با بداخلاقی های بزرگان و سکوت مسوولان چه هرجی است به این مردمانجفت پوچ

0 5

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: درهای بسته ورزشگاه‌ها، کرکری‌های هواداری را در فضای مجازی بیش از پیش داغ کرد. فضایی که به جهت مجازی بودن، فعالیت در آن بی دردسر و هزینه است و در یک حاشیه امنیت بی انتها، می‌شود در آن هر چه گفت و هر چه را شنید. فضایی که به جهت مجازی بودن البته گاهی بعضی را اقناع نمی‌کند تا برای کشیدن کار به فضای واقعی تلاش کنند و حالا ماجرای رنگ‌پاشی به در ورودی باشگاه پرسپولیس را شاهد هستیم که البته با برخی رفتارهای خلاف عفت عمومی نیز همراه بود.
در نگاه کلی با یک پدیده نابهنجار هواداری روبه‌رو هستیم ولی قبل از این که مردم را قضاوت کنیم، شاید بهتر باشد جوانب امر را بهتر بسنجیم و بنگریم و از کنار مسایل به سادگی نگذریم. اصل کلی این است که فضای ورزش شماره یک کشورها اصلا نمی‌تواند جدای از فضا و رفتارهای جامعه باشد. جدای از این امر بد نیست قبل از قضاوت هواداران فوتبال، به گفتار و رفتار خواص توجه کنیم. منظور از خواص می‌تواند بازیکن و مدیر و مربی باشد یا پیشکسوتان و حتی فضای رسانه ای حاکم.
وقتی متانت، عدالت، انصاف، صداقت و جوانمردی نزد خواص کمرنگ شود، آن‌گاه کج خلقی‌ها در میان عوام بیشتر می‌شود. این قاعده کلی را می‌توان در عرصه‌های دیگر مثل سیاست هم شاهد بود. هر چند افکار عمومی و نگاه و قضاوت عموم مردم همواره عامل بازدارنده برای بزرگان و خواص است تا بهتر و درست‌تر عمل کنند ولی کمتر پیش می‌آید که فضای عمومی یک جامعه بهتر از آن چیزی باشد که متولیان امر از خود نشان می‌دهند. با این تفسیر و تحلیل ببینیم که وقتی شرایط پرتنشی پیش می‌آید، رفتار متولیان امر ورزش و فوتبال چگونه می‌شود. منطق تا چه حد در گفتار آن‌ها نمایان است. در کری خواندن آن‌ها چه قدر صداقت و عدالت و منطق وجود دارد؟ برای بررسی این موضوع می‌توان سراغ مصاحبه‌ها، پست‌ها و اسطوری‌ها رفت. وقتی در این موقعیت‌ها و فضاها برخورد مناسب صورت نمی‌گیرد باید هم شاهد باشیم که بعضی با عنوان کری فوتبال، رفتارهای هنجارشکنانه‌ای انجام بدهند که مصداق رفتار ضد اجتماعی است و بحث را به فراتر از فوتبال می‌ برد.

*رد پای فدراسیون و کمیته‌های انضباطی در بی‌حرمتی به پرسپولیس
اگر نمی‌خواستیم و نمی‌خواهیم چنین شود باید در زمان‌های کلیدی و سرنوشت ساز برخوردهای درست‌تر و بهتری را نشان بدهیم. وقتی قاعده کلی این می‌شود که هر کنشی از سوی پرسپولیس و عوامل آن با بدترین واکنش‌ها روبه‌رو می‌شود که دیگران در حاشیه امنیت قرار می‌گیرند، یعنی به طرفداران آن دیگران اجازه داده‌ایم هرچه می‌خواهند انجام بدهند. نمونه بسیار است ولی نقطه ضعف نگارنده به یادآوردن آن هاست ولی به قدر مشتی که نمونه خروار باشد به خاطر داریم.
آیا خاطرتان هست؛ صادقیان چرا آن محرومیت سنگین را متحمل شد؟ بعد از او بازیکنان سپاهان و تراکتورسازی و استقلال، چند بار مشابه آن و بدتر از آن را انجام دادند؟ واکنش مرجع رسمی فوتبال چه بود؟

شیث رضایی و محمد نصرتی را به خاطر دارید؟ چه حکمی برای شان بریده شد؟ وقتی مشابه همین رفتار از دیگر بازیکنان از جمله 2 بازیکن استقلال سر زد چه اتفاقی افتاد؟

محرومیت خانزاده را به دلیلی بحث لفظی با یک هوادار را به باد دارید؟ وقتی مهاجم خارجی استقلال یا بازیکنان استقلال در فرودگاه به هواداران‌شان حمله کردند، واکنش چه بود؟

خب آنچه مشخص است این که در تمام موارد، این گونه بود که همه آن دیگران در حاشیه امنیت بودند برای هر رفتاری که انجام داده اند. این چه پیامی به هواداران این تیم ها می‌دهد؟

