فیفا با کاندیداتوری کریمی مشکلی ندارد، ما چرا داشته باشیم؟هاشمی طبا: برگزاری انتخابات فوتبال غیرقانونی است

0 27
فیفا با کاندیداتوری کریمی مشکلی ندارد، ما چرا داشته باشیم؟هاشمی طبا: برگزاری انتخابات فوتبال غیرقانونی است

مرضیه دارابی – خبرنگار: روز شنبه گذشته مهلت ثبت نام از نامزدهای شرکت کننده در انتخابات پیش روی فدراسیون فوتبال به پایان رسید و چهره افرادی که می خواهند جانشین تاج و تختِ مهدی تاج مستعفی شوند، مشخص شد.
حالا یک چهره صددرصد فوتبالی به نام علی کریمی با همراهی مهدی مهدوی کیا در بین کاندیداها دیده می شود. این در حالی بود که تا پیش از این چهره هایی چون علی کریمی، علی دایی، مهدی مهدوی کیا به دلیل ایراداتی که اساسنامه داشت، نمی توانستند برای این پست کاندیدا شوند اما با تغییر اساسنامه و اصراری که فیفا در مورد اصلاح یکسری از بندها داشت، درنهایت این اتفاق افتاد.
برخی معتقدند که مجمع به علی کریمی رای نخواهد داد، دلیل این موضوع را هم نداشتن سابقه مدیریت از سوی این بازیکن بزرگ و استثنایی فوتبال ایران عنوان شده است.
علاوه بر کریمی، چند نفر دیگر هم برای این پست نامزد شده اند. مصطفی آجرلو مدیرعامل سابق باشگاه پاس یکی از این افراد است که او سعید فتاحی، نصر اصفهانی و لیلا محمدیان را به عنوان نواب رییس اش معرفی کرده است.
یکی دیگر از نامزدها که برخی او را نماینده وزارت ورزش می دادند، کیومرث هاشمی است، او هم علیرضا رحیمی، غلامرضا بهروان و پریا شهریاری را به همین منظور معرفی کرده و البته 2 کاندیدای دیگر، به نظر یک نامزد هستند. حیدر بهاروند و شهاب الدین عزیزی خادم، آن ها علاوه بر اینکه ادامه دهنده فدراسیون مهدی تاج هستند، نواب رییس مشترکی دارند. هر کدام شان انتخاب شوند، دیگری نایب رییس اولش خواهد شود.
بهاروند که سرپرست فدراسیون فوتبال است، عزیزی خادم، قنبرزاده و شهره موسوی را به عنوان نواب رییس اول و دوم و بانوان معرفی کرده و عزیزی خادم هم حیدر بهاروند، قنبرزاده و موسوی را.
البته در این بین یک روحانی هم برای انتخابات ثبت نام کرده که طبیعتا جزو اضلاع قدرت محسوب نمی‌شود.
در همین رابطه با مصطفی هاشمی طبا، IOC ممبر سابق، رییس اسبق سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک صحبت کردیم.
گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با هاشمی طبا که دردوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری نیز یکی از کاندیدا بود، را در زیر می خوانید:
ثبت نام علی کریمی به عنوان یک چهره فوتبالی بازتاب زیادی در جامعه فوتبال داشته، دوست داشتیم نظر شما را در رابطه با بحث های پیرامونی انتخابات فدراسیون فوتبال بدانیم.
نظر خاصی ندارم، مجمع باید رای بدهد.
می گویند او تجربه مدیریتی ندارد و نمی تواند مدیر موفقی برای فوتبال باشد.
وقتی اساسنامه تشخیص داده که او می تواند ثبت نام کند، یعنی مشکلی وجود ندارد. فیفا گفته آن‌ها می‌توانند در انتخابات شرکت کنند، دیگر مشکلی نیست. وقتی فیفا می گوید آن ها می توانند در انتخابات باشند، ما نمی توانیم مانع شان شویم،
ضمن اینکه یک بحث مهم وجود دارد، اینکه مگر آن هایی که تجربه مدیریت داشتند چه گلی به سر فوتبال زدند که کریمی و مهدوی کیا نتوانند آن کارها را انجام دهند؟
خب یک عده شرایط خوبی را رقم نزدند، برخی هم تجربه هایی داشتند و خوب بودند. آن‌ها نیروهای غیرفوتبالی نبودند، هرچند اگر غیرفوتبالی هم بودند و خوب فدراسیون را اداره می کردند که اتفاق خوبی بود. مثلا صفایی فراهانی، او فوتبالی بود. یا مصطفوی، عابدینی، صحابه و دادگان، این‌ها فوتبالی هایی بودند که فدراسیون را خوب هم اداره کردند. کارشان را خوب انجام دادند. البته به نظر من اصلا انتخابات قانونی نیست.
چرا؟
اساسنامه باید به تایید هیات دولت برسد. قانون این را می گوید که اساسنامه فدراسیون ورزشی باید به تصویب هیات وزیران برسد؛ پس انتخابات قانونی نیست، مگر اینکه به تایید رسیده و ما از آن بی خبریم. تا وقتی اساسنامه به تایید هیات دولت نرسید و در ثبت شرکت ها ثبت نشود برگزاری انتخابات درست نمی‌تواند باشد.
این جزو بندهایی نیست که فیفا خواسته دست دولت را از فدراسیون فوتبال کوتاه کند؟
به فیفا ربط ندارد، آن‌ها مشکلی با این قضیه ندارند. قانون ما می گوید باید به تایید هیات وزیران برسد وقتی نرسید قانونی نیست. فیفا کاری به این موضوعات ندارد.
یک بحث هم موضوع بازنشسته ها بود، می گفتند بهاروند جزو نیروهای بازنشسته فدراسیون فوتبال است.
خب اگر بهاروند بازنشسته هست نمی تواند در انتخابات شرکت کند، مهدی علی نژاد که چند روز پیش گفت بازنشسته ها نمی توانند در انتخابات فوتبال شرکت کنند. من نه از بازنشستگی آن‌ها خبر ندارم، شاید هم برگشت به کار زده اند. می شود با شرایطی این کار را انجام داد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.