ های روانی را قبل از سوت داور شروع کرده اند. به هر اندازه که آنها در سالهای گذشته در جنگ قهرمانی ناکام بوده اند،در بازی های بیرون از زمین بااستعداد و متبحر نشان داده و به خوبی می دانند چطور و چه وقت حریف را دام بازی های عجیب خود بیندازند.این بازی نخ نما شده درست از همان وقتی که مشخص شد دیدار پرسپولیس و سپاهان بخاطر حضور سرخپوشان در فینال آسیا به تعویق خواهد افتاد استارت خورد و روزی نبود که شاهد مصاحبه های مسوولین استقلال برای برگزاری دربی بعد از بازی های عقب افتاده پرسپولیس نباشیم که در نهایت هم سازمان لیگ با خواسته رقیب موافقت کرد و دربی را عقب انداخت.بماند که در طی این فاصله مصدومین استقلال هم بهبود یافتند و اصلا همه آن حرفهایی که در جهت یکسان شدن بازی دو تیم قبل از دربی زده می شود بهانه ای بیش نبود و مقصود رساندن مهره های کلیدی استقلال به این بازی حساس بود که به لطف سازمان لیگ محقق شد.
استقلالی ها دو هفته هم استراحت کردند و در فاصله ای که پرسپولیس در قطر بود سرمربی و مسوولان این تیم تا جایی که می توانستند از فرصت استفاده کرده و علیه نماینده فوتبال ایران جوسازی کردند. حالا اینکه یکطرف بازی تیم دیگری بود و سرمربی استقلال چرا اتفافات داوری تیمش را به پرسپولیس نسبت می داد سوالی است که خود فکری باید به آن جواب دهد.ولی آنچه همه دیدند این بود که آبی ها بی بهانه سعی داشتند پای پرسپولیس را به مسائلی که ارتباطی نداشت باز کنند و در این مدت پرسپولیسی ها جز سکوت و حفظ آرامش خود واکنشی نشان ندادند.
اما حالا بعد از این همه ماجرا، سرپرست و معاون باشگاه پرسپولیس حق این را ندارند که از سازمان لیگ بخواهند عدالت در دربی رعایت شود! و به زعم استقلالی ها هیچ باشگاهی حق اعتراض به داوری را ندارد، جزخودشان!
تا روزی که به زعم شان سوت ها بر علیه آنهاست داوران را متهم به جانبداری از تیم های دیگر می کنند و هر جا که نفع در همراهی کردن داورها باشد،آنها شریف ترین می شوند و به یکباره فاز حمایتی می گیرند.
بهرحال مسوولین این باشگاه می توانند پاشنه در فدراسیون را با رفت و آمدهای وقت و بی وقت خود از جا بکنند، ولی اگر ابراهیم شکوری بخواهد قبل از دربی به فدراسیون برود تا درباره داوری بازی با سپاهان و اتفاقات دیدار با ذوب آهن صحبت ها کند از نظر استقلالی جرم محسوب می شود و با هوچیگری ماجرا را جوری انعکاس می دهند که هر شنونده ای باور کند اتفاقی پشت پرده در حال رقم خوردن است. اگر قرار به شک و شبهه باشد که اکنون خود استقلال بخاطر حرفی که حجت نظری زد بیشتر در مظان اتهام است و این پرسش مطرح می شود که عضو هیات مدیره باشگاه بر چه اساسی از برد دربی مطمئن است و اینچنین قاطعانه نتیجه یک مسابقه فوتبال را پیش بینی می کند؟ یا آن دیگر عضو هیات مدیره استقلال چطور به خود اجازه می دهد که بی پروا به تیم حریف و مسوولین فدراسیون اتهام تبانی بزند؟ باز جای شکر دارد که استقلالی ها خود را ممنوع المصاحبه کرده بودند و معلوم نبود اگر می خواستند حرف بزنند چه جنجالی به راه می افتاد.البته  که هیچ حرف نگفته ای هم باقی نگذاشتند و همانطور که گفته شد در روزهای گذشته حسابی از خجالت پرسپولیس در آمدند و حالا که مسوولین این تیم به ناچار در دام این بازی افتادند قصد دارند خود را موجه نشان داده و بگویند پرسپولیس شروع کننده جنجال ها بوده است.
گیریم که پرسپولیس شروع کننده بوده باشد،اما حداقل در صحبت های مسوولین این تیم احترام تیم رقیب حفظ شد و نشانی از تهمت نبود. صحبت های مسوولین دو باشگاه را بخوانید تا بهتر در جریان اتفاقات قرار بگیرید.قضاوت با خودتان.