وقتی بازیکن سپاهان در ورزشگاه آزادی رسما حرف‌هایی می‌زند که نسبت به هوادار پرسپولیس تهدید آمیز بوده و هوادار سپاهان را تحریک به خشونت می‌کند چه اتفاقی می‌افتد غیر از این که به سپاهان جایزه می‌دهند تا با تهدید و فشار، اجرای قانون پنجاه، پنجاه برای ورزشگاه را مختل کند.
وقیت هوادار پرسپولیس، آن طور وحشیانه در اصفهان مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، چه می‌شود؟ وقتی در تبریز آن‌طور برخورد می‌شود، چه واکنشی را شاهد هستیم. آیا همه این‌ها قرار است به غیر از آن گستاخی و رفتار خلاف عفت عمومی منجر شود؟

بی تردید فدراسیون فوتبال و کمیته های انضباطی آن در تمام این سال‌ها در اتفاقی که افتاد صاحب نقش بوده‌اند ولی چه کسی است که به این موضوع رسیدگی کند؟

*از بداخلاقی در انتخابات فدراسیون تا ماجرای بامداد شنبه

قرار است به موضوع هجوم دسته جمعی چند هوادار استقلال بپردازیم ولی بد نیست نگاهی به حواشی انتخابات فدراسیون فوتبال بیندازیم. یکی از آن ها کانال تلگرامی که اصلا به گواه نام آن بر اساس حمایت از بهاروند، بنا شده است. گویی قرار است مردم در انتخابات فدراسیون شرکت کنند و رای بدهند که به فعالیت‌های تبلیغاتی دست زده‌اند و البته کسانی که آن را راه انداخته‌اند مرتبط با بهاروند خوانده می‌شوند و البته در روزهای گذشته شاهد بودیم که چه بی محابا به علی کریمی دیگر کاندید انتخابات تاختند.

با این بد اخلاقی‌ها در سطوح بالای فوتبال ایران، چه انتظاری می‌توان از فضای هواداری بعضی تیم‌ها داشت.

*رفتار هنجارشکنانه و خلاف عفت عمومی، پاسخ نامتناسب به یک کری نسنجیده

و اما نگاهی هم به خود ماجرا بیندازیم. بعد از اتفاق غیر قابل باوری که بامداد شنبه برابر باشگاه پرسپولیس رقم زده شد. خیلی سریع به این سمت و سو رفت که شروع ماجرا از جانب هوادار پرسپولیس بود که ظرف غذایی را بر سر در باشگاه استقلال آویزان کرد که کنایه بود به اعتراض بازیکنان استقلال به غذایی که به آن‌ها داده می‌شود.

قطعا این مدل از کری خواندن قابل قبول نیست و جامعه هواداری می‌تواند با نکوهش آن مانع از تکرارش شود، اما تفاوت آن جا ظاهر می‌شود که هر کسی این رفتار را شنیع و زشت نمی‌خواند ولی هیچ کس نمی‌تواند آن چه که چند هوادار استقلال انجام دادند را زشت و خلاف اخلاق نداند.
این که آن رفتار، به هر حال رفتار متقابلی را منجر می‌شد قابل بحث است ولی این که به عنوان عامل توجیه تلقی شود اصلا قابل قبول نیست.
طبعا اگر رفتار متقابل از همان جنس و حتی شدیدتر بود، بحثی نبود ولی عدم سنخیت کنش و واکنش امکان هر توجیهی را می‌گیرد. این به معنای تایید و توجیه رفتار اولیه نیست و هواداران فوتبال باید متوجه باشند اوضاع گاهی خارج از فضای عقلانیت پیش می‌رود. باید متوجه جایگاه خود و باشگاه محبوبش باشد. متوجه باشد که در میان طرف‌های مقابل به جهت دروغ‌های فراوانی که به آن‌ها گفته شده است، خشم انباشته‌ای وجود دارد و از سوی دیگر اصلا نیازی نیست که بخواهند به این مسایل دامن بزنند. با وجود همه این‌ها، گذاشتن ظرف غذا روی سر در باشگاه استقلال یک رفتار هنجارشکنانه نیست. خلاف عفت عمومی نیست. اقدام برای منازعه جمعی و رفتارهایی نیست که ممکن است به اغتشاش جمعی بینجامد.
اما آنچه از سوی تعدادی هوادار منتسب به استقلال روی داد، تمام این ویژگی ها را بر خوردار بود. فقط بحث رنگ پاشیدن نبود، ویدیویی که با گستاخی منتشر شد ابعاد دیگری از رفتارهای هنجار شکنانه را آشکار کرد که به نوعی دهن کجی به حقوق همه شهروندان و مراکز و نهادهای برقراری نظم و امنیت بود و طبعا قرار نیست، چنین مسایلی دیگر در چارچوب‌های مسایل فوتبال دیده شود. بنابر اعلام باشگاه، پلیس امنیت هم به موضوع ورود کرده است. البته برای پلیس اصلا و ابدا دشوار نیست که این افراد را با این همه رد پایی که به جا گذاشته‌اند پیدا کند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.