گل‌محمدی- فکری; روزی که فقط توان مربیگری به کار می آیدتقابل حیثیتی در ورزشگاه خالی

0 16
گل‌محمدی- فکری; روزی که فقط توان مربیگری به کار می آیدتقابل حیثیتی در ورزشگاه خالی

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم‌های فوتبال پرسپولیس و استقلال روز دوشنبه در یک بازی عقب افتاده از هفته هشتم به مصاف یکدیگر خواهند رفت.
به بهانه این بازی نگاهی داشته‌ایم به تمام تقابل‌های پیشین 2سرمربی مقابل یکدیگر:
یحیی گل‌محمدی و محمود فکری اولین‌بار است که در دربی مقابل یکدیگر قرار مي‌گیرند. البته این 2مربی فصل گذشته در جریان بازی برگشت پرسپولیس و نساجی باهم روبه‌رو شدند که این دیدار با تساوی یک بر یک خاتمه یافت. آن‌ها در دوران فوتبال خود ۶بار در دربی مقابل هم بازی کرده بودند که حاصل آن ۴تساوی و یک برد برای این 2مربی بوده است. آخرین تقابل گل‌محمدی و فکری در دربی به لیگ چهارم بر مي‌گردد که 2تیم به تساوی بدون گل رسیدند و حالا مدافعان سابق سرخابی‌ها بعد از ۱۶سال در حالی دوباره مقابل یکدیگر قرار مي‌گیرند که این‌بار از روی نیمکت فرماندهی این بازی مهیج را در دست دارند.
با این‌که گل‌محمدی ۲سال از فکری کوچک‌تر است اما سابقه بیشتری در لیگ برتر به نسبت این مربی دارد و سال‌ها در تیم‌های مختلفی چون صبا، نفت، ذوب‌آهن ،تراکتور و پدیده کار کرده و توانسته است یک قهرمانی در لیگ برتر و یک نایب قهرمانی با پرسپولیس در آسیا و 2جام‌حذفی را با ذوب‌آهن تصاحب کند اما فکری بیشتر دوران مربیگری‌اش را در دسته‌های پایین‌تر گذرانده است و با سابقه یک نیم فصل حضور در تیم لیگ برتری نساجی هم اکنون روی نیمکت استقلال نشسته است. به عبارتی فکری در کسوت مربیگری تنها یک‌بار با پرسپولیس رو به‌رو شده و آن همان دیداری است که در بالا به آن اشاره کردیم.
اما همان‌طور که گفته شد یحیی گل‎محمدی به‌واسطه سال‌ها حضور در لیگ برتر و حضور در تیم‌های مختلف بارها با آبی‌ها مصاف داشته است و توانسته نتایج درخشانی را برابر این تیم کسب کند که 3بار آن با پرسپولیس بوده و با 2تساوی و یک باخت برای این مربی همراه بوده است. گل‌محمدی اولین‌بار در دور برگشت لیگ دوازدهم مقابل استقلال امیر قلعه‌نویی قرار گرفت و درحالی مقابل این تیم به تساوی رضایت داد که طبق نظر کارشناسان داوری 2پنالتی برای پرسپولیس گرفته نشد و چه بسا اگر این اتفاق مي‌افتاد این مربی قهرمانی را از آبی‌پوشان گرفته بود. گرچه گل‌محمدی بعدها با تیم ذوب‌آهن توانست 2بار استقلال را در راه قهرمانی حذفی ناکام بگذارد.دست بر قضا آخرین رویارویی گل‌محمدی با استقلال در جام‌حذفی رقم خورد; جایی که پرسپولیس برای رسیدن به فینال با حریف رقابت می‌کرد و این بازی که در ‌۱۲ دقیقه با نتیجه 2بر 2خاتمه یافته بود در نهایت با شکست شاگردان گل‌محمدی در ضربات پنالتی همراه شد تا اولین باخت گل‌محمدی در دربی به ثبت برسد. ناگفته نماند که پرسپولیس در این بازی هم اسیر اشتباهات داوری شد و بنابر اعلام کارشناسان داوری پنالتی‌های پرسپولیس به‌خاطر خطای دروازه‌بان استقلال باید تکرار مي‌شد. گل‌محمدی در مجموع طی ۱۵مسابقه‌ای که با تیم‌های مختلف برابر استقلال در لیگ برتر حاضر بوده به ۴برد، ۴باخت و ۸تساوی دست یافته است.
البته گل‌محمدی در ۷سالی که پیراهن پرسپولیس را بر تن داشت بارها مقابل استقلال به میدان رفته بود. مدافع سابق سرخ‌ها که ۷۴بازی ملی در کارنامه دارد در دوران فوتبالش در ۸دربی حاضر بود و فقط یک‌بار برابر آبی‌پوشان شکست خورد و ۳بار با برد زمین را ترک کرد و توانست یک گل در دربی به ثمر برساند. او اولین‌بار ۸آبان‌ماه سال1374 در جریان تساوی صفر- صفر تیم‌های پرسپولیس و استقلال در دربی به میدان رفته بود.آخرین حضور گل‌محمدی در دربی هم که به دور رفت لیگ چهارم برمی‌گردد با تساوی بدون گل 2تیم همراه بود.
نتایج گل‌محمدی در دربی‌ به این شرح است:
پرسپولیس صفر- استقلال صفر(دربی۴۲)، پرسپولیس یك – استقلال صفر(دربی ۴۳)، پرسپولیس ۳ – استقلال صفر (دربی ۴۴)، پرسپولیس یک- استقلال یک (دربی ۵۴)، پرسپولیس ۲ – استقلال يك(دربی ۵۵)، پرسپولیس۲ – استقلال يك (دربی ۵۶)، پرسپولیس يك – استقلال ۱(دربی ۵۷)، پرسپولیس صفر- استقلال صفر(دربی ۵۸.)
محمود فکری هم که بیشتر دوران فوتبال خود را در استقلال گذرانده است و با ۳۴۵ بازي برای این تیم رکورددار است،
در 10دربی به‌عنوان کاپیتان به میدان رفته و 2گل زده است. او در مجموع ۱۸بار در دربی حاضر بوده که حاصل آن ۶برد، ۳باخت و ۹تساوی است. او اولین‌بار در جریان بازی 2تیم در نیمه نهایی لیگ ۷۳ که به درگیری بازیکنان 2تیم انجامید در دربی به میدان رفت و به‌خاطر مشارکت در نزاع‌های داخل زمین به مدت ۶ماه از حضور در فوتبال محروم شد. فکری آخرین‌بار در دور رفت لیگ ششم و در جریان شکست 2بر یک استقلال در دربی به میدان رفت.