شکوری:نگران داوری دربی هستیم
در بازی با سپاهان از لحاظ داوری دچار مشکل شدیم که اعتراض خود را طبق قوانین و مقررات به سازمان لیگ ارسال کردیم. باشگاه پرسپولیس همیشه به داوران احترام گذاشته و می دانیم همیشه سعی دارند بهترین عملکرد را داشته باشند اما با وجود اضافه شدن داوران پشت دروازه البته به سود برخی رقیبان ما اشتباهات فاحشی صورت گرفته که همه کارشناسان هم آن را تایید کرده اند.باشگاه پرسپولیس فقط دنبال عدالت است اما برخی اشتباهات در نتایج بازی ها تاثیر گذار بوده و برخی تیم ها از آن سود برده اند. می خواهیم در شرایط برقراری عدالت در دربی وارد زمین شویم تا اتفاق های گذشته دیگر تکرار نشود.

عبدیان: پرسپولیس و فدراسیون با هم بده و بستان دارند
یکی از اعضای هیات مدیره استقلال که علاقه زیادی به دیده شدن  دارد و حضور پررنگی هم در فضای مجازی دارد در واکنش به مصاحبه شکوری پستی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.عبدیان که حرف و حدیث های زیادی درباره حضوزش در استقلال مطرح است و در چند وقت گذشته با برخی از اعضای این باشگاه در تنش بوده است فدراسیون را هم از تهمت های خود بی نصیب نگذاشت و نوشت:
در مطلع بازی دربی دیدار آقایی خاص در جایگاه مدیر اجرایی تیم خاص، با آقای دبیر کل فدراسیون “عضو اسبق هیئت مدیره تیم خاص”، یک سیاست نخ نما و تاروپود پوسیده ای است که هدفش تعیین نتیجه بازی در بیرون مستطیل سبز می باشد !!!
به زعم کارشناس تراز اول فوتبال،  معتقدند “اشتباه داوری” بخشی از بازی فوتبال است که گاه روی خوشش را از تیمی بر می گیرد و به به تیم دیگر نشان می دهد، ( که سال‌های گذشته جمیعا بنفع همان تیم خاص بوده )حتی تکرار در این امر را نباید دال بر هتک حرمت به صیانت داوری دانست ….
اینک در بده بستان های بین فدراسیون با تیم خاص، در خصوص “مسئول دادند” و “مسئول گرفتن” ، راه را برای دیدارهای دوستانه این چنینی،  باز می بینند .‌‌‌…
حال که مدیر اجرایی تیم خاص  ترس برش داشته، و احساس می کند روی کاغذ شانسی برای گرفتن نتیجه در دربی نیست، پس تنها راه را همین دیدارهای دوستانه  دانسته،  تا با  متشنج کردن شرایط داوری قبل از دربی ،  از آب گل آلود ،  بتواند شاید بچه ماهی را صید کند …
اینگونه اقدامات جز اینکه  قهرمانی متوالی تیم خاص را زیر سوال برده و بی ارزش کند، حاصل دیگری نخواهد داشت ….
نقد این مطلب جهت روشنگری و وجود تبعیض  می باشد ..‌.
آقایان خاص لطفا دیدارهای دوستانه خود را به روزهای بعد از دربی منتقل کنید و اجازه دهید دربی مسیر عادی خود را طی کند و دلنگران نباشید اگر “تیم خاص” نتیجه نگرفت ….
جناب مدیر صحبتهای امروز شما خود گواه به تایید حقانیت اعتراض تیم ها به نگاه خاص عوامل فدراسیون فوتبال در قهرمانی های گذشته تیم خاص نیست ؟
در آخر جای یک سئوال باقی می ماند که ممنوع المصاحبه شدن مدیران دو باشگاه توسط وزارت ورزش فقط برای باشگاه ما قابل اجراست و تیم خاص هیچ محدودیتی ندارد.
باید دید فدراسیون در قبال صحبت های عیدیان چه واکنشی نشان خواهد داد و ایا مثل همیشه در مقابل جوسازی و اتهاماتی که از سوی استقلالی ها مطرح شده است بی تفاوت خواهد گذشت؟

باشگاه استقلال: هیچ هراسی از ورود VAR به فوتبال ایران نداریم
باشگاه استقلال هم در بیانه ای اعلام کرد که مشکلی با امدن VAR ندارد. در این بیانیه امده است : استقلال، تیمی که به گواه شواهد و آمار، قربانی بی‌چون و چرای اشتباهات داوری بوده حالا در فاصله چند روز مانده به دربی حساس پایتخت مورد کم لطفی و بی مهری کسانی قرار گرفته که خودشان در ادوار مختلف لیگ از اشتباهات داوری بهره فراوان برده‌اند!
در چنین شرایطی عجیب به نظر می‌رسد که برخی در فاصله چند روز مانده به بازی با استقلال از ضرورت وجود VAR سخن می‌گویند و گویی باقی تیم‌ها از جمله استقلال مخالف استفاده از VAR هستند در حالی که تنها بودجه سنگین مجهز شدن استادیوم‌های ایران به این سیستم سبب شده تاکنون اجرای آن در ایران عملی نشود و در این بین تقصیری متوجه استقلال نیست!
ضمنا دوستانی که در آستانه بازی با استقلال ژست مظلومیت به خود گرفته‌اند، بدانند استقلال هیچ هراسی از ورود VAR به فوتبال ایران ندارد و با اشتیاق فراوان از اجرای حداکثری عدالت در لیگ برتر استقبال می‌کند و شیفته برگزاری لیگی است که در آن اشتباهات داوری به حداقل برسد.
استقلالی ها در حالی خود را علاقمند به این تکنولوژی نشان می دهند که فصل قبل طبق گفته رفعتی حتی در جلسه ای که به این منظور برای باشگاه ها در نظر گرفته شده بود شرکت نکردند.صرف نظر از اشتباهاتی که در این فصل به سود استقلال رخ داده است،باید گفت برخلاف ادعای استقلالی ها ، تیم پرسپولیس در لیگ به خصوص در دربی های بسیار از داوری لطمه دیده است که در ادامه با استتاد به نظر کارشناسان به آن خواهیم پرداخت:

گل خطای سیدجلال و برد استقلال
در فصل شانزدهم که پرسپولیس قهرمان شد در بازی رفت داوری هیچ مشکلی نداشت و در دیدار برگشت اما طبق نظر کارشناسان گل دوم پرسپولیس با خطا به ثمر رسید.استقلال البته این بازی را برد تا اشتباه داور بی اثر شود.

هند مدافع استقلال و پنالتی که سوخت
در لیگ هفدهم اما شاهد اشتباهات داوری به سود استقلال بودیم.در بازی رفت که پرسپولیس با گل علیپور پیروز شد یک پنالتی برای پرسپولیس گرفته شد که  کاملاً درست بود و مدافع تیم استقلال روی علیپور به زعم کارشناسان خطا کرد و حتی می توانست اخراج شود که این اتفاق نیفتاد. در بازی برگشت که استقلال با یک گل پیروز شد مجید حسینی توپ را با دست کنترل کرد و داور این صحنه را باید پنالتی اعلام می کرد.

از اشتباه خورشیدی تا چیپ فرشید
در دور رفت فصل هجدهم دو تیم به تساوی بدون گل رسیدند بازی بدون اشتباه خاصی از سوی داور به پایان رسید،اما در دیدار برگشت که پرسپولیس با تک گل احمد نوراللهی پیروز شد،داور به اشتباه یک پنالتی برای استقلال گرفت و به گفته چند کارشناس از جمله سعید مطفری زاده خطایی روی فرشید اسماعیلی صورت نگرفته بود. البته اشکان خورشیدی خوش شانس بود که آبی ها ضربه پنالتی خود را از دست دادند .

بیرانوند ناجی بنیادی فر شد
اما بی شک عجیب ترین قضاوت را در لیگ نوزدهم شاهد بودیم; جایی که موعود بنیادی فر برخورد شجاع خلیل زاده با بازیکن استقلال در بیرون محوطه جریمه پرسپولیس را که به زعم کارشناسان خطا نبود اعلام پنالتی کرد و این ضربه با درخشش بیرانوند مهار شد.این اتفاق در دقایقی رخ داد که باری بدون گل بود و چه بسا می توانست نتیجه را تغییر دهد و جای تیم برنده و بازنده عوض شد.در جریان بازی برگشت که با تساوی پرگل دو بر دو همراه بود،گل اول استقلال در شریطی زده شد که داور باید خطا روی محمد انصاری را اعلام میکرد. همان ضربه با چند فعل و انفعال به گل تبدیل شد.

تغییر داور توسط استقلال و حذف پرسپولیس
اما اخرین دربی که در جام حذفی باشد چند صحنه مشکوک داشت از جمله خطاهایی که در محوطه جریمه دو تیم رخ داد و به زعم کارشناسان می توانست یک پنالتی را برای هر دو تیم داشته باشد.اما مهمترین قسمت ماجرا آنجایی بود که پنالتی ها نواخته شد و روی هر دو ضربه ای که برای پرسپولیس از دست رفت،یعنی چه آن توپی که حسینی از نورالهی گرفت و چه ضربه ای که اوساگونا به اوت زد،گلر ابی ها فاصله قانونی را رعایت نکرده بود و داور باید رای به تکرار ضربه می داد تا استقلالی ها به لطف قضاوت پیام حیدری به فینال حذفی بروند.نکته قابل تامل اینجا بود که قرار بود داور دیگری قضاوت این بازی حساس را برعهده داشته اما به خواست استقلالی ها همانطور که داور بازی یک هشتم تغییر یافته بود داور دربی هم عوض شد. ولی جالب است که ابی ها هیچ به روی مبارک خود هم نمی آورند که در دربی گذشته چه اتفاقاتی رقم خورده است; نه عوض کردن داورها رو و نه اشتباهاتی که به سودشان بوده است و از آن جالبتر اینکه انتظار دارند پرسپولیسی ها روزه سکوت بگیرند و نگران هم نباشند!

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.