به احترام مهدوی‌کیا کلاه از سر برداریدآقای خاص فوتبال ایران

0 17
به احترام مهدوی‌کیا کلاه از سر برداریدآقای خاص فوتبال ایران

شیوا دورانگر – خبرنگار: مهدی مهدوی کیا که همواره در کارهای خیرخواهانه پیشقدم بوده، این بار زمینه آزادی زندانیان جرایم مالی غیر عمد را فراهم آورد. در ابتدای سال نوی میلادی بود که این ستاره سابق فوتبال ایران با راه‌اندازی کارزار «کیلومتری برای آزادی» مردم را برای کمک به زندانیان نیازمند فراخواند و تاکنون یک زندانی در استان البرز پس از 4 ماه حبس از زندان آزاد و اخیرا نیز یک مرد ۶۳ ساله‌ لرستانی که از سال ۹۶ تاکنون به دلیل ناتوانی در تأمین باقی مانده بدهی ۵۰ میلیون تومانی خود در زندان بسر می‌برد به آغوش خانواده اش بازگشته است. با اعلام ستاد دیه، مقدمات آزادی یک زندانی دیگر فراهم شده است و این شخص به همت مهدوی کیا به زودی از بدهی نجات می یابد.

◊◊◊ اخبار پرسپولیس را از کانال تلگرامی روزنامه پرسپولیس پیگیری کنید ◊◊◊

این اولین بار نیست که مهدوی کیا در امور خیر مشارکت می کند و با اینکه فرسنگ ها از کشور دور است و به عنوان مربی در آکادمی هامبورگ مشغول به کار است، ولی همچنان قلبش برای هموطنانش می تپد و هرگاه جایی نیاز به کمک داشته باشند، دست یاری به سمت مردم می گیرد. او یک روز لباس هلال احمر بر تن می‌کند و در مناطق زلزله زده حاضر می شود و از اعتبار خود در اروپا استفاده می کند و به جمع‌آوری کمک‌های مردمی اقدام می کند و روزی دیگر به پویش آزاد سازی زندانیان می پیوندد.
علاقمندان فوتبال به‌خاطر دارند وقتی آذربایجان شرقی لرزید مهدی مهدوی کیا که آن زمان هنوز فوتبال بازی میکرد بخشی از مبلغ قرارداد خود با پرسپولیس را به زلزله زدگان اختصاص داد. پس از وقوع زلزله در استان کرمانشاه این ستاره بااخلاق به طرق مختلف اقدام به کمک رسانی به مردم آسیب دیده داشت. تا جایی که کمپین حمایت از زلزله زدگان غرب کشور را در خارج از ایران راه اندازی کرد تا با جمع آوری کمک از  بازیکنان شاغل در اروپا به مردم زلزله زده کمک کند. حتی با چند باشگاه‌های مطرح از جمله هامبورگ، اشتوتگارت، لیورپول، فولام و کریستال‌پالاس رایزنی کرد تا پیراهن‌های ورزشی خود را در اختیار کودکان زلزله زده قرار دهند که این اتفاق هم رخ داد و یک تورنمنت هم در سرپل ذهاب برگزار شد. این اقدام مهدوی کیا باعث شادی و نشاط در بین کودکانی شد که در زلزله آسیب دیده بودند و بازتاب خوبی داشت.
جالب اینجاست که مهدوی کیا نه تنها در کار خیر پیشقدم است، که دیگران را هم به انجام امور خیر تشویق می‌کند و اعتقاد دارد تبليغ اين کار باعث مي‌شود ديگر آحاد جامعه هم به کار خير روی بیاورند و دعوت دیگران به چنین اموری خود به تتهایی يک کار خير محسوب می شود.
ولی متاسفانه چنین اتفاقاتی کمتر در رسانه ها بازتاب دارد،چون خبرهای جنجالی جذاب و کلیک خور است. برای همین است که پیشکسوتان مردمی کمتر در رسانه ها دیده می شوند و هر کسی که حاشیه بیشتری داشته باشد در کانون توجه است. ولی آدمی با اعتبار مهدوی کیا که نزدیک به ۳۰۰ بازی در بوندسلیگا داشته است و در پرسپولیس و تیم ملی بازی کرده نیازی به خودنمایی ندارد. در فوتبالی که خیلی ها می خواهند پیشکسوت مجازی باشند و با بی احترامی به رقیب و به جان هم انداختن هواداران فوتبال، شهرت و محبوبیت کسب کنند، اسطوره ادب و اخلاق فوتبال ایران ترجیح می دهد بدور از هیاهو و جنجال عمر و سرمایه خود را صرف خدمت به مردم کند; استعدادهای مناطق محروم را کشف و ستاره پرورش دهد،زندانی آزاد کند و به مردمی که به بلایای طبیعی گرفتار شدند یاری برساند.
مهدوی کیا هنوز فرقی با آن پدیده ای که در ۱۹ سالگی با پیراهن پرسپولیس سکوها را به وجود آورد نکرده و هنوز محبوب مردم است; همان‌قدر خاکی و متواضع که پیشنهاد دستیاری برانکو و مدیریت پرسپولیس را در سال‌های گذشته رد کرده است،در حالی‌که از خیلی مربیان فعلی لیگ بیشتر اعتبار و دانش دارد. ولی او هرگز چشم طمع به نیمکت پرسپولیس و هیچ تیمی نداشته است و مثل برخی ها مربیگری را به چشم یک شغل پرسود نگاه نمی کند. یک بار وقتی از مهدوی کیا درباره مربیگری در پرسپولیس پرسیده بودند گفته بود برای کمک به این تیم حتما نباید روی نیمکتش بنشیند و همین که کارکرد و مسیرش درست باشد و مثلا 4 سال دیگر بتواند 2 یا 3 بازیکن خوب و با اخلاق تحویل پرسپولیس بدهد یعنی دینش را به این تیم ادا کرده است
این حرف‌های ۵ سال پیش مهدوی کیاست و او ثابت کرد به دور از هیاهو و شعار به دنبال خدمت به فوتبال است و همانطور که دیدید همه زندگی اش را وقف کشف و پرورش کودکان محروم کرده است و جزو معدود پیشکسوتانی است که همیشه و تحت هر شرایطی از پرسپولیس حمایت کرده است و حتی بعد از اینکه این تیم قهرمانی آسیا را از دست داد با حمایت از مهدوی کیا تو دهنی محکمی به آنهایی زد که دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود بودند و با تحسین از حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان گفته بود این تیم با توجه به پتانسیل مالی  و شرایطی که داشت کار بزرگی انجام داد. رسیدن به فینال خیلی کار دشواری است و پرسپولیس با وجود مشکلات بزرگی که بر سرراهش بود توانست به این مهم دست پیدا کند و حتی برای رقیبان هم کری خواند و گفت اگر تیم ایرانی بتواند به فینال لیگ قهرمانان برسد یک اردوی 10 روزه در اروپا میهمان می‌کند. همین رفتارهای خاص از مهدوی کیا  یک چهره مردمی ساخته است و بی دلیل نیست که همه او را دوست دارند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.