نتایج فکری در دربی‌ به این شرح است:
پرسپولیس ۲ – استقلال۲(دربی ۳۸)این بازی با رای انضباطی 3 بر صفر به سود استقلال شد. پرسپولیس۳ – استقلال يك (دربی ۴۰)، پرسپولیس صفر – استقلال صفر (دربی۴۱)، پرسپولیس يك- استقلال يك (دربی۴۵)، پرسپولیس ۲ – استقلال صفر (دربی۴۸)، پرسپولیس ۲- استقلال ۲(دربی۴۹)، پرسپولیس صفر – استقلال‌ يك (دربی۵۰)، پرسپولیس يك – استقلال يك (دربی۵۱)، پرسپولیس صفر – استقلال صفر(دربی۵۲)، پرسپولیس يك – استقلال يك (دربی۵۳)، پرسپولیس ۲ – استقلال يك (دربی ۵۵)، پرسپولیس يك – استقلال يك (دربی ۵۶)، پرسپولیس صفر – استقلال؟؟؟؟ (دربی ۵۷)، پرسپولیس ۲ – استقلال ۳ (دربی ۵۸)، پرسپولیس يك – استقلال صفر (دربی ۵۹)، پرسپولیس صفر – استقلال صفر (دربی ۶۰)، پرسپولیس ۲ – استقلال يك (دربی ۶۱.)

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.